رفتن به مطلب

بحث و گفتگوی علمی کشاورزی-سری اول(کشت سبزیجات در منزل)

soil eng

ارسال های توصیه شده

به به چه تاپیک خوبی

من دنبال همین بودم وای الهه تو بینظیری :w02:

دوستان من میخواستم بدونم برا شروع به این کار جز نیت چکاری بایستی بکنم ایا میشه رو پشت بوم هم این عمل و انجام داد یا تو هوای باز نمیشه؟ ایا نوع خاکش باید متفاوت باشه برا هر سبزی ؟ این که ابیاریش باید به چه نحو باشه؟ و نکته ی مهم اینه که تو هر فصلی میشه کاشت؟میرم که چند صفحه قبل رو بخونم و بقیه سوالاتم رو میپرسم

اگر بتونم این کار و بکنم حتما عکسش و اینجا میذارم یه لقمه نون پنیر سبزیم برا بچه ها میگیرم میارم:ws3:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 72
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

به به چه تاپیک خوبی

دوستان من میخواستم بدونم برا شروع به این کار جز نیت چکاری بایستی بکنم ایا میشه رو پشت بوم هم این عمل و انجام داد یا تو هوای باز نمیشه؟ ایا نوع خاکش باید متفاوت باشه برا هر سبزی ؟ این که ابیاریش باید به چه نحو باشه؟ و نکته ی مهم اینه که تو هر فصلی میشه کاشت؟میرم که چند صفحه قبل رو بخونم و بقیه سوالاتم رو میپرسم

اگر بتونم این کار و بکنم حتما عکسش و اینجا میذارم یه لقمه نون پنیر سبزیم برا بچه ها میگیرم میارم:ws3:

میلاد توم؟:دی

پشت بوم هم میشه و بهترین کار اینه که قبلش یه چیزی بذاری که آب نشت نکنه رو پشت بوم

لینک به دیدگاه
به به چه تاپیک خوبی

اره میشه روی پشت بوم

میشه نعنا و تره و خیار کاشت

گیاهانی که مقاومتشون در برابر افتاب زیاده

ابیاری بسته به نوع گیاه داره

به طور متوسط هر 2 الی 3 روز یکبار

تو هر فصلی که نه

نعناع چند ساله س و نیازی به کاشت مجدد نداره

سبزی های دیگه رو دقیق نمیدونم.....

لینک به دیدگاه

پشت بوم هم میشه و بهترین کار اینه که قبلش یه چیزی بذاری که آب نشت نکنه رو پشت بوم

اینو که همه می دونن دیگه!

خیلیا از یخچال استفاده می کنن!

یخچال داغون که استفاده نداره

یا بشکه های اب

لینک به دیدگاه

سیلام ناصر جون:ws3:

اره مگه چیه منم دل دارم خو:w02:

همون نگرانیم اینه که تو چی بکارم که پشت بوم اسیب نبینه و ابیاریش زیاد نباشه یه وقت

لینک به دیدگاه

یا بشکه های اب

نه اونظوری:|

میشه از عایق استفاده کرد ایزوبام خرید و باهاش یه محفظه درست کرد و توش خاک ریخت

لینک به دیدگاه
نه اونظوری:|

میشه از عایق استفاده کرد ایزوبام خرید و باهاش یه محفظه درست کرد و توش خاک ریخت

فک میکنم اینجوری هزینش زیادتر باشه!

لینک به دیدگاه
اره میشه روی پشت بوم

میشه نعنا و تره و خیار کاشت

گیاهانی که مقاومتشون در برابر افتاب زیاده

ابیاری بسته به نوع گیاه داره

به طور متوسط هر 2 الی 3 روز یکبار

تو هر فصلی که نه

نعناع چند ساله س و نیازی به کاشت مجدد نداره

سبزی های دیگه رو دقیق نمیدونم.....

