رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

دوستــان سلام
تو این پست قصد دارم به تدریج مطالبی بزارم در مورد روش تحلیل کیفی. خیلی وقتها هست که افراد فکر میکنن روش تحلیل کیفی دارای پایه علمی نیست و اگر با این روش به نتیجه ی خاصی برسیم اون روش دارای توجیه علمی نیست. در حالیکه روش کیفی هم انواع مختلفی داره و خود همین روشها هم بعضی وختا به اندازه روش کمی دارای پیچیدگی هستن. برای مثال توی رشته ی جامعه شناسی، روانشناسی و ... خیلی از پژوهشهایی که انجام میشه از این روشها استفاده میکنن. من خودم هم آشنایی کلی با روش کیفی دارم و قصدم آموزش روشها نیست. اینجا بیشتر یه حالت سوال و جواب داره و من مقاله یا کتابای خوبی که تو اون زمینه هستن رو اینجا معرفی میکنم و یه سری رو هم لینک دانلودشو میزارم.

برای شروع بحث میخام یک سوال بپرسم. شما چند روع روش کیفی میشناسین و با کدوماش تا حالا کار کردین؟

لینک به دیدگاه

تاپیک جالبیه :a030:
خیلی روشای کیفی نمیشناسم. الان فقط دوتا روش place check و mind map به نظرم اومد که تا حدی باهاشون آشنایی دارم. :ws3:
راستی تاپیک رو به نظرم به بچه های شهرسازی یه اطلاع رسانی عمومی میکردی ws3.gif

لینک به دیدگاه

تاپیک جالبیه

:a030:
خیلی روشای کیفی نمیشناسم. الان فقط دوتا روش place check و mind map به نظرم اومد که تا حدی باهاشون آشنایی دارم. :ws3:
راستی تاپیک رو به نظرم به بچه های شهرسازی یه اطلاع رسانی عمومی میکردی :ws3:

ممنون بابت جواب:a030:
چه جالب اونایی که گفتیو من نمیشناسم :ws3:
بچه های شهرسازی خودمونیم دیگه
الان مثن همین استاد عزیز مرتضی :ws3: زحمت کشید فقط لایک پاش زد :ws37:
لینک به دیدگاه

اوا اسمشون کریستش بود؟! چه تیپی زده :ws28::ws3:

ممنونم که اومدی منم خودم روش کیفی بلد نیستم خیلی

بیشتر میخاستم یه محفلی باشه برای تبادل اطلاعات که از هم چیز یاد بگیریم

لینک به دیدگاه

سلام

من فقط با place check کمی آشنایی دارم و کلا زیاد راجب کیفی نمیدونم ( به جز swot ) اما توی کتاب حافظ نیا و واس واحد روش تحقیقم که کار میکردم خوندم که توی تحلیل کیفی بیشتر کلیت موضوع مدنظر هست و داده ها به جای اینکه مثل تحلیل کمی با نظریه های قبلی و حالا در چارجوب نظری و فلسفی از قبل تعیین شده مقایسه بشن، بیشتر تفسیر و توصیف میشن. کلا کلیت بیشتر مطرح تا جزء نگری و قیاسی ( البته اینو همه باید بدونن دیگه :ws3:)

(این تحلیل همون تحلیل کیفی که شما میگین؟؟؟ ) :ws3:

لینک به دیدگاه

الان مثن همین استاد عزیز مرتضی :ws3: زحمت کشید فقط لایک پاش زد :ws37:

ادامه بده ما هم بیاموزیم :a030:

خوب اخه در مورد چیزی که اطلاعی ندارم، چی بگم مهندس.

روش دلفی هم باید باشه بنظرم. نسبت به سایر روشها از اعتبار بیشتری برخورداره.
لینک به دیدگاه

سلام

من فقط با place check کمی آشنایی دارم و کلا زیاد راجب کیفی نمیدونم ( به جز swot ) اما توی کتاب حافظ نیا و واس واحد روش تحقیقم که کار میکردم خوندم که توی تحلیل کیفی بیشتر کلیت موضوع مدنظر هست و داده ها به جای اینکه مثل تحلیل کمی با نظریه های قبلی و حالا در چارجوب نظری و فلسفی از قبل تعیین شده مقایسه بشن، بیشتر تفسیر و توصیف میشن. کلا کلیت بیشتر مطرح تا جزء نگری و قیاسی ( البته اینو همه باید بدونن دیگه :ws3:)
(این تحلیل همون تحلیل کیفی که شما میگین؟؟؟ ) :ws3:

ممنون دوستم که اومدی
آره منم منظورم همین چیزاس
این پلیس چک چیه که همه بلدن؟ :ws3:
به منم یاد بدین :ws37:
لینک به دیدگاه

