رفتن به مطلب

پارتیشن بندی با کمک نرم افزار Paragon Partition Manager

amin 202 مهمان

ارسال های توصیه شده

amin 202 مهمان

8cw0536gepvk9rcwtw8.jpg

شاید براتون پیش اومده باشه کامپیوتری خریدید و پس از اجرای محیط ویندوزش متوجه شدید که هارد کامپیوترتون تنها 1 پارتیشن تحت عنوان C داره که ویندوز هم رو همون درایو نصبه...یکی از معایب این حالت اینه که اگر بنا به دلایلی مشکلی برای درایوتون پیش بیاد یا ویندوزتون بالا نیاد مجبورید با تمام اطلاعات ذخیره شده تو اون درایو خدافظی کرده و همه رو پاک کنید...البته میشه با اقداماتی همچون استفاده از mini windows داده ها رو تو یک هارد اکسترنال ذخیره کرد...ولی از قدیم گفتن پیشگیری بهتر از درمانه...درمان این مشکل هم تقسیم کردن هارد به 2 قسمته...یکی درایو ویندوز و دیگری درایو آزاد که میتونید اطلاعاتتون رو درش نگه دارید...برای اجرای این کار شما نیاز به اجرای عملیات پارتیشن بندی دارید.

یکی از بهترین نرم افزارایی که من در زمینه پارتیشن بندی شناختم این نرم افزاره...گرچه نرم افزارهای متعددی همچون Alcohol Partition و Partition Magic و حتی قسمت Manager خود ویندوز هم می تونن عملیات پارتیشن بندی رو انجام بدن،ولی از بین تمامی این روش ها من استفاده از نرم افزار Paragon Partition Manager رو پیشنهاد می کنم...چون علاوه بر سادگی و User Friend بودن ، بسیار قابل اطمینان هستش...این نرم افزار توانایی تبدیل FAT16 به FAT32 و FAT16/32 به NTFS و Ext2 FS به Ext3 FS رو داره و در قسمت پائین برخی از قابلیت های این نرم افزار رو توضیح دادم:

قابلیت های کلیدی نرم افزار Paragon Partition Manager:

- قسمت بندی مجدد فضاهای استفاده نشده و خالی دیسک سخت - تغییر اندازه پارتیشن ها بدون از دست دادن اطلاعات

- اجرای عملیات پارتیشن بندی پیشرفته: تغییر اندازه/ انتقال/ کپی/ ادغام /بازیابی پارتیشن های پاک شده

- تغییر خصوصیات پارتیشن ها: مخفی سازی/ آشکار سازی، فعال کردن/ غیر فعال کردن پارتیشن ها، تخصیص/ حذف نام درایو، تغییر Volume label و تبدیل File System

- تغییر خصوصیات هارد دیسک: تغییر SID، تغییر Primary Slot ها

- کپی (شبیه سازی) هارد دیسک یا پارتیشن ها به طور جداگانه

- کاوشگر درایو (کاملاً جاسازی شده درون نرم افزار) : جستجوی سریع پارتیشن هایی با فایل سیستم FAT, FAT32, NTFS, Ext2 or Ext3 ویرایش و یا کپی فایل ها و پوشه ها

- یکپارچه سازی پارتیشن ها و بهینه سازی اندازه کلاستر های آن ها

- قابلیت Password Protect كردن Boot كامپیوتر

- توانایی جلوگیری از بد سكتور گرفتن پارتیشن ها

- پشتیبانی از ویندوز ویستاو 7

- و ...

نکته مهم:من آموزش ورژن 9 این نرم افزار رو گذاشتم...ورژن های بعدی تا ورژن 12 دستوراتشون تقریباً با همون ورژن 9 یکیه....ورژن 14 هم اومده و از ویندوز 8 پشتیبانی می کنه...و یه فرقی هم که داره اینه که قدری ظاهر نرم افزار رو تغییر دادن...ولی دستورات همون دستوراته...زیاد روش کارشون با هم فرقی نداره...بازم اگر مشکلی داشتید مطرح کنید تا در حد توانم کمکتون کنم! :icon_redface:

قدم اول دانلود نرم افزاره...

