رفتن به مطلب

باغ خانوادگي برو بچ انجمن نوانديشان در تالار ما

ارسال های توصیه شده

pv;jd

حرکت جالبیه

من به عنوان نفر اول عکس میذاررم

b35zkmxtw402kv6b66o.jpg

نمبدونم اسمش چیه ولی مامانم یه اسمی میگفت آخرشم یاد نگرفتم:|

از خانواده کاکتوسه

اينم اسم گياهتون..:a030::ws3:[h=1]کاکتوس انگشتی:[/h]

کاکتوس انگشتی گونه ای کاکتوس از جنس Chamaecereus دارای بسیاری از ساقه های شلوغ مانند انگشت است. این گونه بومی آرژانتین میباشد و در بعضی کشور ها با عنوان کاکتوس بادام زمینی نیز شناخته میشود.

ساقه های آن به اندازه انگشت و به رنگ سبز روشن ، در ابتدا حالت سیخ و راست و سپس افتاده میشوند. این ساقه ها 10 تا 15 سانتی متر قد و 1.2 سانتی متر قطر دارند. البته این ساقه ها بعضاً تا 30 سانتی متر نیز بلند میشوند.

کاکتوس های مسن در نهایت چوبی و بدون ستون فقرات می شوند تعداد دنده ها 8 تا 10 و تعداد تیغ ها 10 تا 15 تا نرم و سفید با 2 میلی متر طول هستند.

گل آن به رنگ نارنجی و قرمز با حدود 5 سانتی متر قطر که اغلب در مقادیر زیاد از سنین پایین تولید می شوند.زمان شکوفه دهی در اواخر بهار و اوایل تابستان است.

چنانچه اندازه نور کم و زمان زیادی در سایه قرار گیرند ، قطر ساقه ها کم شده و طول ساقه ها بلندتر میگردد . ساقه ها دارای شیارهایی به شمار 6 تا 9 عدد میباشد که در روی آنها تعداد زیادی آرئول دیده میشوند . آرئولها دارای خارهای شعاعی و خارهای مرکزی سفید نقره ای و کم رنگ هستند .

تخمدانها ناهموار و پوشیده از کرک هستند ، گلبرگ های بیرونی نوک تیز ولی گلبرگ های درونی کوتاهتر و دارای نوک گرد هستند .

کاکتوس انگشتی آفتاب دوست بوده و جایگاه آفتابی و اندکی سایه را میپسندند و به سرمای تا 4 درجه سانتیگراد زیر صفر پایداری نشان میدهند . نسبت به کاکتوس های دیگر به آب زیادتری نیاز دارند . آبیاری مناسب از بهار تا پاییز برای آنها ضروری و در فصل زمستان به آب چندانی را نیاز ندارند .

روش تکثیر این کاکتوس با کشت قلمه و بذر است ولی از راه قلمه انشعابات ، سریعتر تکثیر میگردد.

شکل آویزی آن را ، روی سایر cereus ها پیوند میزنند ، چنانچه شرایط ویژه نگهداری آن رعایت شود در تابستان و در بیرون از گلخانه در نور و آفتاب مستقیم زمان گلدهی آن بیشتر خواهد شد .

لینک به دیدگاه
گل سنگ عزیزم که خیلی دوستش دارم....

6bfkzo14dq8b14ooubb.jpg

Polka dot plant

این گیاه رنگین وزیبا در حقیقت از خانواده گل سنگ نیست فقط صرفا در ایران به این نام معروف شده . برگ هایی خوشرنگ و رنگین و خال خالی زیبایی وصف ناپذیری به این گیاه بخشیده است . امروزه گل سنگ به رنگهای سفید , صورتی , قرمز, سرخابی و شرابی پرورش داده شده و به فروش می رسد .

این گیاه در واقع آپارتمانیست و در فضای خانه به راحتی رشد و پرورش می یابد می توان این گیاه را به صورت مجموعه با گیاهان دیگر در یک گلدان کاشت و یا در تراریوم ها ( گلدانهای شیشه ای ) از این گیاه در کنار برگهای سبز استفاده کرد . این گیاه گلهای ریزی می دهد که تحت الشعاع رنگ زیبای برگها قرار می گیرد . می توان گفت گل سنگ برای برگش پرورش داده می شود نه گل هایش.

ارتفاع گل سنگ به 40 سانتی متر می رسد . توصیه می کنم حتما هر از گاهی برای جلوگیری از علفی شکل شدن گیاه سر شاخه ها را بزنید با این کار هم گیاه از پایین پر تر می شود و هم شما می توانید همان سر شاخه ها را دوباره کاشته و تعداد گل سنگ ها را افزایش دهید .

نور : این گیاه به نور زیاد ولی غیر مستقیم نیاز دارد درست مثل بنفشه آفریقایی . در شرایطی که نور کم باشد برگها سبزتر می شوند و رنگها کمتر . در چنین شرایطی باید گل سنگ را به مکان پر نور تری منتقل کرد .

آب : حتما در بین دو آبیاری باید خاک خشک شود . یعنی زمانی که با نوک انگشت سطح خاک را لمس می کنید نباید رطوبتی احساس کنید . این گیاه در اثر آبیاری زیاد خزان می کند .

خاک : خاک سبک همانند خاک پریسا 16 برای این گیاه عالیست

کود دهی : می توانید از کود بنفشه آفریقایی برای این گیاه استفاده کنید چون برگهای این گیاه رنگیست کودهای ازته مثل کودهای آپارتمانی باعث از بین رفتن قسمت های رنگی و سبز شدن برگها می شوند .

