رفتن به مطلب

آلمان و جنگ جهانی دوم

ShErViN

ارسال های توصیه شده

420px-Bundesarchiv_Bild_101I-126-0347-09A%2C_Paris%2C_Deutsche_Truppen_am_Arc_de_Triomphe.jpg

رژه سربازان آلمانی در خیابانهای پاریس

جنگ جهانی دوم به طور رسمی با حمله آلمان به لهستان آغاز گردید . دورانی که در حال حاضر در آن به سر میبریم تا حد زیادی متاثر از این جنگ بزرگ است . پس شناخت عوامل این جنگ و چگونگی آغاز ، ادامه و پایان آن تا حد زیادی در شناخت جهان معاصر موثر است .

آلمان به عنوان آغازگر و موثرترین کشور درگیر در جنگ نقش فعالی در شکل گیری حوادث زمان جنگ داشت . هرچند شروع طوفانی آلمان بسیاری از کشورهای جهان را متقاعد کرد این نازیسم در آینده نزدیک بر جهان مسلط خواهد شد اما اشتباهات مکرر و کوچک و بزرگ سران حزب نازی باعث شکست این قدرت بزرگ در جنگ گردید و نقشه سیاسی جهان را به گونه ای که در زمان جنگ سرد بود رقم زد .

در این جستار قصد داریم به بررسی نقش آلمان در جنگ جهانی دوم بپردازیم .

لینک به دیدگاه

خب بحث رو باید خودم ادامه بدم انگار

اتفاقا امروز رفتم انقلاب کتاب نبرد من اثر خود هیتلر رو خریدم . حتما میخونمش ... خیلی باید جالب باشه .

به نظر من آلمان پتانسیل پیروز شدن در جنگ رو داشت اگه هیتلر رهبری نظامی جنگ رو به فرماندهانش واگذار میکرد چون واقعا در این زمینه اندازه یک سرباز تخصص نداشت !

لینک به دیدگاه

اگه بخوام بحث رو باز تر کنم اشتباهات هیتلر باعث شکست آلمان در جنگ جهانی دوم شد . واقعا تصمیم گیری های هیتلر بعضا روی حمله ها عصبی بود تا تفکرات نظامی !

به عنوان مثال عدم حمله به انگلیس در دونکرک ، حمله به شوروی ، حمله به یوگسلاوی ، استفاده از تجهیزات غیر کارآمد و ...

لینک به دیدگاه

خب رفیق تا انقلاب رفته بودی از نمایندگی اطلاعات کتاب ظهور وسقوط قدرتهای بزرگ رو میخریدی تا ببینی اتفاقات 500 سال اخیر دنیا چطوری رقم خورده

المان به اشتباهات هیتلر نباخت

هیتلر شاید جزو معدود کسایی بود که تزهای نظامیش همتا ندارن

ولی اگه اون کتاب رو بخونی قشنگ توضیح میده که چجوری قدرت نامی اروپا فرانسه-چطوری زیر اتش المانیها محو میشه وجالبه کتاب قبل از فروپاشی شوروی نوشته شده وتمام پیش بینی ها وارزیابی های نویسنده یک به یک امروز مصداق پیدا کردن

موفق باشیم

لینک به دیدگاه
خب رفیق تا انقلاب رفته بودی از نمایندگی اطلاعات کتاب ظهور وسقوط قدرتهای بزرگ رو میخریدی تا ببینی اتفاقات 500 سال اخیر دنیا چطوری رقم خورده

المان به اشتباهات هیتلر نباخت

هیتلر شاید جزو معدود کسایی بود که تزهای نظامیش همتا ندارن

ولی اگه اون کتاب رو بخونی قشنگ توضیح میده که چجوری قدرت نامی اروپا فرانسه-چطوری زیر اتش المانیها محو میشه وجالبه کتاب قبل از فروپاشی شوروی نوشته شده وتمام پیش بینی ها وارزیابی های نویسنده یک به یک امروز مصداق پیدا کردن

موفق باشیم

اون کتاب گرون بود خب
:hanghead:

ولی مثلا من هنوز نمیدونم چرا هیتلر در حالی که در عرض دو سه روز میتونست انگلیس غافلگیر شده رو اشغال کنه 72 ساعت آتش بس اعلام کرد تا انگلیس نیروهاش رو سر و سامان بده !

