رفتن به مطلب

طراحي دومين مجتمع پتروشيمي

ارسال های توصیه شده

خب خب . اول يك تشكر ويژه از كساني كه تو طراحي متانول همكاري داشتن . خسته نباشيد دوستان:icon_gol:

با اجازه دوستان و مديران دومين طراحي رو شروع ميكينم كه واحد آمونياك هستش

اما قبل از همه چيز من يكسري حرف دارم با اعضاي تيم طراحي و ساير عزيزاني قراره به زودي به جمع ما بيان

ببينيد واحد متانول طراحي شد اما مشكلاتي داشت و هنوزم داره اما تا 80درصد انجام شد

مشكلاتي كه تو طراحي واحد متانول بود دو مدل بود يكي اينكه من شخصا دوست ندارم مدام گير بدم به اعضا كه آقا طراحي بخشتون چي شد! اوايلش اين مشكلات بود و ذره ذره بهتر شد

ببينيد رك بگم چون اصلا اهل تعارف كردن نيستم

مطمئن باشيد هيچ كجا! نميتونيد ديتاهايي كه تو طراحي بدست اومده رو پيدا كنيد! پس اين اطلاعات با ارزش هستند و حاصل چند سال تلاش و آزمون و خطا كه بيشتر اين آزمون و خطاها با صدمات بسيار جدي و خطر ناكي همراه بوده ! همه ميتونن اين اطلاعات رو مخفي كنن و تو دلشون بگن به ما چه ! پوستم كنده شده بدست آوردم چرا بيام بگم ؟ اما .............

اما من شخصا دوست دارم همه انسانها و مخصوصا دوستام و كساني كه وارد اين بحث ميشن به بالاترين اطلاعات دسترسي پيدا كنن و چند سال از عمرشونو براي آزمون و خطا از دست ندن! جيزي كه خودم كشيدم و بهترين سالهاي نوجوونيمو براش گذاشتم و هنوزم از يادگاري و آسيبهايي كه اون زمان برام پيش اومد رنج ميكشم و اذيتم ميكنه و اين اذيت شدنو افرادي مثل احمدرضا كه منو از نزديك ديدن كاملا درك ميكنن كه گاهي حتي نميتونم يك كارتن 2 كيلويي رو از روي زمين بلند كنم! الانم كه دارم اين همه حرف ميزنم به سختي تايپ ميكنم چون پنجه هام باز نميشن و خونريزي شديدي دارن ! براي همينه كه گاهي غلط املايي هم تو متنهام به وچود مياد

من آرزو داشتم از سال 79 كه بچه بودم و شروع كردم يكي يا يك همچين شرايطي بود تا بتونم ازش استفاده كنم ولي متاسفانه نبود

من چند بار خواستم از چند نفر هم دعوت كنم كه به تيم بيان كه افرادي بسيار حرفه اي هستند و اندازه تمام سالهاي عمر ماها پروژه هاي پتروشيمي ران كردن و به زبان فارسي بهتر از من تسلط دارن

اما ترديد كردم !

طبق روال زياد حرف زدم اما همه اينارو گفتم براي يك چيز!

اونم اينكه قدر اين شرايط و اطلاعات رو بدونيد و به هيچ وجه فكر نكنيد يك تالار يا بخشه ديگه مگه چي توش داره ؟

جدي باشيد و به كار و تلاشي كه ميكنيد احترام بذاريد !

طراحي اول تجربه خوبي شد كه بحث هاي بعدي رو حرفه اي تر انجام بديد

البته بخش طراحي اول رو دست كم نگيريد چون همين اطلاعات اون طراحي رو بزرگترين پژوهشكده هاي ما ندارن و دنبالشن! ديگه چه برسه به كتابو دانشكده

و بحث دوم در مورد اون 20 درصد طرح اوله !

ما براي بخشهاي كنترل . متالوژي و............ نفر نداشتيم!

