رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

نشستن بر روی زمین و استفاده از توالت های سنتی و رفت و امد به طبقات بالا بدون استفاده از اسانسور برای مفاصل سالمندان مضر است

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • پاسخ 64
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سرطان های دهان در افراد سیگاری 7 بار بیشتر از غیر سیگاری هاست همین رقم برای الکل صادق است .

و بمقدار دو برابر یعنی 15 بار مصرف همزمان سیگار و الکل ریسک این سرطانها را افزایش میدهد

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

دارو های تجویز شده را باید تا انتها مصرف کرد چه به اثر دارو ها واقف شده باشید و چه فکر کنید که دارو ها بی اثر بوده اند حتما در صورت تمایل به قطع دارو با پزشک مشورت نمایید

لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...
  • 3 ماه بعد...

باور عمومي بر آن است که عبور دود از ميان آب درون محفظه شيشه‌اي قليان موجب تصفيه آن مي‌شود. اين باور، اشتباه محض بوده و برخلاف باورهاي سنتي حجم دود استنشاق شده ناشي از يک وعده مصرف قليان معادل 20 تا 40 نخ سيگار است

قليان نه تنها تمام 4 هزار ماده سمي و 70 ماده سرطان‌زاي موجود در سيگار را دارا است بلکه مونوکسيدکربن بيشتري نيز توليد مي‌کند. به‌علاوه دود قليان مجموعه‌اي از عوامل سرطان‌زاي ديگر هم دارد که ناشي از سوختن ذغال است. :Ghelyon:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

اسم من بادام است !

ما دو برادریم كه یكى شیرین و دیگرى تلخ است .

بو داده نوع شیرین من مقوى مغز و سلسله اعصاب است .

بینایى را تقویت مى كنم و براى تنگ نفس مفیدم .

تلخ من اگر با عسل خورده شود، براى كیسه صفرا و كبد مفید است .

با پوست منافع بسیار دارم كه از آن جمله از بین بردن زخمهاى چركى است .

اسم من بادام است . همان میوه اى كه چشم هاى زیبا را به آن تشبیه مى كنند عربى من ((لوز)) است .

اسم من بادام است !

ما دو برادریم كه یكى شیرین و دیگرى تلخ است .

بو داده نوع شیرین من مقوى مغز و سلسله اعصاب است .

بینایى را تقویت مى كنم و براى تنگ نفس مفیدم .

تلخ من اگر با عسل خورده شود، براى كیسه صفرا و كبد مفید است .

با پوست منافع بسیار دارم كه از آن جمله از بین بردن زخمهاى چركى است .

اسم من بادام است . همان میوه اى كه چشم هاى زیبا را به آن تشبیه مى كنند عربى من ((لوز)) است .

.

زادگاه اولیه ى مرا عده اى آسیاى صغیر و عراق نوشته اند، ولى من خود را ایرانى الاصل مى دانم و در بسیارى از كشورهاى خارجى مرا به نام بادام فارسى مى خوانند. من انواع زیاد از كوهى ، و بیابانى و بستانى . كوچك و بزرگ دارم و این به دو گروه شیرین و تلخ قسمت مى شوند.

میوه شیرین من داراى 54 درصد روغن 24 درصد مواد سفیده اى و مقدارى عوامل مخصوص كه هنرش آمیزش روغن با آب است مى باشد و همچنین داراى مقدارى قند - صمغ - آهك - فسفر - پتاسیم - گوگرد - كلر - سدیم و آهن هستم و به علت وجود این عناصر است كه كمى سنگین و دیر هضم مى شوم . چون یك درصد فسفر دارم ، مقوى مغز و سلسله اعصاب مى باشم .

بادام تلخ روغن كمترى دارد. (بیست تا 45 درصد) ولى عوامل تركیب كننده ى آن با آب زیادتر است . و بعلاوه داراى یك تركیب شیمیایى است كه در مجاورت آب تولید مقدارى قند و مقدارى اسانس بادام تلخ و سمى به نام اسید سیانیدریك مى نماید. روغن نوع شیرین من مسهلى ملایم است و مقدار خوراك آن 15 تا 60 گرم و براى اطفال 4 تا 30 گرم به تناسب سن آنها است .

میوه من نگهبان جوهر دماغ - ضد عفونى كننده ى اعضاء باطنى و مقوى بینایى مى باشد - نرم كننده مزاج - سینه و گلو است .

شیره ى میوه من با شكر سرفه را آسان ، سینه و حنجره را نرم و باز مى كند و براى تنگ نفس و ذات الجنب و سینه پهلو مفید است و از خونریزى ریوى جلوگیرى مى كند. اگر پوست سخت میوه ى مرا كه سوخته و به سرحد خاكستر شدن نرسیده باشد گرد دندان نموده و به دندانهاى خود بمالید لثه دندان را محكم مى كند و دندان را سفید مى نماید.