تکثیر : می توان به راحتی این گیاه را بوسیله سرشاخه هایش زیاد کرد . کافیست سرشاخه ها را در گلدانی کوچک بکارید توجه داشته باشید بهتر است چندین سرشاخه در یک گلدان کاشته شوند تا بوته پر و زیبا به نظر بیاید . سپس کیسه ای بر روی این گلدان بکشید به طوری که لبه های کیسه به زیر گلدان بروند . در واقع با اینکار محیطی مرطوب برای قلمه ها ایجاد می شود . کیسه حدودا یک ماه باید بر روی گلدان باشد . پس از برداشتن کیسه حتما یک بار سر شاخه ها بزنید تا بوته پر شود .

رطوبت : به راحتی این گیاه با هوای منزل کنار می آید چنانچه هوای منزل شما بیش از اندازه خشک است می توانید دستگاه بخوری را مدت زمان کوتاهی در روز روشن کنید . گل سنگ نیازی به اسپری آب ندارد.

شرایط نگهداری این گیاه بسیار به بنفشه آفریقایی نزدیک است.

لینک به دیدگاه

دوستاي گلم..

يه تاپيك جدا بعدا باز ميكنيم به عنوان ..باغ خانوادگي و گياهاي شما.. و عسكساتون به اسم خودتون با خصوصيان گياه مورد نظر ..تا يه ارشيوي باشه .. از گياهان دوستان نوانديشي.... و بعد يه ميتينگ ميزاريم..از هر نوع از گياهاني كه خودتون دوست داشتيد.. مياريد.. و باهم يه عكس يادگاري ميندازيم به جز اينكه باهمديگه اشنا ميشيم..:icon_gol:دوستاني هم كه نتونستن بيان ميتونن عكساي خودشونو با گياهاي خودشونو براي من بفرستن.. :icon_gol:

لینک به دیدگاه

من اسم اینایی که میذارم رو نمیدونم :ws3: الانم هیچ کدومشون نیست تقریباً :hanghead: اینا رو قبلاً داشتیم. الان گلای دیگه هستن.

kmm95u9odzwnzq26up3i.jpg

vulaod4vuaqw3l06o.jpg

niyu4lm5uzvidc0xxue.jpg

77gogx98d9lmglntdsqq.jpg

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
pv;jd

حرکت جالبیه

من به عنوان نفر اول عکس میذاررم

b35zkmxtw402kv6b66o.jpg

نمبدونم اسمش چیه ولی مامانم یه اسمی میگفت آخرشم یاد نگرفتم:|

از خانواده کاکتوسه

ماشالاااااااااااا چه کاکتوسی:w58:

اولش فک کردم گلا رو بینشون قرار دادید.آخه نمیدونستم کاکتوس گل اینجوری هم داره.دیدم محمد هم نمونه همین رو گذاشته بود دیگه مطمئن شدم گلا از خودشه:ws3:

با اجازتون سیوش کردم نشون خواهرم بدم.آخه عاشق کاکتوسه.اگه اینو ببینه میاد تا خود کرمانشاه دنبالش:ws28:

لینک به دیدگاه
دوستاي گلم..

يه تاپيك جدا بعدا باز ميكنيم به عنوان ..باغ خانوادگي و گياهاي شما.. و عسكساتون به اسم خودتون با خصوصيان گياه مورد نظر ..تا يه ارشيوي باشه .. از گياهان دوستان نوانديشي.... و بعد يه ميتينگ ميزاريم..از هر نوع از گياهاني كه خودتون دوست داشتيد.. مياريد.. و باهم يه عكس يادگاري ميندازيم به جز اينكه باهمديگه اشنا ميشيم..:icon_gol:دوستاني هم كه نتونستن بيان ميتونن عكساي خودشونو با گياهاي خودشونو براي من بفرستن.. :icon_gol:

سلام معصومه جان

پس تاپیکت کو میخوام عکس بذارم:ws3:

من دوتا گلام داره خراب میشه :5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه
ماشالاااااااااااا چه کاکتوسی:w58:

اولش فک کردم گلا رو بینشون قرار دادید.آخه نمیدونستم کاکتوس گل اینجوری هم داره.دیدم محمد هم نمونه همین رو گذاشته بود دیگه مطمئن شدم گلا از خودشه:ws3:

با اجازتون سیوش کردم نشون خواهرم بدم.آخه عاشق کاکتوسه.اگه اینو ببینه میاد تا خود کرمانشاه دنبالش:ws28:

هرچندتا خواستی بیا کرمانشاه بهت میدم:ws3:

لینک به دیدگاه
مرسی:hapydancsmil:

این گل داخل گلخونه هست یا مستقیم روبه آفتابه؟

مستقم رو به آفتاب

در سرما و گرما همراه شماست کاکتوس رادیاتور:ws3:

لینک به دیدگاه
مستقم رو به آفتاب

در سرما و گرما همراه شماست کاکتوس رادیاتور:ws3:

من یه دونه از کاکتوسام روبه آفتابه اما حیلی رشدش کمه.(البته از اون کاکتوسایی هست که رشد زیاد دارن)ولی این نمیدونم چرا اینجوره.:icon_redface:

لینک به دیدگاه
سلام معصومه جان

پس تاپیکت کو میخوام عکس بذارم:ws3:

من دوتا گلام داره خراب میشه :5c6ipag2mnshmsf5ju3

سلام عزيزم بفرماييد گلم.. ببخشيد دير شد//

[h=1].باغ خانوادگي و گياهاي شما[/h]

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...