رفتن به مطلب

سوالات رایج حقوقی همراه با پاسخ

ارسال های توصیه شده

20 ماه پیش بازرسان تاکسیرانی فرودگاه مهرآباد، تاکسی پدرم را متوقف کردند. اما موقع ثبت شماره پلاک تاکسی پدرم در کامپیوتر‌های بازرسی تاکسیرانی اشتباهی رخ داد و آخرین رقم پلاک تاکسی پدرم اشتباه در کامپیوتر ثبت شد که این شماره پلاک اشتباهی مربوط به یک تاکسی سرقتی بود که با شکایت صاحب تاکسی سرقتی، برادرم چندی قبل بازداشت شد و برایش وثیقه 20 میلیون تومانی صادر می‌شود. بعد از 4 ماه نوبت دادگاه برادرم فرا رسید. مدیرعامل تاکسیرانی فرودگاه مهرآباد طی نامه‌ای برای قاضی توضیح داد که اشتباه از سوی تاکسیرانی فرودگاه بوده که شماره پلاک را اشتباها در کامپیوتر ثبت کردند. قاضی با توجه به نامه و با شهادت مأموری که 20 ماه پیش تاکسی پدرم را در فرودگاه متوقف کرده بود، حکم به برائت کامل برادرم داد. حال با توجه به ضررهای مالی‌ که برادرم برای تهیه وثیقه‌اش متحمل شده و با توجه به فشار روحی و روانی او و خانواده‌اش طی این مدت و خدشه‌دار شدن آبرو و حیثیتش و تحمل 4 شب بازداشت در کلانتری، 2 سؤال دارم:1- آیا برادرم می‌تواند از صاحب تاکسی سرقت شده شکایت کند و چند میلیون تومان ضرر مالی‌اش را جبران کند؟2- اگر برادرم جهت جبران زیان مالی‌اش، از تاکسیرانی فرودگاه مهرآباد، به دلیل اشتباهی که مرتکب شده‌اند، شکایت کند، با توجه به اینکه تاکسیرانی یک ارگان دولتی محسوب می‌شود، آیا امکان اینکه دادگاه برای جبران خسارات برادرم رأی به محکومیت تاکسیرانی بدهد وجود دارد و برادرم می‌تواند خسارات بگیرد؟ چون اگر امکان گرفتن خسارت از تاکسیرانی وجود نداشته باشد، برادرم حاضر نیست خود را به دردسر بیاندازد تا از یک سازمان دولتی مثل تاکسیرانی شکایت کند.با توجه به اینکه مالک تاکسی مسروقه اشتباه و تخلفی انجام نداده و صرفا سرقت تاکسی خود را اعلام کرده است، اقدام علیه ایشان بی‌ثمر خواهد بود ولی موضوع شکایت علیه تاکسیرانی قابل پیگیری است اما در هر حال صرفا برای بعضی از خسارات می‌توانید طرح دعوی کنید.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 69
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

به عنوان شاهد و در حضور چند نفر شاهد دیگر، ظهرنویس چک شدم اما کلمه شاهد را قید نکرده‌ام. حال بعد از 3 سال، اعسارم را نیز قبول نکرده‌اند و اجراییه علیه من صادر شده است. چه اقدامی می‌توانم انجام دهم؟ امکان تقسیط وجود دارد یا خیر؟ضمن اینکه اعسار شما رد شده، تنها راه موجود اعتراض به رای اعسار و دفاع در مرحله تجدید نظر است.

لینک به دیدگاه

برای اثبات این موضوع که فردی در جعل سند معاونت داشته است یا خیر، آیا قاضی می‌تواند با توجه به اظهارات متهم ردیف اول که ادعا می‌کند به دستور متهم ردیف دوم این کار را انجام داده و شخصی ظاهرا بی‌طرف که در ابتدا ادعایی غلط در مورد متهم ردیف دوم کرده و بعدا به صورت سربسته ادعای خود را در دادگاه پس گرفته است، حکم به معاونت در جعل صادر کند یا خیر؟

صرف اظهارات متهم نسبت به فرد دیگر مثبت جرم نیست و دادگاه با در نظر گرفتن مجموع قرائن و شواهد رای صادر می‌کند.

لینک به دیدگاه

اینجانب ملکی خریده‌ام که قبل از انتقال، سند آن در رهن دادگاه بوده. وکیل وراث مبلغ قرار متهم متواری را به حساب دادگاه واریز کرده و سند، فک الرهن و انتقال سند انجام گرفت. بعد از سه ماه ابلاغیه‌ای برای صاحب ملک متوفی مبنی بر احظار متهم متواری به دادگاه به دست اینجانب رسید. تکلیف بنده چیست؟

شما تکلیفی ندارید و صرفا می‌توانید فروشنده را از موضوع مطلع کنید.

لینک به دیدگاه

بنده سال قبل دچار حادثه‌ای در کارگاه شدم و خسارات آن از طرف بیمه به حساب دادگاه واریز شد. آیا دادسرا بابت شکایت من، کارمزد از آن کم می‌کند؟ یا تمام آن را به من واریز می‌کنند؟

دادسرا هیچ مبلغی را از خسارات واریزشده کسر نخواهد کرد.

