رفتن به مطلب

دختری را پسندیده‌ام اما مادرم مخالفت می‌کند

ارسال های توصیه شده

جوانی ۱۹ ساله‌ام که ۳ سال است عاشق دختری شده‌ام. او ۲ سال از من بزرگ‌تر است اما به ازدواج با او راضی ‌ام با این حال مادرم با ازدواجمان مخالف است، آن هم با دلایلی که مطمئنم اشتباه است. اگر خودش با او صحبت کند و آشنا شود متوجه اشتباه می‌شود ولی از ملاقات با وی امتناع می‌کند.

پاسخ مشاور: هر انسانی در طول عمرش سه انتخاب مهم دارد: انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل مناسب و انتخاب همسر مطلوب. از این میان، حساسترین، دقیق‌ترین و ظریف‌ترین این انتخاب‌ها انتخاب همسر است.

شما درباره هویت شغلی و استقلال اقتصادی- اجتماعی و وضعیت درآمدتان صحبتی نکرده‌اید ولی در عین حال توجهتان را به نکاتی معطوف می‌دارم که بتوانید تصمیم بهتری بگیرید:

عشق را با میل و جذابیت اشتباه نگیرید

ممکن است بین دو نفر که همدیگر را دوست دارند جذابیت و تمایلی برای نزدیک شدن به هم ایجاد شده باشد، اما عشق مقوله مقدسی است که در طول زمان و طی فرآیند خاصی پس از احساس آرامش، امنیت، دل بستگی و دوست داشتن ایجاد می‌شود. بنابراین آنچه بین شما دو نفر اتفاق افتاده،‌‌ همان میل جذابیت یا کنجکاوی است.

هویت شغلی، قبل از ازدواج

اشاره‌ای به وضعیت شغلی خود نکرده‌اید در صورتی که هویت شغلی و استقلال مالی جایگاه بسیار مهمی در ازدواج موفق محسوب می‌شود. منظور از هویت شغلی داشتن درآمد بسیار عالی نیست، بلکه منظور این است که یک پسر جوان در آستانه ازدواج به یک جایگاه اقتصادی و درآمدی مناسب نایل آمده باشد تا بتواند در ادامه مسیر با تشکیل خانواده و تقویت تعهد و مسئولیت پذیری اجتماعی به اهداف زندگی‌اش برسد.

سن مناسب ازدواج

براساس تحقیقات علمی، سن مناسب ازدواج برای دختران ۲۰ تا ۲۵ و برای پسران ۲۰ تا ۳۰ سال است اما از سن شناسنامه‌ای که بگذریم در نظر داشتن سن روانی، سن اجتماعی، سن عقلانی و سن عاطفی، نیز برای ازدواج مهم است و باید مطمئن شویم که خودمان و طرف مقابلمان از سنین مناسب ازدواج موفق برخوردار هستیم.

همچنین برخورداری از هوشمندی، قدرت مسئولیت پذیری اجتماعی، تعهد، سلامت روانی، تعادل عاطفی، سلامت و پاکی نفس نیز از ویژگی‌های مهم برای ازدواج و همسر مطلوب بودن محسوب می‌شود.

اگر از شرایطی که عنوان شد اطمینان کامل دارید و تصور می‌کنید حالا وقت ازدواجتان است، موضوع را با یکی از افراد صاحب نفوذ خانواده برای میانجی‌گری بین شما و مادرتان در میان بگذارید تا مادرتان برای خواستگاری از آن دختر اقدام کند. البته باید دلایل مخالفت مادرتان را نیز بی‌طرفانه شنید و بررسی کرد. پس از انجام مراحل خواستگاری، از بررسی و تحقیق از طرف مقابل نیز غافل نشوید و با کمک یک مشاور قبل از ازدواج شرایط هر دو نفرتان را ارزیابی کنید.

