رفتن به مطلب

نگارش درست نشانه‌ها (. ، ؛ : ؟ !...) همه بخونید دوستای من :گل:

bar☻☻n

ارسال های توصیه شده

سلام دوستای نواندیش:wavesmile:. با یه مطلب آموزشی اومدم خدمتتون که همیشه و هرجا به ویژه توی نت خیلی کاربرد داره.

می خوام از قانون علائم نگارشی در زبان شیرین پارسی مون بگم.

لطفاً رعایت این علائم رو سرسری نگیرید.:a030: مراقبت از زبان و ادبیات ایران زمین هست و به نوعی احترام به اون.:icon_pf (19)::icon_gol:

بریم برای شروع. بسم الله...

:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

:ws48:

نگارش درست نشانه‌های نگارشی مثل نقطه، ویرگول، نقطه‌ویرگول، علامت سوال، علامت تعجب، سه‌نقطه و...؛

شیوه‌ی تایپ این علایم بسیار ساده والبته مهم است.

فاصله انداختن بین نشانه‌هایی چون . ، ؛ : ؟ ! با واژه‌ی قبلی غلط است و فاصله نینداختن بین آن‌ها و واژه‌ی بعدی‌شان نیز باز غلط است.

درست این است:

[TABLE=class: cms_table_grid, width: 400, align: center]

[TR]

[TD=align: center]

واژه اول + نشانه نقطه‌گذاری + فاصله یا همان space + واژه‌ بعد

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

پس دقت می‌کنیم که پیش از این نشانه‌ها Space نزنیم، و باز هم دقت می‌کنیم که پس از آن‌ها حتماً Space بزنیم.

رعایت درست این شیوه، هم شکل ظاهری متن را زیباتر می‌کند و هم باعث می‌شود نقطه‌گذاری‌های متن شما در هر حالتی از دیده شدن در مانیتور (صفحه نمایش) و یا چاپ روی کاغذ، به هیچ وجه از انتهای سطر پایین نیفتند.

--------

هنگام استفاده از سه‌نقطه [...] هم بدون هیچ فاصله‌ای از واژه‌ی قبل، سه‌ نقطه (دقیقا سه نقطه، نه کم‌تر و نه بیش‌تر) پشت سر هم تایپ کنیم؛

به این شکل...

یادمان باشد که سه نقطه! نه کمتر و نه بیشتر...

سه نقطه را زمانی می گذاریم که می خواهیم بگوییم چیزی ادامه دارد...

-ــــــ-ـــ-ــــــ-ـــــ

تماممم

:hapydancsmil:

به امید درست نویسی ها؛ زین پـــــس...:icon_gol:

لینک به دیدگاه
من گاهی وقتا عمدا علائم رو اشتباه میزارم که مخاطبم منظورم رو اشتباه متوجه شه !

مثل همونایی که عمداً می خورن زمین؟ 44.gif

ببین ببین. این علامت تعجب رو باید می چسبوندی به جمله دیگه. برو گوشه ی کلاس وایسا یه پاتم بالا بگیر. :دی

:w16:

لینک به دیدگاه
یا همونایی که با درد لذت می برند (نمونه اش خودمم):ws3:

بــــله.:ws3: به به ببینید چه شاگردیه! پرانتز رو چسبووووونده.:hapydancsmil:

حالا من میگم شاگرد، خودمم همچین معلم نیستمااا. اینا رو لدنی بلدم! 15.gif

نه نه،:icon_pf (34): منظورم اینه که امیدوارم بهمون کمک کنه این آموزش ها.:ws50:

لینک به دیدگاه
بــــله.:ws3: به به ببینید چه شاگردیه! پرانتز رو چسبووووونده.:hapydancsmil:

حالا من میگم شاگرد، خودمم همچین معلم نیستمااا. اینا رو لدنی بلدم! 15.gif

نه نه،:icon_pf (34): منظورم اینه که امیدوارم بهمون کمک کنه این آموزش ها.:ws50:

قبول ولی وقتی بخوای نامه اداری بنویسی کاربرد دارن جاهایی که خیلی مهمه غیر ارادی ادم رعایت می کنه:ws3:

بعد کاما رو چه جوری تایپ می کنن؟

لینک به دیدگاه
قبول ولی وقتی بخوای نامه اداری بنویسی کاربرد دارن جاهایی که خیلی مهمه غیر ارادی ادم رعایت می کنه:ws3:

بعد کاما رو چه جوری تایپ می کنن؟

شکلک شما:ws3: هست دیگه. :دی

نخیر آقااا. ببینید :دی ما الآن توی انجمن ها به شکل محاوره می نویسیم. یعنی همونطور که صحبت می کنیم، به شکل ملفوظش. بنابراین خودمونی هست کلّاً و هرجوری می خوایم می نویسیم. چون در اصل داریم حرف میزنیم.

حالا ولی شما فکر کن می خوای یه نقد اجتماعی یا مبحث آموزشی برای وبلاگ یا سایتت بنویسی. خب باید رسمی نوشت و به شکل نوشتاری. اهمّیت رعایت این نکات هم، اونجاست که مشخص میشه. نوشته ای رو که این نکات توش رعایت میشه، تصور کنیم، می بینیم که چقدر نظام مند و مرتّب هست و بر اساس یک اصول تعریف شده، نوشته شده. در یک کلام نوشته پخش و پلا نیست.:a030:

کاما اسم خارجکی ویرگول هست.:w16: با Shift +T نوشته میشه.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممنونم

عالی بود.:icon_gol:

به امید اینکه از این مطالب مفید بیشتر ببینیم. (منظورم غیر از مطالب تخصصی بود) :w16:

ممنونم :icon_gol: اگر همینطور عالی همراهم باشید، حتماً انگیزه میدید بهم و با هم ادامه میدیم. :w16:

جالب بودن اما برای من سخته رعایت کردنش:ws52:

باور بیاور که سخت نیست دوست من :):icon_gol: سه چهار جمله که نوشتی و دقت کردی که علامت ها رو بچسبونی به جمله هات عادت میشه برات. به جمله یا کلمه بچسبون و از بعدی فاصله بده. همین :a030:

لینک به دیدگاه

نکته ای بود برای خودش مرسی:a030:. کاش یه کم زودتر خونده بودم چون چندساعت پیش مطالبی تایپ کردم که هر دو طرفش اسپیس زدم:ws3:ولی دوطرفه خوشگل تره:whistle:

لینک به دیدگاه
نکته ای بود برای خودش مرسی:a030:. کاش یه کم زودتر خونده بودم چون چندساعت پیش مطالبی تایپ کردم که هر دو طرفش اسپیس زدم:ws3:ولی دوطرفه خوشگل تره:whistle:

:icon_gol:

مقاومت نکن ای دوست. دستا بالا! :ws3:

درست میگین با تمرین حل میشه.:icon_gol::a030:

به بههه. دست شما طلایی:icon_gol::Ghelyon: :دی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...