رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

در سیستم دو درجه آزادی آیا امکانش هست فرکانس طبیعی اول و دوم برابر بشن؟

بله امکانش هست

فقط در حالتی این پدیده رخ می دهد که یکی از فرکانس ها صفر شود یا در اصطلاح مود صلب در سیستم وجود داشته باشد

برای اینکه تغییر مود صورت گیرد باید جرمی که بدان نیروی تحریک وارد میشود صفر شده و جرم دیگر شروع به حرکت کند یا نسبت دامنه ها را در فرکانس ضد تحریک بررسی نماییم

البته در سیستمهای مرتبط فرکانس طبیعی دورانی با انتقالی برابر میشود و در اصطلاح این پدیده در سیستمهای دی کوپله رخ میدهد

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 71
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بله امکانش هست

فقط در حالتی این پدیده رخ می دهد که یکی از فرکانس ها صفر شود یا در اصطلاح مود صلب در سیستم وجود داشته باشد

برای اینکه تغییر مود صورت گیرد باید جرمی که بدان نیروی تحریک وارد میشود صفر شده و جرم دیگر شروع به حرکت کند یا نسبت دامنه ها را در فرکانس ضد تحریک بررسی نماییم

البته در سیستمهای مرتبط فرکانس طبیعی دورانی با انتقالی برابر میشود و در اصطلاح این پدیده در سیستمهای دی کوپله رخ میدهد

مهندس یه بار دیگه قسمت مود صلب رو از کتاب جباری بخونید/ الان یکی صفر بشه یعنی هر دو برابرن؟

دی کوپله که صحیح بود

موفق باشید

لینک به دیدگاه
مهندس یه بار دیگه قسمت مود صلب رو از کتاب جباری بخونید/ الان یکی صفر بشه یعنی هر دو برابرن؟

دی کوپله که صحیح بود

موفق باشید

مهندس در مورد مود صلب منظورم این بود که بیش از دو تا فرکانس طبیعی داشته باشیم و حداقل بیش از یکی از فرکانسها صفر شود که در نهایت دو فرکانس صفر برابر شود

لینک به دیدگاه

ایکس کل بر حسب دو ایکس دیگه(سینماتیک حرکت از دینامیک مریام)

طناب بین دو پولی رو قطع کن نیروها رو اعمال کنید دیاگرام آزاد

کا برابر اف بر روی ایکس

...

لینک به دیدگاه
ایکس کل بر حسب دو ایکس دیگه(سینماتیک حرکت از دینامیک مریام)

طناب بین دو پولی رو قطع کن نیروها رو اعمال کنید دیاگرام آزاد

کا برابر اف بر روی ایکس

...

علی جان حواب آخر رو بگو.... ظاهرا سوال ساده ای هستش ولی به جواب آخر رسیدن شرطه...

در ضمن ما نیاز به دیاگرام نیرو نداریم...!!! :whistle: توی ارتعاشات برای فنر معادل کاری با نیرو نداشتیم ، فقط با فنر ها و جابه جایی ها سر وکار داریم....

البته دوستان الان متوجه شدم که تمرین کتاب رائو هم هست....

دوستانی که بلدن این قدر خسیس نباشن...!

لینک به دیدگاه
علی جان حواب آخر رو بگو.... ظاهرا سوال ساده ای هستش ولی به جواب آخر رسیدن شرطه...

در ضمن ما نیاز به دیاگرام نیرو نداریم...!!! :whistle: توی ارتعاشات برای فنر معادل کاری با نیرو نداشتیم ، فقط با فنر ها و جابه جایی ها سر وکار داریم....

البته دوستان الان متوجه شدم که تمرین کتاب رائو هم هست....

دوستانی که بلدن این قدر خسیس نباشن...!

اصلا امکانش نیست نه دوربین نه اسکنر نه قلم نوری... حل المسائل رائو رو دانلود کنید در مورد دیاگرام نیرو هم نوشته...

موفق باشید

لینک به دیدگاه
در سیستم دو درجه آزادی آیا امکانش هست فرکانس طبیعی اول و دوم برابر بشن؟

مهندس جان الان حضور ذهن ندارم ولی تا اونجا که یادمه جواب باید مثبت باشه

این یکی از حالاتی بود که دربالانس دوصفحه ای روش کارکرده بودیم

اگه دوستانی علاقه مند باشند از اواسط بهمن میتونیم یه دوره بالانس واموزش ارتعاشات صنعتی رو استارت بزنیم

لینک به دیدگاه
اصلا امکانش نیست نه دوربین نه اسکنر نه قلم نوری... حل المسائل رائو رو دانلود کنید در مورد دیاگرام نیرو هم نوشته...

موفق باشید

اتفاقا علی جان الان که دارم می بینم یکی از مسائل حل شده اون هست...! :hrqr6zeqheyjho1f9mx

ولی راه حلش تو کتم نمی ره... می خواستم بدونم دوستاننظر دیگه ای هم دارن یا نه؟:sigh:

لینک به دیدگاه

از روی شکل:

قرمز مشخص کردم قسمت سینماتیک/هندسی است قضیه تالس چیز خاصی نداره فقط وقتی داری ایکس کل رو بر حسب ایکس 1 حساب می کنی ایکس 2 رو صفر در نظر بگیرین و بالعکس بعد جمع آثار

آبی سنتیک از دیاگرام آزاد

بقیه هم که بازی با فرمول اصلی...