(محمدباقر ذبیحی - کار‌شناس ارشد روان شناسی/ خراسان)

لینک به دیدگاه

هویت شغلی، قبل از ازدواج

منظور از هویت شغلی داشتن درآمد بسیار عالی نیست، بلکه منظور این است که یک پسر جوان در آستانه ازدواج به یک جایگاه اقتصادی و درآمدی مناسب نایل آمده باشد تا بتواند در ادامه مسیر با تشکیل خانواده و تقویت تعهد و مسئولیت پذیری اجتماعی به اهداف زندگی‌اش برسد.

خب درآمدمناسب منظورچیست ؟ماشین بادرامدمناسب سرویس طلابادامدمناسب خونه بادرامدمناسب سالن بادرامدمناسب و...

یک لحظه فکرکنیم مبینیم این درآمدنبایدمناسب باشدبلکه عالی بایدباشد.جلوی مایک تالاره وقتی میبینم باورکنیدمیترسم :sad0:موقع عروسی یه جوربایددامادبسوزه تازه توزندگیم یه جوردیگه بایدبسوزه ولی این دخترامی گه می دوننداین چیزارو

لینک به دیدگاه
میسی خانوم مهربون به خاطر مطالب خوبی ک میذاری میخونم همشو:w02:

ممنون خوشحالم مطالب مفید بوده :hapydancsmil:

خب درآمدمناسب منظورچیست ؟ماشین بادرامدمناسب سرویس طلابادامدمناسب خونه بادرامدمناسب سالن بادرامدمناسب و...

یک لحظه فکرکنیم مبینیم این درآمدنبایدمناسب باشدبلکه عالی بایدباشد.جلوی مایک تالاره وقتی میبینم باورکنیدمیترسم :sad0:موقع عروسی یه جوربایددامادبسوزه تازه توزندگیم یه جوردیگه بایدبسوزه ولی این دخترامی گه می دوننداین چیزارو

البته بستگی به سطح توقع طرف مقابل هم داره بعضی ها تقعشون بالاست بعضی ها هم به خاطر طرف مقابل با شرایط کنار میان

لینک به دیدگاه

البته بستگی به سطح توقع طرف مقابل هم داره بعضی ها تقعشون بالاست بعضی ها هم به خاطر طرف مقابل با شرایط کنار میان

بله شماکاملادرست می گیدکی اینجوریه! عروسی توی شهرباعروسی توی روستاراباهم مقایسه کنیم چه فرقی باهم داره؟حالانمی گم 100% یه استثناهایی هم وجوددارد.

توقع رفته بالا بیشترش تقصیرخودمونه ازرودست هم نگاه می کنیم خب نمیشه اینهم ازاون دوشیزه خانم دریغ کنی یک بارعروس می شه وقتی دوستانش همسناش عروسی انچنانی می گیرنداونم می خواد.ولی ای کاش اینجوری نبود.

یک جوان که می خوادازدواج کنه دل داره عاشق شده وعشق هم مثل جنس نیست که بری یه جای که ارزانه یادوهفته دیگه خراب شدبندازی بره .

خداوکیلی بعضی هاچه توقعی دارندبرای مثال برای پسردایم رفته بودندخواست گاری خانواده عروس بعدازکلی افه وکرشمه مهریه چقدرو.....یه شرطم گذاشتنداونم (نمی دونم حالادقیق چقدبود)گفتندشاخه گل هلندی هم بایدباشه !زندایم گفت همینوکه گفت بلندشدیم ورفتیم آخرشم به عروس گفتم اگربدونی چیوازدست دادی نمی گفتی شاخه گل هلندی!

لینک به دیدگاه

یعنی احتیاجات اولیه خودش و یک نفر دیگرو بتونه تأمین کنه

لینک به دیدگاه
یعنی احتیاجات اولیه خودش و یک نفر دیگرو بتونه تأمین کنه

بله احتیاجات دونفراگرباشه خوبه ولی عروسی وجشن چی توقعات بالاچی ؟اینوقبول دارینه عروسی خیلی راحترازاینهاست ولی مااینقدربزرگ ،تجملاتیش کردیم که الان بعضی ها توش موندن .اصلامهمون دعوت نکنیم چی می شه؟اصلاجشن میلیونی نگریم چی می شه؟اصلاماشین باکلاس نداشته باشیم چی می شه؟اصلاشام و...ندهیم چی میشه؟اصلا شاواژندیم چی میشه؟یااصلاهای دیگه؟