ممنون سیاری سرخ :)

یا بشکه های اب

نه من نمیدونستم جدا

مرسی که گفتی

:)

لینک به دیدگاه
ممنون سیاری سرخ :)

نه من نمیدونستم جدا

مرسی که گفتی

:)

من مارسم!:banel_smiley_4:

باید اول پشت بوم ایزگام کامل شه تا یه وقت مشکلی پیش نیاد!:ws3:

لینک به دیدگاه
من مارسم!:banel_smiley_4:

باید اول پشت بوم ایزگام کامل شه تا یه وقت مشکلی پیش نیاد!:ws3:

منم میلادم خیلی خوشبختم:w02:

سیاری سرخ یا مریخ یا همون بهرام از ریشه ی مرداخ یا مرداس پدر ضحاک تازی ریشه گرفته که در نهایت تبدیل به مارس شده ):ws3:

مشکل تو همین ایزوگامه و این که من بلد نیستم چطور وشرایطش رو اماده کنم ولی مشتاقم

لینک به دیدگاه

سلام :icon_gol:

ممنون از حضور دوستان واقعا لذت بردم دوستان علاقه نشون دادن و این همه تاپیک جلو رفته :w02:از اطلاعات عزیزان استفاده کردیم :w16:

در مورد کشت سبزیجات در مورد فصل بهار صحبت میکنم .. در این فصل میتونیم همه سبزی‌ها را در این فصل کاشت و بسیار خوب هم رشد می‌کنند اما گاهی نحوه نگهداری و تغذیه خاک آنها با هم متفاوت.. مثلا گوجه‌فرنگی برای رسیدن (در مقایسه با گیاهان دیگر) به مواد غذایی بیشتری نیاز داره و اگر ما دو هفته یک بار به خیار کود می‌دهیم، باید هفته‌ای دو بار به گوجه‌فرنگی کود بدهیم و هنگامی که گوجه‌ها نشاء شدند و چهار تا پنج سانتی‌متر رشد کردند باید به گلدان بزرگی منتقل بشن زیرا ریشه آنها قوی می‌شه و هر چه گلدان بزرگ‌تر باشد، بیشتر هم میوه میده. در مورد فلفل‌ هم دقیقا همین‌طوره

لینک به دیدگاه
آقا سلام ااا اینجا که خانوما بیشترن پس خانوما سلام:دی

من یه مدت سبزی میکاشتم و نوش جان میکردم کم کم به گوجه های ریز روی آوردم و خیلی خوشمزه بودن:gnugghender:

سلام.خوش اومدی معاون:w02:

گوچه های ریز؟منظورت اینه رشدشون جوری بود ک ریز موندن؟یا نه گوجه خاص بود؟

برا رشدشون از چیا استفاده میکردی؟؟

به به چه تاپیک خوبی

سلام.بینم 69 ای تو بینظر بودن من تا الان شک داشتی؟؟:icon_razz:

خیلیم خوبه...اصلا به پشت بوم ی حال و هوای خاصی میدن..آسمون ابی-فضای ازاد-زمین سبز:girl_in_dreams:

همونطور ک دوستان هم گفتن بهتره تو ی چیز خاص بکاری..برا این کار میتونی از جعبه های چوبی ک تو باغ برا جمع آورزی میوه استفاده میشه،استفاده کنی.

ولی برا فلفل پیشنهادم اینه ک از حلبی های روغن بزرگ استفاده کنی.معمولا وقتی رشد میکنه دراز میشه.و داخل اون شیک تر دیده میشه:w16:

اگه پست های صفحه قبل رو خونده باشی معصومه عزیز گفته ک وقتی ی گیاهی مث سبزی رو میکاریم بعد رشد خودش میگه به چ نور و دمایی نیاز داره،دقیقا هم همینطوره میتونه با جابجا کرن محلش بهترین محیط برا رشدشو انتخاب کنی:a030:

عکس بزار و لقمه بیار بخوریم:ws3:

سلام :icon_gol:

ممنون از حضور دوستان واقعا لذت بردم دوستان علاقه نشون دادن و این همه تاپیک جلو رفته :w02:از اطلاعات عزیزان استفاده کردیم :w16:

در مورد کشت سبزیجات در مورد فصل بهار صحبت میکنم .. در این فصل میتونیم همه سبزی‌ها را در این فصل کاشت و بسیار خوب هم رشد می‌کنند اما گاهی نحوه نگهداری و تغذیه خاک آنها با هم متفاوت.. مثلا گوجه‌فرنگی برای رسیدن (در مقایسه با گیاهان دیگر) به مواد غذایی بیشتری نیاز داره و اگر ما دو هفته یک بار به خیار کود می‌دهیم، باید هفته‌ای دو بار به گوجه‌فرنگی کود بدهیم و هنگامی که گوجه‌ها نشاء شدند و چهار تا پنج سانتی‌متر رشد کردند باید به گلدان بزرگی منتقل بشن زیرا ریشه آنها قوی می‌شه و هر چه گلدان بزرگ‌تر باشد، بیشتر هم میوه میده. در مورد فلفل‌ هم دقیقا همین‌طوره

مهندس خواب مونده بودیا.زودتر از این منتظرت بودیم ک بیای:w02:

لینک به دیدگاه

در مورد هویج فائزه جان چیزی نگفتی؟/

منظورت این بود ک کود زیاد باعث نافرم شدنشون میشه؟

میدونی دقیقا چ کودی و کدوم عنصر باعث این نافرمی میشه؟:ws38:

راستی بچه ها اگه کسی عکسی یا ایده ای در مورد طراحی محل کشت هم داره بگه؟

یعنی چجوری این سبزی ها رو کنار هم بکاریم ک از لحاظ ترکیب رنگ و زیبایی به چشم بیاد؟

یادمه بچه ک بودم داییم موزائیک های حیاط رو به صورت شکل های هندسی در اورده بود و جاشون سبزی میکاشت.:w16:

لینک به دیدگاه
مهندس خواب مونده بودیا.زودتر از این منتظرت بودیم ک بیای:w02:

حضورمو مگه نزدید :ws3:آره یه مقدار دیر رسیدم اما خوب موقع اومدم :w16:

داشتم اطلاعات بچه ها رو میخوندم دیگه :w02:

لینک به دیدگاه
منم میلادم خیلی خوشبختم:w02:

سیاری سرخ یا مریخ یا همون بهرام از ریشه ی مرداخ یا مرداس پدر ضحاک تازی ریشه گرفته که در نهایت تبدیل به مارس شده ):ws3:

مشکل تو همین ایزوگامه و این که من بلد نیستم چطور وشرایطش رو اماده کنم ولی مشتاقم

من ریشه میشه حالیم نمیشه! :w000:من مارسم!:ws3:

خوبه که مشتاقی! این پله اوله آفرین

در مورد هویج فائزه جان چیزی نگفتی؟/

منظورت این بود ک کود زیاد باعث نافرم شدنشون میشه؟

میدونی دقیقا چ کودی و کدوم عنصر باعث این نافرمی میشه؟:ws38:

راستی بچه ها اگه کسی عکسی یا ایده ای در مورد طراحی محل کشت هم داره بگه؟

یعنی چجوری این سبزی ها رو کنار هم بکاریم ک از لحاظ ترکیب رنگ و زیبایی به چشم بیاد؟

یادمه بچه ک بودم داییم موزائیک های حیاط رو به صورت شکل های هندسی در اورده بود و جاشون سبزی میکاشت.:w16:

آره گلم. بابام کود زیادی به خاک داده بود

میخاست هویج ها قوی شن و پر زور شه ولی انگار هویج به کود حیوانی زیاد حساسه

کودش حیوانیه دیگه. متاسفانه عکس ندارم بهت نشون بدم. مالی 7 الی 8 سال پیشه...:ws37:

لینک به دیدگاه
من ریشه میشه حالیم نمیشه! :w000:من مارسم!:ws3:

خوبه که مشتاقی! این پله اوله آفرین

ریشه ما همه اون چیزیه که داریم ... بدون ریشه ما هیچ چیز نیستیم:ws3:

اره پله ی اول عقل پله ی دوم عشق قبل همه اینا باید نردبونی از اشتیاق داشت:ws3:

سلام.بینم 69 ای تو بینظر بودن من تا الان شک داشتی؟؟:icon_razz:

خیلیم خوبه...اصلا به پشت بوم ی حال و هوای خاصی میدن..آسمون ابی-فضای ازاد-زمین سبز:girl_in_dreams:

همونطور ک دوستان هم گفتن بهتره تو ی چیز خاص بکاری..برا این کار میتونی از جعبه های چوبی ک تو باغ برا جمع آورزی میوه استفاده میشه،استفاده کنی.

ولی برا فلفل پیشنهادم اینه ک از حلبی های روغن بزرگ استفاده کنی.معمولا وقتی رشد میکنه دراز میشه.و داخل اون شیک تر دیده میشه:w16:

اگه پست های صفحه قبل رو خونده باشی معصومه عزیز گفته ک وقتی ی گیاهی مث سبزی رو میکاریم بعد رشد خودش میگه به چ نور و دمایی نیاز داره،دقیقا هم همینطوره میتونه با جابجا کرن محلش بهترین محیط برا رشدشو انتخاب کنی:a030:

عکس بزار و لقمه بیار بخوریم:ws3:

شک مقدمه ی ایمانه الهه

اره منم عاشق این تصویر رویاییم

اوهوم ممنون

الان خستم ولی میرم میخونم

حتما فقط بربری بگیرم یا یاواش؟

:ws3:

لینک به دیدگاه

سلام دوباره احسنت به دوستان غیرکشاورزی که تالار رو باقدم خیرشون سبز تر و نورانی کردن من نوشته دوستان رو خوندم منتهی دیگه نقل و قول نمیگیرم و عذرخواهی میکنم شکلک نزاشتم یا اینکه غلط املایی دارم علتش وارد شدن به انجمنم توسط گوشی.. حالا بگذریم

میلاد جان شما اگه میخواید بالا پشتبان سبزی کاری راه بندازی و یا اینکه نمیخوای هزینه ای هم در برداشته باشه و شیک بشه از نظر کشت سبزیجات من یه ابتکاری رو میگم البته ابتکار نوعی نیست ولی کم هزینه و شکیله....

شما میتونی از لاستیکهایی که به درد نخوره استفاده کنی لاستیک ماشین لاستیک موتور,, میتونی رنگش کنی میتونه نه رنگش نکنی..

بعد داخلش خاک بریزی خاکت خاک گلدون از گلخونه خریداری کنید البته این نکته رو بگم اول با خاک معمولی پرکنید خاکی که افت نداشته باشه, بعد روی خاک معمولی رو با خاک گلدانی که خریدادی کردید در حد دو الی سه سانتیمتر با این خاک بپوشونید بعد کشت سبزیجات رو انجام بدید..

به همین راحتی...

لینک به دیدگاه

حتی یه روش جدیدی که میتونید انجام بدید کفشهایی که قابلیت پوشیدن ندارن رو خاک بریزید و داخلش کاهو یا شاهی یا ترب بکارید این هم از نظر کشت خوبه هم از نظر زیبایی برای پشت بام, حتی کاکتوستونم میتونید داخل این کفشها قرار بدید.

لینک به دیدگاه

خوب بچه ها.. یکی از تجربیات خودمو در باغبانی.. و به خصوص کشت گیاهان و سبزیجات براتون میگم. که میتونه براتون کاربردی باشه....

این تجربه رو من از یکی از کشورهای اروپایی یادگرفتم حالا اسمش بماند..