من به سبب لعابى كه دارم ، جهت زخم روده و مثانه و اسهال و پیچش شكم مفید مى باشم . مخصوصا اگر این پیچش به علت زیادى رطوبت معده باشد - من زیاد كننده ى شهوت بوده و فشار آن را كم مى كنم - خوردن من از سوزش ادرار مى كاهد. میوه ى من بدن را چاق مى كند و چنانچه مرا با نبات یا مواد قندى دیگر بخورید نیروى غذایى بیشترى به شما خواهم داد.اگر مرا بكوبید ثقیل مى شوم و دیر از معده مى گذرم . بو داده ى من مقوى معده بوده ، رطوبت آن را بیشتر جمع مى نماید

لینک به دیدگاه

چاره جای جوش ها چیست؟

3210789798.jpg

چـاره جای آبله

پـیلـیـنگ است

سلامت: گاهی برای درمان جای آبله*مرغان، پیلینگ شیمیایی توصیه می*شود. این روش مزیتی بر سایر روش*ها دارد؟

روش*های بسیاری برای درمان جوشگاه*های آتروفیک پیشنهاد شده است که شامل درم*ابریژن، استفاده از پرکننده*ها، پیلینگ شیمیایی و لیزر است. بیشتر این درمان*ها، کارایی متوسطی دارند و به زمان طولانی برای بهبود و عوارضی همچون اریتم طولانی، تغییرات پیگمانتاسیون، عفونت و جوشگاه*های آتروفیک نیاز دارند.

پیلینگ شیمیایی با محلول تری*کلرواستیک اسید، از پرکاربردترین انواع پیلینگ شیمیایی است که در غلظت*های متفاوت و با عمق*های گوناگون برای درمان انواع مشکلات پوستی استفاده می*شود

اما به دلیل عوارض بالا استفاده از آن با غلظت*های بالا، یا در سطوح وسیع توصیه نمی*شود و غلظت*های پایین تا متوسط آن برای درمان جوشگاه*های آتروفیک عمیق و شدید ناکارآمد خواهد بود. تجربه به من نشان داده که استفاده از این ترکیب برای بهبود جوشگاه آبله*مرغان مؤثر است.

سلامت: چند وقت است که از این ترکیب برای از بین بردن جای آبله استفاده می*شود؟

برای اولین بار فردی به نام لی*متدی شامل استفاده سریال از پیلینگ شیمیایی تری*کلرواستیک اسید با غلظت بالا را به*صورت موضعی پیشنهاد کرد و طی مطالعه*ای روی بیماران مبتلا به جای آکنه، نتایج بالینی خوبی گزارش شد اما مطالعه*ای در مورد نتایج درمانی متد در جوشگاهی*های قدیمی *و آتروفیک آبله*مرغان وجودنداشت.

سلامت: در مورد روند درمان توضیح می*دهید؟

هر بیمار، حداکثر 6 نوبت و به فواصل 3 هفته تحت پیلینگ قرارمی*گیرد. در هر نوبت، پس از شستشوی صورت با صابون و پاک کردن سطح پوست با استون، پیلینگ با یک اپلیکاتور چوبی نوک تیز (تی*سی*ای 70 درصد) با فشار متوسط دقیقا روی ناحیه فرورفته تا ظهور بافت سفید قرار می*گیرد و درنهایت از پماد زینک*اکسید استفاده می*شود.

سلامت: این عمل نیاز به بی*حسی دارد؟

نه نیاز به بی*حسی موضعی است، نه استفاده از مسکن.

سلامت: آرایش کردن بعد از این عمل مجاز است؟

آرایش پس از درمان مجاز است اما دلمه*ها نباید دستکاری شوند و به هر بیمار باید توصیه*های لازم با توجه به شرایط او انجام می*شود.

سلامت: آیا احتیاط*های دیگری هم لازم است؟

استفاده از ضدآفتاب مناسب و دوری از نورآفتاب توصیه می*شود. در ضمن طی هفته اول و تا زمان بهبود دلمه*ها که معمولا 5 تا 7 روز طول می*کشد، استفاده از پماد زینک*اکسید روزی چند بار لازم است.

سلامت: این روش تا چه حد موفقیت*آمیز است؟

به*نظر می*رسد پیلینگ موضعی TCI با غلظت بالای 50 درصد، در درمان جوشگاه*های آتروفیک آبله*مرغان بسیار موثر باشد. طی مطالعه، بهبود در 94 درصد از بیماران مشاهده شده و این شامل بهبود قابل*توجه در 39 درصد از افراد مورد مطالعه در بیمارستان لقمان و شهدای تجریش در تحقیقات ما بوده است.

سلامت: امکان اینکه بیمار ترکیب*های پیلینگ را از داروخانه بخرد و در خانه یا آرایشگاه پیلینگ انجام دهد، وجود دارد یا حتما باید این کار زیر متخصص پوست انجام شود؟

نه، اگرچه انجام این نوع پیلینگ بسیار ساده به نظر می*رسد اما کاری بسیار حساس و ظریف است و حتما باید به وسیله متخصص پوست انجام شود. یکی از بیمارانم که پرستار هم بود،

به دلیل مشغله*کاری سعی کرد برای صرفه*جویی در هزینه و وقت این کار را در منزل انجام دهد و متاسفانه توانسته بود داروی لازم را از یک داروخانه تهیه کند اما پس از استفاده، دچار سوختگی شدید و عمیق*تر شدن ضایعات شده بود.

انجام این نوع پیلینگ باید با مهارت تمام فقط در عمق جوشگاه*ها انجام شود و اگر حاشیه ضایعات نیز آغشته به اسید شود، امکان بدتر شدن جوشگاه*ها وجود دارد بنابراین تاکید می*کنم که این نوع پیلینگ و اصولا تمام کارهای مهم مربوط به زیبایی پوست باید به*وسیله متخصص پوست که توانایی و دانش انجام

و مقابله با هرگونه عارضه احتمالی را دارد، انجام شود. متاسفانه اقدام*هایی مانند پیلینگ یا تزریق ژل و بوتاکس به وسیله افراد غیرمتخصص و حتی غیرپزشک در مکان*هایی مانند آرایشگاه*ها انجام می*شود ولی هرگز نباید سلامت و زیبایی خود را به دست افراد غیرمتخصص سپرد.

