رفتن به مطلب

آموزش نرم افزار ادوبی آدیشن (Adobe Audition)

Shining Star

ارسال های توصیه شده

با سلام خدمت دوستان عزیز.

توی این تاپیک یکی از مهم ترین نرم افزارها در حوزه آهنگ سازی و مخصوصا میکس و رکورد رو قدم به قدم توضیح میدم.

آموزش زیاد تخصصی نخواهد بود ولی سعی میکنم خیلی از نکات رو بگم.

اگر استقبال بشه بعد از تموم شدن آموزش این نرم افزار، آموزش نرم افزارهای معروف دیگه ای رو تو حوزه آهنگ سازی و مهندسی صدا شروع میکنیم.

در حین کار پروژه هم قرار میدیم و نتایج رو با هم مقایسه میکنیم.شاید به نفرات برتر جایزه هم بدیم hapydancsmil.gif

از همین امروز شروع میکنیم.

سعی میکنم هر سه روز یه بار این تاپیک رو آپدیت کنم و پیش بینی میکنم که کل پست ها بین 10 تا 15 تا بشه در نهایت.

تمام بخش های نرم افزار معرفی میشن بطوریکه اگه کامل با من پیش برید در نهایت توانایی کامل میکس یه پروژه، رکورد صدا و نویز گیری، میکس موسیقی فیلم و تمام کارهایی که با یک فایل صوتی میشه انجام داد رو یاد بگیرید.

از همین ابتدا بگم که تهیه آموزش نرم افزار کار سختیه. این کارو برای دوستام تو انجمن میکنم و اگه استقبال نشه ادامه نمیدم.

هر سوالی داشتید خصوصی بپرسید. اگر سوال مهمی بود خودم بین پست ها مطرح میکنم و پاسخ میدم :a030:

لینک مستقیم دانلود :

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
).rar

پسورد فایل:

اینم عکس محیط برنامه آدیشن:

New Picture.jpg

لینک به دیدگاه

از اونجایی که ظاهر این نرم افزار یکمی غلط اندازه، با نگاه اول آدم تصور میکنه کار با این برنامه باید خیلی سخت و پیچیده باشه ولی در واقع اینطور نیست.

حتی بدون آموزش و با یکمی تمرین هم میتونید به کل این نرم افزار قدرتمند مسلط بشید.

به همین خاطر من زیاد روی جزئیات زوم نمیکنم.هر سوالی براتون پیش اومد بپرسید.

بحث اصلی ما در قسمت افکت ها و میکس چند تا صدا با هم هستش ولی خب یه سری مقدمات لازمه که اونارو میگم.

وقتی برنامه رو باز کنید محیط اصلیش خالیه.

برای باز کردن فایل صوتی مورد نظرتون، از منوی file برید به قسمت import و روی file کلیک کنید و ...

راه راحت تر اینه که فایل صوتی مورد نظرو با موس بکشید و بندازید داخل برنامه.دقت کنید که فایل رو بهتره داخل مربعی که تو شکل زیر مشخص هست رها کنید.لیست تمام فایل های صوتی شما در این مربع قرار میگیره.همونطور که میبینید من برای مثال یک فایل صوتی از پویا بیاتی داخل برنامه باز کردم.

tjfjym674r8sccgeyt94.jpg

بالای همین لیست فایل های صوتی، میبینید که دو تا گزینه کنار هم وجود داره به اسم های Waveform و Multitrack که بسیار مهم هستن و در ادامه توضیح میدیم و استفاده میکنیم.

حالت Waveform برای ویرایش یک فایل صوتی به کار میره. ویرایش هایی مثل بریدن، دو تیکه کردن، ضبط صدا، کاهش و افزایش ولوم، افزودن افکت و ....

حالت Multitrack مخصوص میکس هست که تو این حالت شما میتونید چندین فایل صوتی رو در کنار همدیگه باز کنید و با هم ترکیب کنید که در جلسات بعدی مفصل توضیح میدم.

