رفتن به مطلب

دفتر تجرد را ببندید

afa

ارسال های توصیه شده

درست است که این روزها سن ازدواج بالا رفته و جوان ها سخت تر ازدواج می کنند اما گاهی بهانه این دیر ازدواج کردن ها، بهانه تراشی ها و کمال گرایی های دختران و پسران جوانی است که حاضر نیستند برای شروع یک زندگی، از خواسته هایشان کوتاه بیایند. بر اساس نتایج سرشماری سال 90، آستانه تجرد قطعی مردان کشور در این سال در گروه سنی 44-40 و در زنان 49-45 قرار دارد و این در حالی است که میانگین سن در اولین ازدواج کشور هم بالا رفته و ازدواج مردان از سن 23.8 درصد در سال 1365 به 26.5 درصد در سال 1390 رسیده است. در مقابل، میانگین سن ازدواج زنان از 91 سال به رقم 23.5 درصد رسیده است. این یعنی ادامه این سیر زنان بیشتری را به سن تجرد قطعی شان نزدیک خواهد کرد. تجرد قطعی و گذشتن از سن ازدواج بیش از همه برای دختران آسیب زا است. آسیب هایی که تنها راه دور ماندن از آنها ازدواج در سن مناسب است. تجرد به هر دلیلی که رخ دهد، آثار و آسیب های روحی و روانی را با خود خواهد داشت.

متاهل ها سالم ترند این را ما نمی گوییم. محققان دانشگاه اوهایو کاهش سلامت و قرار گرفتن در معرض خطر مرگ را در مجردها گزارش کرده اند و گفته اند این خطر در افراد متأهل 12درصد کمتر است. نتایج این تحقیقات نشان می دهد که ازدواج ممکن است برای پیشگیری از بیماری مفید باشد و باعث کاهش حملات قلبی شود. همچنین فواید ازدواج برای زنان بیشتر از مردان است و احتمال وقوع حملات قلبی در میان زنان مجرد در مقایسه با زنان متاهل 60 تا 65 درصد بیشتر است.

مجردها افسرده می شوند این شاید با تجربه شما از دور و بری هایتان تفاوت داشته باشد اما محققان می گویند تجرد باعث افسردگی و کاهش تمرکز می شود. خیلی از دخترانی که دچار تجرد قطعی می شوند این احساسات را تجربه می کنند. بی تفاوتی نسبت به لذت های سابق، بی انگیزگی و بی هدفی، مشکل در تمرکز و تصمیم گیری و... شاید یکی از دلایل آن این باشد که تاخیر در ازدواج سبب می شود که افراد تمایلات طبیعی خود را به تدریج نادیده بگیرند و دچار افسردگی و انزوا شوند. نیاز جسمی و عاطفی چیزی است که نمی توان از آن چشم پوشید.

سخت پسندتر می شوید اگر برای انتخاب همسر آینده تان دست دست می کنید و تردید دارید بدانید که هر چه بگذرد این تردید بیشتر می شود و شما سخت گیر تر خواهید شد. بالا رفتن سن ازدواج با وسواسی کردن شما، شما را به سمت تجرد قطعی سوق می دهد. از آن گذشته ممکن است فکر کنید کسی که باید سراغ شما بیاید، حتما باید فردی جا افتاده باشد و این یعنی مردی همه چیز تمام که در سال های گذشته زندگی اش به اندازه کافی تجربه کسب کرده و مال اندوخته و رشد یافته است. در حالی که ممکن است این با واقعیت مطابقت نداشته باشد.

جامعه آزارتان می دهد خیلی از دخترهایی که از وقت ازدواجشان گذشته، از جامعه بازخوردهای بدی دریافت می کنند، آنها باید مدام پاسخگو باشند که چرا ازدواج نمی کنند؟ پس کی قرار است عروس شوند یا در بهترین حالت آرزوی عروس شدن شان را از زبان این و آن بشنوند و آزار ببینند. همین جو زمینه رنجش و نگرانی از آینده را برای آنان فراهم می آورد.

حس بد سربار بودن در فرهنگ ایرانی کمتر امکان زندگی تنها و مستقل برای دختران وجود دارد و همین باعث می شود احساس کنند سربار خانواده هستند. از سوی دیگر، نیاز به استقلال و زندگی خود را داشتن، خانواده خود را ساختن و مادر شدن نیازهایی غریزی است که نمی توان به سادگی از آنها چشم پوشی کرد.

