رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

دلیل اصلی کتاب نخواندن ایرانی‌ها

شرکت‌کنندگان در یک نظرسنجی، «تنبلی» را دلیل اصلی پایین بودن میزان مطالعه کتاب در کشور دانستند.

به گزارش بخش ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی با موضوع «دلیل پایین بودن میزان مطالعه کتاب را در کشور چه می‌دانید؟»، از بین چهار گزینه «کیفیت پایین آثار»، «گرانی کتاب‌ها»، «ممیزی آثار» و «تنبلی افراد»، «تنبلی افراد» را عامل اصلی پایین بودن سرانه کتاب‌خوانی در ایران دانستند و در رتبه‌های بعدی به «گرانی کتاب‌ها»، «ممیزی آثار» و «کیفیت پایین آثار» رأی دادند.

در این نظرسنجی که روی سایت ایسنا انجام شد، 13هزار و 395 نفر شرکت کردند و نتیجه نیز به این شرح است: تنبلی افراد: 46.54 درصد؛ گرانی کتاب‌ها: 22.93 درصد؛ ممیزی آثار: 21.49 درصد؛ کیفیت پایین آثار: 9.59 درصد.

اعلام آمارهای میزان مطالعه و کتاب‌خوانی در ایران در سال‌های اخیر بحث‌برانگیز بوده و طبق آخرین آمارهای اعلام‌شده از سوی مسؤولان، سرانه کتاب‌خوانی حدود 18 دقیقه در روز است.

نکته جالب توجه در نتیجه این نظرسنجی، سهم قابل توجه گزینه «ممیزی آثار» در کم کتاب خواندن افراد است که تقریبا همپای «گرانی کتاب‌ها» پیش آمده است. ممیزی کتاب همواره از مسائل بحث‌برانگیز بوده و در دوره‌هایی انتقادهای بسیاری را متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌ کتاب این وزارت‌خانه کرده است.

در دولت یازدهم پس از روی کار آمدن سیدعباس صالحی در سمت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و برکناری مدیر پیشین اداره کتاب، این اداره مدتی سرپرست داشت و به تازگی علی شجاعی صائین به عنوان مدیر «دفتر توسعه کتاب و کتاب‌خوانی» منصوب شده است. حال باید دید او که پیش‌تر مدیر گروه تاریخ در اداره کتاب و مسؤول بررسی کتاب‌های تاریخی بوده، در سمت مدیریت این اداره چقدر موفق خواهد بود و تا چه میزان از میزان انتقادها در زمینه ممیزی کتاب کاسته خواهد شد.

----------------------

نظر شما در این زمینه چیست؟ سرانه واقعی مطالعه کتاب شما به جز کتاب های درسی و روزنامه(الان همشون زورنامه هستن و روزنامه معتبری در ایران منتشر نمیشه یعنی واقعیتش بعد از سلام همشون یجورایی زورنامه بودن!) و مجلات اغلب زرد و تبلیغاتی! در روز چقدر است؟

لینک به دیدگاه

خانوم مدیر نظرتون کو پس؟

چقدر کتاب میخونین به طور متوسط در روز؟اگه کم میخونین چه عواملی توش دخیلن؟ایا چهار پارامتری که تو نظرسنجی ذکر شده برای شما هم تاثیرگذار هستن و چقدر؟

لینک به دیدگاه

داشتم تایپ میکردم

موضوع خوبیه و البته نگران کننده

متاسفانه خیلی افتضاحه

به نظرم دلیلش همون تنبلی ه

هستن کتابایی که واقعا ارزش وقت گذاشتن دارن و سه گزینه دیگه توشون دخیل نیس..اما همه ما خوندیم اون کتابارو؟ معلومه که نه!

من دیدم کسایی رو که روزی 5-6 ساعت مطالعه دارن

برعکسشم که ماشالله زیادهicon_pf%20(34).gif

.........................................................

