رفتن به مطلب

تجربه های یک مهندس شیمی !!

ارسال های توصیه شده

یک روز پشت برد نشسته بودم ظاهرا همه چیز آروم بود

:banel_smiley_4: ولی ناگهان آلارم تریپ فید پمپ اومد :ws52:من سریع صفحه مربوط به برج استریپر و باز کردم دیدم بعله پمپ رفته :icon_pf (34):سریع بچه های بیرون و پیج کردم تا برن و پمپ استند بای و سرویس بذارن بعلت قطع شدن فید لول bottom برج به شدت در حال افتادن بود سریعا با کم کردن اوپنینگ کنترل ولو کنترل کننده لول سعی در حفظ لول داشتم تا از تریپ کردن ریبویلر جلوگیری کنم:w16: ولی چیزی رو که فراموش کردم این بود که با قطع فید فشار برج بشدت در حال افزایش بود:icon_pf (34): بنابراین saftty vale برج با صدای وحشتناکی باز شد:banel_smiley_52: تا فشار برج تخلیه شد و این کار خیلی خطرناکه چون احتمال صدمه دیدن سینی های برج فراوانه:w16:

ولی از این به بعد اگر چنین اتفاقی افتاد حواسم به فشارم هست:w16:

خيلي از توضيحتون ممنون.

عکس‌العمل‌هاي سريع در کنترل سيستم بسيار مهم هستند، اما به جا و به اندازه،

ميشه بفرماييد در چه واحدي اين اتفاق افتاد، برج دفع فشار خيلي پاييني دارد و بايد مايع را از اين برج به برج جذب پمپ کرد و لول کنترل هم در خروجي برج جذب قراردارد، مطلب شماعکس اين مورد را مي‌رساند.:ws52:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 50
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خيلي از توضيحتون ممنون.

عکس‌العمل‌هاي سريع در کنترل سيستم بسيار مهم هستند، اما به جا و به اندازه،

ميشه بفرماييد در چه واحدي اين اتفاق افتاد، برج دفع فشار خيلي پاييني دارد و بايد مايع را از اين برج به برج جذب پمپ کرد و لول کنترل هم در خروجي برج جذب قراردارد، مطلب شماعکس اين مورد را مي‌رساند.:ws52:

در واحد تبدیل کاتالیستی نفتا

بله درسته هر چقدر فشار برج دفع پایین تر باشه بهتره ولی بسته به شرایط میدونید که اساس طراحی فشار برج بر اساس قدرت خنک کنندگی آب کولینگ و کنداس کردن مواد بالاسری برج هست اگر مواد فرار باشند و با آب کولینگ امکان کنداس کردن وجود نداشته باشد بالاجبار باید فشار برج افزایش پیدا کنه

در اینجا فشار برج تقریبا 13 بار هست و اساسا h2s موجود در نفتا رو جدا میکنه و بیشتر ب یک برج تقطیر شبیه هست تا برج دفع

لینک به دیدگاه

مطمعنا با Tv ولو ها اشنا هستید ولو هایی که با سنس کردن دما فرمان می گیرند یکی از جالب ترین کاربد این ولو ها در بالانس حرارتی بین دو مبدل می باشد مثلا عبور یک جریان گرم از یک مبدل و هدایت ان به مبدل دیگر را در نظر بگیرید ...حال یکtvولو را در مسیر ورودی مبدل اول قرار بدهید که دمای اکشن خود را از جریان عبوری از بین دو. مبدل میگیرد در نتیجه با گرم تر شدن دمای مبدل اول ولو بسته شده ورود جریان گرم به مبدل را کاهش میدهد ...بنابراین بااین کار هم ارتباط حرارتی بین دو مبدل برقرار می شود هم بالانس دمایی .

