رفتن به مطلب

آموزش فن بیان وسخنرانی

ارسال های توصیه شده

قبل از اینکه اولین پست شروع آموزش رو برا دوستان ارسال کنم لازم میدونم ابتدا از همه اساتید این فن ..سخنرانان وسخنورانی که قطعا در انجمن حضور دارند عذر خواهی کنم وخواهشمندم این فعالیت بنده را مطمئنا به عنوان پس دادن درس وتمرین مجدد لحاظ فرمایند .

به طور کلی مهمترین مسئله ای که افراد رو از یک ارائه شفاهی خوب محروم میکنه استرس ناخواسته ایست که معمولا گریبان بیشتر افراد رو درحین اجرای کار میگیره ...اما خوب ابتدا بررسی کنیم منشا این استرس کجاست

1-به نظر شما در دوره های دبستان وحشتناک ترین جای کلاس کجا بود ؟دقیقا درسته پای تخته سیاه ...شایدگاهی سخت ترین تنبیهات پدر ومادر برامون شیرینتر از این جایگاه بود وهمینطور این موضوع بسط پیدا کرد تا پای تخته وایت بورد دوره دبیرستان وبالاخره این استرس روی سکو ی کلاسهای دانشگاه برامون مضاعف شد ودرنهایت بادیدن میکروفن روی تریوبون سالن سمینار اوج استرس در وجود ما با لرزش صدا ودست وعرق سر وصورت خودنمایی میکرد ...

پس به طور کلی تخته آموزشی کلاس ...سکو ومیکروفن سه تا از منشا های بروز استرس به حساب میان ...

یه مورد دیگه هم میشه اشاره کرد درلابلای این موارد وقتی شما یه سروگردن از اطرافیانتون بالاتر قرار میگرفتید وچشمها تنها شمارو صید میکرد این هم برامون استرس آور بود مثلا آرزو داشتیم وقتی معلم از ما سوال میپرسه نیازی نباشه از رو نیمکتمون بلند بشیم ...پس به سه تا گزینه قبلی چشمهای اطرافیان هم اضافه میشه ....اما جالبه بدونید وقتی شما تاحدودی مهارت سخنرانی پیدا کردید وقتی میبینید چشمها متمرکز به شخص شما نیست براتون معذب وگاها استرس آوره ...پس باید این شراط استرس آور یه جوری برامون عادی بشه ..

2-یکی دیگه از موارد استرس تنهاییه ...وقتی شما حتی یه نفر رو برا کاری که میخواید انجام بدید شریک میکنید شاید طومئنینه خیلی بیشتری به دست میارید پس باید دنبال یه نفر دوم وسوم تو ی سخنرانی باشیم که به ما کمک کنن

3-مطمئن باشید وقتی شما رو موضوعی که مهارت اطلاعاتی پیرانمون اون ندارید هر چه قدر هم تلاش کنید دچار ضعف خواهید شد مگر اینکه اونقدر در سخنرانی تبحر داشته باشید واطلاعات عمومی خوبی داشته باشید که بتونید با ظرافت از موضوع خارج بشید ..پس اطلاعات هم جهت سخنرانی مهمه

بندهای دیگه ای هم هست که در طول برنامه به آنها اشاره خواهد شد ...

اما روال کار ما اینه که رو موضوع 1و2فوکوس کنیم ومطمئنا بند 3وبقیه بندها بیشتر جنبه فعالیت فیزیکی داره خیلی نیاز به تمرینهای روانی استرس زدا نداره ...

ادامه مطلب در پست بعدی ...

لینک به دیدگاه

فکرشما عامل همه توانایی های وناتوانی های شماست ...به چه دلیل؟ به همان دلیل که بوعلی سینا ذکر میکنه :تنه درخت قطوری روی زمین قرار داردوشما میخواهید ازروی این تنه عبور کنید بارها وباراین کار را انجام میدهید (به هرصورت که دوست دارید قدم زنان ..دویدن ...لیله ...سینه خیز ...هرجور که بخواید )چون فکر شما به شما ایمان داده که میتونید ..حالا همین تنه درخت رو روی یک رودخونه قرار میدیم نه تنه درخت نازکتر شده نه توانایی شما،کمتر.این فکر بیشتر افراد است که برای آنها ایجاد ضعف کرده پس برای همه کارها فکر خود را به سمت القای موفقیت وتوانایی تمرین دهید ...(این مطلب که عرض شد به عنوان تمرین نبود چون قطعا درصورت اجرای این تمرین از سعادت حضور عده ای محروم خواهیم شد :ws3:)