راه حل چیست؟ اگر تا به حال ازدواج نکرده اید و نگران بالا رفتن سن تان هستید، دو حالت دارد. یا به اندازه کافی در جامعه دیده نمی شوید، یا اطرافیان تان دست روی دست گذاشته اند و برای ازدواج شما آستین بالا نمی زنند. حالت سومی هم هست که به خودتان بر می گردد. ممکن است استانداردهایتان با فضای اجتماعی ناهمخوان باشد و انتظاراتتان بالا باشد. در هر صورت سعی کنید در اجتماع های مناسب ورزشی، فرهنگی و خانوادگی حضور پررنگ تری داشته باشید. این حضور باید به گونه ای باشد که نشان دهد شما آماده ازدواج هستید. یعنی به وقار، استقلال فکر، پختگی در رفتار و مسئولیت پذیری ازدواج رسیده اید. مطمئن باشید هیچ مردی از این ویژگی ها به سادگی عبور نمی کند. به اطرافیان تان بسپارید که اگر مورد مناسبی بود، شما آمادگی ازدواج را دارید. در واقع به دوستان متاهل و اقوام تان بگویید که برای شروع زندگی مشترک با فردی که حداقل های یک زندگی سالم و ساده را دارد، مانعی نمی بینید. در نهایت، توقعاتتان را با واقعیت خودتان، واقعیت جامعه هماهنگ کنید و کمی صبورانه تر به آینده نگاه کنید.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 127
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

این معضلات مال دختراس دیگه نه؟ من که هیچکدومو حس نمیکنم خعلیم خوش میگذره:ws38:

از دست تووو:ws28::ws28::ws28:

بابا تو این شرایط 8 مون آویزون 9 مونه

کی میتونه ازدواج کنه

امکانات بدن جوونا ازدواج کنن:w000:

لینک به دیدگاه

کی میتونه ازدواج کنه

جدی میگم خو هیچ دغدغه ای ندارم خعلیم تحویلم میگیرن همه جا :ws38:

لینک به دیدگاه

کی میتونه ازدواج کنه

جونا باید خودشون امکانات دست و پا کنن

یکم توقعات رو پایین بیارین و تلاشو بالا ببرین :icon_gol:

لینک به دیدگاه

دقیقا..

مگه پدر و مادرامون ازدواج کردن چی داشتن...

زندگیه الانشون رو میبینیم میگیم ماام باید اینجور باشیم که سخت در اشتباهیم...

بلکه زندگیایی که ساده شروع شده با دوام تر از اونایی هستن که "ماشینشون اول زندگی پورشه" بوده...

لینک به دیدگاه
دقیقا..

بلکه زندگیایی که ساده شروع شده با دوام تر از اونایی هستن که "ماشینشون اول زندگی پورشه" بوده...

آفرین اگه همه نظر شمارو داشتند الان دفتر تجرد رو میگفتم آفا ببنده:icon_gol:

لینک به دیدگاه

مشکلات ازدواج زیاده....اگه به فرض محال تو بتونی یه کی رو پیدا کنی که بهت بخوره تازه مشکلتا شروع میشه

توقعات طرفت چه قدره؟؟ از اینایی نباشن که بگن هم تحصیلات عالی هم پول.... ببینید یه جوون اگه بخواد درس بخونه و سربازی بره و بیاد میشه حدود ۲۵ سالش که کار هم نکرده...این بیچاره خوب هیچی پول نداره.كار هم که نکرده پس به این راحتیا براش کار پیدا نمیشه چون سابقه کار نداره.حالا اگه کار پیدا کنه و یه پس اندازی کنه میشه همون سنی که اون بالا گفتد دیگه..سال ۶۵ که این شرایط برا خواستگار نبود..تقریبا میشه گفت که پسری که پدرش نتونه حامیش باشه اصن زیر ۲۸ سال نمیتونه زن بگیره. مگه حقوق ها چقدره؟؟؟ باید طرف بتونه حداقل یه خونه اجاره کنه که برن توش زندگی کنن.