من نمیتونم بگم هر روز مطالعه دارم

اما قطعا هفته ای 3-4 روز رو حتما میخونم...البته بستگی به این داره که کتاب جدیدی داشته باشم برای خوندن...متوسط همون 3-4 روز تو هفته

فقط تنبلی متاسفانه!!

لینک به دیدگاه

بنظرم بیشترش به فرهنگ بر می گرده. اکثرا اصلا براشون اهمیتی نداره، یعنی کتاب خونی دغدغه شون نیست که خیلی هم بده، ضرر هاش رو هم تو همه ی زمینه ها داریم میبینیم.

باید تدابیری اندیشید که این نگاه عوض بشه. سخته ولی شدنیه.

خودم شخصا کتاب رو بسی دوست می دارم، هر وقت تایم خالی گیر بیارم، مطالعه ی غیر درسی می کنم در طول روز.

حداقل 1.5 ساعت میشه روزانه.

لینک به دیدگاه

خودم معمولا به طور متوسط حداقل دوساعت در روز کتاب میخونم و همیشه هم کتاب جدید تو خونه هست حتی به صورت چاپی ولی بیشتر کتابایی که میخونم به صورت ایبوک هست خدا میدونه کی کور میشم!

مهمترین دلیل برای کم خوندن کتابا ممیزی و سانسور کتابها هست

حداقل در زمینه سه چهار نویسنده ای که اخیرا کتابهایی ازشون خوندم در این زمینه مطمئنم

یکی از دوستانم کتاب پس از تاریکی موراکامی رو ترجمه کرده بود و من نسخه قبل از ادیت و تحویل به ارشادش رو خوندم و وقتی با کتاب چاپیش مطابقت دادم حداقل 20 درصد مطالب از بین رفته بود!

این نوع جدیدی از داستان نویسی است که درایران اختراع شده و قلب داستان به نحوی انجام میگیره که اگر خود نویسنده ببینه درجا سکته میکنه ... بهترین کتابش کافکا در کرانه هم از این امر مستثنی نیست

یا مثلا در مورد بوکوفسکی که خیلی در موردش اغماض کردن یا براتیگان وقتی شعرهاشون رو به انگلیسی میخونی متوجه میشی نصف شعر برای ترجمه فراموش شده یا در داستانهاشون پرش هایی داریم که اگر در پیست دوومیدانی انجام بشه برای دهه ها رکورد المپیک به اسم ایران ثبت میشه

یا کتابهای اورهان پاموک که قشنگ داستان رنگ کردن گنجشک و قالب کردنش به جای قناری هست

نسخه ترکی داستان های پاموک اصلا انگار یک ماجرای متفاوتی رو روایت میکنه در حالی که پاموک جزو سه نویسنده فوق العاده تاثیرگذار و قدرتمند معاصر هست

درادامش هم قیمت کتاب که واقعا افتضاح هست اونم با اون کاغذای مزخرف و اون چاپ مزخرف تر ولی به هرحال عطش خواندن مجبورمون میکنه با این مسائل تا حدودی کنار بیاییم

لینک به دیدگاه

بله بحث ممیزی هم هست که واقعا آزار دهندست.

من خودم یه آرشیو تقریبا خوب از کتابای ایبوک دارم، ولی واقعا اذیت میشه چشم، خوندن مداومش خیلی اذیت می کنه،

خودم بیشتر از کتابای کتابخونه استفاده می کنم ولی انقدر ماشالا نگاه ها سیاسیه که جدیدا کتابایی که می خوام رو اصلا نمیتونم پیدا کنم

چند وقت پیش تو کتابخونه دنبال یه کتابی بودم از کوئیلو، در کمال تعجب به بنده گفتن تمام کتاباش رو جمع کردن از کتابخونه!!:w58::w58:

علت رو جویا شدم فرمودن از بالا ابلاغ شده بما، دست ما نیست!!!