لینک به دیدگاه
از روی شکل:

قرمز مشخص کردم قسمت سینماتیک/هندسی است قضیه تالس چیز خاصی نداره فقط وقتی داری ایکس کل رو بر حسب ایکس 1 حساب می کنی ایکس 2 رو صفر در نظر بگیرین و بالعکس بعد جمع آثار

آبی سنتیک از دیاگرام آزاد

بقیه هم که بازی با فرمول اصلی...

دقیقا من همیشه با راه حل حل المسائل مشکل داشتم و دارم...

من میگم الان خود x1 با x رابطه نداره؟ یا خود x2 با x ؟

به نظر من داره.

لینک به دیدگاه
سلام

دوستان اگه امکان داره فنر معادل سیستم زیر را پیدا کنید:

download.php?img=1977

ممنون میشم توضیح بدید...:a030:

با سلام

بدون توجه به نیروی f فنر k1 رو به مرکز پولی اول منتقل میکنیم

در اثر این انتقال سختی فنر 4 برابر میشه(مراجعه کنید به فصل اول کتاب ارتعاشات جباری تمرین آخری)

حال این دو فنر به علت اشتراک اتصال در پولی و تکیه گاه گیردار دو فنر موازی هستند و در نهایت سختی معادل برابر است با چهار برابر فنر اولی + فنر دومی

البته فکر کنم این باشه مطمئن نیستم

لینک به دیدگاه
با سلام

در اثر این انتقال سختی فنر 4 برابر میشه(مراجعه کنید به فصل اول کتاب ارتعاشات جباری تمرین آخری)

حال این دو فنر به علت اشتراک اتصال در پولی و تکیه گاه گیردار دو فنر موازی هستند و در نهایت سختی معادل برابر است با چهار برابر فنر اولی + فنر دومی

دقیقا من همین استدلال رو می کنم ولی کاملا غلط هستش... جواب پایانی تو تمرینات حل شده خود رائو هست که دقیقا با این چیزی که فکر می کنیم 180 درجه متفاوت است...

لینک به دیدگاه
دقیقا من همین استدلال رو می کنم ولی کاملا غلط هستش... جواب پایانی تو تمرینات حل شده خود رائو هست که دقیقا با این چیزی که فکر می کنیم 180 درجه متفاوت است...

اگر فنری که به آن نیروی f شده را در نظر بگیریم، شاید این نیرو، نیروی تحریک باشد. با توجه به قوانین فرکانس ضد تحریک در محاسبه ی فرکانس طبیعی، باید نیروی وارد بر این فنر و پولی را همراه با فنر از سیستم حذف شده تلقی کنیم. تنها فنری که باقی می ماند، فنر شماره 2 است که در محاسبه فرکانس طبیعی فقط این فنر دخیل می باشد.

لینک به دیدگاه

مثل اینکه به نتیجه حوب نمی رسه این سوال قبلیه...:sigh:

این یکی از سوالات خود رائو هستش::w16:

download.php?img=2089

حالا ببینید که کجای حله من مورد داره...:ws37:

download.php?img=2090

ممنون.

لینک به دیدگاه

از شکل:

ابتدا پولی سمت راست رو ثابت در نظر می گیریم و حرکت!

قرمز معرف ایکس کل هست در این وضعیت(یعنی پولی راستی ساکن)

خط آبی معرف ایکس 1 یا تغییر طول فنر مربوطه

با توجه به قضیه تالس ایکس کل برابر دو تا ایکس 1

بعد پولی سمت چپ رو ثابت در نظر می گیریم و حرکت!

.....

با توجه به قضیه تالس ایکس کل برابر دو تا ایکس2

ترکیب دو حرکت می دهد ایکس کل برابر است با 2 ضربدر(ایکس 1 +ایکس 2)

لینک به دیدگاه
از شکل:

ابتدا پولی سمت راست رو ثابت در نظر می گیریم و حرکت!

قرمز معرف ایکس کل هست در این وضعیت(یعنی پولی راستی ساکن)

خط آبی معرف ایکس 1 یا تغییر طول فنر مربوطه

با توجه به قضیه تالس ایکس کل برابر دو تا ایکس 1

بعد پولی سمت چپ رو ثابت در نظر می گیریم و حرکت!

.....

با توجه به قضیه تالس ایکس کل برابر دو تا ایکس2

ترکیب دو حرکت می دهد ایکس کل برابر است با 2 ضربدر(ایکس 1 +ایکس 2)

با سلام

مهندس این دقیقا اون چیزیه که من هم گفتم فقط شکلی ارائه نکردم!!!!!!!!!!!!!!!!

لینک به دیدگاه
مهندس این دقیقا اون چیزیه که من هم گفتم فقط شکلی ارائه نکردم!!!!!!!!!!!!!!!!

جاوید جان شاید من بد متوجه شدم جواب اون سوال اولیه می شد (که با این سوال فرقی نداشت در اصل! ):

سفتی معادل = (سفتی1*سفتی2)تقسیم بر (چهار *(سفتی اول+سفتی دوم))

که شما فرمودید::whistle:

سختی معادل برابر است با چهار برابر فنر اولی + فنر دومی
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...