همونطور که قبلا گفتم یکی از دلایل استرس اینه که ما احساس میکنیم وقتی درمقابل یه عده صحبت میکنیم تنها هستیم وفقط فکرمون به حرفهامون ومخاطبین مقابلمونه ...اما یه سخنران خوب کسیه که بتونه با خودش چند نفر رو سکوی اجرا ببره واز اونها کار بکشه وبار سخنرانی رو رو دوش اونها بندازه :ws52:البته تصورنکنید که مثلا برادر یا دوست یا یه فرد دیگه باید باشما بالا بیاد اینجا سن تالار نیست که مث یه داماد بخوایید با ساقدوش بیایید ..نه ...شما چند نفر رو همراه خودتون برا کمک میبری که کمکت میکنن ومردم هم ناخواسته از حضور اونها پیش تو لذت میبرن ..این نیروهای کمکی کسانی نیستند جز -1دستهای شما ...2-سر وگردن وچشمهای شما 3-کل بدن شما ...قطعا یه سخنران ضعیف همه این افراد رو بالا میبره اما نه هیچ کدو رو بازی میده ونه از هیچ کدوم کمک میگیره وتمام سنگینی کار رو رو دوش یه زبون کوچولو میندازه که اون هم گاهی تپق میزنه ونهایتا نیروهای کمکی بجای کمک شروع میکنن به ویبره رفتن یا به عبارتی دستا وصدا شروع میکنه به لرزیدن ....

تمرین

اولین تمرین ما کمک گرفتن ازسر ووچشمها وچرخش اونها تو جمعیته (چون سه تا نیرو کمکی داشتیم این جلسه بدون فیلم آموزشی مطلب رو میگم برا جلسه بعد یه فیلم کوتاه رو براتون جهت آموزش هرسه مورد عنوان شده قرار میدم )برای این کار یه آدامس رو توی دهنتون قرار بدید واستارت میل کردن یه آدامس رو بزنید ..خوب همین جور که دارید عمل جویدن آدامس رو انجام میدید خودتون رو در موضع یک سخنران تصور کنید وتا حدودی اون شرایط حقیقی رو برا خودتون پیاده کنید (روی یه جای بلند ...وسایل زیادی در مقابل شعاع دیدتون قرار بگیره )خوب حالا با قرار گرفتن تو موقعیت سخنرانی چشماتون رو روی یه شی زوم کنید فقط به فاصله اینکه دوبار آدامستون رو بجوید به این شی نگاه کنید ..خوب حالا عمل جویدن متوقف.... سر رو آروم روشی بعدی ببرید مجددا به فاصله زمانی دومرتبه جویدن آدامس ،به اون شی نگاه کنید واین کار رو از طرف راست یا چپ محل تمرین سخنرانی تون شروع کنید وبه طرف مقابلش ادامه بدید ومجددا همین مسیر رو با همین سرعت مجددا برگردید ...

امیدوارم بتونم با فیلمهایی که براتون قرار میدم، اهمیت این نیروهای کمکی براتون بیشتر قابل درک باشه ...

اگر واقعا میخواید به ترستون غلبه کنید خواهشی که دارم تمرینهارو انجام بدید ...اثرات اون رو قطعا خواهید دید ..:w16:

تا جلسه بعد...

لینک به دیدگاه

تذکر :

دوستان عزیز توجه کنید برای تمرین هرفنی گاها نیاز هست که دویا سه عمل باهم توسط مغز مدیریت بشه ...مثلا تو فوتبال مربی اصرار داره به هنگام هدایت توپ نگاه شما باید بالا باشه نه به توپ ..یعنی دویدن وکنترل توپ وکنترل مسیر نگاه توسط مغز باید سازماندهی بشه ....توی بحث سخنرانی یا ارائه مطلب هم همینطوره ...مطمئنا باشید وقتی فردی که تجربه سخنرانی یا ارائه شفاهی مطلب رو نداره وقتی درمقابل جمع قرار میگیره به هیچ نحوی مغز نمیتونه چرخش نگاه رو مدیریت کنه واگه دقت کنید افراد کم تجربه دقیقا به یه جا خیره میشن ومطلبشون رو ارائه میکنن ...پس اگه ما توی تمرینات عرض میکنیم در حال جویدن یه آدامس باشید وتا حدودی با آدامس وسرعت جویدن مسیر نگاه یا تمرینات بعدی رو انجام بدیم به دلیل اینه که مغز آمادگی لازم برای مدیریت دوفعل همزمان رو داشته باشه که در روز ارائه جویدن آدامس تبدیل میشه به همون صحبت کردن ...دقیقا مثل سرمشقای کلاس اول که برای یاد گیری حروف تا حدود یک ماه ابتدای سال اول دبستان دریافت میکردیم ...پس اگه بنده پیشنهاد استفاده از یک آدامس رو در تمرینات براتون در نظر میگیرم این نیست که شما تصور کنید من صاحب سهام شرکت مینو...وشیرین عسل و...یا وارد کننده اوربیت هستم :ws3:

لینک به دیدگاه

نکته مهم....