لینک به دیدگاه

کاسنی؛ داروخانه ای رایگان

hel1.jpg

کاسنی از جمله گیاهانی است که مصرف آن به سلامت شما کمک می کند. عرق این گیاه قلب، کبد و کلیه را فعال می کند.

ابن سینا، پزشک بزرگ مسلمان در مورد گیاه کاسنی و خواص آن گفته است: کاسنی بازکننده است و سموم کبد را دفع می کند.

ـ کاسنی در درمان التهابات معده و پاک کردن مجاری ادراری مؤثر است.

ـ اگر آب پخته کاسنی را با سکنجبین میل کنید بهترین داروی تب های طولانی و مداوم است.

ـ مالیدن آب کاسنی به محل های خارش بدن بسیار مفید است.

ـ غرغره آب کاسنی گلودرد و تورم مفصلی را از بین می برد.

ـ ریشه کاسنی در باز کردن و روان شدن اخلاط بسیار مؤثر است.

ـ ریشه کاسنی، مجاری گوارشی را پاک می کند و بهترین تصفیه کننده خون است. ریشه کاسنی در از بین بردن ورم احشا خیلی مؤثر است.

ـ ریشه کاسنی بهترین دارو برای آب آوردن شکم است و در نفخ و تحلیل مواد بسیار نافع است. ریشه کاسنی برای تقویت معده، زیاد کردن ادرار و رفع درد مفاصل و یرقان مفید است و مشکلات صفراوی را بر طرف می کند.

ـ کاسنی در ازدیاد نطفه موثر است و انسان را از ابتلا به قولنج محفوظ نگه می دارد و توان و نیروهای بدنی را تجدید می کند. این گیاه در ضعف اعصاب، ضعف چشم و فشار خون مفید است.

ـ قلب، کلیه و کبد را فعال و با نشاط می کند.

ـ کاسنی رحم را به وظیفه طبیعی خود وا می دارد و برگ آن دارای مقداری ویتامینC است لذا در حفظ جوانی مؤثر است.

منبع:jamejamonline.ir

لینک به دیدگاه

کاسنی در حفظ جوانی موثر است .

hee43.jpg

کاسنی گیاهی علفی و یک ساله است. ساقه های آن گرد و قطور با گل های آبی آسمانی و برگ های سبز کم رنگ و یا پررنگ و تلخ است.

اگرچه این گیاه بومی کشورهای آفریقای شمالی، آسیا و اروپاست امروزه در سراسر جهان کشت می شود. مصری های باستان از این گیاه برای تصفیه خون و دفع سموم کبد استفاده می کردند. ریشه کاسنی به عنوان جایگزین قهوه و قسمت های دیگر نیز در پخت و پز و به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرد.

● خواص کاسنی

ریشه کاسنی با افزایش جریان زردآب، به بدن کمک می کند تا مواد غذایی و مایعات موجود در بدن بهتر هضم شوند.

پماد تهیه شده از برگ های له شده آن برای درمان التهاب و ورم چشم استفاده می شود.

کاسنی در پیش گیری از پوکی استخوان، سرطان روده و سینه موثر است.

مخلوطی از آب کاسنی، هویج، کرفس و جعفری، غذایی مغذی برای اعصاب، چشم و سیستم عضلانی به حساب می آید.

این گیاه که خاصیت طبیعی رونده دارد، با یبوست حاد مقابله می کند.

آب کاسنی همراه با کرفس و جعفری خاصیت تقویت کنندگی دارد و برای بیماران کم خون بسیار مفید است.

مصرف پودر ریشه خشک آن همراه با عسل برای درمان برونشیت حاد مفید است.

مصرف خوراکی کاسنی سردرد را برطرف می کند در حالی که مصرف موضعی آن به عنوان کمپرس، التهاب ایجاد شده بر اثر آرتروز را کاهش می دهد.

این گیاه قلب، کبد و کلیه را فعال می کند.

مالیدن آب کاسنی به محل های خارش بدن بسیار مفید است.

ریشه کاسنی خلط آور است.

ریشه کاسنی برای تقویت معده، زیاد کردن ادرار و رفع درد مفاصل مفید است و ضدیرقان می باشد.

برگ کاسنی دارای مقداری ویتامینc است و در نتیجه در حفظ جوانی موثر است.

ریشه کاسنی ورم و التهاب لثه را از بین می برد.

اثر میکروب کشی آن از آنتی بیوتیک ها بیشتر است.

کاسنی برای رفع بیماری زردی و یرقان توصیه می شود.

کاسنی از ابتلا به قولنج پیش گیری می کند.

لینک به دیدگاه

آیاکودکم کم خون است

کم خونی

یک متخصص تغذیه گفت: کم خونی مادران به جنین آ*نها منتقل می*شود. رنگ پریدگی، پرخاشگری و کم اشتهایی از علایم کم خونی است و مصرف ماست با گوشت قرمز، جذب آهن آن را مختل می*کند.

شیوا فرجی، در مورد علل کمبود آهن در کودکان خاطرنشان کرد: کمبود آهن در کودکان اکنون یکی از شایع ترین اختلالاتی است که پیش از سن دبستان مشاهده می*شود.

وی با اشاره به اینکه روند رشد کودکان تا دوسالگی بسیار سریع است، *افزود: همین امر باعث می*شود تا نیاز کودک به آهن بیشتر شده و برخی مواقع به دلیل رعایت نشدن زنجیره غذایی کمبود آهن به وجود بیاید به ویژه اینکه برخی مادران در دادن قطره آهن در سنین زیر دوسالگی کوتاهی می*کنند.

