رفتن به مطلب

بحث و گفتگوی علمی کشاورزی-سری اول(کشت سبزیجات در منزل)

soil eng

ارسال های توصیه شده

میزان نیاز نعناع به نور چقدره؟

از طرفی خوبه ک تو راه پله هاس.چون برگاش تیره نمیشه.نه؟

جلو نور زیادی باشه فک کنم سبز تیره،سوخته بشه؟:ws38:

ببین نعنا اگر توی نور شدید هم باشه خراب نمیشه!

قبلا که خونمون جای دیگه بود و یه فضای بزرگ پشت خونمون بود و بابام سبزی می کاشت

یادمه نعناع ها هم زیر نور افتاب بودن

و البته در این صورت برگها تیره تر میشن!

به نظر من کاشت نعناع به صرفه س چون یک سبزی چند ساله س و یک بار که بکاری تا چند سال ریشه داره و هی رشد می کنه! خیلی قویه و کلا سبزی باحالیه!!

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 72
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

البته کود کفتر از همشون قوی تره و آسیبه جدی هم وارد نمیکنه به گیاه

حالا از کجا گیرش بیاریم این کود کفترو:ws52:

از کفتر بازا فضولاتشو تهیه کن:ws3: و بعد جلو نور خشک و ادامه کار

یه نکته جالب دیگه اینه. که نمیدونم شاید دقت کردید یا حس کردید. موقع کشت گیاه..یا کشت سبزی.. خودتون متوجه میشید به چه دمایی از اب احتیاج داره.. ایا تشنشه.. ایا الان چی میخواد این حس.. در مطالعات .. کشاورزی انجام شده. که حس گیاه به انسان انتقال داده میشه.. و مطمئن باشید اگر شرایط رو فراهم کنید گیاه باهاتون به بی زبانی صحبت خواهد کرد و احتیاجاتشو به حس شما منتقل میکنه..

پس شرایط خاک /نور/ به خصوص بذر بذری رو انتخاب کنید قوه نومیش 100باشه.. یعنی چی.. من میگم که شما هم یاد بگیرید تو خونه هم انجام بدید.. بذراتونو بریزید داخلیه ظرف. یه مقدار خیلی کم اب بریزید نه اینکه شناور بشه بذرها..نه به هیچ عنوان چه جوری سبزه عید میزارید به همون صورت. یه دستمال خیس میکنید روی بذرها قرار میدید.. بذرهایی رو انتخاب میکنید که سریعتر رشد کرده یا ایرادی ندارن.. اونایی که خوب و سالم رشد کردن قوه نومیشون 100 مناسب کشتتونه.. این برای ترب / و گندم..تره. جعفری گشنیز کاربرد داره ها..

برای شاهی .. همینجوری بصورت پراکنده میتونید روی خاک بریزید و یه لایه کوچیک از خاک رو بروش بپاشید.. دقتم کنید. بذرهاتون مشخص نشه.. چون اگه تو حیاط بکارید .. احتمال داره طعمه پرندگان بشه..:w16:

یادمه ترم 6 دانشگاه عملیات کشاورزی ک داشتیم از این روش برا کشت لوبیا استفاده کردیم.

و در تکمیل صحبت های معصومه عزیز بگم ک بهتره موقع کاشت اگه فضای زیادی دارین تو هر نقطه ک دارین کشت رو انجام میدین از 2 بذر استفاده کنینريالو بعد مدتی ک رشد کردن اونیکه ضعیف تره رو حذف کنین.اینجوری دیگه مطمئن میشین واقعا قوه نومیشون نسبت به بقیه بهتره:w16:

لینک به دیدگاه
خوب دقت نکردید دیگه.. عرایض منو یه بار دیگه بخونید از اول.. گفتم برای کشت سبزیجات باید از خاکتون مطمئن بشید که هیچ نوع افتی نداشته باشه.. شما باید اول مورچه هاتونو ریشه کن میکردید بعد می کاشتید.. وگرنه خوب بیشتر دون دادن به مورچه ها به حساب میاد تا کشت شاهی و سبزیجات:ws28:

اخه میازار موری که دانه کش است:w16:

انشالله سال بعد اما خوب الان دراومدند جعفری و ریحان و مرزه و ترپ و شیوید و البته عزیز میوه خودم که زیاد میخورم خیار و گوچه فرنگی:w16:

لینک به دیدگاه

این بحث انقدر شیرین و فراره که نگو.. من زیاد ابتکارات در این زمینه دارم.. که به وقت و حوصله براتون میزارم..مرسی الهه جون تاپیکتون بی نظیره .. یعنی میدونی چیه.. انرژی داد.. درحد تیم ملی... براوووووووووووووووو خانم مدیر...

