رفتن به مطلب

طراحي يك مجتمع پتروشيمي

wheeler

ارسال های توصیه شده

با خود فرايند يا الفينش براي توليد پلي پروپيلن؟:ws3:

آخه زديد باز هم پلي اتيلن من فكر كردم پلي اتيلن رو راي داديد

پس انتخاب كنيد:ws3:

میخوایم PP زیست تخزیب پذیر رو پیگیری کنیم...شاید تونستیم بومی سازی کنیم...

فعلاً داریم برای شروع تحقیقات برنامه ریزی میکنیم...!!!:ws3:

• Like 8
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 145
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

پيشنهاد ميكنم توليد اسيد لاكتيك از آب پنير رو روش كار كنيم. چون طرح عملياتيش رو هم سراغ دارم. اگه خوب كار كنيم ميتونيم پول هم از توش در بياريم :w58::ws3:

مرحله بعدشم توليد مواد پليمري و قابل بازيافت از اسيد لاكتيكه كه الان رو بورسه

• Like 9
لینک به دیدگاه
پيشنهاد ميكنم توليد اسيد لاكتيك از آب پنير رو روش كار كنيم. چون طرح عملياتيش رو هم سراغ دارم. اگه خوب كار كنيم ميتونيم پول هم از توش در بياريم :w58::ws3:

درود امیر جان

منظورت احیانا استفاده از روش تخمیری که نیست؟!:whistle:

• Like 8
لینک به دیدگاه
دو تا رودغير از تخمير راه ديگه اي هم هست مگه؟ :ws52:

از راه تخمیر فکر نکنم بتونیم تا وقتی که موهامون رنگ دندونامون شه 1 تن اسید لاکتیک هم بگیریم:whistle::whistle:

• Like 9
لینک به دیدگاه
از راه تخمیر فکر نکنم بتونیم تا وقتی که موهامون رنگ دندونامون شه 1 تن اسید لاکتیک هم بگیریم:whistle::whistle:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

• Like 8
لینک به دیدگاه

سلام امير خان گل

اينم ايده بسيار خوبيه

بحث تخمير هست ولي چند روش هم براي سنتز اين اسيد وجود داره كه قبلا يكيشو گفتم

كه ميشه تو ابعاد بزرگ بدستش آورد

ولي در كل ايده خوبيه

• Like 11
لینک به دیدگاه

درود...

بسیار بحث جالب و کاربردی هست و امیدوارم به نتیجه برسه...

یک واحد که واسه خودش دنیایی هست ولی پایلوت هم دست کمی از یک قاره نداره..برای شروع سراغ یک کشور و استان که نه، شهرستان بریم......

یک واحد ساده رو انتخاب کنیم و ابتدا روی تجهیزاتش بحث بشه....سپس بصورت یکپارچه مورد بررسی قرار بگیره...دو سال پیش خودم مطالعاتی رو در مورد واحد الفین خیلی اندک انجام دادم....و از عظمت کار آگاهم:ws3:ای کاش میشد برای شروع یک واحد کوچک که قابلیت عملی شدن رو داشته باشه طراحی کنیم....:ws37:(مدل فیلم هایی که داخل یوتیوب میزان و محصول هم میده) و به عنوان تجهیزان آزمایشگاهی به دانشگاهها فروخت:whistle:

• Like 8
لینک به دیدگاه
درود...

بسیار بحث جالب و کاربردی هست و امیدوارم به نتیجه برسه...

یک واحد که واسه خودش دنیایی هست ولی پایلوت هم دست کمی از یک قاره نداره..برای شروع سراغ یک کشور و استان که نه، شهرستان بریم......

یک واحد ساده رو انتخاب کنیم و ابتدا روی تجهیزاتش بحث بشه....سپس بصورت یکپارچه مورد بررسی قرار بگیره...دو سال پیش خودم مطالعاتی رو در مورد واحد الفین خیلی اندک انجام دادم....و از عظمت کار آگاهم:ws3:ای کاش میشد برای شروع یک واحد کوچک که قابلیت عملی شدن رو داشته باشه طراحی کنیم....:ws37:(مدل فیلم هایی که داخل یوتیوب میزان و محصول هم میده) و به عنوان تجهیزان آزمایشگاهی به دانشگاهها فروخت:whistle:

