رفتن به مطلب

حجاب در ادیان

ENG.SAHAND

ارسال های توصیه شده

[h=2]آیا مسیحی بودن مجوز بدحجابی است؟

[/h]اخیراً عده ای برای فرار از اصل حجاب بهانه ای دیگر می آورند و آن اینکه وقتی به بعضی از زنان بدحجاب می گویی: خانم محترم حجابت را رعایت کن و خودت را بپوشان در جواب می گویند: من مسیحی هستم. به گمان این خانم ها گویا مسیحی بودن مجوزی برای بدحجابی و بی حجابی است.از مطالبی که در بحث «حجاب در ادیان دیگر، و قبل از اسلام بوده» روشن شد که حجاب مخصوص مسلمانان نیست، بلکه رعایت حجاب وظیفه هر کسی است که دارای شریعت و دینی می باشد و از جمله کسانی که صاحب دین و شریعت هستند، مسیحیان و یهودیان می باشند. اگر چه در نوع حجاب، ادیان شاید با هم فرق داشته باشند ولی در اصل پوشش و حجاب تمام ادیان با هم مشترکند و اختلافی ندارند.بسیاری از بانوانی که بهانه مسیحی بودن را می آورند، مسلمانند، اما برای رها کردن خود از هر قید و بندی این حرف ها را می زنند. و بر فرض آنکه مسیحی هم باشند، بر مسیحیان هم حجاب واجب است. به علاوه اگر خانمی باشد که دارای دین و شریعت هم نباشد و جزء کفار محسوب شود، باز باید حجاب را رعایت کند. به خاطر اینکه:در ممالک اسلام کفار وظیفه دارند قوانین و ظواهر کشور اسلامی از جمله حجاب را رعایت نمایند7، همان گونه که در دنیا در هر کشوری اتباع بیگانه وظیفه دارند قوانین کشور متبوع خود را مراعات کنند.

[h=2]- حجاب زنان ایران باستان

[/h]نویسنده کتاب پوشاک باستانی ایرانیان در این مورد می نویسد:تاریخ نویسان در باره پوشاک آن زمان اکثراً به سکوت گذرانده اند... با این وصف از روی برخی نقوش که از آن زمان مانده، به زنانی بومی برخورد کردیم که پوشش جالبی دارند. پیراهن آنان پوشش ساده، بلند یا دارای راسته چین و آستین کوتاه است. در پایین دامن (از زانو به پایین) شرّابه هایی (منگله) تا به مچ پا آویزان است.بعد می گوید: به زنانی از این دوره برمی خوریم که از پهلو بر اسب سوارند. اینان چادری مستطیل بر روی همه لباس خود افکنده اند و در زیر آن یک پیراهن دامن بلند، و زیر این نیز یک پیراهنی دیگر بلندتر تا به مچ پا نمایان است

[h=2]1- حجاب زنان اشکانی

[/h]لباس زنان اشکانی پیراهنی بلند تا به روی زمین، گشاد، پر چین، آستین دار و یقه راست بوده است، پیراهن دیگری داشته اند که روی اوّلی می پوشیدند. اندازه این یک نسبت به اولی کوتاه و ضمناً یقه باز بوده است. روی این دو پیراهن نیز چادری سر می کردند.

[h=2]2- حجاب زنان ساسانی[/h]در مقایسه چندین نقش سنگی آناهیتا و نقوش دیگر با هم، به نظر می رسد که بانوان ساسانی پیراهن بلند بسیار پر چین و گشاد می پوشیدند و آن را با نواری در زیر سینه (مانند بانوان اشکانی) جمع کرده، می بستند... گاهی چادری گشاد و پرچین سر می کردند که تا به وسط ساق پا می رسیده است. نقوشی که از بانوان ساسانی در بشقاب های نقره ای مانده حکایت می کند که هر یک از بانوان، چادری به خود پیچیده دارند

[h=2]3- حجاب نزد برهمائیان و بودائیان

[/h]اما براهمه؛ حجاب نزد آنها روش خاصی داشته، و زن حق نداشت از منزلش بیرون برود، و نیز هیچ مردی جز آن محارمی که دین معرّفی کرده بود حق نداشتند او را ببینند و بشناسند. 11اما بودائیان: حجاب زن نزد آنها مانند برهمائیان بود و تا امروز آثاری از حجاب براهمه نزد هندی ها باقی است.

