رفتن به مطلب

بحث و گفتگوی علمی کشاورزی-سری سوم(اقتصاد در کشاورزی)

ارسال های توصیه شده

درود

:icon_gol:

با سری سوم بحث و گفتگوی علمی کشاورزی خدمت رسیدیمLaie_28.gif

این تاپیک صرفا جهت گفتگو و تبادل نظر،پس لطفا از ارسال پست هایی ک از سایر سایت ها کپی شده خودداری کنین.میتونین از سایت های دیگه کمک بگیرین،مطالبشون رو بخونین، ولی پستی ک ارسال میکنین به زبون خودتون و ساده و روان باشه:w16:)

همونطور که از اسم تاپیک هم مشخصه میخوایم این هفته در مورد اقتصاد کشاورزی

و هر چیزی که بهش مرتبط میشه و روش تاثیر میزاره صحبت کنیم.

نظراتتون رو در دو زمینه بدین:

اول:مسائل مرتبط به کشاورز

دوم:مسائل مرتبط به فروشنده

در مورد مسائلی که به کشاورز مربوط میشه:

بنظرتون کیفیت و کمیت ی محصول تا چه حد میتونه کشاورز رو از لحاظ مالی ارضا کنه؟

(اینو با توجه به شیوه سنتی کشاورزی که تو کشور ما حاکم جواب بدین)

چه مواردی باعث میشن که کشاورز قیمت خاصی رو روی محصولش بزاره؟

و این قیمت تا چه حد معقول؟

در مورد مسائلی که به فروشنده مربوطه:

تارسیدن محصول از دست کشاورز به دست فروشنده باز هم تغییراتی رو قیمت داریم.

ک گاهی این قیمت ها مصوب دولت و یا هیچ ارگان خاصی نیس:icon_pf (34):

همین باعث بالا پایین شدن نابسامان قیمت نهاده ها تو بازار میشه

اینا مباحثی بود که بنظر من در رابطه با اقتصاد کشاورزی میتونست مورد بحث قرار بگیره

باز هر کدوم از دوستان نظر خاص دیگه ای داشتن که جزو موارد بالا نبود میتونن مطرح کنن:w16:

حالا بسم الله شروع کنین:w02:

بحث و تبادل نظر برای همه رشته های تحصیلی آزاد می باشد

لینک به دیدگاه

سلام بر مدیر عزیز ....vpu2n0gnxyxidy1v9oc8.gif

بحث شیرین اقتصاد کشاورزی و مقداری حوصله بر ولی باهم دیگه به تبادل نظر برسیم شیرین میشه مثل زولبیا...:ws3:

ممنونم از استارتر الهه جونم اجی گلم..:icon_gol:j7x1rjn1bdhr7ib30kwk.gif

خوب اقتصاد کشاورزی .. در ایران.. تاپیک در این زمینه زیاده و من از کپی کردن پرهیز میکنم. و اطلاعاتی در این زمینه در اختیار دوستان قرار میدم امیدوارم.. مورد پسند واقع بشه...

بحث اقتصاد کشاورزی خیلی گسترده است.. و من فکر میکنم یک ماه رو ما فرصت بخوایم برای این بحث..

میدونیم که یکی از مشکلات مهم در اقتصاد کشاورزی تامین مواد غذایی..

این مواد غذایی منجر به امنیت غذایی شده که اولین و مهمترین کار و سرلوحه دولتها قرار گرفته..

همین تولید و نیاز مواد غذایی.. به دو عامل فیزیکی و غیر فیزیکی برمیگرده.. فیزیکی مثل زمین بذر.. ووغیره.. غیر فیزیکی هم برمیگرده به مدیریت و اقتصاد کشاورزی..

میگم بحثش خیلی کلیه..

اقتصاد کشاورزی درسته در ایران اهمیت زیادی داره ولی در ظاهر چنین .. اتفاق میفته و هیچ اهمیتی به این داده نمیشه..

کشاورزی را به عنوان نیروی محرکه رشد اقتصادی در مراحل اولیه توسعه دونستن ودر مراحل بعدی رشد هم برای بخش کشاورزی حداقل پنج نقش عمده (تامین درآمد، ایجاد اشتغال، تامین غذا، ایجاد بازار وارز آوری) رادر تغییر ساختار اقتصاد قائل شدن.

