رفتن به مطلب

خدا قبل از خلقت چه كار مي كرده است؟

ارسال های توصیه شده

فکر کنم این درست باشه:

انا لله و انا الیه راجعون

اونی که شما نوشتی یک معنی دیگه میده.

من عربيم ضعيفه :ws3:

تو دبيرستان فقط پاس ميكردم !

نميدونم چرا انقدر اين زبان براي من مشكله !

و البته ، املاي فارسيم هم هميشه ضعيف بود !

مهم مفهومه ظاهر رو بيخيال :ws3:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 50
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

من عربيم ضعيفه :ws3:

تو دبيرستان فقط پاس ميكردم !

نميدونم چرا انقدر اين زبان براي من مشكله !

و البته ، املاي فارسيم هم هميشه ضعيف بود !

مهم مفهومه ظاهر رو بيخيال :ws3:

اخه نمیشه بیخیال شد

بعضی وقتا مفهوم کلا عوض میشه

مثلا کلمه ان شالله معنیش هست اگر خدا بخواهد

ولی اکثر این کلمه رو سرهم و اینطور مینویسن : انشالله که نعوذبالله معنیش میشه ما خدا رو ایجاد کردیم.

میشه برای کلماتی که شک داری چه فارسی چه عربی از سرچ گوگل استفاده کنی

لینک به دیدگاه
اخه نمیشه بیخیال شد

بعضی وقتا مفهوم کلا عوض میشه

مثلا کلمه ان شالله معنیش هست اگر خدا بخواهد

ولی اکثر این کلمه رو سرهم و اینطور مینویسن : انشالله که نعوذبالله معنیش میشه ما خدا رو ایجاد کردیم.

میشه برای کلماتی که شک داری چه فارسی چه عربی از سرچ گوگل استفاده کنی

حق با شماست !

ولي من هميشه با املا مشكل داشتم

:ws3:

منم الن پستم رو اصلاح ميكنم كه يكبار نريم تو فاز نعوذ بالله و خطرناك بشه

ممنون بابت تصحيح !

لینک به دیدگاه
اطلاعات جالبی بود.

ب نظرت اگه اینطوری باشه، خدا یک مفهوم انتزاعی نیمیشه؟ :ws52:

یکی از کتب ممنوعه، ی کتابی ب اسم و انسان خدا را افرید بود. جالب بود.

ب نظرم ی تاپیک درباره خدا و امکان وجودش بحث کنیم؛ پی ساز تر می شه. هوم ؟

به نظر من یکی از عوامل مهم کافر شدن خیلیا همین میتونه باشه

طرف میخواد ببینه خدا هست که پرستش کنه یا نه؟

اما وقتی به درک این مطلب میرسه، میبینه خدا یه مفهوم انتزاعی هستش و ساخته ی ذهن بشر!

ولی در حقیقت خدا هست، فقط ما نمیتونیم به طور کامل درکش کنیم دقیقاً همون طوری که خیلی از پدیده ها رو هنوز نتونستیم درک کنیم

+اون چیزایی که من گفتم تو کتاب های معارف دوران دبیرستان نوشته بود:ws3:

++اطلاعات من در حدی نیست که بتونم بحث کنم، فقط حرف های بقیه رو تا حدودی برا خودم تحلیل میکنم:whistle:

لینک به دیدگاه
به نظر من یکی از عوامل مهم کافر شدن خیلیا همین میتونه باشه

طرف میخواد ببینه خدا هست که پرستش کنه یا نه؟

اما وقتی به درک این مطلب میرسه، میبینه خدا یه مفهوم انتزاعی هستش و ساخته ی ذهن بشر!

ولی در حقیقت خدا هست، فقط ما نمیتونیم به طور کامل درکش کنیم دقیقاً همون طوری که خیلی از پدیده ها رو هنوز نتونستیم درک کنیم

+اون چیزایی که من گفتم تو کتاب های معارف دوران دبیرستان نوشته بود:ws3:

++اطلاعات من در حدی نیست که بتونم بحث کنم، فقط حرف های بقیه رو تا حدودی برا خودم تحلیل میکنم:whistle:

مممم.

نمی دونم. این مستند در میان کرم چاله خیلی باحاله. حسش بود، ببینید حتما

چرا خدا قبل از خلقت، خلق نکرده بود؟ زمانی بوده که مخلوقی نبوده. چرا؟ و چه اتفاقی افتاد که اراده به خلقت کرد؟

:ws38: جواب زیاد هستا، همش زیر شاخه فلسفه اسلامیه. نمی گم غلط ان. ولی بیس می خواد. جوابی ک بیس نداشته باشه، ب ذهنم نمیرسه. یعنی صغری ای داره ک بر پایه دیدگاه اسلام ه. حس می کنم ی جواب کلی هم باید باشه.