سلام دوست عزيز

ممنونم از حضورتون

خيلي هم عاليه . پايلوت الفين ؟ فقط من متوجه نشدم اين الفين به چه صورتي بدست بياد؟

روشهاي قديمي يا MTO ؟

پاليوت هم خوبه كه براي شروع كار تا دستمون راه بيوفته درنظر گرفته بشه

ما قراره اينجا اگر چيزي رو طراحي ميكنيم كاملا قابل اجرا باشه

من قبلا هم گفتم حالا بازهم با ادمين و ساير مديران صحبت ميكنم

شايد بشه شرايطي رو فراهم كرد تا گروه هايي كه بر روي اين فرايندها كار ميكنند

رو دعوت كنيم تا بيان از نزديك پايلوت ها رو ببينن و ازش محصول بگيرن

حتي اين امكان وجود داره كه مجددا ساخته بشه و به نام انجمن و افراد انجمن

كه حالا ميتونيم به پژوهشكده هاي مختلف هم بديمشون كه روشون كار كنن

خب اين باعث ميشه هم دست خودمون راه بيوفته و هم انجمن از لحاظ اعتبار علمي تو جايگاه بالايي قرار بگيره

كه در آينده خيلي خوب ميشه اين امتياز

الان يكسري پاليوت براي صرفا مصرف شخصي ساخته شده

مثلا يك فيشر تروپش داريم كه اولش يك بشكه در روز بود بعد كرديمش 10 بشكه كه به همراه دو تا سيستم هيدروكراكر كه براي تامين گازوئيل و بنزين مورد نياز كارخونه ساخته شده . ديگه پول بنزين نميدن و مشكلش حل شد چون گاز رو مفت ميگيرن

يك پايلوت متانول هست كه روزانه 18000 ليتر خروجي ميده كه اونم باز براي مصرف شخصي خودمونه كه از دست بورس و واحدهاي پتروشيمي راحت بشيم كه كلافه كرده بودن پدر منو

يك واحد تبديل مستقيم متان به پروپيلن وبوتن1 هستش كه براي توليد ايزوپروپيل الكل و آستون به همراه نرمال بوتانول مورد نياز كارخونه ساخته شده

اينا ميتونه مورد بازديد رسمي قرار بگيره

از طرفي همونطور كه گفتم ميتونيم هر واحدي كه دوست داريم رو طراحي كنيم و به نام انجمن معرفيش كنيم

ميتونيم يك نمونشم بسازيم . بعد از اتمام واحد بحث كاتاليست رو شروع ميكنيم

من يكي كه سرم درد ميكنه براي اين كارا

كسي هم نميتونه بياد گير بده!! منظورم شركتهاي خارجي هستند كه معمولا ميان گير رسمي و دولتي ميدن كه اين فرايندها انحصاري ما هستشو و تيم تحقيقاتي و كشورش مجبور ميشن ادامه ندن

ولي وقتي يك لايسنس پشت داستان باشه ديگه هيچ كس نميتونه حرفي بزنه

چون يكي از كساني كه در انحصارشه داره طرح رو ميبره جلو . حالا يكي مثل اكسون موبيل بياد خودشه دار بزنه كه نكنيد !! لايسنسور آلماني پشت طرحه :ws3: مجوزش مكتوب ميخوره وسط طرح :ws3:

من وقتي اين تاپيك رو زدم و خواستم كاملا عملياتي باشه و واقعا بشه ازش محصول گرفت همه موارد رو بررسي كردم و براي همين ايجادش كردم

وگرنه يك پژوهشگاه بزرگ هم باشه وسط كار آقايون لايسنسور ميان ميگن جمع كن ادامه كارو و از لحاظ قانوني هم كسي نميتونه حرفي بزنه . اصلا نميذارن طرف نفس بكشه يهو يكسري آدم ناراحت ميان كه حرفي نميشه بهشون زد

حالا تا 50 سال ديگه بگن ما فلان محصول رو يك كوچولوشو ساختيم . معمولا كه نساختن !!! فقط ميگن شفاهي ساختيم ولي فرض بر اينكه ساخته باشن هم ميره يك گوشه خاك ميخوره نميتونن بيان بزرگش كننو ادامش بدن

حالا بحثش طولانيه ولي من با هر ايده اي كه دوستان بدن موافقم

• Like 8
لینک به دیدگاه

سلام دوست عزيز

ممنونم از حضورتون

خيلي هم عاليه . پايلوت الفين ؟ فقط من متوجه نشدم اين الفين به چه صورتي بدست بياد؟

