رفتن به مطلب

مردم ایران چه نژادهایی دارند؟

ارسال های توصیه شده

پيش از ورود و استقرار

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
،‌ نژادهاي بومي اي در ايران زندگي مي كردند. از جمله اين نژادها مي توان به نژادهاي مديترانه اي، ‌استراليايي،‌ نگرويي و حامي اشاره كرد.
،‌ كاسي،‌ لولويي،‌ كادوسي و تپوري از اقوام مربوط به اين نژادها بودند. ورود اقوام بيگانه مانند اقوام هند و اروپايي،‌ سامي،‌ عبري،‌ توراني،‌ گرجي و چركسي موجب افزايش تعداد نژادها در ايران شد. در حال حاضر علاوه بر اقوامي كه به زبان فارسي صحبت مي كنند، گروه هاي نژادي ديگر از نظر زباني كه به آن تكلم مي كنند به شش دسته تقسيم مي شوند:

1-تركمنان: اين مردمان بيشتر در شمال استان خراسان و شرق استان مازندران زندگي مي كنند و از نظر شكل ظاهري شبيه به مردم چين و مغولستان هستند و در واقع از بقاياي مهاجماني كه پيش از اين به ايران حمله كرده اند،‌ هستند. تركمنان علاوه بر اقامتگاه هاي دايمي داراي خيمه هايي هستند كه هنگام كوچ برپا مي كنند. طوايف مهم تركمنان شامل كوكلان و يموت (شامل تيره هاي جعفرباي و اتاباي) مي شوند.

2-ترك زبانان: اين مردمان در بيشتر نقاط ايران پراكنده اند و بيشتر در منطقه آذربايجان زندگي مي كنند. ترك زبانان از شاخه هاي اصيل آريايي هستند كه در طول تاريخ بر اثر آميزش با تركان عثماني و تيره هاي گرجي و قفقازي تغييرات زيادي در زبان آنها ايجاد شده است.

تعداد زيادي ايلات ترك زبان وجود دارد كه عبارتند از: قشقايي،‌ ايل سون (شاهسون)،‌ ارسباراني و خلخالي. برخي قشقايي ها را از طوايف مغول و برخي از طوايف قديمي آسياي صغير (خلج) مي دانند. اجداد قشقايي ها در ابتدا در قفقاز زندگي مي كرده اند. تيره هاي مهم قشقايي عبارت از: كشكولي،‌ دره شولي و شش بلوكي هستند. قشقايي ها در فارس سكونت دارند. ايلات خمسه كه در اين ناحيه زندگي مي كنند اينانلو،‌ بهارلو و نفر هستند. ايلات ايل سون (شاهسون) و ارسباراني و خلخالي ترك زبانان آذربايجان شرقي هستند.

3-كردها: نژاد كرد كه تعداد آنها حدود پنج ميليون نفر تخمين زده مي شود در ايران،‌ عراق، تركيه و قفقاز زندگي مي كنند. در ايران بزرگ ترين مركز تمركز كردها اردلان است كه شامل آذربايجان غربي و كردستان است. اكثر آنها پيرو مذهب تسنن هستند و زبانشان شاخه اي از زبان فارسي است كه از تيره هند و اروپايي منشعب مي شود. طوايف كرد عبارتند از: مكري،‌ گوران،‌ كلهر،‌ سنجابي،‌ قبادي، زعفرانلو و شادلو.

4-لرها: لرها در غرب رشته كوه هاي زاگرس و جنوب كردستان زندگي مي كنند و بيشتر پيرو مذهب تشيع هستند. طوايف مهم لر عبارتند از: سگوند،‌ ممسني،‌ لك، عشاير كهكيلويه و بويراحمد و بختياري ها.

بختياري ها ايلات كوچكنده اي هستند كه از نظر تعداد افراد كوچنده در ايران مقام اول را دارا هستند. بختياري ها به دو ايل بزرگ هفت لنگ و چهارلنگ تقسيم مي شوند. همچنين به چند تيره مانند دوركي، باباوي، راكي،‌ بختياري وند، دنياران، بانكي و ... تقسيم مي شوند. نژاد آنها مخلوطي از لري و تركي است.