لینک به دیدگاه

چون مباحث رشته ام رو خیلی دوست دارم کم اتفاق می افته کتاب خارج از رشته ام بخونم

ولی بعضی کتاب های تاریخ و روانشناسی و ریاضی رو دوست دارم مستمر نمی خونم ولی وقتی یه کتاب رو شروع کنم تا تمومش نکنم هیچ کاری نمی کنم

لینک به دیدگاه
خودم معمولا به طور متوسط حداقل دوساعت در روز کتاب میخونم و همیشه هم کتاب جدید تو خونه هست حتی به صورت چاپی ولی بیشتر کتابایی که میخونم به صورت ایبوک هست خدا میدونه کی کور میشم!

مهمترین دلیل برای کم خوندن کتابا ممیزی و سانسور کتابها هست

حداقل در زمینه سه چهار نویسنده ای که اخیرا کتابهایی ازشون خوندم در این زمینه مطمئنم

یکی از دوستانم کتاب پس از تاریکی موراکامی رو ترجمه کرده بود و من نسخه قبل از ادیت و تحویل به ارشادش رو خوندم و وقتی با کتاب چاپیش مطابقت دادم حداقل 20 درصد مطالب از بین رفته بود!

این نوع جدیدی از داستان نویسی است که درایران اختراع شده و قلب داستان به نحوی انجام میگیره که اگر خود نویسنده ببینه درجا سکته میکنه ... بهترین کتابش کافکا در کرانه هم از این امر مستثنی نیست

یا مثلا در مورد بوکوفسکی که خیلی در موردش اغماض کردن یا براتیگان وقتی شعرهاشون رو به انگلیسی میخونی متوجه میشی نصف شعر برای ترجمه فراموش شده یا در داستانهاشون پرش هایی داریم که اگر در پیست دوومیدانی انجام بشه برای دهه ها رکورد المپیک به اسم ایران ثبت میشه

یا کتابهای اورهان پاموک که قشنگ داستان رنگ کردن گنجشک و قالب کردنش به جای قناری هست

نسخه ترکی داستان های پاموک اصلا انگار یک ماجرای متفاوتی رو روایت میکنه در حالی که پاموک جزو سه نویسنده فوق العاده تاثیرگذار و قدرتمند معاصر هست

درادامش هم قیمت کتاب که واقعا افتضاح هست اونم با اون کاغذای مزخرف و اون چاپ مزخرف تر ولی به هرحال عطش خواندن مجبورمون میکنه با این مسائل تا حدودی کنار بیاییم

من خیلی دنبال ممیزی و اینا نبودم

اما مطمئنا میتونه موثر باشه

همیشه پدرم بهم میگن آدم هرقدر هم برای کتاب پول بده، ارزش داره

برای همینم هیچوقت پول کتاب برام مهم نبوده و اگه بدونم واقعا کتاب خوبیه، میخرمش با هرقیمتی

درمورد ایبوک ها هم ورق زدن کتاب برام خیلی لذت بخشه

ایبوک رو محدود کردم به کتابای درسی و رفرنس ها:w16:

لینک به دیدگاه
من خیلی دنبال ممیزی و اینا نبودم

اما مطمئنا میتونه موثر باشه

همیشه پدرم بهم میگن آدم هرقدر هم برای کتاب پول بده، ارزش داره

برای همینم هیچوقت پول کتاب برام مهم نبوده و اگه بدونم واقعا کتاب خوبیه، میخرمش با هرقیمتی

درمورد ایبوک ها هم ورق زدن کتاب برام خیلی لذت بخشه

ایبوک رو محدود کردم به کتابای درسی و رفرنس ها:w16:

خدا سایه پدرتون رو بالا سرتون حفظ کنه

ولی گر مثلا کتاب رویای بابل براتیگان رو خونده باشین مترجم از ترس ممیزی چنان یکی به نعل و یکی به میخ زده که روایت کتاب تبدیل به داستان گول زدن بچه های چهارساله شده

