رفتن به مطلب

تجربه های یک مهندس شیمی !!

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان عزیز

به نظر من مهمترین مسئله در هر کاری داشتن تخصص و همینطور تجربه هست ..

شاید اینجا جای خوبی باشه تا هرکس از تجربیات حرفه ایش صحبت کنه تا دیگران هم استفاده کنند. موفق باشید .

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 50
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

شاید این فقط مختص مهندسی شیمی نباشه اما اولین تجربه ای یه مهندسی که بعد از چهار سال با هزار بدبختی مدرک گرفته و وارد دنیای صنعتی شده اینه که تازه می فهمه همه اونهایی رو که خونده کمترین استفاده ای ندارن وباید از اول شروع کنه به یاد گیری !!

لینک به دیدگاه
شاید این فقط مختص مهندسی شیمی نباشه اما اولین تجربه ای یه مهندسی که بعد از چهار سال با هزار بدبختی مدرک گرفته و وارد دنیای صنعتی شده اینه که تازه می فهمه همه اونهایی رو که خونده کمترین استفاده ای ندارن وباید از اول شروع کنه به یاد گیری !!

ممنون می‌شم بیشتر برامون توضیح بدین :wubpink:

لینک به دیدگاه
ممنون می‌شم بیشتر برامون توضیح بدین :wubpink:

مثلا یه مهندس شیمی درس های ترمو 1و2 ،انتقال حرارت ، جرم ، سیالات ، موازنه ، کنبرل فرایند ...و خیلی دیگه رو پاس میکنه اما وقتی وارد دنیای صنعت میشه میبنه اونجا نیازی نیست تاور (برج ) طراحی کنی ایسچنجر(مبدل ) و ولو ، مخزن ، برج تقطیر ، راکتور ، کمپرسور ، پمپ ، بلکه تو ایران فقط نقش یک مصرف کننده رو بازی میکنی کسی که برای استفاده از این وسایل نیاز به اطلاعات به روز و کاربردی داره ...اون محاسبات قدیمی و فقط بدرد دانشگاه و استاد می خوره !!!

لینک به دیدگاه

برای شروع کمی در مورد کار با پمپ های کریوجنیک یا فوق سرد میگم این پمپ ها همونطور که از اسمشون پیداست برای دما های خیلی سرد ساخته شدند برای مثال پمپاژ اکسیژن مایع با دمای منفی 186 و نیترون مایع با دمای منفی 194 .

بنابراین این پمپها هنگام بهره برداری باید شرایط خاصی ذاشته باشند و به اصطلاح cool down شده باشند یعنی طی فرایندی چند ساعته (بستگی به بزرگی پمپ دارد ) به دمای منفی 140 تا منفی 170 رسیده باشتد بعد به صورت مینیم لود استارت شوند و اگر همه موارد پمپ اوکی بود بعد از کذشت مدت زمانی خاص فول لود شوند ...

فرایند cool down به کمک مایع در ون مخزن پمپ صورت میگیرد و معمول به دو روش عمده می باشد در روش اول مه زمان ان بیشتر است ورودی و حروجی پمپ را بسته و از طریق مسیر ریسایکل یا مینیمم فلو انجام میشود این مسیر معمولا با بالای مخزن در ارتباط می باشد در نتیچه بحارات سرد را به درون پمپ هدایت می کند و این بخارات از طریق درین ها و یا ولو های دگزین تخلیه میشود...

لینک به دیدگاه

قبل از اینکه در مورد نحوه cool down کردن پمپ های فوق سرد بیشتر توضیج بدم یه سوال داشتم .ببینید دوستان کشور ما در زمینه صنعت نسبت به کشو.ری مثل امریکا . و کشو.رهای اروپایی و بعصی کشور های اسیایی خیلی عقبه و این باعث شده که ما برای تامین نیاز هامون تقریبا از تکنولوژی 60 سال پیش و در بعصی موارد بیشتر اون استفاده کنیم تازه اگه اون هم اگه بفروشند !

و اینکه ما بخوایم به راحتی از صنعت اونها جلو بزنیم اونم تو این شرایط تقریبا محال پس چه کار باید گرد نمیشه دست رو ذست گداشت که ؟

من خودم جوابم کاره گروهیه ..بله چیزی که کمبودش به شدت تو هر زمینه ای اجساس میشه ...

کار گروهی در کوچکترین موارد هم تاثیرات شگفت امگیزی به چا میذاره که باورش سخته ..

