رفتن به مطلب

دوهفته‌نامه شهروند دیجیتال، شماره اول: مفهوم صفر و یک

ارسال های توصیه شده

سلام :icon_gol:

با توجه به روند دیجیتالی شدن زندگی، تصمیم گرفتم مفاهیم مورد نیاز تمام تحصیل کرده ها، اعم از برقی ها و سایر رشته های فنی، را به صورت یک

دوهفته‌نامه با عنوان شهروند دیجیتال و به زبانی بسیار ساده و قابل درک آماده کنم، به امید اینکه سطح آگاهیمون نسبت به واقعیت های دنیای اطراف بالاتر بره.

تمام مباحث دیجیتالی در این دوهفته‌نامه قابل نوشتن هستش. اعم از حافظه ها، کارت های مغناطیسی مثل کارت تلفن و مترو و خودپرداز و بسیاری از فناوری

های دیگه. از دوستان خواهش میکنم اگر به فناوری یا وسیله خاصی در دنیای دیجیتال علاقمند هستید موضوعش رو برام بفرستید تا در شماره های بعدی در

موردش بنویسم.

فعلا برای هر شماره یک تاپیک جداگانه زده میشه که میتونید سوالاتتون رو در تاپیک مربوط به همون شماره بپرسید :a030:

شماره اول این نشریه دیجیتالی رو پیوست کردم، با ارسال نظراتتون لطف بزرگی در حق این نشریه و پیشرفتش خواهید داشت :icon_gol:

دوستان فایل PDF قبلی درست تبدیل نشده بود، به همین خاطر جایگزینش کردم. میتونید دوباره فایل سالم رو از پیوست دانلود کنید:icon_gol:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
سلام :icon_gol:

با توجه به روند دیجیتالی شدن زندگی، تصمیم گرفتم مفاهیم مورد نیاز تمام تحصیل کرده ها، اعم از برقی ها و سایر رشته های فنی، را به صورت یک

دوهفته‌نامه با عنوان شهروند دیجیتال و به زبانی بسیار ساده و قابل درک آماده کنم، به امید اینکه سطح آگاهیمون نسبت به واقعیت های دنیای اطراف بالاتر بره.

تمام مباحث دیجیتالی در این دوهفته‌نامه قابل نوشتن هستش. اعم از حافظه ها، کارت های مغناطیسی مثل کارت تلفن و مترو و خودپرداز و بسیاری از فناوری

های دیگه. از دوستان خواهش میکنم اگر به فناوری یا وسیله خاصی در دنیای دیجیتال علاقمند هستید موضوعش رو برام بفرستید تا در شماره های بعدی در

موردش بنویسم.

فعلا برای هر شماره یک تاپیک جداگانه زده میشه که میتونید سوالاتتون رو در تاپیک مربوط به همون شماره بپرسید :a030:

شماره اول این نشریه دیجیتالی رو پیوست کردم، با ارسال نظراتتون لطف بزرگی در حق این نشریه و پیشرفتش خواهید داشت :icon_gol:

مرسی دستیار!!!:w02:

خدا قوت:a030::icon_gol:

لینک به دیدگاه
مرسی دستیار!!!:w02:

خدا قوت:a030::icon_gol:

:ws3:

ممنون فائزه خانوم، تشویق شما باعث دلگرمی :icon_gol:

عباس اقا ممنون واقعا اگه ادامه داشته باشه محشر میشه خیلی خوبه

خواهش میکنم آقا مجید، شماره دومش رو هم نوشتم و آمادست و به فکر شماره سومش هستم. امیدوارم بتونم منظم و خوب پیش ببرمش :a030:

البته با کمک شما دوستان که خیلی عالی تر میشه :w16:

لینک به دیدگاه

خدا قوت عباس خان:a030:

میگم کاش یه تاپیک پیوست همین تاپیک کنی که بشه توش در مورد اون مطالبی که میذاری بحث و تبادل اطلاعات کنیم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
خدا قوت عباس خان:a030:

میگم کاش یه تاپیک پیوست همین تاپیک کنی که بشه توش در مورد اون مطالبی که میذاری بحث و تبادل اطلاعات کنیم:icon_gol:

ممنون مهناز خانوم :icon_gol:

خب تو همین تاپیک در موردش صحبت میکنیم :a030:

برای هر شماره یک تاپیک که پست اولش فایل نشریه باشه و در ادامه همون تاپیک در موردش صحبت میکنیم. خوبه ؟؟ :ws37:

اگه پیشنهاد دیگه ای داری بگو حتما :icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممنون مهناز خانوم :icon_gol:

خب تو همین تاپیک در موردش صحبت میکنیم :a030:

برای هر شماره یک تاپیک که پست اولش فایل نشریه باشه و در ادامه همون تاپیک در موردش صحبت میکنیم. خوبه ؟؟ :ws37:

اگه پیشنهاد دیگه ای داری بگو حتما :icon_gol:

برای هر شماره یه تاپیک خیلی خوبه

خب اگه یه تاپیک کلی هم باشه که تمام این تاپیک هایی که میزنی به صورت منظم لینک تمام شماره ها توش باشه( و اونجا دیگه پست اضافه ای زده نشه) هر بار که شماره جدیدی میذاری آپدیت بشه پیدا کردنش برای کسی که بعدا میاد و لازم داره راحتتره:w16:

:a030::icon_gol:

من یه مشکل اساسی با چیزایی که از معنای مبنا داشتم پیدا کردم برای خودم سوادم زیر سوال رفت:ws3:

لینک به دیدگاه
برای هر شماره یه تاپیک خیلی خوبه

خب اگه یه تاپیک کلی هم باشه که تمام این تاپیک هایی که میزنی به صورت منظم لینک تمام شماره ها توش باشه( و اونجا دیگه پست اضافه ای زده نشه) هر بار که شماره جدیدی میذاری آپدیت بشه پیدا کردنش برای کسی که بعدا میاد و لازم داره راحتتره:w16:

:a030::icon_gol:

من یه مشکل اساسی با چیزایی که از معنای مبنا داشتم پیدا کردم برای خودم سوادم زیر سوال رفت:ws3:

بله همین قصد رو هم دارم، منتظرم چند شماره منتشر بشه که انشالله اگه از ادامه کار اطمینان حاصل شد یه تصمیماتی گرفته بشه :a030:

شما که خودتون استادین، ولی اگه سوالی در مورد این شماره دارید خب بگید :icon_redface:

لینک به دیدگاه
بله همین قصد رو هم دارم، منتظرم چند شماره منتشر بشه که انشالله اگه از ادامه کار اطمینان حاصل شد یه تصمیماتی گرفته بشه :a030:

شما که خودتون استادین، ولی اگه سوالی در مورد این شماره دارید خب بگید :icon_redface:

اوکی:a030:

ما شاگرد شماییم:icon_redface:

من تا اونجا که میدونم هر عددی که در مبنای یه عدد دیگه قراره نوشته بشه اعدادی که برای نشون دادن اون مبنا استفاده میشن باید از عدد مبنا کوچیکتر باشه

مثلا اعداد ده دهی همه از اعدادی تولید میشن که از 10 کمترن یعنی از 0 تا 9

یا اعداد دودویی از 0 و 1 تشکلی میشن

صفحه آخر یه مثالی بود که اینجوری نوشته شده بود 2(71)

7 نمیتونه جز اعدادی باشه که در مبنای 2 نوشته میشه:ws38:

یا باید 0 باشن یا 1 بیشتر از این دیگه مبنا حساب نمیشه:ws38:

لینک به دیدگاه
اوکی:a030:

ما شاگرد شماییم:icon_redface:

من تا اونجا که میدونم هر عددی که در مبنای یه عدد دیگه قراره نوشته بشه اعدادی که برای نشون دادن اون مبنا استفاده میشن باید از عدد مبنا کوچیکتر باشه

مثلا اعداد ده دهی همه از اعدادی تولید میشن که از 10 کمترن یعنی از 0 تا 9

یا اعداد دودویی از 0 و 1 تشکلی میشن

صفحه آخر یه مثالی بود که اینجوری نوشته شده بود 2(71)