[h=2] حجاب در شاهنامه

[/h]در جاهای مختلف شاهنامه سخن از زن نیکوی ایرانی و حجاب او به میان آمده است که از این اشعار استفاده می شود زنان ایران از دیرباز حجاب و اخلاق نیکو و پاکدامنی شان زبانزد همه بوده است. اکنون به برخی از آن اشعار توجه فرمایید:سخن شیرین، زن پرویز:[TABLE=width: 50%, align: center]

[TR]

[TD=align: right]چنین گفت شیــرین کــه ای مهتـران

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left]جهـان گـشته و کــار دیــده سران

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: right]بـــسی سال، بــانـــــوی ایران بــدم

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left]بهـــر کـــار پشـت دلیـــــران بـدم[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: right] نجستـــم همیشه جــــز از راستـی

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left]زمــن دور بــد کـــژی و کـــاستی

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: right]گــفت ایـــن و بـگشــاد چـــادر ز روی

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left] همه روی ماه و همه پشت موی

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: right]مــرا از هنـــر مـــوی بــــد در نـهـــان

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left]کــه او را ندیــدی کـس اندر جهان

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: right]نه کس موی من پیش از این دیده بود

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left]نــه از مهتـران نیـز بشنیده بود 14[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

سخن تهمینه همسر رستم:[TABLE=width: 50%, align: center]

[TR]

[TD=align: right]به گیتی ز خوبان مرا جفت نیست

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left]چـو من زیــر چـرخ کبود اندکیست[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: right]کــس از پــرده بیــرون ندیدی مرا

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left] نه هرگز کس آواز شنیدی مرا 15

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

سخن منیژه:[TABLE=width: 50%, align: center]

[TR]

[TD=align: right]منیژه منم دخت افراسیاب

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: left]برهنه ندیده رخم آفتاب

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

در مورد این نوشته نظری ندارم خودم فقط نقل قول کردم

تا نظر دوستا چی باشه:ws38:

لینک به دیدگاه
آیا مسیحی بودن مجوز بدحجابی است؟

به علاوه اگر خانمی باشد که دارای دین و شریعت هم نباشد و جزء کفار محسوب شود، باز باید حجاب را رعایت کند. به خاطر اینکه:در ممالک اسلام کفار وظیفه دارند قوانین و ظواهر کشور اسلامی از جمله حجاب را رعایت نمایند7، همان گونه که در دنیا در هر کشوری اتباع بیگانه وظیفه دارند قوانین کشور متبوع خود را مراعات کنند.

در مورد این نوشته نظری ندارم خودم فقط نقل قول کردم

تا نظر دوستا چی باشه:ws38:

والا این نکته همیشه برام سوال بوده ک چرا بعضی از افراد ادعاهای زیادی دارن ولی از این نکته ک هر کشوری قوانین خودشو داره چشم پوشی میکنن.. چرا هیچ وقت گفته نشده ک چرا در بعضی از کشورها، منع قانونی برای داشتن حجاب وضع شده؟.. اگه حجاب باید اختیاری باشه پس چرا اون منعا هست؟ چرا فقط ب اجباری بودنش در کشور اشاره میشه؟ بحث حجاب هم یکی قوانین این کشوره مسلمه ک مخالفین و موافقین خودشو داره .. ولی همیشه گفته میشه 1شهروند خوب، ب قوانین احترام میذاره..هرچند اون قانونو دوست یا قبول نداشته باشه

لینک به دیدگاه
والا این نکته همیشه برام سوال بوده ک چرا بعضی از افراد ادعاهای زیادی دارن ولی از این نکته ک هر کشوری قوانین خودشو داره چشم پوشی میکنن.. چرا هیچ وقت گفته نشده ک چرا در بعضی از کشورها، منع قانونی برای داشتن حجاب وضع شده؟.. اگه حجاب باید اختیاری باشه پس چرا اون منعا هست؟ چرا فقط ب اجباری بودنش در کشور اشاره میشه؟ بحث حجاب هم یکی قوانین این کشوره مسلمه ک مخالفین و موافقین خودشو داره .. ولی همیشه گفته میشه 1شهروند خوب، ب قوانین احترام میذاره..هرچند اون قانونو دوست یا قبول نداشته باشه

گفتم که نظری ندارم درین مورد

اصرار میکنین اگه برام مهم نیست و دوست دارم البته هرکس به اختیار خودش و بدون صلب آزادی از دیگرون هرطور دوست داره بپوشه

ولی خوب از جلف بازی متنفرم به شخصه ولی دوست دارم همه شیک و پیک باشن تو جامعه .....

اما خوب هرکشوری چهارچوبها و دموکراسی خودشو تعریف میکنه و درون چهار چوب قدم برمیداره خو

لینک به دیدگاه
گفتم که نظری ندارم درین مورد

اصرار میکنین اگه برام مهم نیست و دوست دارم البته هرکس به اختیار خودش و بدون صلب آزادی از دیگرون هرطور دوست داره بپوشه

ولی خوب از جلف بازی متنفرم به شخصه ولی دوست دارم همه شیک و پیک باشن تو جامعه .....

اما خوب هرکشوری چهارچوبها و دموکراسی خودشو تعریف میکنه و درون چهار چوب قدم برمیداره خو

اوهوم.. موافقم

ولی خب این آزادی هم از دیدگاهای مختلف تعاریف خودشو داره.. مثلا تو همین بحث حجاب هم تعاریف از آزادی متفاوته

ممنون از تاپیک :a030::icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...