رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

تصاویـری از شهر آستـانه پایتـخت کشور قزاقـستان

ایران شهری بنام آستانه دارد ولی تصاویر زیر مربوط به شهری به همین نام است که در قزاقستان روسیه واقع است. آستانه شهری نوساز است که به‌ دلایل امنیتی در مرکز قزاقستان بنا شده و در سال ۱۹۹۸ میلادی به‌ جای آلماتی به ‌عنوان پایتخت قزاقستان معرفی شده ‌است چون شهر آلماتی به‌ مرزهای سه کشور همجوار قزاقستان بسیار نزدیک است. آستانه نامی فارسی است که به ‌تازگی جایگزین نام پیشین این شهر شده‌ است. این واژه در زبان قزاقی قدیم، به‌ معنای آستانهٔ خیمه و مزار و بعدها به‌ معنای پایتخت بوده‌ است.

ششم ژوئیه ‪ ۱۹۹۶‬میلادی "نورسلطان نظربایف" رئیس جمهوری قزاقستان در حالی فرمان انتقال پایتخت را از آلماتی به آستانه صادر کرد که بسیاری از کارشناسان و مقامات دولتی آن را غیرعملی و ناممکن می‌دانستند. کمبود اعتبار مالی، هوای سرد و بادهای شدید آستانه از سبب‌های عمده این عدم اطمینان بود. رئیس جمهوری قزاقستان، قرار گرفتن آلماتی در منطقه زلزله خیز و نبود زمینه‌های جغرافیایی برای رشد مرکز کشور را از دلایل انتقال پایتخت از آلماتی به آستانه توصیف کرده و گفته بود با انتقال پایتخت به آستانه، مرکز کشور توسعه خواهد یافت.

گروه‌هایی از ملی‌گرایان روس در روسیه و داخل قزاقستان نیز دعوی الحاق مجدد شمال قزاقستان به روسیه را داشتند، که انتقال پایتخت به شهری در مرکز کشور و نزدیک به روسیه، باعث شد که تعداد زیادی از قزاق‌ها به این شهر منتقل و این دعوی به خودی خود خاموش شود.

برخی از روشنفکران قزاق علت اساسی انتقال پایتخت را این گونه عنوان کرده‌اند که نورسلطان نظربایف می‌خواهد در تاریخ قزاقستان نقش پتر بزرگ در روسیه را داشته باشد. همچنان که پتر بزرگ با بنیاد "سن پترزبورگ" نام خود را جاودانی کرد، نظربایف هم می‌خواهد با ساخت پایتخت جدید، نام خود را جاودانی کند. در آغاز پیشنهادهایی شده بود که پایتخت جدید را "نورسلطان" نامگذاری کنند، ولی نظربایف نام "آستانه" را برای آن برگزید.

شهر آستانه تا ۱۹۶۱ آق‌مالینسک و تا ۱۹۹۲ تسلینوگراد نام داشت. این شهر تا سال ۱۹۹۸ آق‌مولا نام داشت که به معنی "مزار سفید" است. این نام‌گذاری به خاطر مدفون بودن یکی از محترمان مذهبی در این مکان صورت گرفته‌بود و نام آستانه نیز اشاره به همین مزار دارد. این شهر به ‌دلیل واقع‌ شدن در منطقه‌ای سردسیر، یکی از شهرهای سرد دنیا به‌شمار می‌آید؛ به‌طوری‌که در زمستان، دمای هوا در بعضی از روزها به ۴۰- درجهٔ سانتی‌گراد می‌رسد.

هم اکنون ساختمان‌سازی در پایتخت جدید قزاقستان با سرعت ادامه دارد، صدها شرکت داخلی و خارجی، ده‌ها هزار کارگر قزاق، ترک، ازبک، روس، تاجیک، قرقیز و چینی در ساخت بیش از ۶۵۰‬ مجموعه مسکونی، اداری و تفریحی در این شهر مشغول هستند. از جمله، ساخت شهرکی در آستانه موسوم به "چادر خان" در نظر گرفته شده ‌است که بالای آن پوشیده خواهد بود و در این شهرک ۱۰‬هزار نفر به‌ سر خواهند برد. یکی از مزیت‌های این شهرک، آن است که ساکنان آن از هوای سرد و بادهای شدید آستانه مصون خواهند بود. یکی از نارسایی‌های آستانه آب و هوای نامساعد آن بویژه بادهایی است که تقریبا همه‌روزه می‌وزد، با هدف جلوگیری از این بادها، در چند سال قبل درختکاری در ۴۰‬هزار هکتار از اطراف شهر آغاز شده ‌است.