5-عرب زبانان: در خوزستان و سواحل و جزاير خليج فارس ساكنند. اينان بر اثر مجاورت با كشورهاي همسايه عرب زبان، پيوندهاي نژادي و زباني با آنان دارند. از ايلات عرب مي توان به بني طرف، بني كعب، آل خميس،‌ آل حمير،‌ آل كثير، صابيان،‌ بني صالح و بني تميم اشاره كرد.

6-بلوچ ها: اگرچه بيشتر بلوچ ها در بلوچستان ساكن هستند،‌ اما تعدادي از آنها نيز در سيستان، كرمان و كشور پاكستان زندگي مي كنند. بلوچ ها به شيوه هاي مختلف امرار معاش مي كنند. طوايف مهم بلوچ عبارتند از: ياراحمدزايي، ميرعبدي، نارويي، ريگي، ماراني و مراداني. آنان از اعقاب بلوچ هاي باستاني براهويي هستند كه بر اثر تهاجم آريايي ها، به جنوب شرقي ايران رانده شدند.

براساس دايره المعارف مصور ايران و جهان

ناشر: مؤسسه كتابسراي اعلمي

لینک به دیدگاه
  • 5 هفته بعد...
پيش از ورود و استقرار
،‌ نژادهاي بومي اي در ايران زندگي مي كردند. از جمله اين نژادها مي توان به نژادهاي مديترانه اي، ‌استراليايي،‌ نگرويي و حامي اشاره كرد.
،‌ كاسي،‌ لولويي،‌ كادوسي و تپوري از اقوام مربوط به اين نژادها بودند. ورود اقوام بيگانه مانند اقوام هند و اروپايي،‌ سامي،‌ عبري،‌ توراني،‌ گرجي و چركسي موجب افزايش تعداد نژادها در ايران شد. در حال حاضر علاوه بر اقوامي كه به زبان فارسي صحبت مي كنند، گروه هاي نژادي ديگر از نظر زباني كه به آن تكلم مي كنند به شش دسته تقسيم مي شوند:

1-تركمنان: اين مردمان بيشتر در شمال استان خراسان و شرق استان مازندران زندگي مي كنند و از نظر شكل ظاهري شبيه به مردم چين و مغولستان هستند و در واقع از بقاياي مهاجماني كه پيش از اين به ايران حمله كرده اند،‌ هستند. تركمنان علاوه بر اقامتگاه هاي دايمي داراي خيمه هايي هستند كه هنگام كوچ برپا مي كنند. طوايف مهم تركمنان شامل كوكلان و يموت (شامل تيره هاي جعفرباي و اتاباي) مي شوند.

2-ترك زبانان: اين مردمان در بيشتر نقاط ايران پراكنده اند و بيشتر در منطقه آذربايجان زندگي مي كنند. ترك زبانان از شاخه هاي اصيل آريايي هستند كه در طول تاريخ بر اثر آميزش با تركان عثماني و تيره هاي گرجي و قفقازي تغييرات زيادي در زبان آنها ايجاد شده است.

تعداد زيادي ايلات ترك زبان وجود دارد كه عبارتند از: قشقايي،‌ ايل سون (شاهسون)،‌ ارسباراني و خلخالي. برخي قشقايي ها را از طوايف مغول و برخي از طوايف قديمي آسياي صغير (خلج) مي دانند. اجداد قشقايي ها در ابتدا در قفقاز زندگي مي كرده اند. تيره هاي مهم قشقايي عبارت از: كشكولي،‌ دره شولي و شش بلوكي هستند. قشقايي ها در فارس سكونت دارند. ايلات خمسه كه در اين ناحيه زندگي مي كنند اينانلو،‌ بهارلو و نفر هستند. ايلات ايل سون (شاهسون) و ارسباراني و خلخالي ترك زبانان آذربايجان شرقي هستند.