خب حالا روی فایل صوتی مورد نظرتون دابل کلیک کنید تا به صورت Waveform باز بشه.

اون پایین صفحه گزینه های Play و دوستان رو میبینید :ws3:

همینطور روی خود فایل صوتی یه کادر کوچیک هست به این شکل :

4d5931psk0jk981y42su.jpg

موس رو ببرید روی اون دایره کوچیک و کلیک چپ رو نگه دارید. با بالا بردن و پایین بردن موس میتونید ولوم (سطح صدا) کل فایل صوتی رو کمتر یا بیشتر کنید.همینطور خود همین کادر رو میتونید با موس به هر جای دیگه روی آهنگ جابجا کنید.

در ابتدا و انتهای فایل هم یه مربع کوچیک دیده میشه که با چپ یا راست کشیدن اون میتونید فایل رو Fade in یا Fade out کنید.

ljys8nh1lygb31gpcy5n.jpg

ادامه در جلسه بعد :w02:

93-3-13 ==> shining star

تا پست بعدی ... مراقب خودتون باشید :icon_gol:

لینک به دیدگاه

نکته: مطالب این پست یه مقداری تخصصی هست و برای اطلاعات بیشتره. اگه جایی رو متوجه نشدید ایرادی نداره :w16:

دوستانی که به حوزه آهنگسازی و میکس و مستر صدا علاقه دارند، این مطالبی که میخوام میگم رو کمتر جایی گیر میارید. پس دقت کنید تا این مطالب ارزشمند رو از دست ندید.

تعریف حجم صدا: تو حوزه موسیقی حجم صدا رو با واحد دسی بل (DeciBel) یا به اختصار db نشون میدن. یکی از اساسی ترین قوانین مهندسی صدا این هستش که وقتی دارید با یک فایل موسیقی کار میکنید، نباید حجم صدا بیشتر از صفر دسی بل بشه. وقتی حجم صدا بیشتر از 0 دسی بل بشه اون قسمت از صدا شبیه صداش خش خش میشه و کیفیت کار از بین میره.

من محدوده قدرت صدا رو تو شکل زیر نشونتون دادم.قدرت صدا میتونه از منفی بینهایت دسیبل (معادل با سکوت) تا صفر دسی بل باشه.

شکل رو نگاه کنید:

1q0v34191hvq4kxy7.jpg

اول باید بگم که همونطور که میدونید هر صدایی 2 کانال داره.کانال چپ که صداش از بلندگوی چپ پخش میشه و کانال راست که برای بلندگوی سمت راسته.تو شکل بالا سمت راست میبینید که برای صدای بالای نوشته L یعنی Left و برای پایینی نوشته R یعنی Right

اگه شما آهنگ یکی از خواننده های معروف رو تو آدیشن باز کنید میبینید که حجم کلی صدا تقریبا روی همون 0 دسی بل هستش. مثل این شکلی که من گذاشتم.میکس خوب میکسی هستش که تا جای ممکن در تمام زمانها حجم صدا به 0 دسی بل نزدیک باشه. یعنی صدا کم و زیاد نشه و قدرتش ثابت بمونه. حالا به وقتش بیشتر توضیح میدم فعلا فقط بفهمید اعداد داخل آدیشن چه معانی دارند.

شکل زیرو ببینید.برای دیدن بهتر شکل موج صدا قسمت نشون داده شده رو با موس بگیرید و به سمت چپ بکشید. از طرف راستش هم میتونید این کارو کنید.