حالا اسپم نشه.. اینم بگم..

بچه ها گوجه فرنگی اگر کاشتید.. خیلی باید تو این روزا مواظب گیاهتون باشید گیاهی فوق العاده حساسه.. تازه اگر خونه بکارید بهتون یه ابتکاری مبگم انجام بدید.. که فوق العاده است..:icon_gol:

راستی میدونید .. سبزیجات کشت گیاها. کلا کشت... باید به دست هم بیاد..میگن دست طرف خوبه.. حقیقت داره ها...:w16:

لینک به دیدگاه

یادمه ترم 6 دانشگاه عملیات کشاورزی ک داشتیم از این روش برا کشت لوبیا استفاده کردیم.

و در تکمیل صحبت های معصومه عزیز بگم ک بهتره موقع کاشت اگه فضای زیادی دارین تو هر نقطه ک دارین کشت رو انجام میدین از 2 بذر استفاده کنینريالو بعد مدتی ک رشد کردن اونیکه ضعیف تره رو حذف کنین.اینجوری دیگه مطمئن میشین واقعا قوه نومیشون نسبت به بقیه بهتره:w16:

به این روش میگن تنک کردن:ws3:

لینک به دیدگاه
این بحث انقدر شیرین و فراره که نگو.. من زیاد ابتکارات در این زمینه دارم.. که به وقت و حوصله براتون میزارم..مرسی الهه جون تاپیکتون بی نظیره .. یعنی میدونی چیه.. انرژی داد.. درحد تیم ملی... براوووووووووووووووو خانم مدیر...

بچه ها گوجه فرنگی اگر کاشتید.. خیلی باید تو این روزا مواظب گیاهتون باشید گیاهی فوق العاده حساسه.. تازه اگر خونه بکارید بهتون یه ابتکاری مبگم انجام بدید.. که فوق العاده است..:icon_gol:

راستی میدونید .. سبزیجات کشت گیاها. کلا کشت... باید به دست هم بیاد..میگن دست طرف خوبه.. حقیقت داره ها...:w16:

اره موافقم باهات!!

بابای مندستش خیلی خوووووووووبه هر چی می کاره رشدش عالی میشه!!

به قول معصومه جان گوجه چون خیلی حساس به نوره اگر زیر نور شدید باشه لکه هایی روش تکشیل میشه که کم کم داخل گوجه هم خراب میشه

یه بیماری فیزیولوژیک هم گوجه داره که در اثر کمبود کلسیم ایجاد میشه و انتهای گوجه تیره میشه

حواستون به خاک مصرفی باشه!:a030:

لینک به دیدگاه
اخه میازار موری که دانه کش است:w16:

انشالله سال بعد اما خوب الان دراومدند جعفری و ریحان و مرزه و ترپ و شیوید و البته عزیز میوه خودم که زیاد میخورم خیار و گوچه فرنگی:w16:

چه ژالب براووووو..

شنیدید.. که میگن. در مزرعه برنج اگر یه گیاه نعناع بود بکنید.. میدونید چرا چون اون گیاه در بین گیاهان برنج به عنوان علف هرز به حساب میاد...

الان قضیه مورچه.. مورچه درسته سلیمان گفته میازارموری که دانه کش است .. اون هم بجاش نه اینکه در خاک کشاورزیمون. که باعث افت باشه.. و گیاهمون لطمه بخوره. درسته.. اینم یه نکته کلیدی...

خوشت اومد..:ws3:

بعدش شیوید نه شوددرسته.. یه کسره بزار زیر واو.. بخون.:a030:

لینک به دیدگاه

اره موافقم باهات!!

بابای مندستش خیلی خوووووووووبه هر چی می کاره رشدش عالی میشه!!

به قول معصومه جان گوجه چون خیلی حساس به نوره اگر زیر نور شدید باشه لکه هایی روش تکشیل میشه که کم کم داخل گوجه هم خراب میشه

یه بیماری فیزیولوژیک هم گوجه داره که در اثر کمبود کلسیم ایجاد میشه و انتهای گوجه تیره میشه

حواستون به خاک مصرفی باشه!:a030:

موافقم.. هوارتا.. بچه ها چه تاپیکی خدایی شما انرژی نگرفتید من که گرفتم.. مرسی مهندس.. مهندس مارس میتونن در بیماری شناسی به ما کمک کنن درسته دیگه تخصصتونه...:a030:

لینک به دیدگاه
خوب بچه ها خیلی کیف کردیم ممنون الهه ...... وبروبچ باحال کشاورزی:icon_gol:

بازم بیاید .. چون اطلاعات شما عالی بخصوص که کشت این گیاهان و سبزیجات رو دارید انجام میدید و انجام دادید.. خیلی هم عالی ودستت مرسی که بودی و هستی و خواهید بود.. :w16::icon_gol:

لینک به دیدگاه
بچه ها این نوع بحث کردن در مورد یه موضوع بسیار عالیه .. چون با تجربیات خودمون و تجربیات دیگران.. گفته میشه و بیشتر تو ذهن ها میمونه تا مطلبی از جایی کپی بشه. .حتی اگر مطلبی رو از سایتی میخونید جالبه .. اون رو خلاصه وار اینجا هم برامون بگید خیلی عالیه...