امید وارم ما هم بتونیم یه گروه خوب تشکیل بدیم برای بدست اوردن نطلاعات و تجربیات بیشتر

فراموش نکنیم اطلاعات در جهان امروز مساوی است با قدرت و افتدار

لینک به دیدگاه

بله در ادامه نوع دوم cool down در پمپ های فوق سرد از طریق ولو ورودی است این ولو درابندا تا پنج درصد از طریق اپراتور اتاق کنترل باز شد در حالی که خروجی پمپ بسته است در نتیجه فشار پمپ بالا رفته بنابرین مسیر های در ین به ارامی بازشده تا ویپر یا همان بخار های ایجاد شده به ارامی تخلیه شود و پمپ شروع به سردشدن کند که این کار هرچقدر ارامتر انجام شود نتیجه بهتری دارد . و با توجه به دبی و میزان فلو خروجی پمپ زمان سرد شدن ان متفاوت است .

لینک به دیدگاه

فرق shooting با blow out چیه ؟

خوب دوستان عزیز شاید این موضوع یه جورایی هم مربوط به بچه های مکانیک باشه هم مهندسی شیمی ..اینکه چطور یه لاین را باید اماده بهره برداری کرد وفشار و تناژبخار چقدر باشه تا لاین اسیب نبینه اینها وخیلی از موارد دیگه را مهندس پایپینگ انجام میده اما کارهای که یک مهندس شیمی هم باید در رابطه با ابن دو مورد انجام بدهد کم نیست ..

بهره برداری از وسایل صنعتی از عمده کارهایی است که مهندس شیمی باید درانجام ان تجربه کافی داشته باشه ...

دوستان تجربه ونظر خودتون رو در این دو مورد بگید لطفا ...

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
فرق shooting با blow out چیه ؟

خوب دوستان عزیز شاید این موضوع یه جورایی هم مربوط به بچه های مکانیک باشه هم مهندسی شیمی ..اینکه چطور یه لاین را باید اماده بهره برداری کرد وفشار و تناژبخار چقدر باشه تا لاین اسیب نبینه اینها وخیلی از موارد دیگه را مهندس پایپینگ انجام میده اما کارهای که یک مهندس شیمی هم باید در رابطه با ابن دو مورد انجام بدهد کم نیست ..

بهره برداری از وسایل صنعتی از عمده کارهایی است که مهندس شیمی باید درانجام ان تجربه کافی داشته باشه ...

دوستان تجربه ونظر خودتون رو در این دو مورد بگید لطفا ...

دوست عزيز ممنون از توضيحات کاملتون، خوب بايد بگم الان حدود 8 ساله که فارغ‌التحصيل شدم، و حدود 6 ساله که توي پتروشيمي کار مي کنم و خيلي چيزا ديدم‌، اما پيشرفت کاري من در پتروشيمي فقط بر پايه مهندسي شيمي بوده، ديد شخصي که ترموديناميک، انتقال حرارت، عمليات واحد، سينتيک و راکتور، کنترل و ... و در پايان طرح و اقتصاد مهندسي خونده خيلي با يک ديپلمه فرق مي‌کنه و راهي رو که يه ديپلم رياضي بايد تو 2 سال بره، حدود 6ماه تموم مي‌کنه و البته بسته به قابليت‌هاي شخصي خودش پيشرفت هم مي کنه.

در مورد Blow out جهت تميز کاري مسير‌ها و لوله هايي که بعدا در اونها جريان‌هاي گازي خواهيم داشت انجام ميشه و با يک فلو مشخصي معمولا هوا و در موارد کمي ازت با فشار حدود 2 بار چندين ساعت جريان برقرار ميشه تا گرد و غبار و چيزهاي اضافه درون خطوط لوله به بيرون پرتاب بشه.

Shooting تقريبا هدف همون هدف بالاست با اين تفاوت که مثلا چندين لايه پلاستيک در انتهاي يک مسير بسته ميشه و بعد با ازت فشار گيري انجام ميشه تا بالاخره پلاستيک‌ها پاره ميشن و مي‌ترکند که اين شوک گرد و غبار درون خطوط لوله رو به بيرون پرتاب مي‌کنه.

براي تميز کاري خطوط لوله بخار از روشي شبيه روش اول اما با نام Steam out استفاده ميشه.