9eizl0uxc59kmdanqj52.jpg

اگه خیلی زیاد زوم کنید روی آهنگ، یه چیزی شبیه شکل زیر میبینید. نگاه کنید:

k2ewdu1vffdbfayk30wh.jpg

اینجا یه نکته دیگه در مورد مهندسی صدا میگم: همونطور که تو شکل بالا میبینید، مثل اینه که یه موج سینوسی شکل رو گرفتیم و کلی بلا سرش آوردیم و درب و داغونش کردیم. این حرفی که زدم درسته. امواج صدا همگی از ترکیب چند تا شکل موج خاص تشکیل شدن. شکل موج های عمومی استفاده شده برای تولید صدا عبارتند از:

1- سینوسی

2- مربعی

3- دندانه اره ای

4- مثلثی

5- نویز .... یعنی شکل موج تصادفی که همتون میدونید چه صدایی داره. مثل وقتیه که تلوزیون برفک نشون میده.

معرفی سینتی سایزر:

تولید این شکل موج ها توسط سینتی سایزر (synthesizer) انجام میشه. اگه کار کردن با سینتی سایزرها رو بلد باشید هر صدایی که دلتون بخواد میتونید تولید کنید. این کاریه که آهنگ سازای حرفه ای انجام میدن :w16:

سینتی سایزرها دو دسته هستن. یا سخت افزاری یا نرم افزاری. اگه قسمت بشه یه مدل نرم افزاریشو با هم کار میکنیم(بستگی به استقبال از این تاپیک داره)

این یه مدل سخت افزاری :

n7d0rsghlhnlndhn3nw.jpg

اینم یه مدل نرم افزاری:

g98cvxz4h4rf9m1g6o3b.jpg

هر شکل موج صدای خاص خودش رو داره که اگه قسمت شد آموزش آهنگسازی رو شروع کنیم صداها رو بهتون معرفی میکنم.

با افزایش یا کاهش فرکانس هر شکل موج میتونیم صدای اون شکل موج رو به ترتیب زیر یا بم کنیم.

برگردیم به بحث خودمون :ws37:

اون پایین نرم افزار یه قسمتی رو میبینید که وقتی آهنگ رو پلی کنید با رنگ سبز پر میشه. دقیقا زیرش میبینید که یه سری عدد نوشته شده. که از اعداد خیلی زیاد شروع میشه و تا صفر میرسه.این اعداد برحسب دسیبل نوشته شدن. وقتی حجم صدا بیشتر از صفر دسی بل میشه این قسمت به رنگ قرمز در میاد یعنی کارو خراب کردید icon_pf%20(34).gif عکسو ببینید:

xbbre1ws1k189zwrepen.jpg

فک کنم الان یه چیزایی از مفاهیم پایه رو فهمیدید. تو پست بعدی ادامه میدیم.

93-3-15 ==> shining star

لینک به دیدگاه

میخواستم تو این پست، بخش افکت هارو توضیح بدم ولی حس کردم بهتره یه چیزایی از میکس اول بگم که اصلا بفهمید چرا از افکت استفاده میکنیم.

دوستان توجه داشته باشید که ما هنوز قسمت Multitrack رو شروع نکردیم.بحث اصلی و قسمت عمده کار ما تو بخش Multitrack هستش که یکی دو تا پست دیگه شروع میشه به امید خدا:icon_gol:

میکس چیست ؟

تعریف دقیقی ندارم که از میکس بگم ولی توضیح میدم چیه بعدش که فهمیدید خودتون تعریف کنید :ws3:

اول بزارید یه مقدمه بگم.

تو پست های قبلی گفتم که صداها از شکل موج تشکیل میشن.در واقع از ترکیب چند تا شکل موج با فرکانس های مختلف.

احتمالا دوست دارید بدونید هر شکل موجی چه صدایی میتونه تولید کنه. خب من براتون شکل موج های مرسوم رو ساختم.

برای نمونه این شکل موج سینوسی که من ساختم رو میتونید تو برنامه آدیشن مشاهده کنید:

sby5wl10o7atwycfnd0.jpg

حالا صداهای مربوط به هر شکل موج رو میزارم که گوش بدید. هر صدایی که تو هر آهنگی و حتی تو طبیعت میشنوید، ترکیبی از همین شکل موج ها هستش.