لینک به دیدگاه

در واحد تبدیل کاتالیستی نفتا

بله درسته هر چقدر فشار برج دفع پایین تر باشه بهتره ولی بسته به شرایط میدونید که اساس طراحی فشار برج بر اساس قدرت خنک کنندگی آب کولینگ و کنداس کردن مواد بالاسری برج هست اگر مواد فرار باشند و با آب کولینگ امکان کنداس کردن وجود نداشته باشد بالاجبار باید فشار برج افزایش پیدا کنه

در اینجا فشار برج تقریبا 13 بار هست و اساسا h2s موجود در نفتا رو جدا میکنه و بیشتر ب یک برج تقطیر شبیه هست تا برج دفع

خيلي ممنون از دوست عزيزم

فکر کنم متوجه موضوع شدم شما برجي در واحد داريد که به اصطلاح برج دفع مي‌گوييد اما عملا برج جذبي در کنار آن وجود ندارد و گازي قبلا در مايعي سنگين مثل نفتا حل شده که به کمک حرارت دادن در ريبويلر برج آنرا جدا مي‌کنيد(يعني برج جدا کننده)، عملا شايد همان برج دفع اصطلاح بدي نباشد اما به نظر بنده به جا نيست.

خدمت دوستان جسارت نباشد، برخي اصطلاحات رايج در صنايع اصلا به جا نيستند و پرسنل نيز مجبورند با آنها بسازند، خيلي مواردي هست که حتي تلفظ انگليسي يک واژه تغيير کرده و در فارسي صنعتي ما مصطلح شده. مثل واژه Vibration که براي بيان لرزش يک دستگاه به کار مي‌رود و به غلط وبريشن(VABRATION) رايج شده و دهان به دهان مي‌شود. اينطور اصطلاحات واقعا چهره صنعت پر تجربه ما را نا مانوس مي‌کند. از خيلي از دوستان جوان و داراي تحصيلات دانشگاهي وقتي مي‌پرسي اين واژه و يا خيلي غلطهاي ديگر را بنويس و اصل آنرا بگو واقعا در کمال تعجب نمي‌دانند.

باز هم از دوست عزيزم حامد عزيز تشکر مي‌کنم

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان و مهندسین عزیز

در مورد فشار و تاثیر ان بر فرایند جداسازی در برج ها صحبت شد و اینکه اگه فشار در برج بالاتر باشه بهتر فرایند جداسازی مواد فرار صورت میگره ..

دقیقا عکس این مسله هم وجود داره و. اونم در برج هایه که موادی با نقطه جوش با دمای بالاتر جدا سازی میشه مثلا موادی که تعداد پیوند های کربنی انها بیشتر باشه در این برج ها نه تنها فشار مثبت نیست بلکه فشار برج منفی هم هست یا در حالت خلا قرار دارد که خود عملیات خلا سازی فشار برج به وسیله اجکتور ها صورت میگرد جای بحث دارد .

اما برای موادی با نقطه جوش خیلی پایین فشار برج رو بالا میبرند تا از فلش شدن مواد فرار بالا برج جلوگیری شود ..

البته درطراحی برج ها معمولا بخارات تولید شده در بالای برج به وسیله مسیر برگشتی از مبدل بالای برج کنداس میشود ..که برای توضیحات بیشتر در مورد این مبدل به این صفحه رجو شود تحت عنوان reboiler ..http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?t=16783

لینک به دیدگاه

عزیزان مهندس برای اینکه این بخش حالت جذابتری داشته باشه و افراد بیشتری جذب شوند مخصوصا کسایی که هنوز به دنیای صنعت وارد نشده اند از نوشتن و گفتن اصطلاحات کاربردی به زبان انگلیسی خودداری میکنم و معادل فارسی اون درج کرده ام در این زمینه اگر پیشنهادی یا انتقادی دارید با کمال میل میشنوم .

لینک به دیدگاه

تا تنور بحث فشار داغه یه مطلب ساده هم بگم..

شاید برای خیلی از ما این سوال پیش اومده باشه که چرا رب گوجه فرنگی که در خانه تولید میشه با رنگ نمونه صنعتی اون فرق میکنه یعنی یه جورایی صنعتی اون خوش رنگ تر وشفاف تره ...دلیل خوش رنگی رب گوجه صنعتی اینه که در کارخانه با درجه حرارت کمتر وو فشار کمت رب را به جوش می اورند ..چون نقطه جوش با فشار رابطه مستقیم داره یعنی هرچه فشار کمتر بشه نقطه جوش هم کمتر شده و در نتیجه رنگ دانه های طبیعی گوجه از بین نمیره اما در خانه چون تحت فشار یک اتمسفر ساخته میشه دیرتر جوش میاد و تیره تر میشه !!