براي تميزکاري خطوط لوله‌اي که بعد در اونها آب و يا روغن خواهيم داشت روش Water flushing و Oil Flusing به کار ميره.

درود

لینک به دیدگاه
دوست عزيز ممنون از توضيحات کاملتون، خوب بايد بگم الان حدود 8 ساله که فارغ‌التحصيل شدم، و حدود 6 ساله که توي پتروشيمي کار مي کنم و خيلي چيزا ديدم‌، اما پيشرفت کاري من در پتروشيمي فقط بر پايه مهندسي شيمي بوده، ديد شخصي که ترموديناميک، انتقال حرارت، عمليات واحد، سينتيک و راکتور، کنترل و ... و در پايان طرح و اقتصاد مهندسي خونده خيلي با يک ديپلمه فرق مي‌کنه و راهي رو که يه ديپلم رياضي بايد تو 2 سال بره، حدود 6ماه تموم مي‌کنه و البته بسته به قابليت‌هاي شخصي خودش پيشرفت هم مي کنه.

در مورد Blow out جهت تميز کاري مسير‌ها و لوله هايي که بعدا در اونها جريان‌هاي گازي خواهيم داشت انجام ميشه و با يک فلو مشخصي معمولا هوا و در موارد کمي ازت با فشار حدود 2 بار چندين ساعت جريان برقرار ميشه تا گرد و غبار و چيزهاي اضافه درون خطوط لوله به بيرون پرتاب بشه.

Shooting تقريبا هدف همون هدف بالاست با اين تفاوت که مثلا چندين لايه پلاستيک در انتهاي يک مسير بسته ميشه و بعد با ازت فشار گيري انجام ميشه تا بالاخره پلاستيک‌ها پاره ميشن و مي‌ترکند که اين شوک گرد و غبار درون خطوط لوله رو به بيرون پرتاب مي‌کنه.

براي تميز کاري خطوط لوله بخار از روشي شبيه روش اول اما با نام Steam out استفاده ميشه.

براي تميزکاري خطوط لوله‌اي که بعد در اونها آب و يا روغن خواهيم داشت روش Water flushing و Oil Flusing به کار ميره.

درود

ممنون دوست خوب باید بگم که خیلی خوشحالم که با شما اشنا شدم امیدوارم بتونم از تجربیات شما استفاده کنم ..

دوست مهندسم پیشرفت شما قابل تحسینه و منم منکر تفاوت های یک مهندس با نفر دیپلمه نمیشم ...اما شما بهتر میدونید که با استفاده نادرست از نفر مهندس در صنعت مخصوصا نوپای پتروشیمی تفاوت های تحصیلی کمرنگ و کمرنگ تر میشه ...مثلا یک مهندس بعد از اندک اموزشی یک راست میره اتاق کنترل و تنها چیزی که از صنعت یاد میگیره همان تجربیات اولیه است ...و بعد از یک مدت دیگه براش افت داره که بخواد از اتاق کنترل بیاد بیرون وشاهد تجربیات عملی تازه تر باشه ...به هر حال شما با تجربه ترید ..

نظراتتون هم درست بود با این تفاوت که Shooting به اعملیاتی اطلاق میشه که یک صفحه نازک و صاف و سیقلی مسی یا فلزی جلو بخار خورجی لاین قرار میدن که اسم این صفحه tiger است هر از چند وقت این صفحه رو چک میکنند که اگر سطح اون ذربه دیده باشد دوباره کار را ادامه بدهند و اگر سطح ان بدون اسیب باشد یعنی ذره ای بیرون نیامده ولاین پاک شده است ..

او چیزی که شما توضیح دادید رب چر هست

لینک به دیدگاه
ممنون دوست خوب باید بگم که خیلی خوشحالم که با شما اشنا شدم امیدوارم بتونم از تجربیات شما استفاده کنم ..

تازه تر باشه ...به هر حال شما با تجربه ترید ..

نظراتتون هم درست بود با این تفاوت که Shooting به اعملیاتی اطلاق میشه که یک صفحه نازک و صاف و سیقلی مسی یا فلزی جلو بخار خورجی لاین قرار میدن که اسم این صفحه tiger است هر از چند وقت این صفحه رو چک میکنند که اگر سطح اون ذربه دیده باشد دوباره کار را ادامه بدهند و اگر سطح ان بدون اسیب باشد یعنی ذره ای بیرون نیامده ولاین پاک شده است ..