ممنون دوستم که اومدی

آره منم منظورم همین چیزاس
این پلیس چک چیه که همه بلدن؟ :ws3:
به منم یاد بدین :ws37:

سلام مری
ممنون که اومدی :a030:
بیشتر هدفم این بود که بیاین و نظر بدین در مورد چیزایی که بلدین
من خودم توی درس روش تحقیق که داشتم با روشهای متا آنالیز، تحلیل زمینه ای و تحلیل محتوایی از تحلیلهای کیفی آشنا شدم
گفتم شاید بچه ها اینجا با روشهای بهتری آشنایی داشته باشن

واسه place check بهترین منبع مقاله گلکار هستش :a030:

http://www.noandishaan.com/uploads/uploads/13651928391.rar

لینک به دیدگاه

واسه place check بهترین منبع مقاله گلکار هستش

http://www.noandishaan.com/uploads/uploads/13651928391.rar

مرسی :a030:
فقط دانلود میکنم نمیتونم فایلو باز کنم ارور میده:ws37:

من ایشالا طی امروز فردا مطالب تاپیکو میزنم
لینک به دیدگاه

فرا تحلیل اشاره به تجزیه و تحلیل آماری نتایج مجموعه­ ای از مطالعات دارد. در حالیکه فرآیندهای آماری استفاده شده توسط این روش قابل به کار گیری برای هر نوع داده ­ای هست، سنتز نتایج تنها در صورتی معنادار خواهد بود که مطالعات به صورت سیستماتیک گردآوری شده باشن. منظور اینه که در گذشته یکسری مطالعاتی انجام شده و اومده رابطه ی بین دو تا چیز رو بررسی کرده اما تعداد این مطالعات خیلی زیاده. مثلا در نظر بگیرین بافت فرسوده. توی این زمینه کلی مقاله نوشته شده که اومده بین بافت فرسوده و امنیت محله رابطه ای رو جست و جو کرده. بر فرض 50 تا پژوهش مختلف توی این زمینه وجود داره که در ابتدا وقتی با هم مقایسه می کنیم انگار متضاد همند. چون دقیقا یه چیز رو بررسی نمیکنن. اما وقتی از فرا تحلیل یا متا آنالیز استفاده می کنیم میاد با توجه به دیتا بیسمون که همون 50 تا تحقیقه رابطه بین فرسودگی بافت و امنیت محله رو بررسی میکنه و با عدد میگه که یک همچین وابستگی بین این دو تا وجود داره. البته نتیجه ی این تحقیق تا حد زیادی به اطلاعاتی بستگی داره که ما به عنوان پایگاه داده تعریف میکنیم و اگه از داده های ضعیف استفاده کنیم حتما نتایج ضعیفی هم میگیریم. یا مثلا هر چی دیتا بیس اطلاعات بیشتری داشته باشه میزان خطاش کمتر میشه و نتیجمون بهتره.

یکی دیگه از مواردی که تو رشته ما خیلی ملموسه رابطه بین حمل و نقل و کاربری زمینه. حالا اگه کسی بخاد اینو نشون بده که بین این دو تا یه رابطه وجود داره میتونه از فراتحلیل استفاده کنه. بیشتر کاربردی که این روش داره تو علوم اجتماعی و رفتاری هست اما محدودیتی نداره برای سایر رشته ها هم میشه ازش استفاده کرد.

ادامه داره ...

لینک به دیدگاه

خب در ادامه بحث یک مقاله خوبی خوندم در مورد رابطه بین کاربری زمین و حمل و نقل:ws37:
اینجا میزارم
تو این مقاله یه سری سناریوهایی برای توسعه آتی یک منطقه درنظر گرفته شده. بعد اومده رو این سناریوها متا آنالیز انجام داده که رابطه بین متغیرها رو پیدا کنه.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

دوستان شرمنده بابت تاخیری که توی پستها ایجاد شد

این دو مقاله هم رفرنس های خوبی هستن برای درک بهتر از چگونگی عملکرد فراتحلیل. یکیشون در مودر برنامه های شهری هست و اینکه یک برنامه خوب باید چه ویز گیهایی داشته باشه. اون یکی مقاله هم توضیح میده در مورد اینکه مثلا برای یک فرا تحلیل شما چه تعداد نمونه و ... باید داشته باشد.

لینک به دیدگاه
  • 7 ماه بعد...

چند روز پیش داشتم درباره روش های تحقیق کیفی دنبال مطلب میگشتم. یه سری مطلب گیر آوردم. گفتم اینجام بذارم واسه استفاده بقیه دوستان :a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...