با این که هممون اینو میدونیم اما باز هم اگه شخصی بره خواستگاری و بگه من ۲۳ سالمه اما درس نخوندم و کار کردم احتمال رد شدنش زیاده..چون الان اکثر خانم ها تحصیل کرده هستن و یه حداقل انتظاراتی دارن از مدرک شوهرشون (با توجه به مدرک خودشون البته). این رد شدن میتونه هم از جانب خانواده باشه و هم از جانب خود خانم ها!!! چن سال پیش اگه یه پسر جوون دانشجو میرفت خواستگاری میگفت من دانشجوام و سال آخر درسم بهش زن میدادن (تازه میگفتن دومادمون مهندسه!!!) اما الان اصن حرفشو نزن....خیلی آمار این ازدواج ها اومده پایین.

شاید الان خیلیاتون بگید خانم ها توقعشون بالاست اما ۵۰ درصد این مورد رو به خانواده ها نسبت میدم. یه جایی خود دختر راضیه اما خانواده راضی نمیشه.البته مشکلاتی هم هست تو ازدواج که کسی بهش دقت نمیکنه و به قول معروف سرسری و جوگیر از کنارش رد میشن...مثلا مهریه...به نظر من الان دختر های با انصاف جامعه به سال تولد شمسی راضین.بی انصاف ها که بماند.

لینک به دیدگاه

یه چیزی میگیا

دیگه چقدر پایین بیارن؟؟؟

دیگه چقدر بالا ببرن؟؟؟؟:w000:

خودمو مثال میزنم

من الان از صبح تا ساعت 11 شب اغلب اوقات کار میکنم

سربازی نرفتم

منتظر جواب ارشد

هیچ سرمایه خاصی هم ندارم

سر و ته خودمو بکشم پولام حدود 2 تومن میشه

حالا با این میشه کاری کرد؟؟؟:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
یه چیزی میگیا

دیگه چقدر پایین بیارن؟؟؟

دیگه چقدر بالا ببرن؟؟؟؟:w000:

خودمو مثال میزنم

من الان از صبح تا ساعت 11 شب اغلب اوقات کار میکنم

سربازی نرفتم

منتظر جواب ارشد

هیچ سرمایه خاصی هم ندارم

سر و ته خودمو بکشم پولام حدود 2 تومن میشه

حالا با این میشه کاری کرد؟؟؟:banel_smiley_4:

علی سربازیتو برو اول

2- یه کاری دست و پا کن ولی مهندس بازی درنیار هر کاری

یه خانوم شاغل پیدا کن اونم دوحقوق

شروع کن دیگه :w16:

نگفتم الان ازدواج کن :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
علی سربازیتو برو اول

2- یه کاری دست و پا کن ولی مهندس بازی درنیار هر کاری

یه خانوم شاغل پیدا کن اونم دوحقوق

شروع کن دیگه :w16:

نگفتم الان ازدواج کن :banel_smiley_4:

خیلی ممنون:banel_smiley_4:

خب با این حساب بحث ازدواج باید بیفته برا 30 یا 40 یا 50 سالگی:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
دقیقا..

بابای من وقتی 500 متر زمین خونمونو گرفته 20 هزار تومن ، با پس انداز 3 ،4 سال کارش ، الان من بخوام همین زمینو بخرم باید 83 سال کارکنم و هیچی خرج نکنم تا بتونم بخرمش:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
بابای من وقتی 500 متر زمین خونمونو گرفته 20 هزار تومن ، با پس انداز 3 ،4 سال کارش ، الان من بخوام همین زمینو بخرم باید 83 سال کارکنم و هیچی خرج نکنم تا بتونم بخرمش:banel_smiley_4:

:ws28:

واقعا درسته

اون موقع ها شرایطش با الان خیییییییییییییییییلیییییییییییییییی فرق میکنه

لینک به دیدگاه
مشکلات ازدواج زیاده....اگه به فرض محال تو بتونی یه کی رو پیدا کنی که بهت بخوره تازه مشکلتا شروع میشه