او چیزی که شما توضیح دادید رب چر هست

رپجر Ruptureيعني پاره شدن يک صفحه يا تيوبهاي يک مبدل گرمايي يا چيزي مثل اين اون عمليات خاص که من گفتم ميشه پلاستيک شوتينگ، تارگت يا هدف وسيله‌اي است که بيشتر در عمليات steam out يا blow out در مسير خروجي جريان تميز کننده قرار ميدن تا ميزان تميز شدن خط لوله رو بررسي کنن، به هر حال بايد فهميد که چه زماني مسير ديگه تميز شده و اون رو ايزوله کرد.

ضمنا خيلي مهندس‌ها هم ديدم که سالها درجا زدن اونا ديگه خودشون خواستن، اما اين رو بدونين که لياقت يک مهندس شيمي انجام کار تکراري در يک شرکت نيست و خودتون رو گرفتار نکنيد. من خيلي جابه جا شدم در کارم اما هيچکدوم رو پيشرفت نمي‌دونم.

ممنون

لینک به دیدگاه
رپجر Ruptureيعني پاره شدن يک صفحه يا تيوبهاي يک مبدل گرمايي يا چيزي مثل اين اون عمليات خاص که من گفتم ميشه پلاستيک شوتينگ، تارگت يا هدف وسيله‌اي است که بيشتر در عمليات steam out يا blow out در مسير خروجي جريان تميز کننده قرار ميدن تا ميزان تميز شدن خط لوله رو بررسي کنن، به هر حال بايد فهميد که چه زماني مسير ديگه تميز شده و اون رو ايزوله کرد.

ضمنا خيلي مهندس‌ها هم ديدم که سالها درجا زدن اونا ديگه خودشون خواستن، اما اين رو بدونين که لياقت يک مهندس شيمي انجام کار تکراري در يک شرکت نيست و خودتون رو گرفتار نکنيد. من خيلي جابه جا شدم در کارم اما هيچکدوم رو پيشرفت نمي‌دونم.

ممنون

تشکر صمیمانه ..:icon_gol:

البته دوست خوب شما درست میگید همه چی مربوط میشه به خود ادم . میزان علاقش ...حالا اگه امکان داره میشه بگید کودوم پتروشیمی ها کار کردی و تو چه واحد هایی؟

لینک به دیدگاه

expansion turbine

قبل از اینکه سیال های گازی را به برج تقطبر بفرستند باید به نجوی سیال سرد شود یکی از راه های بهینه ان استفاده از همین نوع توربین است این نوع توئربین با کاهش زیاد فشار سیال تا میزان قابل توجه ای دمای سیال را کم میکند در .اقع جون در واقع چون در این توربین سیال به شدت منبسط می شود افزایش جحم باعق کاهش دما میشود ..

ایا شما راه ی یا راه های دیگه ای هم برای کاهش دمای سیال سراغ دارید البته به جز مبدل .؟

لینک به دیدگاه
expansion turbine

قبل از اینکه سیال های گازی را به برج تقطبر بفرستند باید به نجوی سیال سرد شود یکی از راه های بهینه ان استفاده از همین نوع توربین است این نوع توئربین با کاهش زیاد فشار سیال تا میزان قابل توجه ای دمای سیال را کم میکند در .اقع جون در واقع چون در این توربین سیال به شدت منبسط می شود افزایش جحم باعق کاهش دما میشود ..

ایا شما راه ی یا راه های دیگه ای هم برای کاهش دمای سیال سراغ دارید البته به جز مبدل .؟

دوست من اگر شما با سيالي کار مي‌کنيد که در فاز مايع هست مي‌توان با کاهش فشار آن و رسيدن به فشار اشباع در دماي سيال و تبخيرشدن سطحي مقداري از مايع دماي انرا کاهش داد به علت گرفتن گرماي نهان تبخير از مايع. خوب کاهش ناگهاني فشار يا به قول صنعتي فلش شدن مايع راه بسيار خوبي است (البته به شرطي که دماي سيال خيلي کم نباشد تا با کاهش فشار بتوان به فشار اشباع رسيد) اين روش کاهش دما فقط وقتي کاربرد دارد که بخار شدن مقداري از مايع مهم نباشد يا توجيه اقتصادي داشته باشد. غير از مورد انبساط در توربين (که کار هم انجام ميدهد و مي‌توان مثلا يک پمپ را با نيروي آن به حرکت در‌آورد) مي‌توان خيلي کم هزينه تر در يک جدا کننده دوفازي نيز به اين مهم رسيد.