معمولا ببیشتر کلاسهایی که نیاز به فعالیتهای استرس زدایی داره مثل کلاسهای موسیقی ،آواز،فن بیان وسخنرانی ،مجری گری ،مداحی و...جلساتی در کنار کلاس درس تنظیم وهماهنگ میشه که افراد هنرجو در آن زمینه به اتفاق در اون جلسه جمع میشن واز همون فضا برا تمرین استفاده میکنن...شاید دوستانی که تجربه محیط خوابگاه رو داشته باشن دیدن که یه گروه که آموزش گیرنده موسیقی هستند توی یه روزهای خاص با هم جمع میشن وحتی دوستان دیگه رو جمع میکنن تا از این فضا برا تمرین وبیشتر درجهت رفع استرس استفاده میکنند...یا مثلا تا اونجا که اطلاع دارم افرادی که در زمینه مذهی وآموزش مدح وادعیه خوانی ثبت نام میکنن به طور ثابت در طول هفته هیاتهایی ثابت از طرف اساتید برگزار میشه که هم عموم از اون استفاده میکنن وهم هنرجوها اونجا مهارتهای دریافتی خودشون رو محک میزنن وتاحدودی باتکرار خواندن در این جمعها استرس زدایی خوبی صورت میگیره وهمینطور در کلاسهای فن بیان نیز افراد روزهای خاصی قرار میگزارند وهرفرد به مدت7تا 10دقیقه فرصت داره تا راجع به یه موضوع پیشنهادی یا دلخواه سخنرانی کنه ..

اما هدفم از طرح موضوع اینه که چون جلسات ما حضوری نیست پس لازمه شما خودتون به صورت خلاقانه مواردی رو برا ایجاد چنین فضاهایی که استرس زدایی داشته باشه تشکیل بدین ..من توی پست بعدی تعدادی موارد رو پیشنهاد میکنم ...

همینجا اشاره کنم من در طول هفته سعی میکنم یک یا دوتمرین رو براتون قرار بدم وتو فواصل هفته نکاتی رو اشاره کنم ...شما در فاصله هر تمرین سعی کنید فعالیتی که به عنوان تمرین به شما پیشنهاد میشه رو در اوقات بیکاری حتی برای 5دقیقه اما چندین مرتبه توی روز انجام بدید ...من به شما قول میدم تاثیرش رو حتی باتمرینات ساده ای که گفته میشه به زودی احساس خواهید کرد ...

لینک به دیدگاه

درس دوم

ذهن شما دقیقا همانند عضلات ماهیچه ای است که باورزش ونرمشهای مخصوص خود قوی شده وحالت زیبایی به خود میگیرندوقطعا سخنرانی فیگوری خواهد بودکه شما میگیرید ومردم از این نمایش اندام ذهنی شما لذت میبرند .پس برای کسب چنین زیبایی هایی تمرین کنید وممارست راهیچگاه فراموش نکنید..

یکی دیگه از مواردی که توی ارائه شفاهی مطالب به ما کمک میکنه ومستمع کمتر از اجرای ما خسته میشه استفاده از دستهاست ...وقطعا شما این مورد رو به وضوح تو سخنرانهای کمابیش حرفه ای مشاهده کردید .اونها معمولا به ازا هرچند کلمه در هر جمله یک مرتبه از حرکت نمادین دست به صورت خلاقانه استفاده میکنند. یادتون باشه دریافتی های ادراکی از طریق چشم خیلی بیشتر از امواج صوتی از طریق گوشه ...پس سعی کنید کمک گرفتن از دست رو حتما مسلط بشید

تمرین

در هر شرایطی که هستید روزی چند مرتبه وبرای هر بار 5الی 10دقیقه حالت سخنرانی به خودتون بگیرید وهمینجور که دارید یک آدامس رو میل میکنید با دستهاتون حرکات تکراری بیشتر سخنرانها روبه همراه تمرین قبل یعنی حرکت چشمها وسر در حول محوردید مقابلتون انجام بدید .

این فایل تصویری مطالب این درس ودرس گذشته رو به راحتی براتون نمایش میده ..

