رفتن به مطلب

مسابقه تحلیل مدار

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 54
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

ببخشید مثل اینکه خیلی سخته 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gifبرای اینکه تاپیک ادامه پیدا کنه یه راهنمایی خیلی تپل میکنم :ws3:

اگه در خروجی یه خازن بذاریم ورودی مثل سلف عمل میکنه :icon_redface:

لینک به دیدگاه
ببخشید مثل اینکه خیلی سخته 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gifبرای اینکه تاپیک ادامه پیدا کنه یه راهنمایی خیلی تپل میکنم :ws3:

اگه در خروجی یه خازن بذاریم ورودی مثل سلف عمل میکنه :icon_redface:

هرچی فکر میکنم چیزی به ذهنم نمیرسه به نظر دوستان دیگه ام نمیدونن خودتون توضیح میدین:ws52:

لینک به دیدگاه
هرچی فکر میکنم چیزی به ذهنم نمیرسه به نظر دوستان دیگه ام نمیدونن خودتون توضیح میدین:ws52:

شک کردم خودم که مدار رو درست گذاشتم یا نه :5c6ipag2mnshmsf5ju3

مگه ایشون ژیراتور نیست؟:5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
13659602179268536385.jpg

آخه این چه ژنراتوریه؟:ws52:

راهنمایی میکنی و طرز کارش رو یکم توضیح میدید؟

ژنراتور نه مهدی جان، ژیراتور :w16:

اگه اشتباه نکنم کارش اینه که جریان رو با یه ضریبی تبدیل به ولتاژ میکنه و ولتاژ رو با همون ضریب تبدیل به جریان میکنه. درسته بهار خانوم ؟ :ws38:

.

الان که پستای قبلی رو دیدم، دیدم که خودتون مدارش رو فرمولش رو قرار دادین، میتونید تحلیلش کنید خودتون ؟؟

لینک به دیدگاه
ژنراتور نه مهدی جان، ژیراتور :w16:

اگه اشتباه نکنم کارش اینه که جریان رو با یه ضریبی تبدیل به ولتاژ میکنه و ولتاژ رو با همون ضریب تبدیل به جریان میکنه. درسته بهار خانوم ؟ :ws38:

.

الان که پستای قبلی رو دیدم، دیدم که خودتون مدارش رو فرمولش رو قرار دادین، میتونید تحلیلش کنید خودتون ؟؟

مرسی عباس جان

خطای چشم بود:icon_redface:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
خب دوستان برفرمایید مدار:ws3:

9hdzr1akq0q6thaivsjd.png

این چیه و طرز کارشم با تحلیلش بفرمایید:w02:

بعد از وقفه طولانی که کسی جواب این سوال رو نداد خودم میگم

این یک مدار رگولاتوره. (البته با تشکر از آقا مجید که تا اینجاشو توی پست دیگه ای اشاره کرده بودن:a030:)

وقتی که ولتاژی مناسب روی ورودی قرار میگیره باعث قرار گرفتن دیود زنر در ناحیه شکست زنری میشه که این هم باعث میشه تقویت کننده در حالیتی قرار بگیره که ولتاژ خروجی ثابت و مشخصی بده پس با این حساب ترانزیستور در ناحیه فعال قرار میگیره و مثل یه منبع جریان ثابت عمل میکنه که خروجی ثابتی داره (به دلیل اینکه خروجی آپ امپ ثابته پس ولتاژ بیس ترانزیستور ثابت و ولتاژ امیتر اون هم به دلیل اینکه جریان عبوری از مقاومت های R1 و R2 و R3 با ولتاژ زنر تعیین میشه پس ولتاژ امیتر هم ثابته):a030:

پس یه رگولاتور درست و حسابی داریم:w02:

لینک به دیدگاه

خب سوال بعدی: :w02:

دستا روی زنگ زود تند سریع:th_running1:

یه سوال ساده::w16:

اگه توی یکسوساز تمام موج بجای دیودهای معمولی دیود زنر بذاریم چی میشه؟:ws38:

تحلیل یادتون نره:w02:

لینک به دیدگاه
خب سوال بعدی: :w02:

دستا روی زنگ زود تند سریع:th_running1:

یه سوال ساده::w16:

اگه توی یکسوساز تمام موج بجای دیودهای معمولی دیود زنر بذاریم چی میشه؟:ws38:

تحلیل یادتون نره:w02:

به نظر من اتفاقی که ممکنه بیوفته شکست زینری به وجود بیاد

پدیده شکست زینر :

پدیده دیگری که ممکن است باعث ایجاد شکست در مشخصه ولتاژ - جریان دیود شود به پدیده زنر معروف است . تشریح این پدیده به این صورت است که با ازدیاد ولتاژ معکوس دیود شدت میدان الکتریکی در ناحیه تهی دیود ممکن است به حدی برسد که بتواند مستقیما پیوند های کووالان اتم های سیلیکن این ناحیه را شکسته و الکترون های زیادی را آزاد نماید . در این حالت جدا شدن الکترونها ناشی از برخورد سایر الکترونها با آنها ( آنطور که در پدیده ضرب بهمنی دیدیم ) نبوده ، بلکه ناشی از تاثیر مستقیم میدان الکتریکی ناحیه تهی بر آنها است . این پدیده نیز باعث افزایش سریع جریان معکوس دیود میشود . احتمال وقوع پدیده ضرب بهمنی در دیود های سیلیکنی که ولتاژ شکست آنها بیش از 6 ولت بیشتر است . در حالی که شکست زنر به صورت پدیده غالب تنها در دیود های با ولتاژ شکست کمتر از 6 ولت یافت میشود . بااستفاده از حساسیت ولتاژ شکست نسبت به دما میتوان دریافت کدام پدیده در حال وقوع است . در شکست زنر با افزایش دما اندازه ولتاژ کاهش مییابد در حالی که در پدیده ضرب بهمنی برعکس آن است .

اگه اشتباه نکنم

لینک به دیدگاه
به نظر من اتفاقی که ممکنه بیوفته شکست زینری به وجود بیاد

پدیده شکست زینر :

پدیده دیگری که ممکن است باعث ایجاد شکست در مشخصه ولتاژ - جریان دیود شود به پدیده زنر معروف است . تشریح این پدیده به این صورت است که با ازدیاد ولتاژ معکوس دیود شدت میدان الکتریکی در ناحیه تهی دیود ممکن است به حدی برسد که بتواند مستقیما پیوند های کووالان اتم های سیلیکن این ناحیه را شکسته و الکترون های زیادی را آزاد نماید . در این حالت جدا شدن الکترونها ناشی از برخورد سایر الکترونها با آنها ( آنطور که در پدیده ضرب بهمنی دیدیم ) نبوده ، بلکه ناشی از تاثیر مستقیم میدان الکتریکی ناحیه تهی بر آنها است . این پدیده نیز باعث افزایش سریع جریان معکوس دیود میشود . احتمال وقوع پدیده ضرب بهمنی در دیود های سیلیکنی که ولتاژ شکست آنها بیش از 6 ولت بیشتر است . در حالی که شکست زنر به صورت پدیده غالب تنها در دیود های با ولتاژ شکست کمتر از 6 ولت یافت میشود . بااستفاده از حساسیت ولتاژ شکست نسبت به دما میتوان دریافت کدام پدیده در حال وقوع است . در شکست زنر با افزایش دما اندازه ولتاژ کاهش مییابد در حالی که در پدیده ضرب بهمنی برعکس آن است .

اگه اشتباه نکنم

بله کاملا درسته:a030:

حالا بگین شکل موج خروجی چه شکلی میشه؟:w02:

لینک به دیدگاه
بله کاملا درسته:a030:

حالا بگین شکل موج خروجی چه شکلی میشه؟:w02:

فکر کنم شکل موج مربعی بشه باز دقیقا یادم نیست ولی فکر کنم همین باشه

لینک به دیدگاه
فکر کنم شکل موج مربعی بشه باز دقیقا یادم نیست ولی فکر کنم همین باشه

:a030:

شکل نهایی به شکل موج ورودی بستگی داره ولی کلا یکسوساز تمام موج میمونه ولی در سطح ولتاز زنر برش میخوره:a030:

به نوعی مدار یکسو ساز و مدار برش رو همزمان داریم:a030:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

شکل نهایی به شکل موج ورودی بستگی داره ولی کلا یکسوساز تمام موج میمونه ولی در سطح ولتاز زنر برش میخوره:a030:

سلام مهناز خانم اگه میشه مدار بعدی را هم شما بذارید:a030:

لینک به دیدگاه

ما همچنان منتظر مدار بعدی هستیم

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...