روشهاي قديمي يا MTO ؟

پاليوت هم خوبه كه براي شروع كار تا دستمون راه بيوفته درنظر گرفته بشه

ما قراره اينجا اگر چيزي رو طراحي ميكنيم كاملا قابل اجرا باشه

من قبلا هم گفتم حالا بازهم با ادمين و ساير مديران صحبت ميكنم

شايد بشه شرايطي رو فراهم كرد تا گروه هايي كه بر روي اين فرايندها كار ميكنند

رو دعوت كنيم تا بيان از نزديك پايلوت ها رو ببينن و ازش محصول بگيرن

حتي اين امكان وجود داره كه مجددا ساخته بشه و به نام انجمن و افراد انجمن

كه حالا ميتونيم به پژوهشكده هاي مختلف هم بديمشون كه روشون كار كنن

خب اين باعث ميشه هم دست خودمون راه بيوفته و هم انجمن از لحاظ اعتبار علمي تو جايگاه بالايي قرار بگيره

كه در آينده خيلي خوب ميشه اين امتياز

الان يكسري پاليوت براي صرفا مصرف شخصي ساخته شده

مثلا يك فيشر تروپش داريم كه اولش يك بشكه در روز بود بعد كرديمش 10 بشكه كه به همراه دو تا سيستم هيدروكراكر كه براي تامين گازوئيل و بنزين مورد نياز كارخونه ساخته شده . ديگه پول بنزين نميدن و مشكلش حل شد چون گاز رو مفت ميگيرن

يك پايلوت متانول هست كه روزانه 18000 ليتر خروجي ميده كه اونم باز براي مصرف شخصي خودمونه كه از دست بورس و واحدهاي پتروشيمي راحت بشيم كه كلافه كرده بودن پدر منو

يك واحد تبديل مستقيم متان به پروپيلن وبوتن1 هستش كه براي توليد ايزوپروپيل الكل و آستون به همراه نرمال بوتانول مورد نياز كارخونه ساخته شده

اينا ميتونه مورد بازديد رسمي قرار بگيره

از طرفي همونطور كه گفتم ميتونيم هر واحدي كه دوست داريم رو طراحي كنيم و به نام انجمن معرفيش كنيم

ميتونيم يك نمونشم بسازيم . بعد از اتمام واحد بحث كاتاليست رو شروع ميكنيم

من يكي كه سرم درد ميكنه براي اين كارا

كسي هم نميتونه بياد گير بده!! منظورم شركتهاي خارجي هستند كه معمولا ميان گير رسمي و دولتي ميدن كه اين فرايندها انحصاري ما هستشو و تيم تحقيقاتي و كشورش مجبور ميشن ادامه ندن

ولي وقتي يك لايسنس پشت داستان باشه ديگه هيچ كس نميتونه حرفي بزنه

چون يكي از كساني كه در انحصارشه داره طرح رو ميبره جلو . حالا يكي مثل اكسون موبيل بياد خودشه دار بزنه كه نكنيد !! لايسنسور آلماني پشت طرحه :ws3: مجوزش مكتوب ميخوره وسط طرح :ws3:

من وقتي اين تاپيك رو زدم و خواستم كاملا عملياتي باشه و واقعا بشه ازش محصول گرفت همه موارد رو بررسي كردم و براي همين ايجادش كردم

وگرنه يك پژوهشگاه بزرگ هم باشه وسط كار آقايون لايسنسور ميان ميگن جمع كن ادامه كارو و از لحاظ قانوني هم كسي نميتونه حرفي بزنه . اصلا نميذارن طرف نفس بكشه يهو يكسري آدم ناراحت ميان كه حرفي نميشه بهشون زد

حالا تا 50 سال ديگه بگن ما فلان محصول رو يك كوچولوشو ساختيم . معمولا كه نساختن !!! فقط ميگن شفاهي ساختيم ولي فرض بر اينكه ساخته باشن هم ميره يك گوشه خاك ميخوره نميتونن بيان بزرگش كننو ادامش بدن

حالا بحثش طولانيه ولي من با هر ايده اي كه دوستان بدن موافقم

گفتم من زیاد با واحدها آشنایی ندارم...فقط کمی با الفین اشنا هستم که از متان بدست میاد...