بر اساس توضیحاتی که بالا دادم یکی از ورژنای زیر رو دانلود کنید...من پیشنهادم ورژن 12ه چون آموزشمون بر اساس این ورژن داده شده.

این لینک دانلود ورژن 12 این نرم افزار:(ججم 203MB)

:ws56:

این لینک دانلود نسخه 64 بیتی ورژن 14 این نرم افزار: (حجم 225MB)

این لینک دانلود نسخه 32 بیتی ورژن 14 این نرم افزار: (حجم 129MB)

منبع دانلود نرم افزار و پسورد های احتمالی : www.p30download.com

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان

تو این مرحله از آموزش می خوام نحوه کاهش یا افزایش درایوها رو آموزش بدم...

یک نکته خیلی مهم رو بهتون یادآور بشم...هنگام استفاده از این نرم افزار دقت کنید...بهتره که اون درایوی که قراره روش تغییرات اعمال کنید خالی باشه...چون اگر خالی باشه هم روند اعمال تغییرات تو چند ثانیه انجام میگیره و ثانیاً اگر خدای ناکرده حین کار با نرم افزار برق رفت یا ویندوزتون کرش کرد اطلاعاتتون صدمه ای نمیبیننن!

پس قبل از اجرای مراحل زیر سعی کنید که درایوتون خالی باشه...مگر زمانی که رو درایوتون ویندوز نصب باشه...که دیگه کاریش نمیشه کرد...باهاس ریسک کارتون رو به گردن بگیرید و برید جلو...:ws3:

گام اول : شروع کار بدین نحوه که بعد از نصب و کرک کردنش با استفاده از راهنمای فایل "Read me" تو پوشه سورس نرم افزاری که دانلود کردید و البته ریستارت کردن سیستمتون بعد از نصب،نرم افزار رو اجراء کنید...مثل تصویر زیر:

qz343d1w14cumeujw54h.jpg

گام دوم: انتخاب محیط کاری که ما اینجا محیط آخر (Advanced Partitioning) رو انتخاب می کنیم.

6wweef6uww893bljqq5w.jpg

گام سوم: محیط نرم افزار بشکل زیر براتون باز میشه...

درایوی که قصد دارید حجمش رو کم یا زیاد کنید رو انتخاب کنبد...اینجا من می خوام حجم درایو D رو کم کنم و یک پارتیشن دیگه به نام G بعد درایو D ایجاد کنم.

mw3fqdacs6hfd6zx4h8.jpg

گام چهارم: بعد از انتخاب پارتیشنی که می خوایم تغییرات رو روش اعمال کنیم،طبق تصویر زیر از منوی Properties دستور Move/Resize Partition رو اجراء میکنیم که کادری جداگانه باز میشه.

تو این قسمت با کلیک روی فلش مقابل Volume Size آسانسوری نمایان میشه که با درگ کردن اون به چپ و راست میتونید حجمی که بعد از درایو انتخابیتون ایجاد میشه رو تعیین کنید.دکمه Yes رو بعد از اطمینان از حجم مورد نظر کلیک کنید.

wyhpjuxvenu3of4pcl.jpg

اگر خواستید پارتیشن جدیدتون قبل از درایو انتخابیتون ایجاد بشه کافیه مطابق شکل زیر از قسمت Free Space Before تغییرات رو اعمال کنید.

85zyrdfnsgrndl7zmdm.jpg______________________________________________________________

گام پنجم:

تو این مرحله باید پارتیشنی که بعد از درایومون ایجاد شده و هیچ فرمت و شکلی نداره رو تثبیت کنیم...به عبارتی بهش اسم،فامیل:ws3: و فرمت بدیم...