راستی اینوواقعی می پرسمهاموقعی که عسل دهن هم می کنندبجای عسل ازآش یافلفل استفاده کننند

لینک به دیدگاه
بله احتیاجات دونفراگرباشه خوبه ولی عروسی وجشن چی توقعات بالاچی ؟اینوقبول دارینه عروسی خیلی راحترازاینهاست ولی مااینقدربزرگ ،تجملاتیش کردیم که الان بعضی ها توش موندن .اصلامهمون دعوت نکنیم چی می شه؟اصلاجشن میلیونی نگریم چی می شه؟اصلاماشین باکلاس نداشته باشیم چی می شه؟اصلاشام و...ندهیم چی میشه؟اصلا شاواژندیم چی میشه؟یااصلاهای دیگه؟

راستی اینوواقعی می پرسمهاموقعی که عسل دهن هم می کنندبجای عسل ازآش یافلفل استفاده کننند

این دیگه بستگی داره به خانواده ها،میشه راحت تر جمش کرد،جالبه الان خانمم جشن دوس نداره بگیریم ولی بابام اصرار داره که جشن مفصلی بگیریم:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
این دیگه بستگی داره به خانواده ها،میشه راحت تر جمش کرد،جالبه الان خانمم جشن دوس نداره بگیریم ولی بابام اصرار داره که جشن مفصلی بگیریم:banel_smiley_4:

خوشبحال شما وخانوم شما،راستی صحبت جشن کردین ... مبارکه.شیرینیش کو

خوبه، اول زندگی بجای خرجهای زیادوبی معنی این پول رابرای مستحکم کردن زندگی خرج کرد!اگرفضولی نباشه می توانم بپرسم چراپدرتان اصرارداردجشن مفصلی بگیری؟دلیلش چیست؟

لینک به دیدگاه
خوشبحال شما وخانوم شما،راستی صحبت جشن کردین ... مبارکه.شیرینیش کو

خوبه، اول زندگی بجای خرجهای زیادوبی معنی این پول رابرای مستحکم کردن زندگی خرج کرد!اگرفضولی نباشه می توانم بپرسم چراپدرتان اصرارداردجشن مفصلی بگیری؟دلیلش چیست؟

ممنون

خانومم میگه همچین پولی رو میشه برای خرید خونه یا ماشین کنار گذاشت اما بابام میگه من آرزو دارم برای پسرم و باید جشن مفصلی بگیرم :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
ممنون

خانومم میگه همچین پولی رو میشه برای خرید خونه یا ماشین کنار گذاشت اما بابام میگه من آرزو دارم برای پسرم و باید جشن مفصلی بگیرم :banel_smiley_4:

خب میتوانیدبپرسی این آرزوی یک شبه بهتره یاخوشبختی بودن دریک زندگی( آرزوی بلندمدت)

لینک به دیدگاه

بقول فامیل دور.....ای عآقا,,,نخوردیم نون گندم ولی....یا وقتی خر درون درنوجوانی فعال بشه,هیچ عاقلی یاعاقلانی نمیتونن جلوگیری کنن.کمی بیشتر بی اندیش

لینک به دیدگاه
19 سالشه میخواد ازدواج کنه؟:w58:

اگه سنشون بالا تر بود میتونستم راهنمایشون کنم الان نه:ws3:

19سال مگرچه اشکالی داره سن ازدواج چندساله؟

حالافرض کنید 29 سالش است؟

لینک به دیدگاه
19 سالشه میخواد ازدواج کنه؟:w58:

اگه سنشون بالا تر بود میتونستم راهنمایشون کنم الان نه:ws3:

لینک به دیدگاه

چه اشکالی داره؟؟

فک کنم دهنش بوی شیر میده.:banel_smiley_4:

اگه 29 سالش بود هیچ ایرادی نداشت که دختر بزرگ تره.(البته اگه دلیل مخالفت مادرشون فقط تفاوت سنی باشه)

29 سالش باشه خود طرف تشخیص میدم این خانم مناسب زندگی هست یا نه.ولی 19 سال شک نکن همش احساساته و ذره ای منطق و عقل وسط نیست.