آقاي عارف فقط براي بخش الكترونيك اعلام آمادگي كردن ولي نميتونستم فقط به ايشان فشار بيارم

پس به ناچار رها شد!

من شرايط اعضا رو با مديرا بررسي ميكنم و فقط افرادي رو ميخوايم كه

1:تو كارشون جدي باشن! بحث رو شوخي يا تفريح نگيرن!

2:نيمه كاره بحثو رها نكنن و حتي اگر كاري هم دارن يا نيان يا برنامه ريزي كنن در كنار كارشون به اين مهم هم برسن! سخنم تند نيست سوء تفاهم نشه! من خودم سرم از همه اعضايي كه اينجا هستند شلوغ تره! حتي زمان طراحي تو مسافرتها و پروژه ها هم يك برنامه داشتم و ميومدم تو بحث شرگت ميكردم

يادمه يكبار صبح رفتم خارك و شب برگشتم تهران كه اينقدر خسته بودم در حد جنازه! ولي باز وقتي رسيدم خونه لباس عوض كردم اومدم يك بررسي كردم و يادمه اونشب تو بخش پليمر تا دير وقت هم با بچه ها گفتگو ميكردم و صبح زود هم رفتم كارگذاري بورس!

اين احترام به خودم و اعضاي تيم بود و ازتون درخواست دارم با برنامه ريزي به بحث هم وارد بشيد

و اينكه تو زمان طراحي دوم من برنامه ريزي ميكنم يك نمونه كار از بخش اول رو بسازم كه بزرگترين انرژي رو ميده به كساني كه تو طراحي بودن ! چون حاصل كارشون رو ميبينن ! حالا در اين مورد با جناب مهندس عارف گفتگو ميكنم

خب بسم الله

فقط قبل از گذاشتن هر پستي كه به طراحي مربوط ميشه به خانم مهندس خادمي و همكارشون آقاي مهندس قاسميان خبر بديد تا از برنامه با خبر بشيد!!!!

ممنون

• Like 14
لینک به دیدگاه

به به. ممنون حميد جان. دستت درد نكنه.

اول يك تشكر خيلي ويژه داشته باشيم از حميد جان كه اين علم نابش رو بدون هيچ چشم داشتي در اختيار همه قرار ميده. اميدوارم تو زندگيت بهترين ها نصيبت بشه مهندس :icon_gol:

از پروژه اول خيلي مطالب فوق حرفه اي نابي يادگرفتيم. اين پروژه هم قطعا همينطور خواهد بود.

با تجربه اي كه در پروژه اول بدست آورديم ، مطئمنا يكسري تغييرات در ساختار بخش و نحوه عضوگيري و نحوه دعوت و ... خواهيم داشت كه در اين خصوص با خانم خادمي عزيز و همچنين حميد خان گل گلاب مذاكراتي داشتيم و خواهيم داشت تا بتونيم بهترين و ايده آل ترين شرايط رو براي ادامه كار مهيا كنيم ان شالله

• Like 13
لینک به دیدگاه

ممنون از حمید عزیز بابت استارت تاپیک دوم در خصوص طراحی یکی از دیگر از واحدهای پتروشیمی. اطلاعات بالای ایشون در این خصوص و هدایت بسیار مثبتشون بر هیچ کسی پوشیده نیست. کمتر کسی هست که تو جریان کامل موضوع اول در بخش گروه ویژه طراحی و ساخت مهندسی شیمی قرار داشته باشه و از تسلط ایشان به همه موارد مطلع نشده باشه.

برای طراحی واحد آمونیاک هم براشون آرزوی موفقیت میکنیم. و امیدوارم سایر دوستان هم از این فرصت بدست امده نهایت استفاده رو ببرند:icon_gol:

• Like 12
لینک به دیدگاه
به به. ممنون حميد جان. دستت درد نكنه.