روی پارتیشن راست کلیک کرده و گزینه Create Partition رو انتخاب می کنیم...کادری جدید باز میشه.

تو کادر جدید به چیزی دست نزنید...اسمش رو مشخص کرده و دکمه Yes رو کلیک کنید.

crjlkguc3b27ee0upwk5.jpg

گام ششم: تو این مرحله میبینید که تغییرات نوار Basic Hard Disk نشون داده میده که پارتیشن جدیدمون ایجاد شده...حالا نوبت به تثبیت داده ها و اعمال تغییرات رسیده.

از منوی ابزار دکمه ی Apply رو کلیک کرده و Yes رو انتخاب می کنیم.

coqmmbzuq54mzjvktlxn.jpg______________________________________________________________

گام هفتم: مراحل شروع به تثبیت شدن می کنن...هنگام اجرای این مرحله به هیچ وجه کامپیوترتون رو خاموش نکنید!

اگر خاموش کنید هاردتون به فنا میره...

:ws3:

34q8884dy9gbeykqr391.jpg

در انتها شاید نرم افزار اجازه Reboot شدن رو بخواد ازتون...این کار بعلت این اتفاق میوفته که فایلایی که حین پارتیشن بندی قراره جابجا بشن حین انجام پارتیشن بندی توسط ویندوزتون مورد استفاده قرار می گرفتن و نرم افزار نتونسته اونارو منتقل کنه....

هیچ ترسی نداره...اجازه reboot رو به نرم افزار بدید تا نرم افزار بعد از ریستارت شدن ادامه فرآیند رو تو محیط Boot انجام بده.:w16:

باید صبر داشته باشید...مخصوصاً اونایی که با هارد پر میخوان پارتیشنبندی کنن...ممکنه فرآیند 5-6 و یا حتی 12 ساعت به طول بیانجامه...پس صبور باشید...به نرم افزار اعتماد داشته باشید تا کار رو انجام بده...از نتیجه راضی خواهید بود.

فقط یادتون باشه که تو این مرحله هم نباید به هیچ وجه کامپیوترتون خاموش بشه...:icon_redface::icon_gol:

در ادامه اگر وقت کردم محیط های دیگه نرم افزار رو هم آموزش میدم...

:a030:

هرگونه پیشنهاد...انتقاد و سوالی داشتید همیجا مطرح کنید....فقط اسپم نکنید خواهشا...:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

سلام، میشه سریع راهنماییم کنید. من میخواستم 3 گیگ به حجم درایو C اضافه کنم.. وارد قسمت Partition Manager نرم افزار شدم بعد رو درایو D راست کلیک کردم بعد گزینه Move/Resize Partition رو انتخاب کردم. بعد قسمت Free space before عدد 3000 نوشتم. بعد از ریستارت شدن کامپیوتر الان درایو D دو قسمت شده. چطوری 3 گیگ قسمت جدا شده از D رو به درایو C اضافه کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

لینک به دیدگاه
سلام، میشه سریع راهنماییم کنید. من میخواستم 3 گیگ به حجم درایو C اضافه کنم.. وارد قسمت Partition Manager نرم افزار شدم بعد رو درایو D راست کلیک کردم بعد گزینه Move/Resize Partition رو انتخاب کردم. بعد قسمت Free space before عدد 3000 نوشتم. بعد از ریستارت شدن کامپیوتر الان درایو D دو قسمت شده. چطوری 3 گیگ قسمت جدا شده از D رو به درایو C اضافه کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

ممکنه وارد نرم افزار Partition Magic بشید و از صفحه اصلی که درایوها معلومه یه عکس اینجا قرار بدید؟

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

درود

من لب تاپ ایسوز دارم با ویندوز 8 ، خواستم ویندوز جدید 8.1 رو نصب کنم که توی مراحل نصب با پیغام

Windows cannot be installed to this disk. The selected disk is of the GPT partition style

مواجه شدم . اگه ممکنه جهت تغییر mbr به gpt در این نرم افزار آموزش بدید ضمنا من درایو C رو هم فرمت کردم و با PARAGON PARTITION MANAGER سیستم بوت نمیشه! سپاسگزار هستم از دوستان عزیزی که بتونن راهنمایی کنند.