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لطفا به این هنرمند هالیوودی توجه فرمایید

لینک به دیدگاه

محمدرضا علیمردانی هنرمندیه در کار دوبله ...هیچ میدونید این فرد تنها عضو آسیب دیده اش حنجره اش بوده ...اون در سن کودکی مبتلا به مشکلی شد که باعث از دست دادن کیفیت صوتش گردید ...علاقه شدید او به تاتر وهمت عجیب او باعث شد توانایی های خود را احیا کند ....اوشنیده بود یک قاری قران ممتاز مصری هم دارای مشکلی مشابه او بوده وبالخره توانسته براین مشکلش غلبه کند ...طبق نظر یک پزشک اوبه مدت شش ماه کامل هیچ تکلمی نکرد تا تارهای صوتی اش ترمیم شود ...ونهایتا تلاش وهمت او باعث شد دوبلری توانا مخصوصا در عرصه انیمیشنهای سینمایی گردد..مانند صدای غول انیمیشنی به نام شرک ...

همه کارها با تمرین وممارست در انسان نهادینه میشود ...عده کمی هستند ذاتا قدرت بیان خوبی دارند مطمئن باشید عده زیادی با تلاش فراوان این مهارت را کسب کرده اند...تمرین ....تمرین ...تمرین ..

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

خوب قبل از اینکه وارد درس بعدی بشم ..قول داده بودم شرایطی رو براتمرین به دوستان معرفی کنم ..

گفتم در کلاسهای فن بیان از خود اعضا برا ایجاد چنین شرایطی استفاده میشه ...اما چون شما این شرایط رو ندارید در مرحله اول وبهترین وراحت ترین حالت اعضا خانواده هستند ...شما وقتی میخواهید رسما مطلبی رو ارائه بدید دیگه نوع مستمع براتون مهم نیست آشناست یا غریبه یه استرس ناخواسته ای به شما وارد میشه ...مثلا شما در صحبت معمولی با خانواده یا دوستان به راحتی حرفتون رو میزنید یا در کلاس شلوغ حتی یه تیکه هم میاید اما وقتی نوبت ارائه مطلب برسه دچار استرس میشید...پس در مرحله اول از اعضای خانواده کمک بگیرد ودقیقا طبق شرایط ارائه درس یا سخنرانی برای آنها مطلبتون رو عرضه کنید ...

دومین روش استفاده از جمع دوستانتون ....مخصوصا اگه بتونید باهم تعهد کنید هفته ای یک بار افراد در یک جا جمع باشند وهرفرد به صورت نوبتی به مدت کوتاهی بارعایت نکاتی که ارسال میشه مطلبی رو ارائه بده مطمئنا تا اواخر همین ترم دوستان دانشجوی انجمن از توانایی خوبی برخوردار خواهند شد

روش نهایی خودتون به صورت تنهایی هم میتونید تعدادی اشیا رو در یک اتاق مقابل خودتون قرار بدید وتا یه مدت برای این اشیا سخنرانی کنید اما دقت کنید همیشه ژس واقعی یک دانشجو یا مدیر یا سخنران رو که میخواد مطلبی ارائه کنه رو داشته باشید وبه هرشی به منزله یک نفر نگاه کنید وتمرکز ونگاهتون رو رو اونها تمرین کنید ..مهم اینه مغز با این شرایط آماده میشه ..حتی اگر طرف مقابل شما اشیا باشند

لینک به دیدگاه

درس سوم

در این قسمت مطلب مهمی که باید خدمت دوستان عرض کنم سرعت سخن گفتنه ..شما هر چه قدر سرعتتون ملایم تر باشه تو پردازش صوتی کلمات در عوض سرعت ودقت شما در پردازش چیدمان کلمات در ذهنتون خیلی بهتر میشه ...اگر دقت کنید بیشتر سخنوران یا دوستانتون که مطالبشون رو خیلی جذاب میتونن ارائه بدن سرعت صحبت کردن رو رعایت میکنن وحتی وقفه های لازم کوتاه مدت وبلند مدت رو در لابلای صحبتهاشون رعایت میکنن .

تمرین

برای اجرای این تمرین گوشی همراه خودتونو برای ضبط کردن صدای خودتون آماده کنید وبه هر صورتی که قبلا از روی عادت عمل میکردید متن زیر رو به عنوان یک سخنران یا دانشجو برای خودتون به صورت کاملا رسمی ارائه بدید ...از روی متن بنفش به حالت سخنرانی مطلب رو از رو بخونید .

برای یک ارائه خوب وسخنران برجسته شدن باید این چهار مورد رارعایت کنید :

1-اشتیاق :قبل از هرچیز باید برای خوب صحبت کردن یک اشتیاق خوب وآتشین داشته باشید اگر این اشتیاق شما قوی باشد مطمئن باشید هیچ چیزی به عنوان مانع بر سر راه شما توانیی ممانعت از رسیدن به هدفتان را نخواهد داشت

2-تصمیم :از همین الان تصمیم بگیرید که برموانع غلبه کنید وآینده بلند پروازانه ای را برای خود رقم بزنید

3-تمرین ونظم :اصول دریافت هر هنری نظم وتمرین است بدون تمرین منظم نمیتوان سکوی ترقی را پیمود .