عضو انجمن تغذیه ایران تأکید کرد: همچنین برخی كودكان آن طور که باید مواد غذایی مانند گوشت را خوب مصرف نمی*کنند، بنابراین مادران باید سعی کنند با استفاده از تنوع غذایی مانند استفاده از گوشت چرخ*کرده و مواردی شبیه به این کودک را به خوردن گوشت ترغیب کنند.

کم*خونی مادرزادی نکته دیگری است که این متخصص تغذیه به آن اشاره کرد و گفت: صرفنظر از اینکه مادر باردار ممکن است بیماری زمینه*ای مانند کم*خونی داشته باشد، برخی مادران در دوران بارداری با رعایت نکردن زنجیره غذایی دچار کم*خونی می*شوند که این کم*خونی را نیز به جنین منتقل می*کنند.

فرجی به علائمی که والدین باید نسبت به آن در کودکان خود حساس شوند اشاره کرد و گفت: رنگ*پریدگی صورت، نازک شدن مو و ریزش آن، پرخاشگری، بدخلقی، کم*تحملی، عدم تمرکز در کودکان سنین دبستان و کم*اشتهایی از علائم شایع کم*خونی در کودکان است.

وی ادامه داد: اگر والدین دو سه مورد از این علائم را در کودکان خود مشاهده کردند تنها با یک آزمایش ساده خون می*توانند شرایط کم*خونی کودک خود را بسنجند. به گفته این متخصص تغذیه تغییر نوع رژیم غذایی و ترک عادات بد غذایی در کودکان می*تواند در تغییر وضعیت کودک مؤثر باشد.

وی اظهار داشت: نباید توقع داشته باشیم بچه*ای که گوشت قرمز را با ماست می*خورد آهن گوشت را بتواند جذب کند، چرا که مصرف همزمان کلسیم و آهن میزان جذب آهن را کاهش می*دهد و باید سعی کرد تا در کنار گوشت قرمز سبزی*های حاوی ویتامین c را برای افزایش جذب آهن قرار داد. فرجی ابتلای کودک به انگل، اسهال و استفراغ*های مکرر را از دیگر دلایل فقر آهن یا کم*خونی برشمرد و افزود: والدین باید سعی کنند تا ابتدا مطمئن شوند که فرزند آنها انگل یا مشکل گوارشی ندارد و پس از درمان اسهال و استفراغ هم باید سعی کنند تا آهن از دست رفته بدن را جبران کنند.

وی در پاسخ به اینکه به جز منشأ حیوانی چه مواردی حاوی آهن و تأمین*کننده خون بدن است، افزود: نباید فراموش کرد که جذب آهن حیوانی در بدن 10 درصد و آهن گیاهی فقط 3 درصد است، بنابراین توصیه می*کنیم که مواد غذایی حیوانی و گیاهی در کنار هم مصرف شوند. فرجی افزود: اما می*توان پسته، عدس، برگه زردآلو را غنی از آهن دانست، همچنین جگر،دل، قلوه و زرده تخم مرغ نیز از منابع دارای آهن حیوانی هستند.

لینک به دیدگاه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

ویتامین E ، مهم ترین ماده ای است که از آن در ساخت کرم های پوست استفاده می شود. اما بهترین روش برای دریافت این ویتامین مصرف میوه و سبزی های زرد و نارنجی مانند هویج، انبه، فلفل دلمه ای زرد و نارنگی است.

سرمای فصل زمستان، تابش محدود نور خورشید و استفاده از وسایل گرمایشی در منزل، روی پوست تاثیر منفی می گذارد و اما با خوردن مواد غذایی سالم می توان مانع از این آسیب ها شد و در کمتر از ۳ هفته، تاثیر مثبت آن را روی پوست مشاهده کرد.

پوست های خشک و مستعد به اگزما :

برای حفظ رطوبت پوست، ماهی های سرشار از اسید چرب مصرف کنید. این امر پوست صورت را از هوای سرد و خشکی محافظت می کند. ماهی سالمون و ماکارو نیز خاصیت ضدالتهابی دارد. اگر پوست شما مستعد به اگزماست، پیشنهاد می کنیم از این مواد غذایی استفاده کنید. برای به دست آوردن نتیجه مطلوب مصرف هفته ای سه بار ماهی توصیه می شود.

پوست کدر و چهره خسته :

ویتامین E ، مهم ترین ماده ای است که از آن در ساخت کرم های پوست استفاده می شود. اما بهترین روش برای دریافت این ویتامین مصرف میوه و سبزی های زرد و نارنجی مانند هویج، انبه، فلفل دلمه ای زرد و نارنگی است. این گروه مواد غذایی حاوی کاروتنوئید نوعی آنتی اکسیدان است که بدن آن را به ویتامین E تبدیل می کند و لایه زیر سطح پوست را تغذیه می کند. برای به دست آوردن نتیجه بهتر، روزی ۲ وعده از این مواد غذایی مصرف کنید.

میوه های توتی مانند قره قاط، انگور سیاه و... نوعی رنگدانه دارد که فیبرهای کلاژن پوست را تقویت، محکم، سالم و شاداب تر می کند. علاوه بر آن، با سرد شدن هوا از آن جا که کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیریم، بدن ویتامین D کمتری دریافت می کند که این امر به شکل خستگی در صورت نمایان می شود. از آن جا که تنها ۱۰درصد ویتامین D مورد نیاز بدن از طریق مصرف مواد غذایی تامین می شود، روغن ماهی عالی ترین منبع ویتامین D است اما زرده تخم مرغ و جگر نیز حاوی این ویتامین است.