loading.gif

لطفا تا باز شدن كامل عكسها شكیبا باشید

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

005.jpg

006.jpg

007.jpg

008.jpg

009.jpg

010.jpg

011.jpg

012.jpg

013.jpg

014.jpg

015.jpg

016.jpg

017.jpg

018.jpg

019.jpg

020.jpg

021.jpg

022.jpg

023.jpg

024.jpg

025.jpg

026.jpg

027.jpg

028.jpg

029.jpg

030.jpg

031.jpg

032.jpg

033.jpg

034.jpg

035.jpg

036.jpg

037.jpg

038.jpg

039.jpg

040.jpg

041.jpg

042.jpg

043.jpg

044.jpg

045.jpg

t8a.gif

لینک به دیدگاه
به جز بعضی از ساختمانای خیلی خوب بود:w58:فک کنم چند سال دیگه ما جز روستاهای دنیا محسوب خواهیم بود:icon_pf (34)::ws3:

چقدر خوشبینی

من فکر میکنم خیلی وقته جز روستاهاییم:ws3:

لینک به دیدگاه
چقدر خوشبینی

من فکر میکنم خیلی وقته جز روستاهاییم:ws3:

حالا به روم نیارین که خیلی وضعمون اسف باره:5c6ipag2mnshmsf5ju3

حالا چند سال دیگه ایشالله دهستان میشیم:ws3:

لینک به دیدگاه
حالا به روم نیارین که خیلی وضعمون اسف باره:5c6ipag2mnshmsf5ju3

حالا چند سال دیگه ایشالله دهستان میشیم:ws3:

خب فرضا که دهستان شدیم

سوال ابنجاست که دهستان چی میشه اون موقع؟:w02:

لینک به دیدگاه
دهستانم بدتر از ما میشه:ws3: حالا قضیه رو فلسفیش نکنید:w02:

فلسفی نبود که بازی با کلمات بود:w02:

تو باس میگفتی دهستان میشه منم میگفتم چرا دهستان... بعد تو میگفتی پس چی منم میگفتم بخش بعد تو میگفتی چرا باقالی یعنی همون بخش بعد من میگفتم پس چی.....:ws3:

لینک به دیدگاه
فلسفی نبود که بازی با کلمات بود:w02:

تو باس میگفتی دهستان میشه منم میگفتم چرا دهستان... بعد تو میگفتی پس چی منم میگفتم بخش بعد تو میگفتی چرا باقالی یعنی همون بخش بعد من میگفتم پس چی.....:ws3:

حالا چرا دهستان؟:ws28:

تاپیک مدیر هستشاااااااا اسپم میکنیم الان میان میزنن:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
حالا چرا دهستان؟:ws28:

تاپیک مدیر هستشاااااااا اسپم میکنیم الان میان میزنن:icon_pf (34):

میدونی تا حالا چند بار از انجمن با جارو خاک انداز بیرونم کردن برگشتم؟:ws28:

لینک به دیدگاه

هرجای جوزف باشه بوی اسپم میآد:ws28:

والا یه کشوری آسیایی که حالا خودشو اروپایی میدونه ببینید چجور پیشرفت کرده و ایران با 7000 سال قدمت به کجا رسیده:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
هرجای جوزف باشه بوی اسپم میآد:ws28:

والا یه کشوری آسیایی که حالا خودشو اروپایی میدونه ببینید چجور پیشرفت کرده و ایران با 7000 سال قدمت به کجا رسیده:icon_pf (34):

من میدونم چرا پیشرفت نکردیم

همه شاه های ایران از اون موقع همشون اسپم میکردن مثه من:4564:

من از همینجا از همتون عذرخواهی میکنم و دیگه میچسپم به کارام که پرچم کشورمون رو به اهتزاز در بیارم:ws3:

لینک به دیدگاه
به جز بعضی از ساختمانای خیلی خوب بود:w58:فک کنم چند سال دیگه ما جز روستاهای دنیا محسوب خواهیم بود:icon_pf (34)::ws3:

نه من قبول ندارم این حرف رو به شهر های دیگه کار ندارم همین مشهد شهر خودم رو مثال میزنم واسه چند سال دیگه که شهر رویایی پدیده ساخته بشه یا برج های مجد یا مهمتر از اینا مجتمع های باران که خیلی حرف واسه معماری داره یا اصلا پروژه دولتی میدان شهدا ایناخودشون شهرو تکون میدن اساسی

لینک به دیدگاه
نه من قبول ندارم این حرف رو به شهر های دیگه کار ندارم همین مشهد شهر خودم رو مثال میزنم واسه چند سال دیگه که شهر رویایی پدیده ساخته بشه یا برج های مجد یا مهمتر از اینا مجتمع های باران که خیلی حرف واسه معماری داره یا اصلا پروژه دولتی میدان شهدا ایناخودشون شهرو تکون میدن اساسی

ایشالله جز برترینا میشه

لینک به دیدگاه

از این تصاویر به این نتیجه میرسیم که ما الگو خوب زیاد داریم :a030:

ناراحتیی نداره خوب باید صبور باشیم از پیشرفت بقیه خوشحال بشیم:4564:

حالا لیست الگوها زیاد باشه بازم امیدوار کتتده است:hapydancsmil:

تنوع زیاد داریم از پیشرفت کدوم ملت درس بگیریم:ws52:

وقت هست هنوز.............:whistle:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...