لینک به دیدگاه

در دوران عقد هستیم و همسرم مطالبه نفقه معوقه و جاریه کرده و حاضر به تمکین نیست. مخارج نفقه مانند خرید پوشاک، هزینه درمان و ... را پرداخت کرده‌ام اما غیر از چند مورد خاص، برای سایر موارد، مدرکی ندارم که آن را اثبات کند و عرف نیز به گونه‌ای است که برای دادن این مخارج، از زن رسید دریافت نمی‌شود.حال از چه راه‌هایی باید پرداخت نفقه را اثبات کنم؟ آیا شهادت شهود کفایت می‌کند؟ ضمنا وی غیر از اعضای خانواده شاهد دیگری ندارد و کسی حاضر به شهادت نیست.لطفا مرا راهنمایی کرده و بگویید که در این موارد قاضی بر چه اساسی تصمیم‌گیری می‌کند ؟

برای اثبات ادعای پرداخت، شهادت شهود و گواهی مطلعین کفایت می‌کند.

لینک به دیدگاه

مادرم در سال‌های گذشته در دفترخانه‌ای که نام آن را فراموش کرده‌ایم، وکالتی به خواهر یا برادرش داده، اما حالا وکالت‌نامه را پیدا نمی‌کنیم و شماره و آدرس دفترخانه را نیز نمی‌دانیم همچنین با فردی که به او وکالت داده شده است، نیز ارتباط نداریم. آیا راهی برای استعلام و اطلاع از وجود آن وکالت می‌توان پیدا کرد؟ آیا می‌توان آن را فسخ کرد؟

باید به همان دفترخانه مراجعه و تقاضای رونوشت کنید. سپس با اشاره به شماره و تاریخ وکالت اعطایی، طی یک اظهارنامه به ایشان فسخ وکالت نامه را اعلام کنید.

لینک به دیدگاه

قصد دارم ملکی را از پدرم به قیمت روز خریداری کنم. آیا بعد از فوت پدرم سایر خواهر و برادرانم می‌توانند نسبت به این ملک ادعای وراثت کنند؟سوال دیگرم این است که آیا پدر می‌تواند ملکی را به فرزندش انتقال دهد؟ یعنی سند ملک را به نام فرزندش بزند؟ اگر می‌تواند هزینه این نقل و انتقال چقدر است؟

امکان فروش یا انتقال رسمی یا عادی ملک به فرزند وجود دارد و عقد بیع مذکور از عقود لازم است. بنابراین پس از انتقال، ورثه نمی‌توانند نسبت به آن ادعایی داشته باشند؛ می‌توانید میزان هزینه‌های مربوطه را از دفاتر اسناد رسمی استعلام بگیرید.

لینک به دیدگاه

پدرم در سال 1374 اقدام به خرید یک باب مغازه به صورت قرارداد امتیاز سرقفلی نامحدود در شهر اهواز کرد. حال پس از گذشت 19 سال مجبور به فروش این امتیاز شده است و البته در این سال‌ها بازسازی و تجهیز این واحد تجاری را نیز انجام داده است. حال بر سر قیمت با صاحب اصلی ملک به توافق نرسیده و هر مشتری دیگری نیز که به قصد خرید می‌آید، با تهدید صاحب ملک مبنی بر اینکه پس از خرید ملک را به طور قانونی از شما می‌گیرم و چیزی هم به شما نمی‌رسد، مواجه می‌شود؛ در نتیجه این مشکل همچنان باقی است. لطفا راهنمایی کنید چه راهکار قانونی برای فروش این مغازه وجود دارد؟

پدر شما می‌تواند دادخواست تجویز انتقال منافع را به طرفیت موجر به دادگاه حقوقی حوزه ملک تقدیم کند.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

در صورت اعتیاد مرد ؛ قانون اجازه طلاق را به همسر میدهد؟[h=2][/h]با سلام . منظور از اعتیاد که زن می تواند با استناد به آن و به عنوان عسر و حرج از شوهرش طلاق بگیرد ؛ اعتیاد مضر است .عسر و حرج یعنی و ضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد. یکی از موارد عسر و حرج اعتیاد مضر به یکی از انواع مواد مخدر است ؛ به شرح زیر:

الف )- اصل اعتیاد که بایستی توسط آزمایشگاه کلینیکی اثبات گردد.

ب )- نوع اعتیاد باید مضر تشخیص داده شود.مضر بودن نوع اعتیاد گاهی از جنبه فردی و گاه از جنبه نوعی با توجه به شرائط خاص پرونده های قضائی است . زیرا ممکن است یک اعتیاد نوعاً مضر نباشد ولی برای فرد خاصی مضر تشخیص داده شود یا بالعکس ، یک نوع اعتیاد خاص نوعاً مضر باشد ولی برای فرد خاصی مضر تشخیص داده نشود. فلذا باید هر دو قاعده مورد پذیرش قرار گیرد.(نظر آقای ناصر قوامی )

ج )- اعتیاد باید نسبت به مواد تخدیری باشد.لذا اعتیادهای رفتاری و سادیسم و ... شامل آن نمیشود.

د)- اعتیاد مذکور شامل هر نوع مواد مخدر می شود و هیچ حصری در این زمینه قابل تصور نیست .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...