4-اراده :در نهایت باید اراده لازم برای مقاومت وپافشاری در مقابل شکستها ...طعنه ها و وایراد گرفتن ها واضطرابهای اولیه کار را در خود نهدینه کنید ..

ادامه تمرین در پست بعد

لطفا الان صدای ضبط شده خود را گوش کنید وآنرا در جایی برا مقایسه وادامه این تمرین ذخیره بفرمایید ..

لینک به دیدگاه

ادامه تمرین

برا ادمه تمرین مثل دروس قبل یه آدامس رو میل بفرمایید ...ومجددا گوشی همرا خودتون رو رو حالت ضبط صداقرار بدید ...حالا همون متن بنفش قبلی رو با این روش که عرض میشه بلند ارائه بدید وصداتون رو مجددا ضبط بفرمایید ..

شما به ازا هر یک بار علامت /که مشاهده میکنید یک مکث کنید وبه ازا هر خط یک بار ادامس رو بجوید وبرای ادامه آدامس رو در محوطه ای امن که بتونید راحت اون رو به حالت جویدن دربیارید قرار بدید ..در نهایت سرعت وکیفیت سخنرانیتون رو با دفعه قبل مقایسه کنید

.برای یک ارائه خوب/ وسخنران برجسته شدن/ باید این چهار مورد رو/رعایت کنید ://

1-/اشتیاق //:قبل از هرچیز/ باید برای خوب صحبت کردن /یک اشتیاق خوب وآتشین داشته باشید/ اگر این اشتیاق شما /قوی باشد مطمئن باشید/ هیچ چیزی به عنوان مانع/ بر سر راه شما/ توانایی ممانعت از/ رسیدن به هدفتان را /نخواهد داشت//

2-/تصمیم// :از همین الان/ تصمیم بگیرید که برموانع غلبه کنید/ وآینده بلند پروازانه ای را/ برای خود /رقم بزنید

3-/تمرین ونظم //:اصول دریافت هر هنری /نظم وتمرین است/ بدون تمرین منظم /نمیتوان سکوی ترقی را پیمود ./

4-/اراده //:در نهایت باید اراده لازم// برای مقاومت وپافشاری در مقابل شکستها / ...طعنه ها/ و وایراد گرفتن ها/ واضطرابهای اولیه/این کار را در خود/ نها دینه کنید ..

امیدوارم تونسته باشم به خوبی مفهوم تمرین رو خدمت دوستان عرض کنم .

لینک به دیدگاه

خوب در ادامه تمرین درس سوم مطلبی که باید خدمت دوستان عرض کنم اول اینکه تمرین گذشته با مکثهای زیادی همرا ه بود ومعمولا یک ارائه یا سخنرانی با این همه مکث زیاد جذاب نخواهد بود اما برای افزایش قدرت استپ کردن لازم بود ...

برای اینکه این تمرین به صورت ملکه ذهنی شما درآید وهمیشه از یک فن بیان خوبی برخوردار باشید بهتره در تمام جاهایی که صحبت میکنید این اصل را رعایت کنید ...مثلا وقتی می خواهید برای دوستان یا اعضای خانواده تان یک خاطره یا موضوعی که نسبتا طولانیست رو تعریف کنید سعی کنید در صحبتهاتون مکثهای لازم رو درمواقع درست انجام بدید ...اگر فقط یک بار این کاررو انجام بدید وبا دقت جاهایی که احساس میکنید میشه یه مکث کوچیک یا طولانی کرد رو رعایت کنید اصلا خودتون متوجه جذابیت صحبتهاتون میشید...یادتون باشه مکثهای کوتاه باعث زیبایی ومکثهای تا حدودی طولانی تر باعث تمرکز حواس بیشتر شنونده به صحبتهاتون میشه ...این موارد رو حتما امتحان کنید ...:w16:

لینک به دیدگاه

معمولا در کلاسهای فن بیان یه قسمتهایی تحت عنوان قدرت چرخش زبان یا نحوه تکلم وادا حروف وچگونگی کنترل فضای دهان در مقابل افزایش ترشحات بزاقی وامثال اینها عنوان میشه ..اما اینجا لازمه عنوان کنم تنها چیزی که میتونه یک سخنران یا هرفردی که ارائه یک مطلب علمی یا حتی هنر صوتی رو برعهده میگیره رو برجسته کنه فقط وفقط کنترل سرعته ایراد مطالبه .. ...این موضوع خیلی مهمه ....شما وقتی سرعتتون در صحبت کم باشه تا حدودی استرستون هم کاهش پیدا میکنه ..کاهش استرس هم در کاهش ترشحات بزاقی موثره ..یعنی افزایش استرس کنترل بلعیدن بزاق دهانتون رو به هم میزنه اینجاست که به علت افزایش بزاق دردهان گاهی یکسری تپقهای خاصی اتفاق میافته .. .اگه رو این موضوع زیاد زوم کردم مطمئن باشید خیلی مهمه باز هم میگم برای کنترل سرعت صحبتهاتون تو همون جمع خانوادگی ودوستانتون مطالب رو عنوان کنید که تاحدودی طولانی باشه وانجا خودتونو به کنترل سرعت مجاب کنید ...پس برای این هفته هم هرجایی هرصحبتی انجام میدید به عنوان تمرین درسرعتتون دقت کنید .