صدای شکل موجی سینوسی (همینی که عکسش رو بالا گذاشتم)

[FLASH=width=500 height=24]

[/FLASH]

صدای شکل موجی مربعی (یا همون پالسی)

[/FLASH]

صدای شکل موجی مربعی تقریبا نامنظم (سطح صفر یکمی کشیده تر از سطح 1)

[/FLASH]

صدای شکل موجی مربعی نامنظم (سطح صفر خیلی کشیده تر از سطح 1)

[/FLASH]

صدای شکل موجی اره ای

[/FLASH]

صدای شکل موجی مثلثی

[/FLASH]

صدای شکل موجی مثلثی و اره ای (در ترکیب با هم)

[/FLASH]

صدای شکل موج نویز (اغتشاش .... موج کاملا نامنظم و بی شکل)

[/FLASH]

خب حالا خیلی ساده بگم که ترکیب این صداها با هم و بعدش استفاده از افکت برای زیباتر کردن اون ها میشه میکس :w16:

دانلود فایل mp3 صداها با کیفیت 320 کیلوبیت بر ثانیه

تو پست بعدی مختصری راجع به میکس میگم و بعدش دوباره برمیگردیم به آدیشن دوست داشتنی hapydancsmil.gif

من تو این تاپیک قصد آموزش آدیشن داشتم ولی بحث خیلی فراتر از آدیشن رفت و مایل شد به مهندسی صدا icon_pf%20(34).gif

التبه بد هم نشد. اگه اینارو یاد بگیرید تو میکس و ترکیب صداها خیلی راحت تر هستید :icon_gol:

دوستان اگه شما به موسیقی علاقمند باشید حتما میدونید که خیلی از این مطالب هیچ جای دیگه ای تو نت پیدا نمیشه.

حتی اگه یک نفر هم کاملا موضوع رو دنبال کنه و همه چیز رو فرا بگیره برای من کافیه :icon_gol:

93-3-21 ==> shining star

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

با سلام و تشکر از آموزش بسیار مفید و توضیحات کاملتون

بنده فقط تو سایت ثبت نام کردم تا تشکر کنم و درخواست کنم آموزشتون رو ادامه بدین خیلی ها مثل من ثبت نام نکردن ولی میان و از مطالب استفاده میکنن امروز روز عاشورا هست و برای ضبط صدای مراسم امروز به این مطالب نیاز داشتم اجرت با اباعبدالله ...(امام حسین استقبال میکنه نیازی به استقبال و تشکرهای مجازی نیست :a030:)

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
با سلام و تشکر از آموزش بسیار مفید و توضیحات کاملتون

بنده فقط تو سایت ثبت نام کردم تا تشکر کنم و درخواست کنم آموزشتون رو ادامه بدین خیلی ها مثل من ثبت نام نکردن ولی میان و از مطالب استفاده میکنن امروز روز عاشورا هست و برای ضبط صدای مراسم امروز به این مطالب نیاز داشتم اجرت با اباعبدالله ...(امام حسین استقبال میکنه نیازی به استقبال و تشکرهای مجازی نیست :a030:)

خدا وکیلی ادامه بده من تو جلسمون ذکر میگم و میکسر دسته منه باید بعدش فایلا را جداسازی کنم و تنظیم کیفیت

مردونه ادامه بده:sad0::sad0::sad0:

دوستای عزیزم ببخشید که با تاخیر جواب میدم یه مدت نبودم 5c6ipag2mnshmsf5ju3z.gif

این تاپیکو نمیخواستم ادامه بدم ولی فکر میکنم باید اینکارو کنم. ایشالا سر فرصت مطالبو بازم مینویسم و این تاپیک رو کامل میکنم :w16: :icon_gol:

لینک به دیدگاه

به خاطر اینکه اخیرا وقت آزادم کم شده پست هارو یه مقدار کوتاه تر مینویسم :icon_redface: :icon_gol:

خب همونطور که قبلا گفتم الان میخوام درباره افکت ها صحبت کنم. دوتان قصد من اینه که قبل از اینکه وارد دستورات و منوها و باقی جزئیات Audition بشیم، به اندازه کافی درباره مهندسی صدا اطلاعات داشته باشیم. به خاطر همین دارم این مقدمات رو میگم. شما اگه این چیزارو بلد هستید میتونید این پست هارو رد کنید و به بخش اصلی آموزش برید که در ادامه مینویسم :a030:

افکت ها به دو دسته اصلی تقسیم میشن:

1- دسته اول افکت هایی هستند که روی فرکانس های صدا تاثیر میزارن و اونها رو کم و زیاد میکنن.