3-كردها: نژاد كرد كه تعداد آنها حدود پنج ميليون نفر تخمين زده مي شود در ايران،‌ عراق، تركيه و قفقاز زندگي مي كنند. در ايران بزرگ ترين مركز تمركز كردها اردلان است كه شامل آذربايجان غربي و كردستان است. اكثر آنها پيرو مذهب تسنن هستند و زبانشان شاخه اي از زبان فارسي است كه از تيره هند و اروپايي منشعب مي شود. طوايف كرد عبارتند از: مكري،‌ گوران،‌ كلهر،‌ سنجابي،‌ قبادي، زعفرانلو و شادلو.

4-لرها: لرها در غرب رشته كوه هاي زاگرس و جنوب كردستان زندگي مي كنند و بيشتر پيرو مذهب تشيع هستند. طوايف مهم لر عبارتند از: سگوند،‌ ممسني،‌ لك، عشاير كهكيلويه و بويراحمد و بختياري ها.

بختياري ها ايلات كوچكنده اي هستند كه از نظر تعداد افراد كوچنده در ايران مقام اول را دارا هستند. بختياري ها به دو ايل بزرگ هفت لنگ و چهارلنگ تقسيم مي شوند. همچنين به چند تيره مانند دوركي، باباوي، راكي،‌ بختياري وند، دنياران، بانكي و ... تقسيم مي شوند. نژاد آنها مخلوطي از لري و تركي است.

5-عرب زبانان: در خوزستان و سواحل و جزاير خليج فارس ساكنند. اينان بر اثر مجاورت با كشورهاي همسايه عرب زبان، پيوندهاي نژادي و زباني با آنان دارند. از ايلات عرب مي توان به بني طرف، بني كعب، آل خميس،‌ آل حمير،‌ آل كثير، صابيان،‌ بني صالح و بني تميم اشاره كرد.

6-بلوچ ها: اگرچه بيشتر بلوچ ها در بلوچستان ساكن هستند،‌ اما تعدادي از آنها نيز در سيستان، كرمان و كشور پاكستان زندگي مي كنند. بلوچ ها به شيوه هاي مختلف امرار معاش مي كنند. طوايف مهم بلوچ عبارتند از: ياراحمدزايي، ميرعبدي، نارويي، ريگي، ماراني و مراداني. آنان از اعقاب بلوچ هاي باستاني براهويي هستند كه بر اثر تهاجم آريايي ها، به جنوب شرقي ايران رانده شدند.

براساس دايره المعارف مصور ايران و جهان

چه تحریف بزرگی!!!!:w58:

بیشتر این مطلب تحریف شده است بخصوص در مورد کوردها

کوردها ساکنان اصلی ایران زمینند و موسس اولین پادشاهی ایران و نامیده شدن این سرزمین بنام ایران توسط دیااکو اولین پادشاه ایران....

و جالب اینه جمعیت را چگونه تحریف کردن 5000000 :ws28:حتی از درست بودن امار کوردها هم وحشت زده اند:w02:

جمعیت کوردها 85،000،000 نفر است که بیشترین امار در کشور ترکیه است،ایران، عراق، سوریه ، روسیه، لبنان:ws37:

لینک به دیدگاه
پيش از ورود و استقرار
،‌ كاسي،‌ لولويي،‌ كادوسي و تپوري از اقوام مربوط به اين نژادها بودند. ورود اقوام بيگانه مانند اقوام هند و اروپايي،‌ سامي،‌ عبري،‌ توراني،‌ گرجي و چركسي موجب افزايش تعداد نژادها در ايران شد. در حال حاضر علاوه بر اقوامي كه به زبان فارسي صحبت مي كنند، گروه هاي نژادي ديگر از

ممم. بنظر منم ی جوری اومد :ws3: در هر صورت چنگیز هر موجود مونثی دیدی بالافاصله از خجالتش در اومده. زیاد نباید ب این چیزا فک کرد :ws3: ی مستند بود ک ی عدد وحشتاناک از نوادگان چنگیز رو داشت. نوه ک نه. یعنی از خون چنگیز در خون اونا هم هست. بگذریم.

رفتم سرچ زدم.

