رفتن به مطلب

قبله و مسطح بودن زمین و نظر مهندسین؟

ارسال های توصیه شده

در هر کجا که هستید ، به سمت قبله بایستید. شما در این حالت به سمت عربستان هستید. حالا 180 درجه برگردید و پشت خود را به قبله کنید. شما باز هم به سمت قبله هستید!

چیز عجیبی نیست ، این خاصیت کروی بودن زمین است!

----------------------------------------------------------------------

حالا به شکل های زیر نگاه کنید.

مسلمانی در آمریکا می خواهد روبه سمت قبله بایستد.(شکل 1و2)

او باید به سمت شرق بایستد. یعنی به سمت اقیانوس اطلس ، آفریقا و نهایتا عربستان.

حالا این شخص اگر 180 درجه برگردد و به سمت غرب بایستد باز هم رو به قبله است! این بار از سمت اقیانوس آرام ، ژاپن ، قاره آسیا و نهایتا عربستان!

حالا این شخص در آمریکا اگر به سمت شمال هم بایستد باز هم به سمت قبله است (شکل های 3 و 4)

این بار از سمت کانادا ، قطب شمال ، روسیه ، ایران و نهایتا عربستان.

اگر رو به سمت جنوب هم بایستد باز هم از سمت قطب جنوب ، اقیانوس هند ، آفریقا ، نهایتا به عربستان میرسد!!!

5c85332ipb0qu71ypc4n.jpg

این ها همه به خاطر کروی بودن زمین است.

در حقیقت تعیین قبله به معنی تایید باور غلط مسطح بودن زمین است.

شما در هر کجای کره زمین که باشید چه رو به قبله و چه پشت به آن بیاستید نهایتا رو به قبله هستید

!!!

نظرتون به عنوان یک کسی که ریاضی و هندسه خونده چیه؟

(با توجه به اینکه اکثر اعضای این انجمن دانشجو هستند)

لینک به دیدگاه

ممکنه مذهبی ها بگویند این جهت برای این تعیین شده که نزدیکترین مسیر به کعبه در نظر گرفته شده باشد؟

طبق همین مثالی که زدیم نقطه قرینه کعبه روی کره زمین دارای فاصله یکسانی از هر دو سمت هستش. :a030:

لینک به دیدگاه

این دیگه از اون حرفاس!!:w58:

اون طرف قرینه قبله اقیانوسه!! پس آدمی اونجا نیست که بخواد قرینه شو براش پیدا کنیم قبله به دردش بخوره!

از اون طرف هم مثل اینه که من بگم پشت به شما بشینم چون زمین گرده از اونطرف بالاخره روم به شماس! رسیدن از یه طرف منظور نزدیکترین مسیر و البته واحد بودن مسیر یه قبله س:a030:

لینک به دیدگاه
این دیگه از اون حرفاس!!:w58:

اون طرف قرینه قبله اقیانوسه!! پس آدمی اونجا نیست که بخواد قرینه شو براش پیدا کنیم قبله به دردش بخوره!

از اون طرف هم مثل اینه که من بگم پشت به شما بشینم چون زمین گرده از اونطرف بالاخره روم به شماس! رسیدن از یه طرف منظور نزدیکترین مسیر و البته واحد بودن مسیر یه قبله س:a030:

در بسیاری از قاره ها مانند آمریکای جنوبی و... که کلی هم ساکن داره، مسیری که از اقیانوس اطلس به عربستان منتهی بشه، فرق چندانی با مسیری که از اقیانوس آرام به عربستان منتهی بشه نداره.

میتونید از یک کره جغرافیایی که پیش خودتون دارید ملاحظه کنید.

همچنین نقطه مقابل مکه تقریبا آمریکای شمالی میوفته و اون اطرافش فواصل فرق چندانی با هم ندارن.

کافیه یک دایره به موازات استوا از مکه رسم کنید و فواصل نقاط رو ببینید.