یه مطابقت ساده با متن انگلیسی و کمی توجه به معانی اصطلاحات کتابخورهارو از کتاب متنفر میکنه

ولی در هرصورت همینه که هست وباید باهاش کنار اومد

حکایت ما و مسائل فرهنگیمون حکایت کجی کوهان شتره

لینک به دیدگاه
خدا سایه پدرتون رو بالا سرتون حفظ کنه

ولی گر مثلا کتاب رویای بابل براتیگان رو خونده باشین مترجم از ترس ممیزی چنان یکی به نعل و یکی به میخ زده که روایت کتاب تبدیل به داستان گول زدن بچه های چهارساله شده

یه مطابقت ساده با متن انگلیسی و کمی توجه به معانی اصطلاحات کتابخورهارو از کتاب متنفر میکنه

ولی در هرصورت همینه که هست وباید باهاش کنار اومد

حکایت ما و مسائل فرهنگیمون حکایت کجی کوهان شتره

ممنون:icon_gol:

متاسفانه نخوندم

بله، هست و فکر کنم نشه کاریش کرد

شاید تنها راهش عادت کردن به خوندن کتاب با نسخه اصلی باشه و نه ترجمه شده

مطمئنا اولش سخته اما می ارزه به لذتش

در مورد مسائل فرهنگی که خیلی حرف هست و خیلی از مردم انقد تو یه سری مسائل پیش پا افتاده فرهنگی مشکل دارن که ....hanghead.gif

لینک به دیدگاه

من در طول روز شاید حدود یک ساعت مطالعه کنم البته موقعی که سرم شلوغ باشه یک ساعته

منتهی تابستونا واوقات بیکاری حدودا به 8ساعت در روز میرسه

خیلی اهل خوندن روزنامه نیستم

اما کتاب هرچی باشه میخونم

یعنی منظورم اینه که سخت نمیگیرم که حنما باید تو یه حوزه خاص کتاب بخونم

کلا یه جورایی بزرگ ترین لذت زندگیم کتاب خوندنه

اما خب قیمت کتاب خیلی زیاد شده

هی مجبوریم بریم کتابخونه و از این و اون امانت بگیریم:hanghead:

لینک به دیدگاه
من در طول روز شاید حدود یک ساعت مطالعه کنم البته موقعی که سرم شلوغ باشه یک ساعته

منتهی تابستونا واوقات بیکاری حدودا به 8ساعت در روز میرسه

خیلی اهل خوندن روزنامه نیستم

اما کتاب هرچی باشه میخونم

یعنی منظورم اینه که سخت نمیگیرم که حنما باید تو یه حوزه خاص کتاب بخونم

کلا یه جورایی بزرگ ترین لذت زندگیم کتاب خوندنه

اما خب قیمت کتاب خیلی زیاد شده

هی مجبوریم بریم کتابخونه و از این و اون امانت بگیریم:hanghead:

من از امانت گرفتن و مخصوصا امانت دادن کتاب متنفرم! ولی خب قیمت ها نه تنها بالاست که برای اغلب کتابا افتضاح هم هست اونم در قیاس با نوع چاپ و کاغذی که مورد استفاده قرار میگیره

لینک به دیدگاه
من از امانت گرفتن و مخصوصا امانت دادن کتاب متنفرم! ولی خب قیمت ها نه تنها بالاست که برای اغلب کتابا افتضاح هم هست اونم در قیاس با نوع چاپ و کاغذی که مورد استفاده قرار میگیره

راستش وقتی میرم نمایشگاه کتاب یا کتابفروشی و از یه کتاب خوشم میاد وگرونه،چند روز هی میرم تا بخونمش منتهی پولشو ندارم بخرم

گاهی میبینی یک ساعت گذشته ومن دارم همونجا کتاب میخونم ونفهمیدم:ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...