اینجا نوشته دیاکو اولین پادشاه

در حالی ک اسمش تو لیست پادشاهان ایران نیست :banel_smiley_4:

حتی اسم اولین پادشاه زن ایران هست ها. ب اسم

این نیست. پسر دیاکو هست البته :banel_smiley_4:

چ تاریخ خفنی داریم. فک می کردم دیگه ته تاریخ کورش ه :ws3: مورد داشتیم اسم شاهمون "هلو " بوده :banel_smiley_4: شاه 18 هم.

اینم شاه اول 2700 سال قبل مسیح

" این سوکوش سیرنه "

چ اسمهایی سختی داشتن ها :ws3:

لینک به دیدگاه

کوردها ساکنان اصلی ایران زمینند و موسس اولین پادشاهی ایران و نامیده شدن این سرزمین بنام ایران توسط دیااکو اولین پادشاه ایران....

و جالب اینه جمعیت را چگونه تحریف کردن 5000000 :ws28:حتی از درست بودن امار کوردها هم وحشت زده اند:w02:

جمعیت کوردها 85،000،000 نفر است که بیشترین امار در کشور ترکیه است،ایران، عراق، سوریه ، روسیه، لبنان:ws37:

اینقد رو قومیت ها حساس نباش آری جون دنیای جدید جایی برای این حرفا نمیذاره

لینک به دیدگاه
ممم. بنظر منم ی جوری اومد :ws3: در هر صورت چنگیز هر موجود مونثی دیدی بالافاصله از خجالتش در اومده. زیاد نباید ب این چیزا فک کرد :ws3: ی مستند بود ک ی عدد وحشتاناک از نوادگان چنگیز رو داشت. نوه ک نه. یعنی از خون چنگیز در خون اونا هم هست. بگذریم.

رفتم سرچ زدم.

چ تاریخ خفنی داریم. فک می کردم دیگه ته تاریخ کورش ه :ws3: مورد داشتیم اسم شاهمون "هلو " بوده :banel_smiley_4: شاه 18 هم.

" این سوکوش سیرنه "

بالا اشاره کردم دوست گرامی، حکومتها تاریخ رو کلا تحریف کردن به گونه ای که تمدن 9000 ساله ایرانی رو به 2500 سال ختم کردند که به احتمال زیاد در اینده ای نزدیک اونم به 1400 سال تغییر داده خواهد شد :ws3:بگذریم حالا کوروش کبیر هم که داستان دارد و از حوصله تایپیک خارجه :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

رفتم سرچ زدم.

" این سوکوش سیرنه "

تو خراسان به خصوص سبزوار و نیشابور مناطق زیادی هست که کاملا مغول هستن حتی با اسامی و فامیل های مغولی

لینک به دیدگاه
اینقد رو قومیت ها حساس نباش آری جون دنیای جدید جایی برای این حرفا نمیذاره

قومیت نه متی جان، ملت بزرگ کورد:banel_smiley_4: دنیای جدید قطعا با قتدارتر از گذشته خواهیم بود:a030:

لینک به دیدگاه
قومیت نه متی جان، ملت بزرگ کورد:banel_smiley_4: دنیای جدید قطعا با قتدارتر از گذشته خواهیم بود:a030:

ملت بزرگ کرد ، ملت بزرگ آریایی ، ملت بزرگ ترک عرب فارس آنگلوساکسون اووووووووووووووووووو همه خودشون رو بزرگ میدونن ، واقعا برام نامفهومه

لینک به دیدگاه
ملت بزرگ کرد ، ملت بزرگ آریایی ، ملت بزرگ ترک عرب فارس آنگلوساکسون اووووووووووووووووووو همه خودشون رو بزرگ میدونن ، واقعا برام نامفهومه

چرا نامفهومه؟ باید ببینی چی باعث شده همه خودشون رو جدا و بزرگ بدونن:w16:

لینک به دیدگاه
چرا نامفهومه؟ باید ببینی چی باعث شده همه خودشون رو جدا و بزرگ بدونن:w16:

فکر میکنم به همون دلیل که ایرانی ها خودشون رو باهوش ترین ملت دنیا میدونن

لینک به دیدگاه
فکر میکنم به همون دلیل که ایرانی ها خودشون رو باهوش ترین ملت دنیا میدونن

نه دیگهههههههههه نمیخوام بحث رو کش بدم ولی تو جمله ات به جای به همون دلیل یه این بذار جای ایرانی ها هم یه عده از یه عده خاص جواب میگیری :a030:

لینک به دیدگاه

متاسفانە از نظر علمی در اشتباە هستی مهدی جان، قبل از هر چیز مقولە قوم ، طایفە ، ملت از هم جدا و و سوای معانی آنها جایگاە هر یک در اجتماع متفاوت است . ما هیچگاە ملتها را درجە بندی نکردە و از دیدگاە نژاد پرستانە واقعیتهارا نادیدە جلوە ندادیم ، بلکە این اشغال گرای خاک و دیار ملت کورد هستند کە در طول تاریخ خود ما را بە قوم و طایفە معرفی و حتێ در درجە سوم جامعەی چند ملیتی ایران نپذیرفتەاند ! دوما قوانینی عام از حقوق بشر ، آزادی و غیرە در جامعە ای بە مرحلە عمل در میآید کە تمامی ملیتهای آن یا تشکیل دهندە آن جامعە آنرا پذیرفتە و بە مرحلە اجرا در آورند ، از اپوزیسونی چپ و رادیکال و لیبرال و غیرە ایرانی گرفتە تا بە حکومت اسڵامی کدام از حقوقات اولیە ملت کورد دفاع و مورد تائید قرار دادە و ما دست رد بە آن زدەایم

لینک به دیدگاه

متاسفانە از نظر علمی در اشتباە هستی مهدی جان، قبل از هر چیز مقولە قوم ، طایفە ، ملت از هم جدا و و سوای معانی آنها جایگاە هر یک در اجتماع متفاوت است . ما هیچگاە ملتها را درجە بندی نکردە و از دیدگاە نژاد پرستانە واقعیتهارا نادیدە جلوە ندادیم ، بلکە این اشغال گرای خاک و دیار ملت کورد هستند کە در طول تاریخ خود ما را بە قوم و طایفە معرفی و حتێ در درجە سوم جامعەی چند ملیتی ایران نپذیرفتەاند ! دوما قوانینی عام از حقوق بشر ، آزادی و غیرە در جامعە ای بە مرحلە عمل در میآید کە تمامی ملیتهای آن یا تشکیل دهندە آن جامعە آنرا پذیرفتە و بە مرحلە اجرا در آورند ، از اپوزیسونی چپ و رادیکال و لیبرال و غیرە ایرانی گرفتە تا بە حکومت اسڵامی کدام از حقوقات اولیە ملت کورد دفاع و مورد تائید قرار دادە و ما دست رد بە آن زدەایم

جالبه «کردها» دقیقن در تو طول تاریخ همیشه به بزرگ بودن خودشون بالیده‌ان و جالب‌تر اینجاست که همیشه از اجخاف حق‌شون توسط دیگران نالیده‌ان و همیشه در برهه های مختلف در طول تاریخ مشکلاتِ زیادی در مورد آرای مختلف با خودشون داشتن. من خودم هم نیمه کرد هستم اما «نژاد» و «اکثریت» چیزی نیست که شرافت و انسانیت را تعریف کند، اینطور نیست؟

لینک به دیدگاه

قوم ملت مردم نژاد اینها بازی با کلمات هست آری جون منظور من رو گرفتی ، قبلا هم گفتم ما باید قائل به حقوق بشر باشیم نه حقوق فار و لر و کرد و ترک و...