اول يك تشكر خيلي ويژه داشته باشيم از حميد جان كه اين علم نابش رو بدون هيچ چشم داشتي در اختيار همه قرار ميده. اميدوارم تو زندگيت بهترين ها نصيبت بشه مهندس :icon_gol:

از پروژه اول خيلي مطالب فوق حرفه اي نابي يادگرفتيم. اين پروژه هم قطعا همينطور خواهد بود.

با تجربه اي كه در پروژه اول بدست آورديم ، مطئمنا يكسري تغييرات در ساختار بخش و نحوه عضوگيري و نحوه دعوت و ... خواهيم داشت كه در اين خصوص با خانم خادمي عزيز و همچنين حميد خان گل گلاب مذاكراتي داشتيم و خواهيم داشت تا بتونيم بهترين و ايده آل ترين شرايط رو براي ادامه كار مهيا كنيم ان شالله

مرسي امير جان

اين خوشحال كننده هستش كه برات مفيد بوده و براي من از همه چيز با ارزش تره:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

ممنون از حمید عزیز بابت استارت تاپیک دوم در خصوص طراحی یکی از دیگر از واحدهای پتروشیمی. اطلاعات بالای ایشون در این خصوص و هدایت بسیار مثبتشون بر هیچ کسی پوشیده نیست. کمتر کسی هست که تو جریان کامل موضوع اول در بخش گروه ویژه طراحی و ساخت مهندسی شیمی قرار داشته باشه و از تسلط ایشان به همه موارد مطلع نشده باشه.

برای طراحی واحد آمونیاک هم براشون آرزوی موفقیت میکنیم. و امیدوارم سایر دوستان هم از این فرصت بدست امده نهایت استفاده رو ببرند:icon_gol:

زنده باشي مهندس

بي نهايت از لطفت ممنونم . منم اميدوارم بحث مفيدي باشه

:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

• Like 10
لینک به دیدگاه

مرسی حمید جان

خداییش حمید خیلی زحمت میکشیدی، اون روز هم که سرما خورده بودی شدید و تا یک ونیم شب من و احمدرضا تو سر هم میزدیم و تو سعی میکردی اول مارو از هم جدا کنی و دوم راه درست را یادمون بدی هیچ وقت یادم نمیره. کشتیمت :ws28: آخرشم کارت به بیمارستان کشید :ws3:

اگه هنوزم مطمئنی که از دست من و احمدرضا میتونی زنده در بری، من اعلام آمادگی میکنم به یه شرط، اونم اینه که موزر را از دست احمدرضا بگیری :ws28:

در کل چیزایی یاد گرفتم که تو خوابم هم نمیدیدم، خدا به استادم رحم کنه رو سرش خراب شدم :ws28:

مرسی از این تجربه ی ارزشمندی که در اختیار ما قرار دادی حمید جان:icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

از عارف جان و امیر هم تشکر میکنم بابت زحماتشون:icon_gol:

از همه دوستان قدیمی و جدیدی که به جمع میپیوندند تشکر میکنم امیدوارم تو این طرح جدید بیشتر فعال بشیم و کنار هم چیزای جدیدی یاد بگیریم و تیم خوبی باشیم:icon_gol:

اینم برای احمدرضا:vahidrk:

• Like 10
لینک به دیدگاه

قبل از هر چیز لازمه که از آقا حمید اول بخاطر ایده ی طراحی و بعد اجرا کردنش که خیلی پروسه ی طولانی و وقت گیری بود، تشکر کنم.انصافا برای همه ی بچه ها وقت گذاشتن و از هیچ کمکی دریغ نکردن. انرژی تون فوق العاده بود.:w72:

کار قبلی واقعا عالی بود. ولی یه سری کم و کاستی داشت که ایشالا سعی میکنم با کمک دوستان برطرفش کنم.:hanghead:

تو طراحی قبلی متاسفانه فقط بچه های مهندسی شیمی و مکانیک فعالیت داشتن ، برای طراحی جدید من تمام سعیم میکنم که از همه ی گروه های مهندسی خصوصا بچه های برق و عمران دعوت به همکاری کنم.تا تقسیم کار درستی انجام بشه و همه ی زحمت ها گردن آقا حمید نیافته.