لینک به دیدگاه
درود

من لب تاپ ایسوز دارم با ویندوز 8 ، خواستم ویندوز جدید 8.1 رو نصب کنم که توی مراحل نصب با پیغام

Windows cannot be installed to this disk. The selected disk is of the GPT partition style

مواجه شدم . اگه ممکنه جهت تغییر mbr به gpt در این نرم افزار آموزش بدید ضمنا من درایو C رو هم فرمت کردم و با PARAGON PARTITION MANAGER سیستم بوت نمیشه! سپاسگزار هستم از دوستان عزیزی که بتونن راهنمایی کنند.

سلام

توی این

، تیدیل GPT به MBR رو توضیح داده

تبدیل GPT به MBR:

دیسک ویندوز رو توی درایو قرار بده و انگار که میخوای ویندوز نصب کنی. بعد

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
که رسیدی دکمه shift+ f10 رو با هم میزنی و یه کادر سیاه رنگ که معمولاً به cmd معروفه برات باز میشه. باید دستورای زیر رو با دقت توش بنویسی و بعد وارد کردن هر خط اینتر بزنی.

کد:

توی خط سوم منظورم از Disk 0 همون هاردی هست که میخوام تبدیلش کنم و ویندوز روش نصب کنم. البته تو عکس پایین دقیق توضیح دادم.

131918d1376104351-2-png

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

منparagon partition رو نصب کردم،وقتی خاستم درایومو از پریمری به لجیکال ببرم ،وقتی کارش تموم شد و سیستم ریست کرد ،دیگه کامپیوتر بالا نیومد.

یعنی وقتی کامپیوتر رو روشن میکنم اون صفحه مشکی که نوشته ها داخلش میان ،میاد و دوباره ریست میشه سیستم.یعنی از موقع روشن شدن سیستم تا ریستارتش حدود دوتانیه طول میکشه.مشکلش چیه و چیکارش کنم،

لینک به دیدگاه

منparagon partition رو نصب کردم،وقتی خاستم درایومو از پریمری به لجیکال ببرم ،وقتی کارش تموم شد و سیستم ریست کرد ،دیگه کامپیوتر بالا نیومد.

یعنی وقتی کامپیوتر رو روشن میکنم اون صفحه مشکی که نوشته ها داخلش میان ،میاد و دوباره ریست میشه سیستم.یعنی از موقع روشن شدن سیستم تا ریستارتش حدود دوتانیه طول میکشه.مشکلش چیه و چیکارش کنم،

سلام دوست عزیز

برای چی می خواستین درایوتون رو از Primary به Logical تبدیل کنین؟ درایو :C رو به Logical تبدیل کردین؟

سیستم عامل فقط از روی درایوهایی که primary هستن می تونه بالا بیاد.

لینک به دیدگاه
خب الان راه حل چیه؟ اگه بخام رو همون حالت پریمری تنظیم کنم چیکار کنم؟

راهنمایی کنید الان چیکار کنم ویندوز بالا بیاد؟

مرسی

دوباره چک کردم برای ویندوز سون اون درایو 100 مگابایتی (همین حدود) System Reversed باید Primary و Active باشه، ویندوز های بعد از اون هم احتمالا چنین حالتی باید داشته باشن.

خب چون سیستم عاملتون بالا نمیاد، اول تست کنین که با یه دی وی دی سیستم عامل خودتون، از repairش میشه استفاده کرد یا نه، اگه بشه ممکنه بتونه این تنظیمات رو درست کنه.