موقعی که دیدی گیاهتون. یا خاکتون افت زده یا داره.. از سم کش هایی که تو بازاره استفاده نکنید.. چون هرچقدر بهتون بگن. به این مقدار استفاده کنید.. باز خطا دارید در مصرف این سم.. و یا بعضی اوقات اصلا این سم سازگار با خاک و گیاه نیست . و به جاتی اینکه افت رو از بین ببره گیاه رو از بین میبره...

شما یه عدد سیگاررو بردارید.. بریزیرتو اب چوش.. (توتون داخلشو] بزارید یه 5دقیقه بمونه.. بعد. خوب فشار بدید داخل یه پارچه. عصاره کامل این توتون گرفته بشه .. وبعد.. در هفته یه بار برروی خاکتون اسپرسی کنید.. اگر به سبزی های خوراکی زدید.. بعداز چیدن به خوبی بشویید.. واگر به گیاهان زینتی زدید که هیچی...

دیگه هیچ افتی داخل خاکتون پیدا نمیکنید...

کسانی که در جنوب کشور زندگی میکنن.. برگ های توتون به وفور یافت میشه.. این سیگار برای مواقعی که دیگه دسترسی به توتون ندارید...مورد استفاده قرار میگیره..

امیدوارم که برای شماهم کارساز باشه..:a030:

لینک به دیدگاه

برو بچ مهندسان کشاورزی و غیر کشاورزی کجایید مارو یاری کنید در کشت سبزیجات.. سبزی خوردن. گشنیز/تره ترب/کاهو/فلفل دلمه ای/خیار/گوجه فرنگی.. نبود؟ مثل این وانتی ها گفتم.. :ws3:

خوب نشا سبزیجات..

یا میتونید بخرید.. اماده .. نشایی رو بخرید که برگاش تازه باشه. گیاه له نشده باشه.. ساقه گیاه زخمی نشده باشه..

نمیخواید بخرید. یه جعبه چوبی رو بردارید خاک غیر افت بریزید مرطوب کنید خاک رو. بذرهای قبلا که خیس کردید و جونه زده رو داخل جعبه دور از باغچه یا جایی قرار بدید که حیوانی داخلش نشه..و روی جعبه رو یه مشمبایی بکشید که نور هم از اون عبور کنه.. و بزارید رشد کنه. و بعد از اینکه درحد بیست سانت بزرگ شد.. به زمین اصلی انتقالش بدید.. یا یه گلدون بزرگتر....

یه نکته برای کشت بذور:

عمق بذرتونو میدونید برچه اساس باید انتخاب کنید:

دوبرابر بذرتون باید زیر خاک قرار بگیره.. بذر شوید رو در نظر بگیرید.. دوبرابر بذر شوید.. عمق خاکتونه.. هر بذر دیگه ای هم به همین صورته...

بیش از این عمق قرار بگیره.. بذرتون مدفون میشه و به اصلاح میگن خفه شده...

برای بذرهای خیار گوجه فرنگی.. فلفل دلمه ای هندوانه.. خربزه.. باید برای کشت بذرتون.. یه کوپه درست کنید. نه خیلی کوپتون بلند باشه نه خیلی کوتاه.. کوپه های بعدی ب ه فاصله کوپه ای که درست میکنید.. برای گیاه بعدیتونه..

حالا کوپه کردید.. بذررو میکارید.. دقت کنید. برای بذرهای خیار و گوجه فرنگی به جای یه دونه بذر سه تا بذر داخل خاک قرار بدید اگه یه درصد یکیش رشد نکرد احتمالات زیاد باشه برای رشد گیاه..

حالا چرا کوپه.. چون این گوه گیاهان و سبزیجات و صیفی جات.. چون از خفه شدن گیاه جلوگیری میشه و خوب رشد میکنه حالا هندوانه تحمل داره ولی فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی برگ و یا گیاه برخورد کنه در رشد با خاک. برگ خوردگی پیدا میکنه و گیاه از بین میره..

این هم نکات ..

عمق بذر/

فاصله ردیف

حالت کوپه

همین.. بازم یادم اومد میام میگم.:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...