(از هر کمک ، پیشنهاد ، ایده و... برای جذب افراد فعال و علاقه مند شدیدا استقبال میکنم.ws3.gif)

تاپیک از دو هفته ی دیگه شایدم زودتر به طور جدی استارت میخوره .(چون دعوت اعضا و بعد باز شدن دسترسی ها و ...یه مقداری زمان میبره.:ws3:)

و در آخر امیدوارم در کنار هم موفق باشیم.:a030:

• Like 9
لینک به دیدگاه

خوب منم به عنوان سعادتمند ترین فرد یه اسپمی بدم....:ws3:

اول یه تشکر ویژه از حمید به خاطر وقتی که گذاشت و زحمت هایی که کشید واقعاً به ندرت کسی پیدا میشه که با این شرایط برای بقیه هم وقت بزاره

دوم به همه ی دوستانی که تو طراحی واحد متانول زحمت کشیدن خسته نباشید میگم و از زحماتتون ممنونم

سوم مورد چهارم

چهارم اگر افتخار همکاری و طراحی واحد آمونیاک رو داشتم قول میدم موزر رو کنار بزارم اما به شرطی که علیرضا گیر نده یهو تیغ بردارم...:ws3:

نوک پیکان هم الان تقریباً رو به هواست...:ws3:

راستی اگر شوخی ناجوری، حرفی، چیزی بوده که موجب ناراحتی شده، معذرت میخوام کلاً منظوری نداشتم....:5c6ipag2mnshmsf5ju3

+آرزوی مؤفقیت برای همه ی دوستان

• Like 8
لینک به دیدگاه

سلام خدمت دوستان :icon_gol:

حرکت خوبی شروع کردید البته ظاهرا تجربه دوم و ازز قبل هم بوده

ولی من در جریان کار نیستم :icon_pf (34):

من دعوت شدم به این موضوع ولی اصلا نمی دونم چطور می تونم بهتون کمک کنم :ws52:

اصلا مهندس عمران بکارتون میاد

ببینم اگه سواد و اندک تجربم یاریم کردند حتما کمک می کنم :w16:

اما فعلا اصلا نمی دونم تو چه قسمتی می تونم کمکتون کنم :ws38:

• Like 8
لینک به دیدگاه
سلام خدمت دوستان :icon_gol:

حرکت خوبی شروع کردید البته ظاهرا تجربه دوم و ازز قبل هم بوده

ولی من در جریان کار نیستم :icon_pf (34):

من دعوت شدم به این موضوع ولی اصلا نمی دونم چطور می تونم بهتون کمک کنم :ws52:

اصلا مهندس عمران بکارتون میاد

ببینم اگه سواد و اندک تجربم یاریم کردند حتما کمک می کنم :w16:

اما فعلا اصلا نمی دونم تو چه قسمتی می تونم کمکتون کنم :ws38:

سلام آقا امير گل

خوبي ؟

ببين عزيز زماني كه استارت بشه بحث براي همه از جمله دوستان عمران هم قسمتهايي وجود داره

درسته كه الان موضوع كار ما پتروشيميه! اما من برنامه رو جوري قرار ميدم كه مثلا براي ساخت سازه ها و ........... از شما و ساير همكارانتون كمك بگيريم

زماني كه تيم آماده شد وظايف رو بهشون اعلام ميكنيم

براي همين الان چيزي عنوان نكرديم كه اول بخش بندي ها و برنامه ريزي مديرا انجام بشه

كلا اينجوريه كه هر كسي تو زمينه تخصصي خودش مشغول ميشه

مويد باشي:icon_gol:

• Like 8
لینک به دیدگاه

درود...بسیار عالی

دم همه بچه ها گرم و یک خدا قوت حسابی...