و اینجوری میتونیم.. سبزی خوردنمونو کشت کنیم ..

میگم سبزی کشت کنیم همه سبزی هاشونو بچینن بیارن.. یه پارکی چیزی نون و پنیر و سبزی بچه های تالارکشاورزی.. خوبه ها:a030:

درسته.همه میدونیم اگه کسی بخواد چیزی بکاره و اطلاعاتی نداشته باش عرض جیک ثانیه میتونه از نت کلی مطلب پیدا کنه.

ولی بیشتر اونا کتابی و حرفه تا عمل!

ولی اینجا بچه ها از تجربیات خودشون میگن ک خیلی دل نشین تره:hapydancsmil:

موافقم:(50):خیارم کاشتم من میارم

پنیرش با محمد عارف یا الهه:ws3:

البته تالار مکانیک هم یادت نره معصومه:icon_razz:

منم فلفل-گوجه فرنگی معمولا کاشتم.امسال نه هنوز.

قبلنا ک حیاط داشتیم سبزی خوردن هم میکاشتیم ولی الان تو پشت بوم فضا محدود تره:sigh:

ببین نعنا اگر توی نور شدید هم باشه خراب نمیشه!

قبلا که خونمون جای دیگه بود و یه فضای بزرگ پشت خونمون بود و بابام سبزی می کاشت

یادمه نعناع ها هم زیر نور افتاب بودن

و البته در این صورت برگها تیره تر میشن!

به نظر من کاشت نعناع به صرفه س چون یک سبزی چند ساله س و یک بار که بکاری تا چند سال ریشه داره و هی رشد می کنه! خیلی قویه و کلا سبزی باحالیه!!

درسته.من خودم چون بیشتر رنگ شبز رو دوس دارم،ترجیح میدم تیره نباشه...حتی موقع خوردن هم اونایی ک تیره شدن رو میندازم تو بشقاب ابجیم:whistle:

به نکته خوبی اشاره کردی.نعناع گیاه چن ساله س!

اگه وقتشو داشتی برامون عکس هم بزار

خواهش عزیزم.این تاپیک با حضور دوستای گلی مث شماها ک فعالن جذاب شه..:icon_gol:

من گوچه خیلی دوس دارم.

نمیدونم گوچه و فلفل ارومیه رو خوردین یا نه؟از لحاظ بو و طعم یچی دیگه س.برا همین من تی دوس دارم تو تابستون بوش تو فضای خونه بپیچه:icon_redface:

به این روش میگن تنک کردن:ws3:

بلی:ws3:

لینک به دیدگاه

اومدم:a030:

یه ابتکار تو ذهنمه ولی نمیدونم بشه یا نه..

مثلا میشه .. یه پطری بلند رو داخل خاک کنیم. بعد درونشم پراز خاک بعد بذر هویج یا ترب رو داخلش قرار بدیم.. وقتی رشد میکنه. مستقیم رشد میکنه دیگه.. نمیشه.. میشه ها.. :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
چه ژالب براووووو..

شنیدید.. که میگن. در مزرعه برنج اگر یه گیاه نعناع بود بکنید.. میدونید چرا چون اون گیاه در بین گیاهان برنج به عنوان علف هرز به حساب میاد...

الان قضیه مورچه.. مورچه درسته سلیمان گفته میازارموری که دانه کش است .. اون هم بجاش نه اینکه در خاک کشاورزیمون. که باعث افت باشه.. و گیاهمون لطمه بخوره. درسته.. اینم یه نکته کلیدی...

خوشت اومد..:ws3:

بعدش شیوید نه شوددرسته.. یه کسره بزار زیر واو.. بخون.:a030:

موافق نیستم الانم مورچه ها مهمون باغچه من هستند میدونی چیکار می کنم نون های زیر سفره رو میریزم هر روز میخورن به سبزیهام کاری ندارن

خوشت اومد:ws3:

لینک به دیدگاه
موافقم.. هوارتا.. بچه ها چه تاپیکی خدایی شما انرژی نگرفتید من که گرفتم.. مرسی مهندس.. مهندس مارس میتونن در بیماری شناسی به ما کمک کنن درسته دیگه تخصصتونه...:a030:

فدات شم عزیزم

هر چی اطلاعات داشته باشم در اختیارتون می ذارم

اطلاعات شما هم خیلی کمکم کرد

بچه ها تا حالا هویج کاشتین؟؟؟

قدیم که ما هویج می کاشتیم هر کار می کردیم هویجامون قیافشون وحشتناک میشد!!! انگار غده غده میشد!