ولی واقعا سوال های جالبی هستن. کسی نظری نداره؟ خودتون نظرتون چیه؟

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
مممم.

نمی دونم. این مستند در میان کرم چاله خیلی باحاله. حسش بود، ببینید حتما

این مستند رو هر چی تو این محلمون گشتم هیچکدوم از ویدئو کلوپها نداشتندhanghead.gif

ممنون از همه دوستان که اومدن بحث کردن.....خیلی استفاده کردم و باید مطالعاتمو خیلی خیلی بیشتر کنم....با سپاس از همه دوستان:icon_gol:

-----------------------

« عَنْ جَابِرِ بْنِ یَزِیدَ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع عَنْ قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ:« أَ فَعَیِینا بِالْخَلْقِ الْأَوَّلِ بَلْ هُمْ فِی لَبْسٍ مِنْ خَلْقٍ جَدِیدٍ.» فَقَالَ یَا جَابِرُ تَأْوِیلُ ذَلِكَ أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِذَا أَفْنَى هَذَا الْخَلْقَ وَ هَذَا الْعَالَمَ وَ أَسْكَنَ أَهْلَ الْجَنَّةِ الْجَنَّةَ وَ أَهْلَ النَّارِ النَّارَ جَدَّدَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَالَماً غَیْرَ هَذَا الْعَالَمِ وَ جَدَّدَ عَالَماً مِنْ غَیْرِ فُحُولَةٍ وَ لَا إِنَاثٍ یَعْبُدُونَهُ وَ یُوَحِّدُونَهُ وَ خَلَقَ لَهُمْ أَرْضاً غَیْرَ هَذِهِ الْأَرْضِ تَحْمِلُهُمْ وَ سَمَاءً غَیْرَ هَذِهِ السَّمَاءِ تُظِلُّهُمْ لَعَلَّكَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِنَّمَا خَلَقَ هَذَا الْعَالَمَ الْوَاحِدَ وَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَمْ یَخْلُقْ بَشَراً غَیْرَكُمْ بَلْ وَ اللَّهِ لَقَدْ خَلَقَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَلْفَ أَلْفِ عَالَمٍ وَ أَلْفَ أَلْفِ آدَمٍ أَنْتَ فِی آخِرِ تِلْكَ الْعَوَالِمِ وَ أُولَئِكَ الْآدَمِیِّین‏؛ جابر بن یزید گوید: از امام باقر (ع) در باره آیه «آیا ما از آفرینش نخست ناتوان شدیم؟ بلكه آنان در آفرینش جدیدی هستند.» پرسیدم، حضرت فرمود: اى جابر! تأویل آیه ، این است كه خداوند متعال آنگاه كه این آفریدگان و این جهان را نابود ساخته و بهشتیان را در بهشت و دوزخیان را در دوزخ جاى دهد، جهان دیگرى غیر از این جهان را از نو پدید مى‏آورد، بدون نر و ماده ، تا او را پرستیده و یگانه دانند و برای آنان زمینى غیر از این زمین مى‏آفریند كه در آن استقرار یافته و آسمان دیگرى كه بر آنان سایه افكند. شاید تو بر این پنداری كه خداوند تنها این جهان را آفریده و به جز شما بشرى را نیافریده است؟ آرى به خدا سوگند! به طور حتم خداوند متعال هزار هزار جهان و هزار هزار آدم آفریده كه تو در پایان این جهان‏ها و آن آدمیان هستى.

:ws38:

لینک به دیدگاه
این مستند رو هر چی تو این محلمون گشتم هیچکدوم از ویدئو کلوپها نداشتندhanghead.gif

ممنون از همه دوستان که اومدن بحث کردن.....خیلی استفاده کردم و باید مطالعاتمو خیلی خیلی بیشتر کنم....با سپاس از همه دوستان:icon_gol:

-----------------------

« عَنْ جَابِرِ بْنِ یَزِیدَ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع عَنْ قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ:« أَ فَعَیِینا بِالْخَلْقِ الْأَوَّلِ بَلْ هُمْ فِی لَبْسٍ مِنْ خَلْقٍ جَدِیدٍ.» فَقَالَ یَا جَابِرُ تَأْوِیلُ ذَلِكَ أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِذَا أَفْنَى هَذَا الْخَلْقَ وَ هَذَا الْعَالَمَ وَ أَسْكَنَ أَهْلَ الْجَنَّةِ الْجَنَّةَ وَ أَهْلَ النَّارِ النَّارَ جَدَّدَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عَالَماً غَیْرَ هَذَا الْعَالَمِ وَ جَدَّدَ عَالَماً مِنْ غَیْرِ فُحُولَةٍ وَ لَا إِنَاثٍ یَعْبُدُونَهُ وَ یُوَحِّدُونَهُ وَ خَلَقَ لَهُمْ أَرْضاً غَیْرَ هَذِهِ الْأَرْضِ تَحْمِلُهُمْ وَ سَمَاءً غَیْرَ هَذِهِ السَّمَاءِ تُظِلُّهُمْ لَعَلَّكَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِنَّمَا خَلَقَ هَذَا الْعَالَمَ الْوَاحِدَ وَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَمْ یَخْلُقْ بَشَراً غَیْرَكُمْ بَلْ وَ اللَّهِ لَقَدْ خَلَقَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَلْفَ أَلْفِ عَالَمٍ وَ أَلْفَ أَلْفِ آدَمٍ أَنْتَ فِی آخِرِ تِلْكَ الْعَوَالِمِ وَ أُولَئِكَ الْآدَمِیِّین‏؛ جابر بن یزید گوید: از امام باقر (ع) در باره آیه «آیا ما از آفرینش نخست ناتوان شدیم؟ بلكه آنان در آفرینش جدیدی هستند.» پرسیدم، حضرت فرمود: اى جابر! تأویل آیه ، این است كه خداوند متعال آنگاه كه این آفریدگان و این جهان را نابود ساخته و بهشتیان را در بهشت و دوزخیان را در دوزخ جاى دهد، جهان دیگرى غیر از این جهان را از نو پدید مى‏آورد، بدون نر و ماده ، تا او را پرستیده و یگانه دانند و برای آنان زمینى غیر از این زمین مى‏آفریند كه در آن استقرار یافته و آسمان دیگرى كه بر آنان سایه افكند. شاید تو بر این پنداری كه خداوند تنها این جهان را آفریده و به جز شما بشرى را نیافریده است؟ آرى به خدا سوگند! به طور حتم خداوند متعال هزار هزار جهان و هزار هزار آدم آفریده كه تو در پایان این جهان‏ها و آن آدمیان هستى.

:ws38:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

:icon_gol:

می دونی، متاسفانه ما ادم ها انسانیم :icon_pf (34): کاش می شد، درک رو بالا برد بدون خون ریزی! چ بگم.

هیچ کس ب سوال شما جواب قطعی نخواهد داد. همه چیز ممکنه فقط یک هلوگرام بزرگ باشه ک کد نویسی شده! نمیگم ب این اعتقاد دارم؛ دارم میگم انسان همینه. می تونیم در کنار هم، با هم فک کنیم اما در عمل می بینی ک....

پیشنهاد من اینکه از هر دو قوه عقل و احساس کمک بگیری. تکی نیمشه. دو تاییش هم نمی شه ها، ولی طی طریق ی چیزهایی پیدا می کنی ک درکشون لذت بخشه.

من همیشه خوشحال می شم در این موارد بحث کنیم. مایل بودی پ خ بده یا بیا تو یاهو.

در پناه حق

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
  • 3 ماه بعد...
برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

می دونی، متاسفانه ما ادم ها انسانیم :icon_pf (34): کاش می شد، درک رو بالا برد بدون خون ریزی! چ بگم.

هیچ کس ب سوال شما جواب قطعی نخواهد داد. همه چیز ممکنه فقط یک هلوگرام بزرگ باشه ک کد نویسی شده! نمیگم ب این اعتقاد دارم؛ دارم میگم انسان همینه. می تونیم در کنار هم، با هم فک کنیم اما در عمل می بینی ک....

پیشنهاد من اینکه از هر دو قوه عقل و احساس کمک بگیری. تکی نیمشه. دو تاییش هم نمی شه ها، ولی طی طریق ی چیزهایی پیدا می کنی ک درکشون لذت بخشه.

من همیشه خوشحال می شم در این موارد بحث کنیم. مایل بودی پ خ بده یا بیا تو یاهو.

در پناه حق

بالاخره تونستم دو قسمت از فصل اولشو ببینم....

خیلی جالبه:a030:

آدم میمونه کدوم رو قبول کنه......شاید ادامشو ببینم به نتایج بهتری برسمhanghead.gif

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...