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

درس چهارم

موضوع دیگه ای که توی صحبت کردن شما میتونه توجه افراد شنونده مقابلتون رو جلب کنه تاکید یا نرمش در مواجهه با بعضی کلماته ...مثلا شما وقتی به یه نکته مهم میخواهید اشاره کنید اون کلمه یا جمله رو باید به صورت محکم وقوی بیان کنید ...یا مثلن برای جلب توجه بیشتر وآمادگی شنونده قبل از بیان اون نکته مهم صداتونو خیلی پایین بیارید ...

به مثال متنی زیر دقت کنید ...شما این متن قرمز رو به عنوان سخنران ارائه بدید ...مثل گذشته صداتونو ضبط کنید

مهمترین مسئله ای که ما ایرانی ها از اون رنج میبریم میدونید چیه ؟درسته...برنامه زندگی نداریم ...هدف گذاری نداریم ..طبقه بندی اهداف نداریم ..

خوب حالا با همون قدرت صوتی که این مطلب رو ارائه دادید مجددا این متن زیر رو ارائه بدید فقط جایی که با رنگ خاکستری مشخص شده صداتونو بیارید پایین وجاییکه بارنگ آبی مشخص شده کاملا بلند در حد یک یا دو گام صوتی نسبت به گام اولیه صداتونو بالاتر ببرید ...پس ...قرمز معمولی ...خاکستری آروم ..آبی بلند هنگام تغییر رنگ یه مکث کوچیک هم لازمه ...

مهمترین مسئله ای که ما ایرانی ها از اون رنج میبریم میدونید چیه ؟درسته...برنامه زندگی نداریم ...هدف گذاری نداریم ..طبقه بندی اهداف نداریم .. اینه که یه کم بازدهیمون کمه

بازهم صداتونو ضبط کنید وبا فایل صوتی قبل مقایسه کنید ..

لینک به دیدگاه

درس پنجم

چگونه شروع کنیم ...

همیشه شروع یک کار سخت ترین قسمته اون کاره ...حالا این کاراز هرنوعی باشه ...اکثر رمان نویسها ..شعرا ونویسندگان از سختی شروع مطلب رنج میبرن تا ادامه اون مطالب ...حتی بیشتر اونها آخرین نقطه رو در نظر میگیرن وبه صورت معکوس مسیرو طی میکنن تا به نحوه استارت موضوع برسن ...

خوب این مسئله در ارائه مطالب شفاهی هم خیلی جای بحث وتمرین داره ...شروع سخنرانیتون بستگی به نوع مطلبتون داره ...اگه قراره به عنوان یه دانشجو در برابر استاد وسایر دانشجویان یه مطلب علمی رو ارائه بدید یه جور باید شروع کنید اگه ..به عنوان یه مدیر برای پرسنل میخواید مطلب رو شروع کنید یه روش داره ...وهمینطور به عنوان یه استاد یا به عنوان یه مجری یا به عنوان یه سخنران برنامه اجتماعی یا فرهنگی تمامن شروع متفاوتی داره ...

نکته مهم اینه که شروع مطلب اگه خوب استارت زده بشه 70درصد استرستونو پوشش میده ...پس حتی اگه شده قسمت شروع سخنرانیتونو حفظ هم کنید ازاین کار دریغ نکنید ...

نکته دیگه اینکه شروع شما اگه خوب باشه بیشتر اشتباهات بعدیتونو پوشش میده اما اگه ضعیف باشه به سختی میتونید برا ادامه صحبتهاتون علاقه مستمع رو به خودتون جلب کنید ...اما نگران نباشید ...گفتم برا راه چاره شروع رو حتمن بارها وبارها تمرین کنید تا حفظ باشید ...من توی پست بعدی چند تا ازمتنهای شروع رو قرار میدم ....

این درس ادامه دارد

لینک به دیدگاه

خوب قول داده بودم یه تعدادی نمونه شروع براتون ارسال کنم ..

اول اینکه سعی کنید شروع هر مطلبو با خلاقیت خودتون آغاز کنید حالا چه طوری ...