لینک به دیدگاه
چه اشکالی داره؟؟

فک کنم دهنش بوی شیر میده.:banel_smiley_4:

اگه 29 سالش بود هیچ ایرادی نداشت که دختر بزرگ تره.(البته اگه دلیل مخالفت مادرشون فقط تفاوت سنی باشه)

29 سالش باشه خود طرف تشخیص میدم این خانم مناسب زندگی هست یا نه.ولی 19 سال شک نکن همش احساساته و ذره ای منطق و عقل وسط نیست.

دهنش بوی شیرمیده که نشددلیل بزرگان مافکرکنم موقع ازدواج خیلی سنشون پایینتربودبعضی هاشون هم مشکلی ندارند.

می توانیدتوضیح دهید"

اگه 29 سالش بود هیچ ایرادی نداشت که دختر بزرگ تره.(البته اگه دلیل مخالفت مادرشون فقط تفاوت سنی باشه)"

شمابحس تشخیص واحساسات راکردین اینوموافقم وقتی کسی عاشق می شودممکنه این عشق درلحظه اول کاذب باشه که اگر یک مقدارباخودش خلوت کنه ودرست فکرکنه ممکنه اصلامنصرف شود(بعدش این احساسات هم نمیشه براش سن گذاشت ممکنه 29 ساله اشتباهی کنه که 19 ساله نمی کنه)

لینک به دیدگاه
دهنش بوی شیرمیده که نشددلیل بزرگان مافکرکنم موقع ازدواج خیلی سنشون پایینتربودبعضی هاشون هم مشکلی ندارند.

می توانیدتوضیح دهید"

اگه 29 سالش بود هیچ ایرادی نداشت که دختر بزرگ تره.(البته اگه دلیل مخالفت مادرشون فقط تفاوت سنی باشه)"

شمابحس تشخیص واحساسات راکردین اینوموافقم وقتی کسی عاشق می شودممکنه این عشق درلحظه اول کاذب باشه که اگر یک مقدارباخودش خلوت کنه ودرست فکرکنه ممکنه اصلامنصرف شود(بعدش این احساسات هم نمیشه براش سن گذاشت ممکنه 29 ساله اشتباهی کنه که 19 ساله نمی کنه)

دلیل نیست.اصطلاحه.منظورم اینه هنو بچه اس

زمان بزرگان رو با الان مقایسه نکن دوست من.در صورتی میتونی مقایسه کنی که رفتار و منش ادما همونجور باشه.که نیست.

فرق یه انسان 19 ساله با 29 ساله رو بدونی متوجه منظورم میشی.آره ممکنه 19 ساله گاهی بهتر از 29 ساله عمل کنه.اما احتمالش خیلی خیلی کمه" استثنا میشه"

علایق انسان ها بالای 25 سالگی شکل میگیره.ممکنه کسی هم زیر این سن زندگیشو انتخاب کنه و در واقع بهش عادت کنه.

لینک به دیدگاه
دلیل نیست.اصطلاحه.منظورم اینه هنو بچه اس

زمان بزرگان رو با الان مقایسه نکن دوست من.در صورتی میتونی مقایسه کنی که رفتار و منش ادما همونجور باشه.که نیست.

فرق یه انسان 19 ساله با 29 ساله رو بدونی متوجه منظورم میشی.آره ممکنه 19 ساله گاهی بهتر از 29 ساله عمل کنه.اما احتمالش خیلی خیلی کمه" استثنا میشه"

علایق انسان ها بالای 25 سالگی شکل میگیره.ممکنه کسی هم زیر این سن زندگیشو انتخاب کنه و در واقع بهش عادت کنه.

خب من وشمامی دونیم اصطلاح دهنت بوشیرمی دهدچیست ولی کسی که توشرایط حساسه بگییم دهنت بوی خودشوبرای اینکه اثبات کنه ممکنه یکارای کنه.

باچه دلیلی می گوییدبالای 25 سال علایق شکل می گیرد؟آیااین سن باسن بلوغ متفاوته؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...