در مورد اجحاف و این مسائل هم من نمیخوام وارد ریز مسائل بشم و از جنایت های کوموله و دموکرات ها بگم ، متأسفانه تفکرات شرقی آغشته به این نوع تعصب ها هست و حرف من اینه بهتره از این تعصب ها دست برداریم و به فکر انسان ها باشیم با هر نوع نژاد و قومیت

لینک به دیدگاه

دیاکو اولین پادشاه ماد بود که می شود 2741 سال پیش

خواهشا قبل از عنوان حرفی که از دوستان کرد پرستت می شنوی کمی سرچ کن ت

جمعیت کردها در ویکی پدیای کوردی بین 23 تا 35 میلیون

و در ویکی پدیا فارسی 30 تا 38 میلیون تخمین زده شده و انگلیسی 30 تا 35 هزار و در ویکی پیدیای
68 تا 70 میلیون تخمین زده که باز اونی که شما گفتید نشده

(توهم توطئه) یادمه چند سال پیش ترم تابستونه ملایر بودم شهر خیلی کوچکیه ولی همه ی مردمش مطمئن بودن جمعیتش از 500 هزار تا 700 هزاره ولی آمار میگه 185 هزار جمعیت داشته اون سال ای وای وحشت دارن از اعلام آمار درست لر های ملایر مگر نمی دانی لر ها مالکین اصلی این سرزمین هستن(به استناد تاریخ ایلامی ها که در زیر مختصر توضیح دادم) این حرف ها همه اش کشکه مگه صف نونوایی هست که هر که زودتر رسید "زمین متعلق به کسی است که آن را آباد کرده"

ایلامی ها ساکنین اولیه این سرزمین هستن( 4700 سال پیش اولین سلسله ی ایلامی تشکیل شدhttp://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%85_(%D8%AA%D9%85%D8%AF%D9%86)) و به گفته ی یک دکتر تاریخ(که الان اسمش یادم نیست ولی تو سخنرانیش بودم) بنا بر گل نوشته های دوران هخامنشی(همون ها که آمریکا گرو گرفته) در دوران هخامنشی نفوذ ایلامی ها بسیار زیاد بود عکس زیر دلیل وابستگی هخامنشیان به ایلامیان رو با توجه به محل تخت جمشید توضیح می ده

Elam-map-fa.svg

البته فارغ از همه ی این احوالات من که نمی دونم جد 100 ام من میرسه به ایلامی ها یا مغول ها یا پارس ها یا یهودی ها و ... پس برام فرقی ندارن

و قبل از موضع گرفتن و ... می تونی به تاپیک قدیمی من مراجعه تا طرز فکر من رو بهتر متوجه شی

http://www.noandishaan.com/forums/thread115676.html

لینک به دیدگاه
جالبه «کردها» دقیقن در تو طول تاریخ همیشه به بزرگ بودن خودشون بالیده‌ان و جالب‌تر اینجاست که همیشه از اجخاف حق‌شون توسط دیگران نالیده‌ان و همیشه در برهه های مختلف در طول تاریخ مشکلاتِ زیادی در مورد آرای مختلف با خودشون داشتن. من خودم هم نیمه کرد هستم اما «نژاد» و «اکثریت» چیزی نیست که شرافت و انسانیت را تعریف کند، اینطور نیست؟

واقعا نمیدونم این خود دراوردنات از کجاست.من بحثی که سندیت تاریخی و واقعی نداشته باشه ادامه نمیدم و قتمو هدر نمیدم نژاد کجا و اکثریت کجا و شرافت کجا؟ چند تا کلمه کلیشه ای رو یک جا قرار دادن سطح اگاهیتونو بالا نمیبره بهتره اول فکر کنید که هر کدام از این کلماتی که فونت درشت گرفتی و به خیالت بحث منطقی رو شروع کردی بدونی که سوای همدیگرن پیشنهاد میکنم اول معانی رو دریاب تعصب رو کنار بذار و بعد بیا پست بده

معلومه که حتیاز معنی واژه هم پرت هستی دقیقا همون الفاظی رو بکار میبری که حکومت طی چند دهه بکار برده و از حقوق ملتها سر باز زده است.انسان بودن یعنی موجودی که دارای تفکر است موجودی که توان تجزیه و تحلیل دارد