همچنین مفهوم مسیر مستقیم تنها در فواصل کوتاه تعریف میشه، و بین دو نقطه روی یک کره چیزی به نام خط مستقیم بی معنی هست !!!

در واقع صحبت از خط مستقیم کردن بین دو نقطه روی کره و تعیین قبله، بدوی ترین نوع دانش ریاضی و نجومی رو نشون میده و این کاملا منطبق بر علم همونزمان هست.

این موردی که شما میگی من در چند متری شما بایستم، به خاطر فاصله کم، زمین مسطح فرض میشه، برای همین این تعریف براتون خنده دار اومد و سپس به کل تعمیمش دادین !!! :w16:

اما در مقیاس کروی و طولانی نگاه کنی، بستگی داره از کدوم مدار به نقطه مورد نظرت نگاه کنی.

لینک به دیدگاه
در بسیاری از قاره ها مانند آمریکای جنوبی و... که کلی هم ساکن داره، مسیری که از اقیانوس اطلس به عربستان منتهی بشه، فرق چندانی با مسیری که از اقیانوس آرام به عربستان منتهی بشه نداره.

میتونید از یک کره جغرافیایی که پیش خودتون دارید ملاحظه کنید.

همچنین نقطه مقابل مکه تقریبا آمریکای شمالی میوفته و اون اطرافش فواصل فرق چندانی با هم ندارن.

کافیه یک دایره به موازات استوا از مکه رسم کنید و فواصل نقاط رو ببینید.

همچنین مفهوم مسیر مستقیم تنها در فواصل کوتاه تعریف میشه، و بین دو نقطه روی یک کره چیزی به نام خط مستقیم بی معنی هست !!!

در واقع صحبت از خط مستقیم کردن بین دو نقطه روی کره و تعیین قبله، بدوی ترین نوع دانش ریاضی و نجومی رو نشون میده و این کاملا منطبق بر علم همونزمان هست.

این موردی که شما میگی من در چند متری شما بایستم، به خاطر فاصله کم، زمین مسطح فرض میشه، برای همین این تعریف براتون خنده دار اومد و سپس به کل تعمیمش دادین !!! :w16:

اما در مقیاس کروی و طولانی نگاه کنی، بستگی داره از کدوم مدار به نقطه مورد نظرت نگاه کنی.

اتفاقا من دقیقا اینو قبلا از روی کره زمین بررسی کردم که روی اقیانوس افتاد!!!

ولی این کره ها هم دقیق نیستن چون زمین کروی دقیق نیست!! و نمیتونید بگید هرکی روی فلان مسیره پس فاصله ش با قبله یکیه!!

از جهت دیگه شما چرا به مسافت برای قبله اینجوری نگاه میکنید!!

بله از نظر کروی بودن مسیر مستیقم معنی نداره ولی برای هر مسیر روی زمین مسیر خاکیشو در نظر گرفتم در واقع مسیری که از روی کره زمین حرکت میکنه

ولی اینا چیزای دیگه ای هستن،

قبله در واقع منظور انتخاب یه مسیر واحد برای افراده

به هرحال اگه اینقدر دقیق نگاه میکنید و ریاضیاتی بررسی میکنید بالاخره پیدا کردن این نقاطی که میگید حتی اگـــــه وجود داشته باشه فقط یه خطه با ضخامت خیلی کم!

که اینم خیلی غیر منطقیه که یه نفر اینقدر دقیق روی خطی وایسه که اینقدر دقیق باشه!

بهلاخره فاصله ش یکیش بیشتر و یکیش کمتره!

به نظر من نگاه کردن اینجور مسایل با این دید درست نیست:a030:

لینک به دیدگاه

سلام...

از نظر من اسلام کامل‌ترین دینه....

کعبه یک سنگ نشانیست که ره گم نشود....

شما از اسلام برادری مساوات و عدالت رو به منظر تماشا و بحث بنشینید که حداقل بحثی‌ سازنده داشته باشیم....

از نظر من جای اینکه دنبال این چیزا باشید...

