رفتن به مطلب

آموزش VRay( مفاهیم پایه نورپردازی با IES)

ارسال های توصیه شده

سلام به همه دوستان عزیز علاقمند به اسکچاپ و VRay :icon_gol:

در این تاپیک من یک آموزش نورپردازی با وی ری در اسکچاپ رو از "اسکچاپ آرتیست" برای شما عزیزان ترجمه کردم. امیدوارم که دوستان نهایت استفاده رو ببرن.:icon_redface:

میتونید سوالاتتون رو در همین تاپیک عنوان کنید.

hy5l7cq6gqpev71zkw8p.jpg

من در این آموزش قصد دارم شما رو با مفاهیم ساده و اولیه نورپردازی با IES در VRay آشنا کنم.

0rknd65jdayro6m6v9ra.jpg

در این آموزش من طرح یک اتاق خواب ساده رو انتخاب کردم . تعدادی کامپوننت در اون قرار دادم و متریال های استفاده شده رو هم بدون Reflection و Bump اعمال کردم (بجز تعدادی از ظروف) تا رندرگیری سریع تری داشته باشم.اما بعدا بهتون یاد میدم که چطور با متریال ها کار کنیم.

خب مدل رو در زاویه دلخواهمون تنظیم میکنیم:

woar1e6lgiu44if3k0y4.jpg

خب برای شروع من یک چراغ سقفی رو ساختم و اون رو به یک کامپوننت تبدیل کردم ( از

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
میتونید کامپوننت رو دانلود کنید) و در چهار نقطه از کارم کپی کردم. مزیت اینکار این هستش که وقتی نورهای وی ری رو در اون قرار بدیم بصورت اتوماتیک در بقیه نمونه ها هم این نور اعمال میشه و وقتی یکی از نورها رو ادیت کنیم رو ی بقیه نورها هم این تغییرات اعمال میشه. توی تصویر زیر من یک نور IES ایجاد کردم و مقداری اندازه اون رو تغییر دادم و زیر لامپ قرار دادم( دقت کنین برای اینکه توی بقیه لامپ ها هم این نور اعمال بشه قبل از ایجاد اون باید از مسیر Edit Component لامپ نور رو قرار بدید).

a0sr8abhxjtg5jn1wei9.jpg

حالا در پنجره ادیت نور از قسمت File این گزینه 6B3_(100A19).ies انتخاب کنین (

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
). مقدار Power رو بدون تغییر همون 0 بزارید.

r3qxwnsu540igxtqab50.jpg

به نظر من استفاده از VRay Sun و Vray Physical Camera در رندرگیری از فضاهی بسته اهمیت چندانی نداره (این نکته برای مبتدیان مفیده.) دلیلش هم اینه که مجبور نیستیم زمان زیادی رو صرف بالانس نور و دوربین کنیم. دوربین فیزیکی وی ری و Sun با هم کار میکنن و یک نور قوی رو ایجاد میکنن. این دوربین امکاناتی مثل تنظیمات روشنایی و تاریکی و دیگر قابلیت هایی که یک دوربین عکاسی واقعی داره رو برای ما فراهم میکنه. چون ما اینجا به اونا نیاز نداریم پس غیرفعالشون میکنیم.

حالا یک رندر از کار میگیریم:

sayhemyndagicpg3xna.jpg

رندر بالا تاثیر روشنایی فتومتریک رو نشون میده اما من دوچیز دیگه رو هم میخوام :

1- منبع روشنایی در لامپ ها دیده بشه

2- شدت نور IES بیشتر بشه

برای حل قسمت اول من یک نور صفحه ای Rectanguar Light رو توی لامپ به عنوان منبع نور ایجاد میکنم.در پنجره ادیت نور شدت نور رو کم میزارم shadow رو هم غیرفعال میکنم و گزینه های Invisible و Double sided رو هم فعال میکنم

lb9og0oyeu9lpycnro8.jpg

حالا رندر میگیرم دقت کنین منبع نور توی لامپ ها مشخص شد.

t5rxaizlr8f7nth2f7un.jpg

برای حال دوم روی نور IES کلیک کنین و پنجره ادیت نور زو باز کنین. توی تنظیمات مقدار Power رو 7000 تنظیم میکنم و حالا رندر میگیرم:

3x1vvg6qvt6gc6hfsn7.jpg

اگر خواستین رنگ نور رو تغییر بدین توی همون پنجره تنظیمات نور رنگ دلخواهتون رو انتخاب کنین و ok کنید. من برای رندرم از رنگ زرد گرم استفاده کردم:

ztm4gph9tj9tbye6qt9.jpg

امیدوارم این آموزش توانسته باشه مقدار از سوالات و سردرگمی شمارو درباره نورپردازی با نورهای IES حل کرده باشه.