یا اینکه چرا پیمان عدم تجاوز با شوروی رو زیر پا گذاشت در حالی که اگه به شوروی حمله نمیکرد در جبهه غرب احتمال زیاد پیروز میشد .

یا اینکه چرا به متحد خودش یوگسلاوی حمله کرد و چهار هفته طلایی که در فتح روسیه بسیار میتونست موثر باشه رو بیهوده هدر داد .

لینک به دیدگاه

:ws28:

خب باشه خواستی من میرسونم بهت بخونی

البته باید پست کنم یا بدم یکی از بچه ها بیاره تهران بری بگیری یا خودم اومدنی بیارم برات

الان اگه من اینارو توضیح بدم شیرینی خوندن اون کتاب از بین میره

هرچند اشاره مستقیمی به هیچکدوم از این موضوعات نکرده وفقط تحلیل شرایط سیاسی واقتصادی بوده ولی واقعا جالبه

لینک به دیدگاه
:ws28:

خب باشه خواستی من میرسونم بهت بخونی

البته باید پست کنم یا بدم یکی از بچه ها بیاره تهران بری بگیری یا خودم اومدنی بیارم برات

الان اگه من اینارو توضیح بدم شیرینی خوندن اون کتاب از بین میره

هرچند اشاره مستقیمی به هیچکدوم از این موضوعات نکرده وفقط تحلیل شرایط سیاسی واقتصادی بوده ولی واقعا جالبه

فعلا همین کتاب نبرد من رو بخونم ببینم این تصمیمات عجیب و غریب رو از کجاش در آورده آخه ؟!

مثلا بیخود و بی جهت یه توپ با کالیبر 500 م.م میسازه که فرضا 100 کیلومتر هم برد داشته باشه ... تازه این توپ 500 نفر خدمه میخواد و لجستیک وحشتناک ! ولی مسلما در برابر حمله هوایی خیلی آسیب پذیره و هزینه بالاش به توانایی هاش چیره میشه ...

تقریبا غیر از آلمان هیچ کشوری در جنگ جهانی دوم علاقه نداشت این تسلیحات عجیب و غریب رو به کار بگیره !

اون وقت هواپیمای جت رو که سال 1938 در آلمان پرواز هم کرده رو میذارند خاک بخوره و تازه در سال 1943 ازش به طور محدود استفاده میکنند در حالی که اگه از همون اول هواپیماهای آلمانی به موتور جت مجهز میشد برتری محسوس هوایی از آن آلمان بود و دیگه خبری از اون بمباران های وحشتناک آلمان در انتهای جنگ توسط متفقین نبود

لینک به دیدگاه

کتاب نبرد من به کل تحریف شدس

تونستی نسخه فرانسوی یا آلمانیشو بخون ......من دارم نسخه انگلیسیشو میخونم اینم یکم تحریف شده

در مورد کتاب ظهور و افول قدرتهای بزرگ هم بگم که این کتاب محشره ......ولی باید حوصلشو داشته باشید

لینک به دیدگاه
کتاب نبرد من به کل تحریف شدس

تونستی نسخه فرانسوی یا آلمانیشو بخون ......من دارم نسخه انگلیسیشو میخونم اینم یکم تحریف شده

در مورد کتاب ظهور و افول قدرتهای بزرگ هم بگم که این کتاب محشره ......ولی باید حوصلشو داشته باشید

ای بابا حالا بیخیال کتاب نبرد من ! ( چقدرم کسل کننده بود تا حالاش ! )

در مورد خود جنگ یه چی بگید خب

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...