دنبال این باشید که انسان هارو چطور بسازیم....

حالا یا با اسلام یا از منظره خودتون...

که از نظر من کتاب اسلام کاملترین کتابیه که یه انسان کامل رو معرفی‌ کرده...:a030:

لینک به دیدگاه

خیلی مهمه که این کتابای مقدس رو با چه دید و پیش داوری بخونی.

اگر بدون پیش داوری و شناخت بخونی، دقیقا میبینی کتابی معمولیه با حرفایی برای مردم همونموقع و هیچ چیز عجیبی هم نداره.

اما اگه با پیش زمینه ذهنی بخونی که مثلا معجزه هست یا کلا بخوای ردش کنی، تفسیرای جور واجور ازش میکنی.

کما اینکه بیگ و بنگ و جاذبه زمین و... رو هم با تفسیرای بی پایه اساس از توش در میارن.

من که دیگه کاری به این چیزا ندارم.

چون به یقین رسیدم انسان همونطور که بت رو خلق کرد، خدا رو هم خلق کرد و سکولاریسم رو هم خلق کرد و ...

انسان خودش مخلوقه، اما خالق تفکر هم هست و این توانایی رو برای هر نوع نوآوری تو علم فیزیکی و انسانی داره.

پس بهتره بیخیال عقاید دیگران باشیم بذاریم هرکس فکر کنه خیلی خاصه و به قولی با اعتقادات خودش حال کنه.

لینک به دیدگاه

به نظر منم مهم نیست واقعا که ما به کدوم طرف نماز بخونیم. چند جا دیدم که اثبات کردن که مثلا کعبه مرکز انرژی جهانه و...

ولی نمیدونم این چه ربطی میتونه داشته باشه به اینکه ما به اون سمت نماز بخونیم و واقعا هم به هر طرفی نماز بخونیم آخرش میرسه به همون نقطه یه جورایی.ولی از طرفیم باید قبول کنیم که اگه کسی بخواد نماز بخونه خب نمیشه که هر سمتی دلش خواست وایسه. شاید این یه جور نماد همبستگی و وحدت بین مسلمونارو میخواد نشون بده.البته متاسفانه من که وحدتی به جز قبله یکسان بین مسلمونا نمیبینم.جای شکرش باقیه که حداقل تو این زمینه وحدت دارن.

لینک به دیدگاه
خیلی مهمه که این کتابای مقدس رو با چه دید و پیش داوری بخونی.

اگر بدون پیش داوری و شناخت بخونی، دقیقا میبینی کتابی معمولیه با حرفایی برای مردم همونموقع و هیچ چیز عجیبی هم نداره.

اما اگه با پیش زمینه ذهنی بخونی که مثلا معجزه هست یا کلا بخوای ردش کنی، تفسیرای جور واجور ازش میکنی.

کما اینکه بیگ و بنگ و جاذبه زمین و... رو هم با تفسیرای بی پایه اساس از توش در میارن.

من که دیگه کاری به این چیزا ندارم.

چون به یقین رسیدم انسان همونطور که بت رو خلق کرد، خدا رو هم خلق کرد و سکولاریسم رو هم خلق کرد و ...

انسان خودش مخلوقه، اما خالق تفکر هم هست و این توانایی رو برای هر نوع نوآوری تو علم فیزیکی و انسانی داره.

پس بهتره بیخیال عقاید دیگران باشیم بذاریم هرکس فکر کنه خیلی خاصه و به قولی با اعتقادات خودش حال کنه.

:icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممکنه مذهبی ها بگویند این جهت برای این تعیین شده که نزدیکترین مسیر به کعبه در نظر گرفته شده باشد؟

طبق همین مثالی که زدیم نقطه قرینه کعبه روی کره زمین دارای فاصله یکسانی از هر دو سمت هستش. :a030:

چرا فاصله ی نقطه ی پیش فرض با 180 درجه چرخش را با نقطه ی "قرینه ی کعبه" محاسبه میکنید؟ چرا با همان نقطه ی اصلی در نظر نمیگیرید (در این صورت فاصله ها تا کعبه در همه ی مناطق یکسان نیست و بحث نزدیکترین فاصله مطرح میشود)؟

امکانش هست بیشتر توضیح دهید؟

لینک به دیدگاه
چرا فاصله ی نقطه ی پیش فرض با 180 درجه چرخش را با نقطه ی "قرینه ی کعبه" محاسبه میکنید؟ چرا با همان نقطه ی اصلی در نظر نمیگیرید (در این صورت فاصله ها تا کعبه در همه ی مناطق یکسان نیست و بحث نزدیکترین فاصله مطرح میشود)؟

امکانش هست بیشتر توضیح دهید؟

مطرح کردن فاصله مستقیم به سوی کعبه، اساسا حرفی بی معنی هست.

شما میتونی نقاطی رو پیدا کنی که از مدارهای شمالی جنوبی به کعبه برسند یا مدارهای شرقی و غربی.

یعنی مدارهایی به موزات استوا یا متقاطع با استوا یا عمود بر استوا.

هرجوری هم بخوای مستقیم بایستی، با کلی انحراف زاویه مواجه میشی که مشخص میکنه اصلا بحث دقت داشتن یا نداشتن مهم نیست و یک قرارداد بدوی برای مردم همون زمان و در همون محدوده هاست.

نزدیکترین فاصله و... هم که داره با گسترش علم امروز مطرح میشه و این خودش دلیل دیگری بر پیشرفت کردن دین با عقل بشری هست، که اینهم مستلزم مخلوق بودن دین توسط آدمی هست.

نقطه پیش فرض رو هم کعبه در نظر بگیرین، هم از سمت چپ و هم از سمت راست، میشه روی مدارهایی به کعبه رسید که طول ها مساوی باشه، یا حتی روی مدارهایی از بالا و پایین. نیاز به هندسه فضایی داره که میتونید تو خونه امتحان کنید.

لینک به دیدگاه
مطرح کردن فاصله مستقیم به سوی کعبه، اساسا حرفی بی معنی هست.

شما میتونی نقاطی رو پیدا کنی که از مدارهای شمالی جنوبی به کعبه برسند یا مدارهای شرقی و غربی.

یعنی مدارهایی به موزات استوا یا متقاطع با استوا یا عمود بر استوا.

هرجوری هم بخوای مستقیم بایستی، با کلی انحراف زاویه مواجه میشی که مشخص میکنه اصلا بحث دقت داشتن یا نداشتن مهم نیست و یک قرارداد بدوی برای مردم همون زمان و در همون محدوده هاست.

نزدیکترین فاصله و... هم که داره با گسترش علم امروز مطرح میشه و این خودش دلیل دیگری بر پیشرفت کردن دین با عقل بشری هست، که اینهم مستلزم مخلوق بودن دین توسط آدمی هست.

نقطه پیش فرض رو هم کعبه در نظر بگیرین، هم از سمت چپ و هم از سمت راست، میشه روی مدارهایی به کعبه رسید که طول ها مساوی باشه، یا حتی روی مدارهایی از بالا و پایین. نیاز به هندسه فضایی داره که میتونید تو خونه امتحان کنید.

:ws38:

فکر میکنم سوالم را متوجه نشدید. منظورم فاصله ی مستقیم نبود.

مطابق تصویر اگر در فضا، نقطه ی زرد را کعبه، نقطه ی سبز را موقعیت پیش فرض نسبت به کعبه، مدار آبی رنگ را فاصله ی نزدیک به کعبه حول محور کره و مدار قرمز را فاصله ی نقطه ی پیش فرض، با چرخش 180 درجه ی زاویه ی دیدِ نقطه تا کعبه در نظر بگیریم؛ متوجه خواهیم شد که طول مدار قرمز رنگ و مدار آبی برابر نیستند!