7 نمیتونه جز اعدادی باشه که در مبنای 2 نوشته میشه:ws38:

یا باید 0 باشن یا 1 بیشتر از این دیگه مبنا حساب نمیشه:ws38:

کاملا درسته :a030:

خب بعضی ها ممکنه هیچ اطلاعاتی در مورد مبناهای دیگه نداشته باشن، به خاطر همین من تو هر مثال اومدم مرحله به مرحله بسته بندی هارو انجام دادم تا جاییکه دیگه نشه بسته های بزرگتر تشکیل داد. مثلا تو همون مثالی که گفتین طی چند مرحله به (1111) تو مبنای 2 رسیدم.

البته اگه اعداد مساوی با مبنا یا بزرگتر هم داخل پرانتز نوشته بشن اشتباه نیست، چون وقتی شما میخواید اونارو به مبنای 10 ببری همون نتیجه بدست میاد. ولی طبق قرارداد ریاضی باید تا آخرین مرحله پیش بریم تا جاییکه همه اعداد کوچکتر از عدد مبنا بشن :a030:

اگه کسی تبدیل مبنا رو بلد باشه باید مستقیما تبدیل کنه. ولی برای کسی که تبدیل بلد نیست ایم مثال ها میتونه راهنمای خوبی باشه :ws37:

لینک به دیدگاه
کاملا درسته :a030:

خب بعضی ها ممکنه هیچ اطلاعاتی در مورد مبناهای دیگه نداشته باشن، به خاطر همین من تو هر مثال اومدم مرحله به مرحله بسته بندی هارو انجام دادم تا جاییکه دیگه نشه بسته های بزرگتر تشکیل داد. مثلا تو همون مثالی که گفتین طی چند مرحله به (1111) تو مبنای 2 رسیدم.

البته اگه اعداد مساوی با مبنا یا بزرگتر هم داخل پرانتز نوشته بشن اشتباه نیست، چون وقتی شما میخواید اونارو به مبنای 10 ببری همون نتیجه بدست میاد. ولی طبق قرارداد ریاضی باید تا آخرین مرحله پیش بریم تا جاییکه همه اعداد کوچکتر از عدد مبنا بشن :a030:

اگه کسی تبدیل مبنا رو بلد باشه باید مستقیما تبدیل کنه. ولی برای کسی که تبدیل بلد نیست ایم مثال ها میتونه راهنمای خوبی باشه :ws37:

اوکی:w16::a030:

لینک به دیدگاه
اوکی:w16::a030:

:icon_gol:

من حتی دیدم که تو بعضی از سوالات شکل غیر استاندارد اعداد رو میدن و میگن به صورت استاندارد بنویسید.

مثلا میگن عدد (1704) در مبنای 4 رو به صورت استاندارد بنویسید.

اون روشی که استفاده کردم و البته جایی ندیدم که استفاده بشه، تو حل این دست سوالات هم میتونه کمک بزرگی باشه :a030:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام عباس جان

خوبی؟خیلی زحمت کشیدی....دستت درد نکنه....:a030:

یه پیشنهاد داشتم.فکر میکنم میشد این طرح رو در قالب همون روزنه ادامه میدادی.

اینجوری مدام نشریاتی در تالار راه اندازی میشه که شاید دنباله پیدا نکنه....

البته این پیشنهاد من بود.......بهرحال ریش و قیچی دست شماست :icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام عباس جان

خوبی؟خیلی زحمت کشیدی....دستت درد نکنه....:a030:

یه پیشنهاد داشتم.فکر میکنم میشد این طرح رو در قالب همون روزنه ادامه میدادی.

اینجوری مدام نشریاتی در تالار راه اندازی میشه که شاید دنباله پیدا نکنه....

البته این پیشنهاد من بود.......بهرحال ریش و قیچی دست شماست :icon_gol:

سلام پیمان جان :icon_gol:

اختیار داری عزیز ... شما صاحب اختیاری اینجا :w16:

آره حرفت درسته ... منم به خاطر همین دیگه ادامه ندادمش :ws37:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...