موفق باشید.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
  • 4 ماه بعد...
سلام.من مراحل رو انجام دادم ولی تو همین رندرگیری اول تصویر همش سیاه هستش.مشکل از کجاست؟:w000:

سلام

یکبار دیگه تنظیمات رو دقیق چک کنین

لینک به دیدگاه
چک کردم.وقتی از نورهای ies استفاده میکنم و رندر میگیریم سیاه میشه.تنظیمات کجا رو چک کنم؟

میتونید یه تصویر از پنجره تنظیمات نور کارتون برام اینجا قرار بدید؟

تصویر رو اینجا آپلود کنید.

لینک به دیدگاه

لینک رو گذاشتم امیدوارم درست باشه

در تنظیمات environment تیک GI وBG رو بردارید،شدت نور رو هم متناسب با مساحت محیط کارتون تنظیم کنید

لینک به دیدگاه
  • 9 ماه بعد...

ما که مبتدی هستیم چیزی نفهمیدیم

این نور SUN-BUM- ....رو از کجا باید غیر فعال کرد

من نور GI رو برداشتم ولی خیلی تاریک میشه

چجوری صحنه تو روشن است و رنگ تقریبا قرمز داره؟؟:ws3:

لینک به دیدگاه

احسان سلام

اسکچاپ کامپوترت ورژن چنده؟؟ من نتونستم وی ری تو اسکچاپ2015-2016-2013-2014 نصب کنم؟

این پلاگین ROUND CORNER رو هم نتونستم نصب کنم؟؟؟؟:sad0::sad0::sad0::sad0:

من الان اسکچاپ 7 و ویری 2 دارم؟

میشه فایل اسکچاپ و وی ری خودت رو برام بفرستی با پلاگین هایی که تو عکسات هست:ws3::ws3::4564::4564:

روش نصبشم برام توضیح بدی :icon_pf (34):

یه دنیا ممنون:icon_gol::icon_gol::icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

احسان سلام

اسکچاپ کامپوترت ورژن چنده؟؟ من نتونستم وی ری تو اسکچاپ2015-2016-2013-2014 نصب کنم؟

این پلاگین ROUND CORNER رو هم نتونستم نصب کنم؟؟؟؟

:sad0::sad0::sad0::sad0:

من الان اسکچاپ 7 و ویری 2 دارم؟

میشه فایل اسکچاپ و وی ری خودت رو برام بفرستی با پلاگین هایی که تو عکسات هست

:ws3::ws3:TAEL_SmileyCenter_Misc%20(305).gifTAEL_SmileyCenter_Misc%20(305).gif

روش نصبشم برام توضیح بدی

icon_pf%20(34).gif

یه دنیا ممنون

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

سلام تری دی کارهای حرفه ای، لطفا اگه کسی اطلاعاتی در این زمینه داره که چرا توی این رندرم جاهای تاریک به این صورت درمیاد؟ و ایا چاره ای واسه ی این هست؟

epp7xxmclv9zcmmrl5.jpg

لینک به دیدگاه
سلام تری دی کارهای حرفه ای، لطفا اگه کسی اطلاعاتی در این زمینه داره که چرا توی این رندرم جاهای تاریک به این صورت درمیاد؟ و ایا چاره ای واسه ی این هست؟

epp7xxmclv9zcmmrl5.jpg

من حرفه ای نیستم. ولی اگه منظورتون اون مستطیل سیاهه، به خاطر Rectangular Light تعریف شده نیست؟ :ws38:

لینک به دیدگاه
من حرفه ای نیستم. ولی اگه منظورتون اون مستطیل سیاهه، به خاطر Rectangular Light تعریف شده نیست؟ :ws38:

نه مستطیل رو که خودم اجرا کردم و پشتش یه هالوژن گزاشتم یه جورایی نور مخفی ساده، ولی سیاهی اطرافش که سایه ها میشن خیلی بی کیفیت دراومده و به صورت خط خط و مربع مربع درمیاد، سایه رو دقت کنید

لینک به دیدگاه
نه مستطیل رو که خودم اجرا کردم و پشتش یه هالوژن گزاشتم یه جورایی نور مخفی ساده، ولی سیاهی اطرافش که سایه ها میشن خیلی بی کیفیت دراومده و به صورت خط خط و مربع مربع درمیاد، سایه رو دقت کنید

آهاا. قبلاً تو یه کاری برخورد داشتم. اما یادم نمیاد کدوم قسمت بود دقیقاً :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...