2- دسته دوم افکت هایی هستند که به فرکانس های اصلی کاری ندارند و مقداری فرکانس جدید به قبلیا اضافه میکنن.

معروف ترین افکت های دسته اول: limit - compress - equalize - flanger - phazer - Distortion - pitch

و معروف ترین افکت های دسته دوم: Delay - reverb - echo

خب من آهنگ خوش به حالت از علی عبدالمالکی عزیز رو تو نرم افزار باز کردم. حالا میخوایم با هم تاثیر این افکت ها روی صدا رو مشاهده کنیم. برای اینکار باید اول بخش Effects rack رو بیاریم. شکل زیرو ببینید:

zlht82n3tax889zrgnr.jpg

اگه شما این بخش رو نمیبینید و ندارید میتونید دکمه های Alt + 0 رو بزنید تا بیاد. با کلیک کردن روی فلش کنار هر سطر توی این بخش، لیستی از افکت ها باز میشه که میتونید افکت مورد نظرتون رو انتخاب کنید. خب من افکت هایی که گفتم رو میچینم توی رک (Rack). با انتخاب هر افکت پنجره تنظیمات مربوط به اون افکت باز میشه که من در مرحله اول این پنجره هارو میبندم و فقط افکت اضافه میکنم. این شکلی:

0zn2tsvurkbimzowvdek.jpg

کنار افکت اول یعنی Hard limiter یه علامت سبز رنگه که نشانه فعال بودن این افکت هستش. یعنی الان که شما دارید آهنگ رو گوش میکنید این افکت فعاله و داره رو آهنگ اعمال میشه. با کلیک روی اون میتونید افکت رو غیر فعال کنید. من همه افکت هارو به جز همون اولی غیر فعال کردم. کاری که میخوایم بکنیم اینه که یکی یکی افکت هارو فعال میکنیم و تاثیرش رو روی خروجی گوش میدیم :w16:

حالا میخوایم تنظیمات این افکت رو باز کنیم. خیلی ساده برای اینکار روی افکت دو بار کلیک میکنیم. هر افکت برای خودش یه تاپیک جداگانه لازم داره. به خاطر همین با عرض معذرت من اینجا نمیخوام افکت هارو دونه دونه توضیح بدم چون خیلی از بحث منحرف میشیم hanghead.gif

شما خودتون پارامترهارو دستکاری کنید تا نحوه کار هر افکت رو ببینید. همینطور با جستجوس اسم هر افکت توی گوگل میتونید کاملا اطلاعات مربوط به اون افکت رو مطالعه کنید. من فقط بابت معرفی افکت ها یه توضیح کوچیک میدم:

limiter برای بریدن دامنه آهنگه. برای مثال شما توی این افکت تعریف میکنید که هر جا دامنه آهنگ از -3 db بالاتر رفت اونو ببره. به این ترتیب بعد از اعمال این افکت بیشترن دامنه ای که شما دارید -3 db هستش.

compressor برای همسطح کردن دامنه آهنگه. وقتی ما داریم یه آهنگ گوش میدیم زیاد دلمون نمیخواد که صدای آهنگ هی کم و زیاد بشه. برای همسطح کردن هر چه بیشتر آهنگ میان از این افکت استفاده میکنن. این افکت به جرات یکی از پرکاربردترین افکت ها در دنیای موسیقیه.