پوست رنگ پریده و شکننده :

برای از بین بردن این حالت، پوست به سلنیم موجود در گوشت بوقلمون، گوشت گاو، مرغ و تخم مرغ نیاز دارد.

پوست ترک خورده :

برای از بین بردن خشکی پوست مصرف ویتامین های B را بالا ببرید. ویتامین B ، ماده مغذی پوست را تامین می کند. برنج سبوس دار، سبزی های برگ سبز از جمله کلم بروکلی و برگ چغندر را که سرشار از ویتامین های B است به طور روزانه مصرف کنید.

جوش :

مصرف ماده غذایی سرشار از مواد قندی باعث تحریک غدد چربی و در نتیجه جوش زدن پوست می شود. غذاهای شیرین، تولید هورمون مردانه آندروژن را بالا می برد و این امر باعث آکنه می شود. ماسک تهیه شده از میوه های استوایی مانند آناناس و کیوی در از بین بردن سلول های مرده پوست مفید است. کافی است میوه له شده را به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست بگذارید و سپس بشویید.

لینک به دیدگاه

اگر عرق نمی*کنید بخوانید

بسیاری افراد از عرق کردن بیش از حد شکایت دارند اما گروهی هم بسیار کم عرق می*کنند یا اصلا عرق نمی*کنند، وضعیتی که حتی می*تواند جان فرد را به خطر بیندازد. زمانی که دمای هوا بالا می*رود، بدن سعی می*کند از طریق تعریق خود را خنک نگه دارد، در غیر این صورت دمای بدن بالا می*ماند و فرد را دچار مشکل می*سازد. اگر هنگام ورزش*های سنگین یا قرار گرفتن در هوای بسیار گرم عرق نمی*کنید حتما با یک پزشک مشورت کنید.

در حسرت یک قطره عرق!

به گزارش سلامت نیوز

عوامل مختلفی می*توانند فرایند عرق کردن را تحت تاثیر قرار دهند و باعث کاهش یا افزایش آن شوند. برخی داروها مانند داروهای مخصوص بیماری*های روانی ممکن است فعالیت غدد عرق را مختل كنند. ژنتیک نیز می*تواند در کم بودن یا عدم تعریق تاثیرگذار باشد. برای مثال کودکان مبتلا به بیماری ژنتیکی hypohidrotic ectodermal dysplasia)HED) بدون غدد عرق به دنیا می*آیند و این موضوع آنها را در خطر گرمازدگی و مرگ قرار می*دهد. البته این بیماری بسیار نادر و تنها 37 مورد از آن در متون پزشکی گزارش شده است. این اختلال به صورت حملات بدون توجیه افزایش دمای بدن، عدم تعریق و عدم درك درد مشخص می*شود. سایر تظاهرات بالینی آن نیز شامل كم بودن حجم عضلات، عقب*ماندگی ذهنی، شلی مفاصل، فقدان حس درد سطحی و عمقی و خودخوری به صورت آسیب به زبان و انگشتان است. از دیگر عواملی که باعث کمبود تعریق می*شوند، می*توان به اختلال «نوروپاتی اتونوم» اشاره كرد. این بیماری عملکرد دستگاه عصبی خودمختار را مختل می*كند. وظیفه این دستگاه تعدیل ارگان*های داخلی، غدد عرق و فشار خون است. آسیب به آن می*تواند عملکرد غدد عرق را مختل سازد.

وقتی مایعات بدن ته می*کشد!

عفونت*های شدید و التهاب چرکی غدد عرق نیز ممکن است عملکرد این غدد را مختل سازند. علاوه براین سوختگی*های شدید (درجه سه) حاصل از آتش*سوزی، مواد شیمیایی یا برق*گرفتگی ممکن است به غدد عرق، ماهیچه*ها و حتی استخوان نیز آسیب برسانند. از دیگر عوامل کمبود عرق، کم آبی است. اگر هنگام فعالیت در هوای گرم برای جبران آب از دست رفته بدنتان مایعات کافی ننوشید به راحتی دچار کم*آبی خواهید شد. از دیگر دلایل کم*آبی می*توان به اسهال و استفراغ مداوم و مصرف داروهای ادرارآور اشاره كرد. اگر دچار تشنگی، ضعف و گیجی شده*اید، بدانید آنقدر مایعات بدنتان کم شده که دیگر چیزی برای عرق کردن باقی نمانده است. کم*آبی شدید می*تواند کشنده باشد به خصوص در مورد کودکان و افراد مسن. گرمازدگی نیز مانند کم*آبی زمانی اتفاق می*افتد که در هوای گرم فعالیت می*کنید و به ازای مایعات از دست رفته بدنتان مایعات کافی نمی*نوشید. گرمازدگی بسیار خطرناک است زیرا مکانیسم طبیعی عرق کردن را از کار می*اندازد. مهم*ترین علامت آن نیز رسیدن دمای بدن به بالای 40 درجه سانتی*گراد است.