جسارتا میتونم بپرسم شما کجا مشغول به کار هستید؟ و امکان بازدید عملی دوستان وجود داره؟ فکر کنم اگر بشه یک بازدید ترتیب داد تا بچه ها با فضا آشنا بشن خیلی خوبه.

شما با تجربه ای که دارید بنظر خودتون کدام یک از واحدها برای شروع به کار بهتر است؟

• Like 7
لینک به دیدگاه
گفتم من زیاد با واحدها آشنایی ندارم...فقط کمی با الفین اشنا هستم که از متان بدست میاد...

جسارتا میتونم بپرسم شما کجا مشغول به کار هستید؟ و امکان بازدید عملی دوستان وجود داره؟ فکر کنم اگر بشه یک بازدید ترتیب داد تا بچه ها با فضا آشنا بشن خیلی خوبه.

شما با تجربه ای که دارید بنظر خودتون کدام یک از واحدها برای شروع به کار بهتر است؟

چه عالي

من جاي خاصي كار نميكنم و تو استخدام هيچ جايي نيستم

كار من هم مرتبط با همين موضوع ها هستش كه تو تاپيك معرفي گفتم قبلا

بله ميشه بازديد كرد كارخونه پدرمه مشكلي نداره

ببينيد اينكه چه واحدي رو شروع كنيم بيشتر مربوط به سليقه يا علاقه بچه ها به يك فراينده

هر كسي اون چيزي رو كه دوست داره رو ميتونه بگه

مثلا محسن گفت فيشر تروپش و امير گفت اسيد لاكتيك

بهار 91 گفت متانول و خانم خادمي هم هم نظر با من

شما هم كه احتمالا بر روي الفين نظر داريد

احمد رضا پلي اتيلن

مشخصه هركسي اون چيزي رو كه دوست داره رو اعلام ميكنه

من قرار نيست انفرادي عمل كنم و نظر من باشه

هر نظري كه راي آورد همون رو انجام ميديم

• Like 9
لینک به دیدگاه
چه عالي

من جاي خاصي كار نميكنم و تو استخدام هيچ جايي نيستم

كار من هم مرتبط با همين موضوع ها هستش كه تو تاپيك معرفي گفتم قبلا

بله ميشه بازديد كرد كارخونه پدرمه مشكلي نداره

ببينيد اينكه چه واحدي رو شروع كنيم بيشتر مربوط به سليقه يا علاقه بچه ها به يك فراينده

هر كسي اون چيزي رو كه دوست داره رو ميتونه بگه

مثلا محسن گفت فيشر تروپش و امير گفت اسيد لاكتيك

بهار 91 گفت متانول و خانم خادمي هم هم نظر با من

شما هم كه احتمالا بر روي الفين نظر داريد

احمد رضا پلي اتيلن

مشخصه هركسي اون چيزي رو كه دوست داره رو اعلام ميكنه

من قرار نيست انفرادي عمل كنم و نظر من باشه

هر نظري كه راي آورد همون رو انجام ميديم

نه من نظر خاصی ندارم، چون زیاد با واحدها آشنایی ندارم، ولی هر کدام که محصول جانبیش آب باشه رو حمایت میکنم:whistle:

خب کی بیاییم بازدید:whistle:

• Like 8
لینک به دیدگاه
نه من نظر خاصی ندارم، چون زیاد با واحدها آشنایی ندارم، ولی هر کدام که محصول جانبیش آب باشه رو حمایت میکنم:whistle:

خب کی بیاییم بازدید:whistle:

هر وقت دوست داشته باشيد .يك زماني خيلي مطرح بود كه فرايندهايي مثل متانول فيشر تروپش و.......... كه آب به عنوان محصول جانبي دارن رو بيان آب بدست اومده رو براي مصارف كشاورزي و يا حتي خوراكي ازش استفاده كنن

ولي الان ديگه اين مطرح نيست و بيشتر تمايل وجود داره تا اون آب و حتي اون بخاري كه براي توليد برق و گاها كمپرسورها استفاده ميشه رو برگردونن تو سيستم و به هيدروژن مازاد و گاز سنتز مازاد تبديل كنن كه راندمان