لینک به دیدگاه

دیگه دارم پر حرفی میکنم ..

بنابراین اطفا دوستانی از تجربه کار با فلش تانک (flash tank) بگن و نقش اون در فرایند یک واحد بیشتر توضیح بدن .

لینک به دیدگاه
  • 11 ماه بعد...
یادش بحیر اوایل دلیل اومدنم به انجمن این تاپیک بود !!!

کسی در مورد فلش شدن سیال در مسیر پروسس چیزی میدونه ؟

سلام

تو دوران کار آموزی که تو شرکت شیر پگاه کار می کردم، اونجا وقتی یه مرحله از کار روی دستگاه تموم میشد، میومدن آب رو پشت جریان مواد قرار می دادن تا کل مواد از مسیر خارج شود، بعد می گفتن به این کار میگیم فلش:ws3:

حالا نمیدونم تو صنعت پتروشیمی به این چی میگن!!:ws2:

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

سلام ارش

بله حق با شماست درسایی که ما میخونیم اکثرشون به هیچ دردی نمیخوره چون من با اینکه بتونم کار کنم از چیزایی که تو یونی یاد میدادن استفاده نکردم خودم میگشتم مطالعه میکردم و میپرسیدم تا تونستم تا حدودی موفق باشم :a030:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...

سلام به دوستای خوبم:a030:

از امروز به بعد سعی میکنم تجربه های خودمو در این تایپیک بنویسم خوشحال میشم تجربه های شماهم به این تایپیک اضافه بشه.:hapydancsmil:

اولویت تجربه هامون:

1. تجربه های فنی مهندسی (اولویت اول چون قبل از هر چیز ما یک مهندسیم):w16:

2. تجربه های کاری

3.تجربه های عمومی

لینک به دیدگاه

مواردی مربوط به خود دانشجو میشه/مواردی هم مربوط به استاد و مسئولین دانشگاه/مواردی هم مشترک

بحث تقلب در تحقیقات/مقاله...هست محیط علمی سالم هست..

برداشت نتایج دیگران و استفاده به نام خود/عدم ارائه نتایج درست/بزرگنمایی بیش از حد نتایج/عدم ذکر منابع و مراجع/ذکر کارهای انجام نشده025.gif

بازخورد مناسب به تحقیقات و مقالات ... دانشجویان و اساتید(مثلا حمایت مالی از پایان نامه های که در مورد پیل سوختی باشه...)

استاد امتحان سنگین میگیره، تصحیح هم نمی کنه،بعد همه رو میده 18025.gif/شاگرد درس خون انگیزه اش به فنا میره001.gifبازخورد مناسبی ندید آخه..)

بهاد دادن به ضد ارزش ها010.gif/ وجود الگوهای خوب003.gif

آشنای با اصول افزایش اعتماد به نفس برای تحقیقات و ارائه مقاله

ارزش برای علم و عالم (دیدی شاگرد اول دانشگاه چطور با دستگاه تراش کار می کرد؟ زد الماس رو شکوند..شلیک خنده)

ترتیب:اول کتاب/دوم پایان نامه ها(کتابخونه دانشگاه و برای پایان نامه غیر فارسی اینترنت)/سوم مقالات

لینک به دیدگاه

دوستانتی که هنوز یه مقاله هم ننوشتن

نداشتن اعتماد به نفس برای نوشتن اولین مقاله فارسی،توهمی بیش نیست.

شما حتما میتونید فرصت:

http://www.noandishaan.com/forums/thread21618.html#post1165473

لینک به دیدگاه

من دوستان از رشته های دیگه زیاد داشتم.

فرق مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک(حرارت سیالات) در چیه؟:

1-مکانیک سیالات یه سری دروس تحلیلی و دشوار داره(دینامیک ماشین و..) که شیمی نداره

2- بخاطر همون دروس مذکور خیلی از دوستان مکانیکی مغرور میشن و منم منم میگن و از مهندسان شیمی عقب می افتن:ws3: مهندسی شیمی عالیه، قدر بدانید:ws37:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...