مثلن تو همین انجمن گاهی اوقات مطالبی ارسال میشه وبه اشتراک گذاشته میشه که خیلی جذابن مخصوصن تو قسمتهای ادبی ...به این جمله دقت کنین که یه مدت پیش تو همین انجمن ارسال شده ...جاذبه سیب انسان را به زمین کشید وجاذبه زمین سیب را ..سقوط سرنوشت هر جاذبه غیر از خداست حالا به نظر شما این چه جوری میتونه به ما کمک کنه ..من از همین جمله برای ارائه یه مطلب علمی استفاده کردم ..وهیچ مشکلی هم پیش نیومد شاید به نوعی جذاب هم بود ...برای شروع هر مطلب بهترین کلمه برا شروع نه صرفن به جهت حفظ اداب مذهبی حتی برای کمک به کاهش استرس شروع استفاده از نام خداست ...شما خیلی راحت اون جمله که من بالا نوشتم رو در ابتدای ارائتون استفاده کنید وسریعن بعداز اون جمله بفرمایید به نام خدا ...دقت کنید :

جاذبه سیب/ انسان را به زمین کشید/ وجاذبه زمین سیب را /..سقوط /سرنوشت هر جاذبه غیر از خداست/...با نام ویاد خدا..

خوب این یه روش ...

روش دیگه برای شروع مسائل علمی بهترینش اینه که از اون کلمه یا واژه اصلی که میخواهید مورد بحث قرار بدید یه تعریف یا یه علت نام گذاری ..یا تارخچه رو خیلی کوتاه تهیه کنید وارائه بدید ..بعد وارد اصل مطلب بشید

نکته :فراموش نکنید که از رو خوندن مطلب اصلن مناسب نیست و توی کلاسهای فن بیان معروفه به مرگ استعداد سخنران ...این جور سخنرانی های خیلی خسته کننده میشه وتمامن از کلمات کتابی استفاده میشه که ذهن شنونده رو خسته میکنه

روش دیگه برای اینکه بتونید در سمینارها وارائه های کلاسی تجربه بهتری کسب کنید وپله پله جلو برید استفاده از پاور پوینتهاست ..پاورپوینتها مسیر سخنرانی وارائه شمارو به خوبی مدیریت میکنند .وشروع راحت تری دارن ...اما اگه شرایط استفاده از پاور پوینت ندارید حتمن روی یک کاغذ نکات اصلی سخنرانیتونو یاداشت کنید ...در این زمینه هم بحث جداگونه ای لازمه

یادتون باشه در ابتدای هیچ ارائه وسخنرانی با نقطه ضعف وارد نشید ....مثلن با دیدن مستمعین برای شروع بهتره بگید مطالب خوبی پیرامون موضوع مثلن هوش تجاری برتون تهیه کردم که تو این 20دقیقه فرصتی که دارم خدمت شما ارائه میدم ..نه از زمان کم انتقاد کنین ونه از موضع ضعف یا کلمات شک مثل شاید بر اتون مفید باشه ...به جای این بگید قطعن تو هر صنف فعالیت هستید براتون مفیده ...اصلن کلن عادت کنید از نقطه ضعف تو تمام قسمتهای مصاحبتوتون حتی دونفره هم استفاده نکنین ...واین موضوع رو هم در صدد تمرین باشید ..

ادامه دارد

لینک به دیدگاه

خوب دوستان امروز تصمیم گرفتم جهت رفع خستگی وایجاد یه تنوع شمارو به محل سخنرانی عده زیادی سخنران دعوت کنم که با دیدن نحوه سخنرانی اونها خیلی انرژی بهتری برای سخنرانی وترقی تو این مسیر بهتون دست میده ...

این مرکز سخنرانی به صورت لاتینه اما تو هرکدومش که دقت کنین یه سری موارد آموزشی که بهتون گفتم رعایت شده ...البته بعضی از اونها تاحدودی تند صحبت میکنن اما اکثرشون از حرکات دست وبدن به خوبی برای ارتباط بهتر وجذابیت بیشتر استفاده میکنند ...

خواهشی که دارم اینه که حداقل هر چند روز یک بار به این محل سربزنید وحداقل هفته ای یک یا دوتا از سخنرانیهارو گوش کنید ...بعضیهاشون زیرنویس فارسی هم دارن که هنگام دانلود کردن باید تو گزینههای مربوطه ترجمه فارسی رو انتخاب کنین ...

این سایت به تقویت زبانتون هم کمک میکنه ...خیلی مطالب شیرین وجذابیه لطفن ازدست ندید ...

درهنگام تماشای سخنرانی به تمام حرکتها واشارات وچرخش نگاه سخنرانان متمرکز باشید اونو دائم تمرین کنید ...