NOA.JPG

اگر در این مورد نظری دارید، بفرمائید.

لینک به دیدگاه

اگر به این شکل دقت کنید؛ صحبت از نزدیک ترین مسیر برای تعیین قبله روی کره بسیار بدوی هست.

و چنین برداشتی کاملا بر باور مسطح یودن زمین توسط مردم آنزمان وبه تبع آن ... دلالت میکنه.

برای مثال نقطه آبی رنگ که تقریبا سمت قاره آمریکا میوفته، فاصله مدارهاش با نقطه زردرنگ فرق چندانی با هم ندارند.

تازه علاوه بر مدار شرقی- غربی، حتی میتونی مدار شمالی رو هم در نظر بگیری !!!

حال فرض میکنیم اسلام به کمک مفسرین در حال آپدیت شدن هست و مُراد نزدیک ترین مسیر هست.

اینکه شما رو به یک مدار بایستی و به قبله خودت نگاه کنی اختلافی بیش از 90 درجه داری !!!

به مسیرهای 1 و 2 و 4 دقت کنید که فردی رو به قبله ایستاده !!!

مسیر مستقیم یعنی مسیر 3 که در اینصورت به قول آقا افشین باید سرت رو تو زمین فرو کنی.

تعیین قبله و مستقیم ایستادن فقط و فقط در صورتی معنی میده که دو نقطه بسیار به هم روی کره نزدیک باشن تا انحنا به حساب نیاد.

(یعنی باور زمین مسطح)

بنابراین تعیین قبله روی زمین کروی بسیار بی معنی هست و هرطوری حساب کنی نمیتوانید رو به یک قبله بایستید، مگر همانطوری که گفتم یک حرکت صرفا تعبدی صورت بگیره.

uoxisz3qccg66t3ipy8n.jpg

لینک به دیدگاه

قرار نیست که موقع نماز خوندن از مسیر ایستادن ما دوتا موشک قاره پیما به سمت یه نقطه خاص شلیک بشه که اگه بهش نخوره کشور بغلی به فنا بره:ws3:

حالا این اختلاف درجه به نظر من زیاد مهم نیست و نمیتونیم با این فرضیه اسلام رو زیر سوال ببریم

این موضوعی که گفتید و قرمز کردم رو همیشه بهش فکر می کردم و برام یه جور سوال شده بود (در هر کجا که هستید ، به سمت قبله بایستید. شما در این حالت به سمت عربستان هستید. حالا 180 درجه برگردید و پشت خود را به قبله کنید) ولی بعدا فهمیدم بیشتر هدف اینه که همه رو به یه سمت خاصی نماز بخونن که این برمیگرده به اصل وحدت

فرض کن چند نفر داخل یه مسجد نماز میخونن حالا یه سری رو به قبله و یه سری پشت به قبله نماز بخونن چون به قول شما همشون در واقع رو به قبله نماز خوندن....خیلی مسخره میشه خدایی...قبول داری؟ws3.gif

لینک به دیدگاه
قرار نیست که موقع نماز خوندن از مسیر ایستادن ما دوتا موشک قاره پیما به سمت یه نقطه خاص شلیک بشه که اگه بهش نخوره کشور بغلی به فنا بره:ws3:

حالا این اختلاف درجه به نظر من زیاد مهم نیست و نمیتونیم با این فرضیه اسلام رو زیر سوال ببریم

این موضوعی که گفتید و قرمز کردم رو همیشه بهش فکر می کردم و برام یه جور سوال شده بود (در هر کجا که هستید ، به سمت قبله بایستید. شما در این حالت به سمت عربستان هستید. حالا 180 درجه برگردید و پشت خود را به قبله کنید) ولی بعدا فهمیدم بیشتر هدف اینه که همه رو به یه سمت خاصی نماز بخونن که این برمیگرده به اصل وحدت

فرض کن چند نفر داخل یه مسجد نماز میخونن حالا یه سری رو به قبله و یه سری پشت به قبله نماز بخونن چون به قول شما همشون در واقع رو به قبله نماز خوندن....خیلی مسخره میشه خدایی...قبول داری؟:ws28:

به آخرین شکلی که در نوشته بالایی شما گذاشتم هم دقت کنید.