بعدنا فهمیدیم که کود زیادی باعث این اتفاق شد. هویج به کود زیادی حساسه:ws38:

لینک به دیدگاه
بازم بیاید .. چون اطلاعات شما عالی بخصوص که کشت این گیاهان و سبزیجات رو دارید انجام میدید و انجام دادید.. خیلی هم عالی ودستت مرسی که بودی و هستی و خواهید بود.. :w16::icon_gol:

چشم حتما از اطلاعات خوبتون استفاده میکنیم :icon_gol:

شایدم الهه مسئول سبزیجات تالار کردمون خدا رو چی دیدی

الهه ویرایش میکنم مطلب خوب میزارم پاکش نکنی ها:ws3:

لینک به دیدگاه

مرسی سهند.واقعا از اطلاعاتت استفاده کردیم:icon_gol:

من به همه اون افرادی ک اعلام آمادگی کردن لینک این تاپیک رو فرستادم...اونام بیان بحث شیرین تری رو خواهیم داشت.

فائره جان من خودم هویج نکاشتم،ولی کنار باغمون معمولا پدربزرگم میکاشت...یافشون خوب بود.ولی متاسفانه تا الان به این نکته دقت نکردم ک چی باعث ناجور شدن فرم هویج میشه!

دفه بعدی ک اومدیم اینجا بیشتر در این باره صحبت میکنیم:w16:

مرسی معصومه جان،اطلاعاتت عالیه،عاشق کشت سبزیجاتم صرفا بخاطر زیباییشون..

ما کشاورزی ها دیگه میزبان این تاپیکیم .نیازی نیس هر دفه بیام دنبالتون خودتون مث بچه های خوب و اکتیو به موقع حاضر شین:ws3:

لینک به دیدگاه
فدات شم عزیزم

هر چی اطلاعات داشته باشم در اختیارتون می ذارم

اطلاعات شما هم خیلی کمکم کرد

بچه ها تا حالا هویج کاشتین؟؟؟

قدیم که ما هویج می کاشتیم هر کار می کردیم هویجامون قیافشون وحشتناک میشد!!! انگار غده غده میشد!

بعدنا فهمیدیم که کود زیادی باعث این اتفاق شد. هویج به کود زیادی حساسه:ws38:

خدانکنه گلم...

چه جالب.. خدایی نمیدونستم مرسی مهندس.. عالی بود.. نکته کلیدی بودآآآ جدی میگم.. براوو..:a030:

لینک به دیدگاه

من به همه اون افرادی ک اعلام آمادگی کردن لینک این تاپیک رو فرستادم...اونام بیان بحث شیرین تری رو خواهیم داشت.

فائره جان من خودم هویج نکاشتم،ولی کنار باغمون معمولا پدربزرگم میکاشت...یافشون خوب بود.ولی متاسفانه تا الان به این نکته دقت نکردم ک چی باعث ناجور شدن فرم هویج میشه!

ما کشاورزی ها دیگه میزبان این تاپیکیم .نیازی نیس هر دفه بیام دنبالتون خودتون مث بچه های خوب و اکتیو به موقع حاضر شین:ws3:

خواهش میکنم الهه جون.. اطلاعات من در کنار اطلاعات شما معنا پیدا میکنه.. وگرنه .. شما و دوستان استاد مایید و از اطلاعات خوبتون استفاده میکنم.:icon_gol:

موافقم هوارتا.. من حتما به این تاپیک باز برمیگردم.. و باز یادم افتاد نکته یا ابتکاری چیزی مینویسم دوستان نظر بدن.. بحث شیرین سبزی رو راه بندازنن.. و خدایی در این 4صفحه چقدر نکات علمی و به روز خودمون یاد گرفتیم... افرین بر دوستان.. بقیه دوستان هم بیان.. خوشحالمون کنن. جمعمون بیشتر بشه متقابلا اطلاعات افزون تر میشه.. پیشاپیش از همکاری و نظرات و ایده ها و نکات بسیار ارزشمندی که قرار میدید کمال تشکر رو دارم..:icon_gol:

لینک به دیدگاه

ممنون خواهش استفاده کردیم

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

آقا سلام ااا اینجا که خانوما بیشترن پس خانوما سلام:دی

من یه مدت سبزی میکاشتم و نوش جان میکردم کم کم به گوجه های ریز روی آوردم و خیلی خوشمزه بودن:gnugghender:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...