در این طراحی هم من هستم.:ws3:

• Like 6
لینک به دیدگاه
سلام آقا امير گل

خوبي ؟

ببين عزيز زماني كه استارت بشه بحث براي همه از جمله دوستان عمران هم قسمتهايي وجود داره

درسته كه الان موضوع كار ما پتروشيميه! اما من برنامه رو جوري قرار ميدم كه مثلا براي ساخت سازه ها و ........... از شما و ساير همكارانتون كمك بگيريم

زماني كه تيم آماده شد وظايف رو بهشون اعلام ميكنيم

براي همين الان چيزي عنوان نكرديم كه اول بخش بندي ها و برنامه ريزي مديرا انجام بشه

كلا اينجوريه كه هر كسي تو زمينه تخصصي خودش مشغول ميشه

مويد باشي:icon_gol:

ارادت مند

به هر حال من در خدمتم اگه بلد بودیم که در تکمیل مسیر کمک می کنیم اگه هم که نه هستیم کنار دوستان و یاد می گیریم

• Like 7
لینک به دیدگاه

درود خدمت دوستان عزیز....

تبریک بابت پروژه ای که با هماهنگی و همراهی شما در فاز طراحی اولیه با موفقیت به پایان رسید....:icon_gol:

آمادگی خودم رو برای مشارکت در این پروژه در حدی که دانشم یاری کنه و زمان اجازه بده، اعلام میکنم....

با آرزوی موفقیت برای تمامی اعضای تیم....:a030:

• Like 7
لینک به دیدگاه
درود خدمت دوستان عزیز....

تبریک بابت پروژه ای که با هماهنگی و همراهی شما در فاز طراحی اولیه با موفقیت به پایان رسید....:icon_gol:

آمادگی خودم رو برای مشارکت در این پروژه در حدی که دانشم یاری کنه و زمان اجازه بده، اعلام میکنم....

با آرزوی موفقیت برای تمامی اعضای تیم....:a030:

سلام دوست گلم

ممنونم از حضورتون و خوش آمد ميگم بهتون :icon_gol: :icon_gol::icon_gol::icon_gol::icon_gol:

• Like 3
لینک به دیدگاه

خب خب

يك مقدمه از كار رو تو بخش عمومي ميريم تا مديران بخش بندي ها رو تو بخش مربوطه انجام بدن و بحث اصلي و تخصصي رو اونجا ادامه بديم

براي شروع يكسري اطلاعات مقدماتي رو عنوان ميكنم كه بدونيم داريم چيكار ميكنيم

براي شروع طبق روال از خوراك شروع ميكنيم

خوراك ما يك بخشش گاز طبيعيه كه بايد رفرم و به گاز سنتز تبديل بشه!

در مورد رفرمينگ تو طراحي اول كاملا بحث شده و لزومي نداره دوباره انجام بديم فقط به جاي شكل رفرم كردن بايد يك دستكاري تو خوراك اين سيستم انجام بديم! و در نهايت برعكس واحد اول بايد هيدروژن رو از اكسيدهاي كربن جدا كنيم

خب تو اين بخش چون داستان دسترسي دادن و ثبت نام كردن نداريم و عموميه همه ميتونن شركت كنن

پس طبق روال من حرفي نميزنم تا ايده ها رو ارائه بديد و روي ايده ها شروع كنيم

• Like 7
لینک به دیدگاه
خب خب

يك مقدمه از كار رو تو بخش عمومي ميريم تا مديران بخش بندي ها رو تو بخش مربوطه انجام بدن و بحث اصلي و تخصصي رو اونجا ادامه بديم

براي شروع يكسري اطلاعات مقدماتي رو عنوان ميكنم كه بدونيم داريم چيكار ميكنيم

براي شروع طبق روال از خوراك شروع ميكنيم

خوراك ما يك بخشش گاز طبيعيه كه بايد رفرم و به گاز سنتز تبديل بشه!