البته سلیقه ها و عقایدها متمایز است و به سطح اگاهی فرد برمیگردد اما انسان دوستی و ارزش انسانی بودن در این است به یکسانی و برابری معتقد و عملا رعایت کنیم .کدام یکسان بودن با ملت وجود داشته که اینگونه از انسانیت و غیره دم میزنی؟ قدیمیا یادشون بخیر میگفتن اول برادریتو ثابت کن بعد ادعای ارث ،طفره رفتن چیزی رو عوض نمیکنه شماهایی که دم از الفاظ زیبا میزنید عمل کنید بعد ادعا داشته باشید از هر چه بگذریم به درک و وجدان و شرافت خودت واگذار میکنم طی این چند دهه کدام ملت یا به قول شما قوم به اندازه ملت کورد قربانی داده ؟ کدام ملت از ستم از ستم مضاعف به ستوه امده؟کدام ملت پل رهایی ازادگان مردم ایران بوده که به دست...کشته نشوند؟کدام ملت تسلیم ولایت....نشد؟دقیقا خوب میدانی به سر اخر رسیده و نابخردانه با الفاظ بازی میکنی .ما برای حفظ حرمت انسان و انسان بودن خون داده ایم یکسانی تمام انسانها و ملیتها رو پاس داشته ایم و میداریم و همزمان در برابر هر جهل و نادانی و توحش ایستاده و می ایستیم و این هیچگاه برای دشمنان و کینه توزان از کورد خوشایند نبوده و نخواهد بود .

امید است روزی واقعیتها رو دریابی و به نیمه خودت پشت نکنی

در ضمن کلی جوابتون رو دادم که اگر پستی زدی و بی جواب ماند گله نکنی

لینک به دیدگاه
قوم ملت مردم نژاد اینها بازی با کلمات هست آری جون منظور من رو گرفتی ، قبلا هم گفتم ما باید قائل به حقوق بشر باشیم نه حقوق فار و لر و کرد و ترک و...

در مورد اجحاف و این مسائل هم من نمیخوام وارد ریز مسائل بشم و از جنایت های کوموله و دموکرات ها بگم ، متأسفانه تفکرات شرقی آغشته به این نوع تعصب ها هست و حرف من اینه بهتره از این تعصب ها دست برداریم و به فکر انسان ها باشیم با هر نوع نژاد و قومیت

مهدی جان، میدانی که برای طرز تفکرت و بیانت احترام ویژه ای قائلم و با بیشتر عقاید و مطالبت موافقم و میدانم که از روی درایتت سخن میگی نه صرفا مثل بعضیا با تعصبات کورکورانه به هر حال متی گرامی جنایات گروههایی رو گفتی که مطمئنم این یکی رو از روی استلال خود نگفتی و تحقیقی در باره اش نکردی و به انچه که شنیده ای و شاید در سایتهای حکومتی است بیان کردی .اگر این گروهها نبودن الان نسل کشی به اوج خود رسیده بود انها فقط حافظ مردمشان بودند و هستند و انها فرزند همان مردمن که بی شک هر خانواده ای در کوردستان فرزند و فرزندانی دارد که در صفوف این قهرمانانند.

برای شناخت بیشتر از انها بد نیست سفری به کوردستان داشته باشی و از نزدیک با مردم حرف بزنی از جنایات اوئل انقلاب که در کوردستان رخ داد جویا شوید از جنگ سه ماهه از تیرباران دسته جمعی مردم بیگناه از به زندان انداختن دختران 14 سال و تجاوز به این دختران و بعدم اعدام کردنشان جویا شوید

من و تو از کفر قاسم فلسطن خبر داریم اما ایا از دهها روستای کوردستان که بدتر از کفر قاسم بودن خبر داریم؟

چند وقت پیش تایپیک جنایات ژاپن رو زده بودی .....مهدی گرامی لطف کن در مورد انفال جستجو کن اما از منابع موثق

انفال ، هلبچه نمونه بارز نسل کشی هستن .

لینک به دیدگاه
:ws3:عجب مباحثي گذاشتما:whistle:

عزیزم زمانی میشود بحث شما که مطلب از خود شما باشد :whistle:و یا نظری در باره اش داشته و تبادل نظر کنی، گلم این یه مطلب تحریف شده بود که کپی پیست کردین و گذاشتین:ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...