مطمئنن از این سایت لذت میبرید/

پس این شما واینهم سایت پیشنهادی من

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

امروز تصمیم گرفتم یه چند لحظه از صحبتهای برایان تریستی استفاده کنیم ...

این شما واین سخنران معروف برایان تریستی

در کتاب قدرت بیان نوشته برایان تریسی می‏آموزید که:

جلوی مخطابان با اعتماد به نفس، خوش بین و راحت باشید

از همان ابتدای خسرناین توجه مخاطبان را جلب کنید

برای مشارکت دادن شنوندگان از زبان بدن، ابزار و تکنیک‏های صوتی استفاده کنید

به صورت یکنواخت از نکته‏ای به نکته دیگر اشاره کنید

از شوخ طبعی، داستان، نقل قول و سوالات با مهارت استفاده کنید

تردید مخاطبان را از بین ببرید

سخنرانی را با اقتدار تمام کنید

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

درس ششم

نظم

یکی از مهمترین مسائلی که در انسان باعث ایجاد یک استرس ناخواسته ونا محسوس میشه بحث نظمه ...

این موضوع قابل تامیمه به یک خانوم خانه دار تا مدیر عامل یک شرکت بزرگ ...شما هرچه قدر فعالیتتون منظم تر باشه استرس کمتری خواهید داشت ..واین در بحث ارائه شفاهی نیز کاملن مهمه ..شماباید قبل ارائه حتمن مطالبتونو به صورت کاملا منظم طبقه بندی کنین وحداقل در یک برگه کوچیک خلاصه اون مسیرو مشخص کنید این خیلی به شما کمک میکنه ..چون انرژی مغز صرف این میشه که در پردازش کلمات جهت سخنرانی بتونه کلمات زیباتری رو انتخاب کنه وجملات بهتری بسازه اما غیر این صورت مغز با حالتی مضطرب دنبال تنظیم کردن موضوعات بعدی برای بحث میگرده ...

لینک به دیدگاه

درس هفتم

استرس

مهمترین وآخرین درس در فن بیان بحث کنترل استرسه

الان چون استرس دارم نمیتونم این بحثو ادامه بدم ...موکول میکنم به تایم بعدی :ws3:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

درس هفتم

کنترل استرس

بدون هیچ اطناب وطولانی کردن مطلب باید بگم استرس فقط با تمرین رفع میشه ...یعنی اینکه شما بخوای تو همون دفعه اول از مهارت خوب وبدون ایرادی برخوردار باشی یه کم کمتر اتفاق میافته ...

یادتون باشه تجربه همه چیز لازمه ...سوتی دادن..تپق زدن ..کم آوردن ..ضایع شدن ...فراموش کردن ...کلمات وفعلهارو تو حرف زدن پیدا نکردن ..همه اینها اتفاق می افته بعد شما میشید یه اراده دهنده وسخنران خوب البته اگر در فکر رفع کردنش اونم فقط با تمرین بر بیاید

اما نکاتی که معمولن گفته میشه جهت کنترل استرس شامل :

ورزش به دلیل ایجاد تنفس بهتر وشدیدتر

نفسهای عمیق قبل ارائه

انرژی مثبت داشتن ...یعنی به خودتون بگید امروز من بهترین خواهم بود ...اینجا مغرور باشید ...شکسته نفسی در اینجا یعنی شکست

توکل به قدرت مافوق واطمینان به اون قدرت (خدااااااااااا)

رعایت نظم مخصوصن در مطالب ونوشته ها وخلاصه هاتون

اگر فقط یک ارائه سرنوشت ساز دارید وزیاد هم تمرین نکردید واین سخنرانی وارائه خیلی براتون حیاتیه شما میتونید از یک قرص ضد استرس حدود نیم ساعت قبل ارائتون استفاده کنید این قرص به نام پرانول (پرو پرانولول 10)معروفه ...اما بایدتوجه کنید که از مشکل خاصی برخوردار نباشید واهل مصرف داروهای عصبی وقلبی وکلیوی نباشید وحتمن در هنگام خرید از پزشک داروخانه مطالب کمکی رو دریافت کنید ...شک نکنید بعد مصرف به هیچ عنوان از استرس رنج نمیبرید واگه مطالبتون خوب آماده کرده باشید وتمرین کافی هم داشته باشید قطعن ارائه خوبی خواهید داشت ویادتون باشه خودتونو به این دارو معتاد نکنید ...

بازهم دارم میگم قبل خرید حتمن از مشاوره پزشک بهره ببرید ...معمولن خطری نداره اما خوب احتیاط شرطه .

البته مشکل حادی هم ایجاد نمیکنه اگه خدایی نکرده اتفاقی هم افتاد وباعث ازدست رفتنتون شد دنیای بعدی رو با استرس کمتری پشت سر میزارین ...:w16::ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...