Equalizer رو همتون میشناسید دیگه. برای تنظیم دامنه آهنگ در فرکانس های مختلف به کار میره.

flanger و phaser هم افکت های جالبی هستن که طرفدارای خودشونو دارن. میتونید با اعمال اون ها نتیجه رو ببینید.

Distortion همونطور که از اسمش معلومه برای تخریب آهنگ به کار میره. تعجب نکنید !! بعضی وقتا حسابی به درد میخوره :w16:

Pitch اصطلاحا تن یا سطح نت موسیقی هستش. با دستکاری این افکت شما نت موسیقی رو همسطح میکنید یا بالا پایین میبرید.

Delay و echo هم خیلی شبیه هم هستن ولی تفاوت هایی هم با هم دارن. echo فقط میاد صدا رو تو بازه های زمانی مشخصی تکرار میکنه ولی delay یه هاله ای هم به اون اضافه میکنه. با امتحان کردن خودتون میفهمید !

reverb هم که جز جدایی ناپذیر موسیقی هستش و پر کاربرد ترین افکت در تمام سبک ها :w02:

با انتخاب این افکت ها شما در واقع افکت رو روی کل آهنگ اعمال میکنید. اگه بخوایم افکت روی یه قسمت دلخواه اعمال بشه باید اول با موس اون قسمت رو انتخاب کنیم و بعدش افکت رو روشن کنیم. در نهایت اون پایین روی دکمه Apply کلیک میکنیم تا افکت ها واقعا روی آهنگ اعمال بشن. توجه کنید تا زمانیکه روی aplly کلیک نکردیم افکت ها اعمال نشدن و فقط شما دارید یه پیشنمایش گوش میدید !

خب من افکت limiter رو با سطح -20 db روی قسمتی از آهنگ اعمال کردم و این شکلی شد:

7st7zin1ihqsepb2ofn.jpg

اینم بحث افکت ها بود که امیدوارم روشن بیان شده باشه ...

93-9-22 ==> shining star

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...
  • 10 ماه بعد...

سلام خوب هستین..

ببخشید من یه مشکل با این نرم افزار دارم که تازه برام بوجوود امده!!!و اون اینه

که امکان پِلِی کردن(پخش تراک و آهنگ ها و پریویو صدا هنگام افکت های مختلف) از بین رفته..

مخلصش اینکه تو ادیشن نمیتونم موسیقی و صدا رو پخش کنم هر چی رو دکمه پلی میزنم ..پخش نمیکنه!!!

نرم افزار رو هم پاک کردم دوباره نصب کردم ..باز نمیشه!!!قبلا اینجوری نبود..حالا شده!!!!

نسخه نرم افزارم Adobe Auditione CC 2014 هست...

خیلی بی نهایت سپازگذار میشم اگه کمکم کنید.. ممنون

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

دوستان سلام.

من میخوام چند تا تراک رو با هم میکس کنم.

اما یه مشکلی دارم که هر چقدر هم در اینترنت سرچ کردم بهش نرسیدم!

چه طور میتونم یه زمانبندی دقیقی بین تراک ها داشته یاشم؟! با جابجابی موس خطا پیدا میکنم و امکان پذیر نیست!

یه مثال میزنم:

مثلا من میخوام " درست " در لحظه ی " 1/25/825 " (ا دقیقه و 25 ثانیه و 825 میلی ثانیه) از تراک اول، درست در همین لحظه تراک دوم شروع به خوندن کنه!چه طور میتونم این طور دقیق کار کنم؟

یا مثلا بعد از زمان 1/25/825، یک فاصله ی 5 ثانیه ای بیفته و تراک بعدی شروع به پلی شدن کنه.

----------------

ممنون میشم راهنمایی کنید.

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
آموزشتون عالیه ، جلسه یعد کی میشههههه

سلام نظر لطف شماست :icon_gol:

ولی این آموزش بیشتر از 3 سال پیش شروع شد و استقبال در حدی نبود که ادامه بدم کارو hanghead.gif

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...