با ورزش*های سنگین هم عرق نمی*کنید؟

یکی از دلایل عمده عدم تعریق در هنگام ورزش، ننوشیدن مایعات کافی در حین ورزش و قبل و بعد از آن است. اگر به اندازه کافی مایعات نمی*نوشید یا زیاد از حد به دستشویی می*روید، مایعات بدنتان کاهش یافته و کمتر عرق می*کنید، اگر دمای بدنتان هنگام ورزش خیلی بالا نمی*رود انتظار تعریق زیاد نداشته باشید. برای مثال بسیاری از افراد هنگام قدم زدن خیلی عرق نمی*کنند. به هر حال اگر قبل، حین و بعد از ورزش مایعات کافی می*نوشید و به شدت ورزش می*کنید و در عین حال عرق نمی*کنید، ممکن است دچار اختلال خاصی باشید. برای مثال برخی بیماری*های پوستی، غدد عرق را مسدود می*کنند. همچنین اختلالات عصبی مانند سندرم «گیلن باره» از دیگر دلایل عمده عدم تعریق به حساب می*آید. سندرم گیلن باره اختلال نادری است که در نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد و به دنبال آن احساس ضعف در ماهیچه*ها، بی*حسی، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می*شود. اختلالات عصبی، اختلالات مادرزادی، سندرم*های ژنتیک و ضربه خوردن غدد عرق نیز از دلایل احتمالی عدم تعریق هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیشتر افرادی که عرق نمی*کنند بعدها متوجه می*شوند این موضوع در سایر اعضای خانواده*شان نیز مطرح است. به هرحال عرق نکردن هنگام ورزش و بالا رفتن دمای بدن می*تواند خطرناک باشد. برای تشخیص علت آن حتما با یک پزشک مشورت کنید. اگر در حین ورزش احساس می*کنید دمای بدنتان بیش از حد بالا رفته است فعالیت خود را متوقف کنید و دوش آب سرد بگیرید. اگر هم به حمام دسترسی نداشتید کافی است به صورت*تان آب خنک بزنید و با استفاده از یک حوله مرطوب پوست خود را خنک نگه دارید. مایعات خنک بنوشید و تا زمانی که دمای بدنتان نرمال نشده است در مکانی خنک بنشینید.

عرق نکردن سلامت پوست را به خطر می*اندازد

سیستم تعریق بدن به واسطه غدد عرق قرار گرفته در ناحیه پوست کار می*کند و توسط مکانیسم*های مختلفی تنظیم می*شود. در واقع این سیستم تحت کنترل سیستم اعصاب احشایی بدن یا سیستم اعصاب اتونوم است. بیماری*های مختلفی می*توانند باعث افزایش یا کاهش ترشح عرق شوند. عرق کردن نوعی مکانیسم دفاعی برای بدن به شمار می*آید. برای مثال پوست را مرطوب نگه می*دارد و از خشک شدن و ترک خوردن آن جلوگیری می*کند. اگر پوست خشک شود و ترک بخورد، میکروب*ها می*توانند وارد پوست و بافت*های زیری آن شوند. برای مثال گاهی اوقات در بیماران دیابتی ترشح غدد عرق در پوست کاهش پیدا می*کند، پوست خشک می*شود، ترک می*خورد و در نهایت ورود میکروب*ها به پوست باعث ایجاد زخم پای دیابتی می*شود.

هم افزایش تعریق و هم کاهش!

بیماری*های مختلفی می*توانند باعث افزایش یا کاهش ترشح عرق در پوست شوند. برخی از این بیماری*ها مربوط به غدد درون*ریز هستند. برای مثال پرکاری تیروئید و تحریک اعصاب اوتونوم یا احشایی باعث می*شود ترشح عرق در پوست افزایش پیدا کند. البته این بیماری علائم دیگری هم دارد از جمله کاهش وزن، تپش قلب و لرزش اندام*ها. بیماری دیابت هم به صورت افزایش ترشح عرق و هم به صورت کاهش ترشح عرق خود را نشان می*دهد. در این بیماری معمولا میزان تعریق کف دست افزایش و تعریق در پاها کاهش پیدا می*کند. به همین دلیل است که پوست پای افراد دیابتی معمولا خشک می*شود و ترک می*خورد. بیماری آکرومگالی از دیگر بیماری*هایی است که با افزایش ترشح هورمون رشد باعث افزایش ترشح عرق می*شود. از علائم دیگر این بیماری می*توان به سردرد، جلوزدگی فک، بزرگ شدن گوش، بینی، پاها و انگشتان و افزایش چین*خوردگی صورت اشاره كرد. بیماری که به علت افزایش تعریق به متخصص غدد مراجعه می*کند، معمولا تحت بررسی*های هورمونی قرار می*گیرد و اگر از لحاظ هورمونی نرمال باشد برای درمان به متخصصان پوست ارجاع می*شود. متخصصان پوست نیز با توجه به میزان و ناحیه تعریق از درمان*های مختلفی استفاده می*کنند. اگر تعریق به صورت محدود در یک ناحیه خاص باشد، ممکن است با تزریق بوتاکس کاهش پیدا کند. علاوه بر بوتاکس، از داروهای خوراکی و پمادهای موضعی نیز می*توان استفاده كرد. اگر تعریق بسیار شدید باشد ممکن است در ناحیه زیر بغل، تزریق و بلوک سیستم عصبی انجام گیرد.

لینک به دیدگاه

هنگام مطالعه هرگز به شکم نخوابید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد با توصیه بر این که هنگام مطالعه، سر و گردن نباید بیشتر از 20 درجه به طرف پایین خم شود، عنوان کرد: بعضی اعمال مثل طاق باز خوابیدن یا به شکم خوابیدن در هنگام مطالعه در درازمدت، دردهای ناحیه گردن و کمر را افزایش می*دهد.