در مورد رفرمينگ تو طراحي اول كاملا بحث شده و لزومي نداره دوباره انجام بديم فقط به جاي شكل رفرم كردن بايد يك دستكاري تو خوراك اين سيستم انجام بديم! و در نهايت برعكس واحد اول بايد هيدروژن رو از اكسيدهاي كربن جدا كنيم

خب تو اين بخش چون داستان دسترسي دادن و ثبت نام كردن نداريم و عموميه همه ميتونن شركت كنن

پس طبق روال من حرفي نميزنم تا ايده ها رو ارائه بديد و روي ايده ها شروع كنيم

سلام به شیخ الشیوخ و باقی مشایخ و دوستان :ws3:

مرسی یورگن از اینکه یه پست زدی، بابا حوصله م سر رفته بود :ws3:

من خیلی تازه کارم، یه چیزایی میذارم امیدوارم باقی دوستان هم همکاری کنن تا بحث پیش بره و آخرسر شیخ کبیر تاییدشون کنه

طبق پروژه متانول، گاز سنتز که رفرم میشد هیدروژن، مونوکسید و دی اکسید کربن تولید میشد.

شیرین کردن گاز که جای خودش را دارد. چون ترکیبات گوگردی میتونن کار را خراب کنن.

توی جداکردن گازهای رفرم، دی اکسید کربن را به نظرم میشه از دو راه جدا کرد، نمیدونم درسته یا نه! یه راهش تبدیلش به یخ خشکه* و راه دیگه استفاده از ترکیباتی هست که قابلیت جذب دی اکسید را داشته باشن.

----------------------

*هیدروژن تو دمای 259- درجه جامد میشه اما دی اکسید کربن تو دمای 75- درجه. اینکه میشه گاز رفرم شده را تا دمای 75- درجه سرد کرد را نمیدونم و اینکه این کار منطقی هست یا نه باز نمیدونم!:ws28:

میمانه مونوکسید، به نظرم مونوکسید را هم میشه به دی اکسید کربن تبدیل کرد و دوباره جذبش کرد یا با سرد کردن جداش کرد. ترکیباتی از فلزات هم هستند که به مونوکسید کربن علاقه زیادی دارن مثل همین آهن، توی بدن خودمان آهن هموگلوبین در حضور مونوکسید کمپلکسی میده که دیگه اکسیژن نمیتونه بهش بچسبه و طرف باید با زندگی بای بای کنه.

خب دوستان شما ادامه بدین و نقد کنید :gnugghender:

• Like 4
لینک به دیدگاه

به نـــــــــــام خداوند متعال

السلام علی الشیخ و علی المریدان شیخ و وعلی الخوا... و علی سایر دوستان:ws3:

خوب در بهبوهه ی (!) امتحانات منم یه نظری بدم حال و هوامون عوض شه...

برای جدا کردن هیدروژن از گاز سنتز سرد کردن منطقی به نظر نمیاد...

یبار سرد کنیم جدا کنیم بعد بیام گرم کنیم واکنش بدیم؟!؟!؟!

این وسط منفجر نشیم خوبه...:ws3:

فکر کنم باید یه ترکبی وارد گاز سنتز کنیم یا یه کاری کنیم تا هیدروژن به صورت خیـــــــــــــــــــلی مِلو واکنش بده و به یه چیز دیگه بدل شه (مثلاً آب!!!)

بعد جداسازی کنیم و بفرستیم سمت رآکتور...

البته یه راه دیگه هم هست فقط یکم زوریه...:ws3:

کل گاز سنتز رو از زیر یه مشعل رد کنیم، هیدروژن منفجر میشه میره بقیه اش رو استفاده میکنیم...:ws3:

حمید همین الان به یه تکنولوژی رسیدم...!!!