لینک به دیدگاه
دوست من اگر شما با سيالي کار مي‌کنيد که در فاز مايع هست مي‌توان با کاهش فشار آن و رسيدن به فشار اشباع در دماي سيال و تبخيرشدن سطحي مقداري از مايع دماي انرا کاهش داد به علت گرفتن گرماي نهان تبخير از مايع. خوب کاهش ناگهاني فشار يا به قول صنعتي فلش شدن مايع راه بسيار خوبي است (البته به شرطي که دماي سيال خيلي کم نباشد تا با کاهش فشار بتوان به فشار اشباع رسيد) اين روش کاهش دما فقط وقتي کاربرد دارد که بخار شدن مقداري از مايع مهم نباشد يا توجيه اقتصادي داشته باشد. غير از مورد انبساط در توربين (که کار هم انجام ميدهد و مي‌توان مثلا يک پمپ را با نيروي آن به حرکت در‌آورد) مي‌توان خيلي کم هزينه تر در يک جدا کننده دوفازي نيز به اين مهم رسيد.

منظ.روت دمای نقطه جوشه ..؟

منظ.ورم سیال گازی مثلا در واحد جدا سازی هوا بود اما ممنون از توضیحاتتون ..

یک راه دیگه هم هست که تقزیبا تو توصیجاتتون اشاره کردی استفاده از ولو های فشار شکن و استفاده از دمای بخرانی سیال ..

ایا اطلاعاتی در مورد ولو های ژول تامسون داری ؟

لینک به دیدگاه

یک روز پشت برد نشسته بودم ظاهرا همه چیز آروم بود

:banel_smiley_4: ولی ناگهان آلارم تریپ فید پمپ اومد :ws52:من سریع صفحه مربوط به برج استریپر و باز کردم دیدم بعله پمپ رفته :icon_pf (34):سریع بچه های بیرون و پیج کردم تا برن و پمپ استند بای و سرویس بذارن بعلت قطع شدن فید لول bottom برج به شدت در حال افتادن بود سریعا با کم کردن اوپنینگ کنترل ولو کنترل کننده لول سعی در حفظ لول داشتم تا از تریپ کردن ریبویلر جلوگیری کنم:w16: ولی چیزی رو که فراموش کردم این بود که با قطع فید فشار برج بشدت در حال افزایش بود:icon_pf (34): بنابراین saftty vale برج با صدای وحشتناکی باز شد:banel_smiley_52: تا فشار برج تخلیه شد و این کار خیلی خطرناکه چون احتمال صدمه دیدن سینی های برج فراوانه:w16:

ولی از این به بعد اگر چنین اتفاقی افتاد حواسم به فشارم هست:w16:

لینک به دیدگاه
منظ.روت دمای نقطه جوشه ..؟

منظ.ورم سیال گازی مثلا در واحد جدا سازی هوا بود اما ممنون از توضیحاتتون ..

یک راه دیگه هم هست که تقزیبا تو توصیجاتتون اشاره کردی استفاده از ولو های فشار شکن و استفاده از دمای بخرانی سیال ..

ایا اطلاعاتی در مورد ولو های ژول تامسون داری ؟

بله نقطه جوش يا همون نقطه شبنم ( فشار اشباع در دماي سيال)

براي انبساط يک جريان پرفشار در يک چرخه سردکننده، معمولا در سر راه جريان يک مانع به کار مي‌رود که به صورت عمده شير فشار شکن (throttle valve ) است(مانند يخچال خانگي). فرايند ايجاد شده در اين نوع شير از نوع آنتالپي ثابت هست که به فرايند ژول تامسون معروف است. در اين نوع شيرها آنتالپي طبق قوانين ترمو ثابت است اما در عمل به دليل وجود اصطکاک و افت فشار هيدرواستاتيکي، آنتالپي دو طرف يکسان نيست. همچنين اغتشاشات موجود در داخل شير نيز اتلاف انرژي در پي دارد. اين موارد در فرايند مايع سازي (که بيشتر در توليد هواي مايع،‌ يا گازهاي مايع داريم) هزينه بهره برداري را افزايش مي دهد. توربين انبساطي و توربين دوفازي جايگزين مناسبتري به جاي اين نوع شيرهاست ضمن اينکه کار توليد شده از اين توربين بهره‌وري را بيشتر مي‌کند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...