یه مثالم میارم..

در تیرماه سال ۱۳۹۳، در ایران در بین کالاهای وارداتی دانه سخت گندم در صدر وارداتی‌ها با دومیلیون‌و۱۴۳هزارتن به ارزش ۷۵۱میلیون‌دلار قرار داره و در رتبه‌های بعدی نیز به‌ترتیب برنج دانه ذرت دامی، کنجاله سویا.شکر تصفیه‌نشده و روغن خام سویاجای گرفته .

خرما.. بااینکه درکشور ایران تنوع زیاده ولی میدانید در رتبه سوم قرار گرفته ایران.. چرا...

من یادمه در رادیو در این زمینه صحبت کردم کلا برنامه قطع شد.. گفتن نه ایران رو ببرید بالا چرا گفتید رتبه سوم رو داره.. متاسفانه .. حقیقت رو پنهان میکنن. که چی..

برعکس ایران در زمینه مرکبات.. حرف اول رو میزنه..

اقتصاد کشاورزی در ایران بسیار ضعیفه... :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

سلام.. ممنون دوستان :icon_gol:

من زیاد اطلاعات ندارم فقط می دونم کسانی که کشاورزی می کنن سود خیلی کمی می برن. مثلا میوه که می کارن، برداشت می کنن با سود کم می فروشند ولی ما تو مغازه ها با چند برابر قیمت خریداری می کنیم! دلیلش چیه واقعا؟؟؟

لینک به دیدگاه

من زیاد اطلاعات ندارم فقط می دونم کسانی که کشاورزی می کنن سود خیلی کمی می برن. مثلا میوه که می کارن، برداشت می کنن با سود کم می فروشند ولی ما تو مغازه ها با چند برابر قیمت خریداری می کنیم! دلیلش چیه واقعا؟؟؟

1- ساماندهی کشاورزها باید انجام بشه حالا چه بصورت تعاونی نه مثل حالا جامع با برنامه و حمایت شده از طرف دولت

2- خرید مستقیم دولت بدون واسطه از کشاورز که میوه ای که کیلویی سر مزرعه از کشاورز 800 تومن خریداری میشه دست به دست نگرده تا برسه دست مشتری قیمت بشه 3000 تومن این هم کمر کشاورزو میشکنه هم خریدارو..........

لینک به دیدگاه

1- ساماندهی کشاورزها باید انجام بشه حالا چه بصورت تعاونی نه مثل حالا جامع با برنامه و حمایت شده از طرف دولت

2- خرید مستقیم دولت بدون واسطه از کشاورز که میوه ای که کیلویی سر مزرعه از کشاورز 800 تومن خریداری میشه دست به دست نگرده تا برسه دست مشتری قیمت بشه 3000 تومن این هم کمر کشاورزو میشکنه هم خریدارو..........

براساس گفته های دوستان..

یه چیزی رو بگم..

و اون هم اینکه درکشاورزی بین دلال و فروشنده.. بین فروشنده و مشتری یه قیمت صعودی وجود داره.. که باید براساس renj اولیه که به دستشون میرسه برای سود هرچقدر ناچیز قیمتها تغییر میکنه.

من یادمه یکی از دوستان من. زمین کشاورزی داشتند.. فلفل دلمه ای که الان کیلوی 3یا 4هزارتومانه.. دلال ازشون میخره کیلوی 400تومن. و این برمیگرده به ساماندهی نشدن محصولات..که به صورت مخفیانه صورت میگیره و اعتراضی هم نمیتونی کنی..

به خاطر همینه.. که قیمت ها متعادل نیست و حتی الان کشاورزان هم یاد گرفتن.. که اگر بصورت فردی شما بری میوه ای یا محصولی رو خریداری کنید به روز شده. به قیمتها. به قیمت تو بازار به شما عرضه میکنه. مگه اینکه گونی یا جعبه ای بخرید..

کلا یه وضعی شده..:ws3:

اقتصاد کشاورزی خیلی در کشور ایران به خصوص بی سامانه.. و اصلا کسی نمیتونه رسیدگی کنه .. چون دست زیاده..