نمیشه متان رو بفرستیم تو یه رآکتور احتراق ناقص ، اکسید کربن و آب بگیریم، آب رو جدا کنیم و اکسید کربن رو استفاده کنیم؟ (دیگه کلاً رفرم نکنیم!!!):ws38:

البته یه حسی بهم میگه نمیشه ولی چرا واقعاً؟!؟!

• Like 3
لینک به دیدگاه
به نـــــــــــام خداوند متعال

السلام علی الشیخ و علی المریدان شیخ و وعلی الخوا... و علی سایر دوستان:ws3:

خوب در بهبوهه ی (!) امتحانات منم یه نظری بدم حال و هوامون عوض شه...

برای جدا کردن هیدروژن از گاز سنتز سرد کردن منطقی به نظر نمیاد...

یبار سرد کنیم جدا کنیم بعد بیام گرم کنیم واکنش بدیم؟!؟!؟!

این وسط منفجر نشیم خوبه...:ws3:

فکر کنم باید یه ترکبی وارد گاز سنتز کنیم یا یه کاری کنیم تا هیدروژن به صورت خیـــــــــــــــــــلی مِلو واکنش بده و به یه چیز دیگه بدل شه (مثلاً آب!!!)

بعد جداسازی کنیم و بفرستیم سمت رآکتور...

البته یه راه دیگه هم هست فقط یکم زوریه...:ws3:

کل گاز سنتز رو از زیر یه مشعل رد کنیم، هیدروژن منفجر میشه میره بقیه اش رو استفاده میکنیم...:ws3:

حمید همین الان به یه تکنولوژی رسیدم...!!!

نمیشه متان رو بفرستیم تو یه رآکتور احتراق ناقص ، اکسید کربن و آب بگیریم، آب رو جدا کنیم و اکسید کربن رو استفاده کنیم؟ (دیگه کلاً رفرم نکنیم!!!):ws38:

البته یه حسی بهم میگه نمیشه ولی چرا واقعاً؟!؟!

:ws28::ws28::ws28:

:icon_pf (34):

باز شروع شد :ws28:موزرت را شارژ کردی باز؟؟

احمد رضا، ما هیدروژن را میخوایم نه اکسیدهای کربن را :icon_pf (34)::ws28:

• Like 3
لینک به دیدگاه
ببینم کیا نکته ی پست قبلیم رو میگیرن...:ws3:

کُلش یه مشکل اساسی داره...:ws3:

:ws28::ws28::ws28:

:icon_pf (34):

باز شروع شد :ws28:موزرت را شارژ کردی باز؟؟

احمد رضا، ما هیدروژن را میخوایم نه اکسیدهای کربن را :icon_pf (34)::ws28:

أحسنت....نکته رو گرفتی....آفرین آفرین...:w16:

• Like 2
لینک به دیدگاه
أحسنت....نکته رو گرفتی....آفرین آفرین...:w16:

وروجک من که میدونم اون پسته رو گذاشتی واس معما :ws28:این چنتا شویدی که رو سرم مونده رو هم بکنی

این فرایند ساخت آمونیاک به فرایند هابر مشهوره، هابر مخترع این سبک طی جنگ جهانی دوم و چند سال قبلش بوده.

توی این فرایند نیتروژن و هیدروژن قاطی میشن و آمونیاک را میدن.

حالا اگه گازهای مونوکسید و دی اکسید بیاد وسط کار خراب میشه.

بعد آمونیاک را برای کارهای زیادی مثل تولید نیترات ها استفاده میکنن (درواقع این فرایند بود که باعث برتری آلمانی ها طی جنگ جهانی دوم شد، چون نیترات ها توی مواد منفجره استفاده میشه)

یه نمونه از کاربرد نیترات ها رو هم گذاشتم توی اسپم دونی، همون بمب دوده که میگی ترقه :ws28:

• Like 3
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...