ایسنا ؛ دکتر زیبا لوک زاده در خصوص وضعیت میز و نیمکت* دانش آموزان اظهار داشت: متناسب نبودن میز و نیمکت*ها با ابعاد بدنی دانش آموزان ناراحتی*های کمر، گردن، خستگی زودرس، افت تحصیلی و اشکال در فشار خون آن*ها را موجب می*شود، بنابراین میز و نیمکت*ها باید با ابعاد بدنی آن*ها متناسب باشد و دارای شرایط و ویژگی های خاص خود باشد.

دکتر لوک زاده گفت: یکی از شرایط میز و نیمکت*ها این است که به نحوی طراحی شود که کف پاها، صاف روی زمین باشد چرا که وقتی کف پا روی زمین قرار می*گیرد، زاویه*ای که ران با تنه می*سازد حدود 90 درجه است و در این صورت گودی کمر حفظ می*شود.

وی با بیان این که باید فضایی بین پشت پاها و لبه جلویی نشیمنگاه وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: همچنین هیچ گونه فشاری از طرف قسمت جلویی سطح نشیمنگاه به سطح خلفی ران وارد نشود و فضایی بین سطح بالایی ران و سطح زیرین میز برای حرکت آزادانه وجود داشته باشد.

لوک زاده با بیان این مطلب که آرنج*ها هنگامی که بازو عمودی است تقریباً در ارتفاع سطح رویی میز قرار گیرد، خاطرنشان کرد: همچنین باید تکیه گاهی مستحکم در ناحیه کمری و زیر تیغه*های شانه وجود داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد با تاکید بر این که در هنگام مطالعه سر و گردن نباید بیشتر از 20 درجه به طرف پایین خم شود، عنوان داشت: بعضی اعمال مثل طاق باز خوابیدن یا به شکم خوابیدن در هنگام مطالعه در درازمدت، دردهای ناحیه گردن و کمر را افزایش می*دهد.این متخصص طب کار در پایان متذکرشد: افرادی که طولانی مدت مطالعه می*کنند یا به حالت نشسته کاری را انجام می*دهند، باید هر 20 دقیقه یک بار عضلات خود را حرکت دهند.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

[h=2]رفتارهای اکتسابی به مرور وارد ژنتیک می‌شوند[/h]

[TABLE=class: cms_table, width: 98%, align: center]

[TR]

[TD=class: cms_table_news_title][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: center][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=class: cms_table_news_body]خبرگزاری فارس: پدر علم ژنتیک ایران گفت: رفتارهای اکتسابی یک قوم به مرور وارد ژنتیک می‌شود و بسیاری از ناهنجاری‌ها برای مقاومت در برابر پدیده‌های محیطی است؛ مثلاً افراد مبتلا به تالاسمی داسی‌شکل در برابر مالاریا مقاوم هستند.

پروفسور داریوش فرهود در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: یکی از شاخصه‌های انسانی خوپذیری با محیط و یاد گرفتن و یکسری آموخته هات غریزی است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از رفتارهای اکتسابی طی نسل‌ها وارد ژنتیک موجودات شده و انتقال می‌باید افزود: مثلاً جوجه‌ای که در دستگاه‌های جوجه کشی متولد می‌شود و پدر و مادری به خود ندیده است از بدو تولد به راحتی دانه را از سنگ تشخیص می‌دهد، از گربه می‌ترسد و می‌تواند چرت بزند که این رفتارها در ژنتیک این موجود به مرور از نیاکانش از چند میلیون سال پیش به او به ارث رسیده است.

وی همین مسئله را در مورد انسان صادق دانست و افزود: نشانه‌ای که توسط یک محقق آمریکایی از انسان‌های نخستین یافت شده مربوط به 5 میلیون سال پیش است که مربوط به یک دختر بوده است که به مرور تکامل یافته است.

فرهود گفت: تکامل لزوماً به معنای بهتر شدن نیست بلکه به معنی سازگارتر شدن با محیط اطراف خود است و مثلاً داروین هم به دنبال تایید این مسئله بوده که موجوداتی که توان سازگاری با محیط را دارند ماندگار می‌شوند و بقیه که ضعیف تر هستند به مرور حذف می‌شوند.

این متخصص علم ژنتیک افزود: حتی چشیدن و علاقه به مزه غذا ژنتیکی است که به مرور در هر قومی نهادینه می‌شود و یک قوم مزه یک غذا را بسیار دوست دارد که یک قوم دیگری اصلاً تمایلی به آن ندارد در حالی که فرزندانی که در هر قوم متولد می‌شوند به همان غذا تمایل نشان می‌دهند.

به گفته فرهود به مرور با جهش‌های ژنی تغییراتی در انسان به وجو د آمده که از 200 هزار سال پیش که انسان از آفریقا بیرون آمد و در جعبه تقسیم ایران قرار گرفت تغییر ظاهر و رفتار آغاز شد.

وی تاکید کرد: زندگی انسان در ایران 50 هزار سال قدمت وجود دارد و بر اساس شرایط آب و هوایی شکل ظاهری، رنگ پوست و حتی فرم چشم شکل گرفت که ژن‌های جهش یافته با محیط ماندگار و منتقل شد و فرم‌های فیزیکی ناسازگار با محیط حذف شدند و اصلاً ژن خود را انتقال ندادند.