لینک به دیدگاه

ممنون از همگی.

خب دوستان بیشتر چیزایی ک گفتین درست بودن و معمولا همه درگیرشیم و ازش اطلاع دارین.

الان راهکار چیه؟

پاشیم بریم سر زمین ی کیلو گوجه تازه بخریم؟:ws3:

جعبه ای بخریم ک بعد دو روز دو سوم جعبه کلا غیرقابل استفاده میشه:icon_pf (34):

نخریم تا فروشنده ها منصف شن و حساب کار بیاد دستشون؟:vahidrk:

یا چی؟

بنظر من این حق کشاورزی و فروشنده س ک ب سودی ک لازمه برسه.ولی این سود باید تا حدی باشه ک در نهایت به خریدار فشار نیاره!

من خودم در باره اقتصاد کشاورزی اطلاع زیادی ندارم.و هدفم این بود ک بیشتر با نظر دوستان اشنا شم...ک با این استقبال گرم از تاپیک معلومه همه تو ی سطح هستیم:w02:

و با این وضع باید بسوزیمو بسازیم....و دم نزنیم:ws37:

لینک به دیدگاه
ممنون از همگی.

خب دوستان بیشتر چیزایی ک گفتین درست بودن و معمولا همه درگیرشیم و ازش اطلاع دارین.

الان راهکار چیه؟

پاشیم بریم سر زمین ی کیلو گوجه تازه بخریم؟:ws3:

جعبه ای بخریم ک بعد دو روز دو سوم جعبه کلا غیرقابل استفاده میشه:icon_pf (34):

نخریم تا فروشنده ها منصف شن و حساب کار بیاد دستشون؟:vahidrk:

یا چی؟

بنظر من این حق کشاورزی و فروشنده س ک ب سودی ک لازمه برسه.ولی این سود باید تا حدی باشه ک در نهایت به خریدار فشار نیاره!

من خودم در باره اقتصاد کشاورزی اطلاع زیادی ندارم.و هدفم این بود ک بیشتر با نظر دوستان اشنا شم...ک با این استقبال گرم از تاپیک معلومه همه تو ی سطح هستیم:w02:

و با این وضع باید بسوزیمو بسازیم....و دم نزنیم:ws37:

نه میشه جعبه ای خرید نه رفت سرزمین.. نه بسوزیم و بسازیم:banel_smiley_4:

در هرکشوری .. این قانون وجود داره.. و ثابت شده که به روند تولید و کشت محصولات کشاورزی یا غیر کشاورزی.. ملموس میشه با عادات مردم اون کشور حالا یه جا خیلی افزایش پیدا میکنه یه جا نه..

منتهی تنها مسئله و مهمترین مسئله که کشورخودمون باهاش درگیره اقتصاد کشاورزی..

بهترین راهکارش اینه.. خود دولت ملزم به خرید محصولات کشاورزی باشه..

همنطور که در شهرهای شمالی.. درختان نارنج کنار خیابانهاشونو به طرقیکه خودشون انجام دادن و حرس کردن که دست مردم به اون میوه نارنج نرسه.. و به شیوه خودشون بچینن و عرضه کنن به میادین و با هزینش شهرشونو درست کنن..

میتوان این روند رو گسترش داد.. تا به شیوه های راحت تر و بهتر در سرتاسر کشور عملی بشه .. و قانونی و بدون اعتراض به دست مصرف کننده برسه..

ولی بعضی سیاست های کشوری اجازه چنین برنامه ای ها رو نمیده..

و براساس کل مذاکرات تصمیم گیری میشه

یک سطح بودن مسئله ای که باید همه یک سطح باشن .. وگرنه چیزی جای خودش بند نمیشه... :icon_gol:

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان عزیز :icon_gol:

یکی از شیرین ترین بحث ها برای من همین اقتصاد هست ... اقتصاد جزء بحث های اصلی مملکت هست و گریبان خیلی جوانان ما رو گرفته

به نظرم کشاورز تلاش زیادی میکنه تا یک محصول یا کیفیت و عالی تولید کنه و وقت هزینه های زیادی هم می بره و دور از انصاف محصولی که اینهمه زمان برده تا آماده مصرف بشه با پایین ترین قیمت از کشاورز خریداری بشه :banel_smiley_4:

عواملی که موجب میشه کشاورزی بتونه در مسیر پیشرفت قرار بگیره :w16:

کاهش ضایعات : الان ضایعات بخش کشاورزی حدود 30 % که از نظر ارزش چیزی در حدود 6 میلیارد در سال هست از این رو گسترش صنایع غذایی و صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی میتونه کمک بزرگی باشه مثل فرآوری در بسته بندی که موثر ترین عامل کاهش این مقدار ضایعات هست آخه محصولات کشاورزی در کمترین زمان فاسد میشه , حتی اگه محصول ما با کیفیت و بهترین باشه .

اما با فرآروی باز هم بخش عمده ضایعات کشاورزی به دلیل فاصله زمانی و مکانی مراکز تولید تا کارخانه جات و سردخانه هاست ... در صورت ایجاد صنایع تبدیلی در نزدیکی محل تولید این مقدار ضایعات در چرخه تولید قرار میگیره علاوه بر اون امکان صادرات و درآمد ارزی هم فراهم میشه و همچنین هزینه های حمل و نقل هم کم میشه و نتیجه اون کاهش قیمت تمام شده خواهد شد

افزایش اشتغال : ایجاد صنایع تبدیلی در مناطقی که از اقتصاد کشاورزی بهره می بره ,فرصت های شغلی و سرمایه گذاری خوبی را مخصوصا برای مناطق روستایی فراهم میکنه و از بیکاری های فصلی شغل روستائیان و از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری میکنه .. به علت روش کاشت سنتی و عدم بکار گیری مکانیزاسیون کشاورزی منجر به افزایش هزینه تولید و همچنین قیمت تمام شده محصولات تولید شده میشود .. با توجه به اینکه مکانیزاسیون کشاورزی به علت نا مناسب بود زمین های کشاورزی از نظر وسعت زمین های زراعی امری غیر ممکن ... تجهیزات و تکنولوژی صنایع تبدیلی ساده و سبک میباشد و به راحتی در مناطق روستایی یافت میشه ... ایجاد صنایع تبدیلی مناسب ترین راه برای جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستائیان به شهرها و مانع از نابودی هرچه سریع تر کشاورزی ایران به نظر میرسه

توسعه صادرات : گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی موجب افزایش ماندگاری علاوه بر اون بر افزایش درآمد کشاورزان و همچنین باعث تنظیم بازار و ثبات قیمت ها میشه ... صادرات فله ای محصولات کشاورزی همواره عاملی برای فروش تولیدات این بخش در بازار های بین المللی با کمترین قیمت جهانی بوده و فرصت ارز آورزی را از دست صادرکنندگان ما گرفته است ..کشاورزان ما به دلیل نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی در حال حاضر با ریسک محصول تولید میکنند .. در حال حاضر محصولات کشاورزی به صورت خام و فرآوری شده صادر میشه که با توسعه این صنایع و تطابق تولید با استاندارد های جهانی میتونه بازار های صادرات و ارزش افزوده بهتر و بیشتر کنه

لینک به دیدگاه

سلام

من نمیتونم نظری بدم درسته دانشجو اقتصادم ولی هنوز ب اندازه کافی اطلاعات ندارم واز نظرات معصومه و آقا مهدی استفاده کردم جالبن کلا اقتصادیک ذهن خلاق میخاد.

لینک به دیدگاه
سلام

من نمیتونم نظری بدم درسته دانشجو اقتصادم ولی هنوز ب اندازه کافی اطلاعات ندارم واز نظرات معصومه و آقا مهدی استفاده کردم جالبن کلا اقتصادیک ذهن خلاق میخاد.

عزیزمی,, دقیقا به نکته خوبی اشاره کردی الهام جان کسی که وارد این رشته میشه باید فن بیان قوی و ذهن خلاقی داشته باشه تا از پسش بربیاد و تنهارشته کشاورزی که خیلی از نظر درسی و کاری سخته..

ایده دادن و خلاق بودن و فن بیان سه نکته مهم این رشتست.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...