توقعات طرفت چه قدره؟؟ از اینایی نباشن که بگن هم تحصیلات عالی هم پول.... ببینید یه جوون اگه بخواد درس بخونه و سربازی بره و بیاد میشه حدود ۲۵ سالش که کار هم نکرده...این بیچاره خوب هیچی پول نداره.كار هم که نکرده پس به این راحتیا براش کار پیدا نمیشه چون سابقه کار نداره.حالا اگه کار پیدا کنه و یه پس اندازی کنه میشه همون سنی که اون بالا گفتد دیگه..سال ۶۵ که این شرایط برا خواستگار نبود..تقریبا میشه گفت که پسری که پدرش نتونه حامیش باشه اصن زیر ۲۸ سال نمیتونه زن بگیره. مگه حقوق ها چقدره؟؟؟ باید طرف بتونه حداقل یه خونه اجاره کنه که برن توش زندگی کنن.

با این که هممون اینو میدونیم اما باز هم اگه شخصی بره خواستگاری و بگه من ۲۳ سالمه اما درس نخوندم و کار کردم احتمال رد شدنش زیاده..چون الان اکثر خانم ها تحصیل کرده هستن و یه حداقل انتظاراتی دارن از مدرک شوهرشون (با توجه به مدرک خودشون البته). این رد شدن میتونه هم از جانب خانواده باشه و هم از جانب خود خانم ها!!! چن سال پیش اگه یه پسر جوون دانشجو میرفت خواستگاری میگفت من دانشجوام و سال آخر درسم بهش زن میدادن (تازه میگفتن دومادمون مهندسه!!!) اما الان اصن حرفشو نزن....خیلی آمار این ازدواج ها اومده پایین.

شاید الان خیلیاتون بگید خانم ها توقعشون بالاست اما ۵۰ درصد این مورد رو به خانواده ها نسبت میدم. یه جایی خود دختر راضیه اما خانواده راضی نمیشه.البته مشکلاتی هم هست تو ازدواج که کسی بهش دقت نمیکنه و به قول معروف سرسری و جوگیر از کنارش رد میشن...مثلا مهریه...به نظر من الان دختر های با انصاف جامعه به سال تولد شمسی راضین.بی انصاف ها که بماند.

اما یاسر زیر بیست و هشت هم ببخشید یکم زوده خوب

سن ازدواج رفته بالا ولی دیگه نشینیم همه چی جور شه موها سفید بشه و شر و شور جونی بره پی کارش

حداقل رو که بدست اوردیم آستینارو بالا بزنیم

لینک به دیدگاه

شرمنده جوابتون دادم گرچه به من مربوط نمیشه...

ولی اگه بخوایین ازدواج کنید اولین که سربازی رو میرید که به خاطره ازدواج تو همون شهره خودتون خدمت میکنید..اونم احتمالا و اکثرن متاهلا تا 2بعدازظهر هستن...

ارشدم رزرف میکنید تا سربازی تموم بشه...

با وام ازدواج حداقل 1٪ از مشکلا حله...

خدا بزرگه بخدا شما حتی تصمیم ازدواج بگیری همه چی آسون پیش میره...

البته 99٪ به طرف بستگی داره که با شرایط شما مشکلی نداشته باشه...

آینده خوتون به این روزا میخندین...

قرار نیس تو این شرایط طرفتون لباس عروس1تومنی انتخاب کنه... ایشالا با یه خانوم کم توقع و...ازدواج کنید خوشبخت بشید...

لینک به دیدگاه

ره صدساله رو نمیشه یکساله پیمود میشه الان شما

لینک به دیدگاه

داداش من سال 76 ازدواج کرده سرباز بود ماهی 100 تومن در آمد داشت طلا بود گرمی 4 تومن یعنی 25 گرم طلا الان من با درامدم بزور بتونم 10 گرم طلا بخرم:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
ره صدساله رو نمیشه یکساله پیمود میشه الان شما

من یکساله نمیخوام 10 سالم باشه خوبه بیش از 10 سال هم باید آماده خونه قبر بشم ، دارم فارسی میگم بابای من با 3،4 سال کار تونسته خونه بخره:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
:ws28:

واقعا درسته

اون موقع ها شرایطش با الان خیییییییییییییییییلیییییییییییییییی فرق میکنه

تازه اگه افزایش قیمت زمین و افزایش حقوقم برابر باشه:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

نه دیگه ده سال ده سال نبر بالا باهم شروع بشه زمونش کمتره همون28-29 میشه سرهم اورد

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...