فرهود خاطرنشان کرد: حتی بسیاری از بیماری‌ها مانند تالاسمی نوع هتروزایگوت و داسی شکل را می‌توان گفت برای مقاومت افراد و ماندگاری در مقابل مالاریا و فاویسم به وجود آمده‌اند و اگر بر نقشه‌های جهانی دقیق شویم در تمام نقاطی که مالاریا وجود داشته است تالاسمی هتروزایگوت و داسی شکل هم بیشتر دیده می‌شود.و حتی بروز برخی بیماری‌ها و ناهنجاری‌های انسانی در راستای سازگاری با محیط بوده است.[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

لینک به دیدگاه

[h=2]کشیدن قلیان سبب سفیدی و ریزش مو می‌شود[/h]

خانم‌هایی که از سیگار و قلیان می‌کشند، باید با چهره زیبا و پوست شفاف و جوان خداحافظی کنند، چرا که نیکوتین سیگار یا قلیان در خانم‌ها جذب بیشتری دارد.

به گزارش پارس به نقل از ایلنا، محمدعلی نیلفروش‌زاده متخصص پوست و مو با بیان این مطلب اظهار داشت: برخلاف نظریه مردودی که قلیان را بی‌ضرر می‌داند باید گفت که قلیان حتی از سیگار بد‌تر است. با هر بار پک‌زدن به قلیان حدود ۵۰۰ سی‌سی دود وارد ریه می‌شود، در حالی که در سیگار این مقدار ۷۰ سی‌سی است.

وی افزود: نیکوتین موجود در قلیان و سیگار به دلیل آنکه حاوی آمونیاک است، جذب بیشتری دارد و هر دو مضر است. هر زمان که مویرگ‌های مسئول تغذیه پوست نتواند وظیفه خود را درست انجام دهد، چین و چروک‌ها و علائم عمیق‌تر پیری زودرس در سطح پوست به‌وجود‌ می‌آید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: خانم‌هایی که از سیگار و قلیان می‌کشند، باید با چهره زیبا و پوست شفاف و جوان خداحافظی کنند، چرا که نیکوتین سیگار یا قلیان در خانم‌ها جذب بیشتری دارد. استفاده مکرر از قلیان موجب از بین رفتن شفافیت و طراوت و در نتیجه پیری زودرس پوست می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مصرف هیچ کرمی نمی‌تواند پیری پوست ناشی از سیگار و قلیان را برطرف کند و توصیه می‌شود خانم‌ها این عادت را ترک کنند. جالب است بدانید که افراد سیگاری یا کسانی که قلیان مصرف می‌کنند، حداقل یک تا دو سال از افراد همسن خود بزرگ‌تر به نظر می‌رسند.

• کدخبر :14020

• تاریخ انتشار : ۱۳۹۱/۱۰/۰۲ ۱۹:۲۸:۱۲

• سرویس:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

هشدار درباره رشد شدید سرطان در آينده

دبیر اجرایی اولین همایش سرطان و پیشگیری گفت: افزایش آلودگی‌های زیست محیطی، شیوع اضافه وزن، کم‌تحرکی و دور شدن از شیوه زندگی سالم، ایران را در معرض گسترش سرطان قرار داده است. به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر علیرضا فروتن افزود: سرطان در حال حاضر سومین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می‌شود و سالانه بیش از 70 هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده، انتظار می‌رود، بروز سرطان در کمتر از 20 سال آینده تا 90 درصد افزایش یابد.

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

هیچ گاه جوش های ناحیه ی بینی را دستکاری نکنید!

در این قسمت از صورت ما شاخه هایی از وریدهای صورتی را داریم که بدون دریچه هستند و به وریدهای مغز راه دارند!

دستکاری جوش های این ناحیه ممکن است باعث انتقال آلودگی به مغز و بیماری مننژیت شود!!

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

اثر نواختن موسیقی بر عملکرد مغز!

[TABLE=class: arttable, align: center]

[TR]

[TD=class: arttdabs]افرادی که ساز موسیقی می نوازند، ذهن های تیزتری دارند... [/TD]

[TD=class: arttdabs][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

تحقیقات جدید حاکی از آن است که خطر بروز زوال عقل ناشی از افزایش سن یا بیماری در افرادی که موسیقی می نوازند، کمتر است.

محققان دانشگاه «سنت اندروز» دریافته اند افرادی که ساز موسیقی می نوازند، ذهن های تیزتری دارند و سریع از دیگرانی که اهل موسیقی نیستند، متوجه اشتباهات شده و می توانند آنها را اصلاح کنند. دانشمندان در این مطالعه واکنش های مغزی و رفتاری موسیقیدان های آماتور را با افرادی که اهل موسیقی نبودند در زمان انجام کارهای ذهنی ساده مقایسه کردند.

این نتایج نشان داد نواختن ساز موسیقی حتی در متوسط ترین سطوح، توانایی فرد را برای تشخیص خطاها و تنظیم واکنش ها، موفقیت آمیزتر می کند.

«اینز جنتچ» روانشناس مجری این تحقیقات، گفت: این مطالعه نشان می دهد حتی متوسط ترین سطوح فعالیت موسیقیایی می تواند برای عملکرد مغز مفید باشد. وی اظهار کرد: این یافته ها می تواند معانی مهمی داشته باشد چرا که فرایندهای دخیل در بهبود عملکرد مغزی ناشی از موسیقی نوازی، در بین نخستین فرایندهایی است که تحت تاثیر پیری و همچنین تعدادی از بیماری های روحی مانند افسردگی قرار می گیرد. این پژوهشگر افزود: این مطالعات حاکی از آن است که فعالیت موسیقیایی می تواند به عنوان مداخله های موثری برای کند، متوقف و حتی معکوس سازی زوال عقلی ناشی از بیماری یا افزایش سن در عملکرد ذهنی باشد.

دانشمندان پیش از این تاثیرات داشتن یک رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن، مطالعه و حل جدول کلمات متقاطع را در پیشگیری از زوال عقل موثر دانسته بودند.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...