حتی تعریف شدن مسیر مستقیم هم در بسیاری از نقاط زمین رو به کعبه اشتباهه و چیزی به نام قبله تنها در صورت معنا میده :

فاصله به قدری کم باشه که بشه زمین رو مسطح فرض کرد.

بله من هم گفتم که یک باور تعبدی و غیرعلمی هست، اما مسلما هر باور تعبدی که اساس منطقی نداره، میتونه دارای نظم باشه.

مثل توهم مردم گذشته که همشون با هم میرفتن تو بیابان نماز باران میخواندن، وحدت براشون امید بخش بود.

اما امید و وحدت های خیالی، ارتباطی با بدوی بودن دستورات و غیر علمی بودنشون نداره. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
به آخرین شکلی که در نوشته بالایی شما گذاشتم هم دقت کنید.

حتی تعریف شدن مسیر مستقیم هم در بسیاری از نقاط زمین رو به کعبه اشتباهه و چیزی به نام قبله تنها در صورت معنا میده :

فاصله به قدری کم باشه که بشه زمین رو مسطح فرض کرد.

بله من هم گفتم که یک باور تعبدی و غیرعلمی هست، اما مسلما هر باور تعبدی که اساس منطقی نداره، میتونه دارای نظم باشه.

مثل توهم مردم گذشته که همشون با هم میرفتن تو بیابان نماز باران میخواندن، وحدت براشون امید بخش بود.

اما امید و وحدت های خیالی، ارتباطی با بدوی بودن دستورات و غیر علمی بودنشون نداره. :icon_gol:

الان من یه سوال از شما می پرسم لطفا جواب دقیق بدید...

الان برای مثال آمریکا غرب ماست یا شرق ما؟

لینک به دیدگاه
الان من یه سوال از شما می پرسم لطفا جواب دقیق بدید...

الان برای مثال آمریکا غرب ماست یا شرق ما؟

غرب و شرق رو بر اساس طلوع و غروب خورشید تعریف میکنند.

همانطور که از ریشه کلمه اش مشخص هست.

یعنی شرقی ترین نقطه جایی هست که خورشید برای اولین بار در آن طلوع میکند یعنی ژاپن.

برای همین با وجودیکه ژاپن به آمریکا خیلی نزدیک هست ولی بازم بهش میگن شرق دور.

پس چون آمریکا آفتابش نسبت به ایران دیرتر طلوع میکند در غرب شما قرار گرفته است.

ارتباطی به مسیر قبله و... که مورد بحث این تاپیک هست ندارد.

لینک به دیدگاه
غرب و شرق رو بر اساس طلوع و غروب خورشید تعریف میکنند.

همانطور که از ریشه کلمه اش مشخص هست.

یعنی شرقی ترین نقطه جایی هست که خورشید برای اولین بار در آن طلوع میکند یعنی ژاپن.

برای همین با وجودیکه ژاپن به آمریکا خیلی نزدیک هست ولی بازم بهش میگن شرق دور.

پس چون آمریکا آفتابش نسبت به ایران دیرتر طلوع میکند در غرب شما قرار گرفته است.

ارتباطی به مسیر قبله و... که مورد بحث این تاپیک هست ندارد.

اصلا کی گفته آفتاب زودتر توی ژاپن درمیاد؟؟؟این بحث مرغ و تخم مرغ میشه ها!!!:w02:

مگه شما روز اول که کره زمین خلق شد روی زمین بودی که بفهمی آفتاب اول توی ژاپن طلوع کرد یا آمریکا!!!اصلا همین باعث میشه من فکر کنم شما زمین رو مسطح فرض کردید:whistle:

اتفاقا خیلی به مسیر قبله ربط داره حالا بعدا بهت میگم:ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...