بخش سنتز با همون خوراك بيشتر بشه . يعني با همون خوراك محصول بيشتري بدست بيارن

• Like 9
لینک به دیدگاه

هر وقت دوست داشته باشيد .يك زماني خيلي مطرح بود كه فرايندهايي مثل متانول فيشر تروپش و.......... كه آب به عنوان محصول جانبي دارن رو بيان آب بدست اومده رو براي مصارف كشاورزي و يا حتي خوراكي ازش استفاده كنن

ولي الان ديگه اين مطرح نيست و بيشتر تمايل وجود داره تا اون آب و حتي اون بخاري كه براي توليد برق و گاها كمپرسورها استفاده ميشه رو برگردونن تو سيستم و به هيدروژن مازاد و گاز سنتز مازاد تبديل كنن كه راندمان

بخش سنتز با همون خوراك بيشتر بشه . يعني با همون خوراك محصول بيشتري بدست بيارن

خوب پس ناهار آماده کن فردا میایم...:ws3: :hapydancsmil:

• Like 3
لینک به دیدگاه
ما داريم بحث علمي ميكنيم آقا به فكر شكمشه :icon_razz:

اسپم نكن :vahidrk:

خوب با شکم خالی که نمیشه کار علمی کرد...5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gif

الان فکر من سمت موادی هست که باهاشون مواد غذایی بسته بندی میکنن...مثل فیلم پلی اتیلن....:ws3:

• Like 4
لینک به دیدگاه

مستر احمد رضا :icon_pf (34):

ممنون امير جان:icon_gol:

بچه ها اسپم نكنيد لطفا

هر بحثي پيرامون اين موضوع داريد كه خارج از طراحي هست رو تو تاپيك گفتگوها ادامه بديم

اينجا فقط در مورد فرايندو طراحي گفتگو كنيم

مرسي

• Like 5
لینک به دیدگاه

يه پيشنهاد ديگه هم دارم. واحد GTU يا SRU

فكر كنم سنگين باشه. سنگينه؟ :ws52:

توليد كود اوره. توليد پارازايلن.روشهاي توليد آمونياك. توليد اتيلن گلايكل. اينا هم هست.

تا كي فرصت داريم موضوع پيشنهاد بديم؟ تا كي فرصت نظرسنجي هست؟ كي شروع ميكنيم به كار؟

يه برنامه اگه تعريف بشه خيلي خوبه

• Like 6
لینک به دیدگاه
يه پيشنهاد ديگه هم دارم. واحد GTU يا SRU

فكر كنم سنگين باشه. سنگينه؟ :ws52:

توليد كود اوره. توليد پارازايلن.روشهاي توليد آمونياك. توليد اتيلن گلايكل. اينا هم هست.

تا كي فرصت داريم موضوع پيشنهاد بديم؟ تا كي فرصت نظرسنجي هست؟ كي شروع ميكنيم به كار؟

يه برنامه اگه تعريف بشه خيلي خوبه

امير جان پاسخ همه سوالاتي كه كه داري رو خانم خادمي ميدونه از ايشان بپرس

كامل برات توضيح ميده

• Like 6
لینک به دیدگاه

سلام:icon_gol:

منم دوست دارم باهاتون همکاری کنم و از دانش و تجربیاتتون بهره مند بشم. تقریبا میشه گفت هیچی در این زمینه نمیدونم ولی بنظرم کار جالبیه و امکان فوق العاده ای برای یادگیری فراهم میکنه. اگه یه گوشه ی کوچولو از کار رو بهم بدین واقعا خوشحال میشم:w16:.

اینم یه پیشنهاد:

1. تولید دوده یا کربن سیاه که از تجزیه ی حرارتی یا اکسایشی هیدروکربن ها بدست میاد و عمدتا در محصولات لاستیکی، رنگ‌دانه‌ها و جوهر چاپگرها کاربرد داره..

2. تولید بیواتانول از پوست مرکبات یا از مواد قندی مثل نیشکر و چغندر قند یا از ضایعات صنعتی مثل پساب سولفیتی، پساب کارخانجات کاغذسازی یا زباله های شهری و یا از چوب و ... از بیو اتانول تولیدی میشه به عنوان سوخت پاک استفاده کرد.. فکر کنم بیواتانول نسبت به سوخت های طبیعی دیگه ( از جمله متانول) بسیار سریعتر در چرخه ی احتراق قرار میگیره و باعث افزایش کارایی و فعالیت پیشرانه ی خودرو میشه..

• Like 9
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...