اگه نمیشه که باید از یه سیستم عامل پرتابل که چنین قایلتی داشته باشه، یا مثلا بشه همین نرم افزاری که استفاده کردین رو روش نصب کرد، استفاده بشه که تنظیمات به حالت فبل بر گرده. خودم با این ویندوز های پرتابل یا حتی لینوکس و اینا کار نکردم، بدونم چجوری هستن، می تونن اینکار رو انجام بدن یا نه. یا اینکه از یه نرم افزار پارتیشن بندی که قابلیت اجرا تو حالت بوت رو داره استفاده کنین، از سایت p30download چک کردم، انگار این یکی می تونه چنین کاری انجام بده:

[h=1]

[/h]

در غیر این صورت که نیاز هست دوباره ویندوز نصب کنین، شاید نیاز به فرمت دوباره هارد هم داشته باشین. ولی روی روش هایی که قبلش گفتم وقت بذارین، به احتمال زیاد قابل انجام هست، ولی اینکه دقیق چجوری رو نمی دونم.

امیدوارم با همون repair ویندوز اوکی بشه، از همه راحت تر هست.:ws3:

لینک به دیدگاه

من

repair رو از سی دی ویندوز اوردم،ولی همه قسمت هاشو که رفتم نشد کاری کرد،ولی یه گذینه cmd داشت،دستوری هست که من بنویسم و درست بشه؟

درضمن ویندوز هم نتونستم نصب کنم

ممنون میشم کمک کنید

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
سلام من لپ تاپ لنوو z500 دارم میخواستم پارتیشن هامو دیلت کنم، هیچ جوره نمیشه کسی هست راهنمایی کنه؟

سلام دوست عزیز

از همین نرم افزار یا نرم افزاری مثل Acronise Disk Director می تونی استفاده کنی. اطلاعات داخلشون رو نمی خوای؟ شاید Disk managment ویندوزم بتونی استفاده کنی، البته فکر کنم فقط اجازه داشتن دو پارتیشن رو میده.

اگه پارتیشن بکاپت رو هم حذف کنی دیگه نمی تونی ازش استفاده کنی، معمولا ویندوز سیستم و درایور ها رو توش قرار میدن که کاربر بتونه لپ تاپ رو به ویندوز و درایورهایی که روز اول روش نصب بود برگردونه، یعنی همه دوباره نصب میشن.

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

سلام دوستان.من ویندوز 7 دارم و با استفاده از disk manager خود ویندوز یه پارتیشن دیگه ساختم وبعدش همه ی هارد danamic شد راهی نمیشناسید که بشه بدون از دست رفتن اطلاعات پارتیشن ه ا رو basic کنم؟؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام یه سوال من نسخه 15 پارتیشن منجر رو نصب کردم و حالا می خوام درایو g رو که 40 گیگ هست رو نصف شو به c و نصف دیگه شو به e فضاشو منتقل کنم. من درایو g رو فرمت هم کردم حالا باید چکار کنم؟ لطفا راهنماییم کنید

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...
سلام من میخوام حجم یکی از درایوام که حدود 140 گیگ هست به c منتقل کنم یه توضح ساده بدین

سلام دوست عزيز

آموزش هاي صفحه قبل رو دنبال كنين، ساده توضيح داده شده.

فكر كنم كارتون با گزينه Merge Partition راه بيفته.

البته درايو C چون سيستم عامل روش هست يه خورده دردسر ممكنه داشته باشه، از اطلاعاتتون يه بكاپي بگيرين.:a030:

لینک به دیدگاه
ویندوز من 10 بود پارتیشن درایو c قابل تغییر نبود با این نرم افزار:4564:

براي ويندوز 10 يه بار اگه اشتباه نكنم از AOMEI Partition Assistant Pro استفاده كردم، با اينكه حجم خيلي كمي هم داشت ولي عالي بود، حجم C هم تغيير دادم.:a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...