رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

سینا کوچولو از همه چیز می‌ترسد. از یک پرنده که از درخت بپرد، از خود درخت در تاریکی، از حرکت شاخه‌ها در باد، از سوسک و مورچه و کلاغ، از هاپو و پیشی و هر جنبنده دیگر.

به این چیزها باید تاریکی و آب و ارتفاع و تنهایی و دکتر و آمپول و ... را هم اضافه کرد. او الان 6 ساله است ‌ اما هنوز در حیاط خانه مادربزرگ تنها نمی‌ماند و برای دستشویی رفتن هم باید یکی همراهش باشد.

وقتی ریشه این ترس‌ها را بررسی می‌کنیم ترساندن او از همه چیز توسط خواهر بزرگ‌تر و تهدیدهای پدر و مادر در این زمینه بی‌اثر نبوده‌اند.

همه می‌ترسند اما گاه ترس‌های کودکان بیشتر و عمیق‌تر و گسترده‌تر است. به همین دلیل ترس کودکان توجه ویژه‌ای می‌طلبد.

نوع برخورد ما با ترس کودک می‌تواند برای او و ترس‌های آینده‌اش سرنوشت‌ساز باشد. ما می‌توانیم ترس را در وجود کودک نهادینه یا آن را ریشه‌کن کنیم.

ترس‌ها به دو بخش غریزی و اکتسابی تقسیم می‌شوند و دسته اول برای حفظ جان آدمی و دسته دوم در اثر عوامل محیطی به‌وجود می‌آید.

ترس از ناشناخته‌ها و صدای بلند از نوع اول است. اما نوع دوم که اکتسابی است شامل ترس از تاریکی، تنهایی و مکان‌ها و موقعیت‌های خاص است و بستگی به آموزش‌های شخص‌ و در کودکان اغلب ریشه در نا امنی دارد.

والدین باید بدانند واکنش‌های هیجانی در مقابل ترس کودک می‌تواند آن را عمیق‌تر کند.

کودک باید بتواند ترسش را بروز دهد و ما باید سعی کنیم با آرامش ترس او را کم کنیم و به او احساس امنیت دهیم.

سعی کنید او را با ترسش مواجه کنید مثلا اگر از سوسک می‌ترسد به کمک هم یک سوسک را فراری دهید یا با لنگه‌کفش بکشید تا بداند این موجود شکست‌ناپذیر نیست.

ترس را القا نکنید. در حرف‌هایتان نگویید فلان کار را نکن بچه می‌ترسد‌ یا این‌که او را از حیوانات نترسانید و خود ترسی از چیزهای بیهوده نشان ندهید.

البته گاه کودک دچار ترس مرضی می‌شود که با واکنش‌های روان‌تنی و اضطراب شدید، این مشکل را بروز می‌دهد یا اختلال‌هایی مثل اوتیسم می‌تواند عامل بروز ترس و نگرانی باشد که این موارد به درمان‌های تخصصی نیاز دارد.

• Like 4

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

حالا اگه این بچه سنش یه مقدار بیشتر باشه باید چیکار کرد؟؟

مثلا از رعد و برق بترسه

• Like 3

لینک به ارسال
حالا اگه این بچه سنش یه مقدار بیشتر باشه باید چیکار کرد؟؟

مثلا از رعد و برق بترسه

ترس از طوفان و رعد و برق در کودکی یکبار در 3-4 سالگی و دوباره در 9-12 سالگی به اوج می رسد. به هر حال اگر فرزند شما ترس شدیدی از این پدیده ها دارد یا ترس او بیش از چند ماه طول کشیده، می توانید با استفاده از راهکارهای زیر ترس او را کاهش دهید

عامل دقیق ترس را مشخص کنید

کودک دقیقا از چه چیزی می ترسد، نور صدای بلند، ویرانی

افکار نادرست کودک را اصلاح کنید

مثلا کودک ممکن است به این دلیل از رعد و برق بترسد که فکر می کند جادوگران آنرا می فرستند.

اطلاعات کودک را درباره آب و هوا افزایش دهید

با خواندن کتابها یا فیلمهایی در سطح کودک آگاهی او را درباره انواع متفاوت آب و هوا و طبیعی بودن این پدیده ها بالا ببرید.

موقعیت ترس را بازسازی کنید

برای این کار می توانید صدای طوفان را ضبط کنید یا هم صدا و هم تصویر آنرا فیلم برداری کنید. در صورتی که از فیلم ویدئوئی استفاده می کنید ابتدا آنرا بدون صدا پخش کنید و سپس بتدریج صدای دستگاه را بلندتر کنید و اگر فقط صدا را ضبط کرده اید از کودک بخواهید تا با چشمان بسته به آن گوش کند و تصور کند که طوفان هر لحظه شدیدتر می شود و در پایان نیز روزی بسیار آفتابی و دلنشینی را تجسم کند.

پیشرفتهای کودک را تحسین کنید

در مواقعی که کودک توانسته بر ترسش غلبه کند یا اطلاعات تازه ای درباره آب و هوا برای شما بیان کرده خوشحالی خود را ابراز کنید.

• Like 3

لینک به ارسال
ترس از طوفان و رعد و برق در کودکی یکبار در 3-4 سالگی و دوباره در 9-12 سالگی به اوج می رسد. به هر حال اگر فرزند شما ترس شدیدی از این پدیده ها دارد یا ترس او بیش از چند ماه طول کشیده، می توانید با استفاده از راهکارهای زیر ترس او را کاهش دهید

عامل دقیق ترس را مشخص کنید

کودک دقیقا از چه چیزی می ترسد، نور صدای بلند، ویرانی

افکار نادرست کودک را اصلاح کنید

مثلا کودک ممکن است به این دلیل از رعد و برق بترسد که فکر می کند جادوگران آنرا می فرستند.

اطلاعات کودک را درباره آب و هوا افزایش دهید

با خواندن کتابها یا فیلمهایی در سطح کودک آگاهی او را درباره انواع متفاوت آب و هوا و طبیعی بودن این پدیده ها بالا ببرید.

موقعیت ترس را بازسازی کنید

برای این کار می توانید صدای طوفان را ضبط کنید یا هم صدا و هم تصویر آنرا فیلم برداری کنید. در صورتی که از فیلم ویدئوئی استفاده می کنید ابتدا آنرا بدون صدا پخش کنید و سپس بتدریج صدای دستگاه را بلندتر کنید و اگر فقط صدا را ضبط کرده اید از کودک بخواهید تا با چشمان بسته به آن گوش کند و تصور کند که طوفان هر لحظه شدیدتر می شود و در پایان نیز روزی بسیار آفتابی و دلنشینی را تجسم کند.

پیشرفتهای کودک را تحسین کنید

در مواقعی که کودک توانسته بر ترسش غلبه کند یا اطلاعات تازه ای درباره آب و هوا برای شما بیان کرده خوشحالی خود را ابراز کنید.

آره 10 سالشه...

خیلی خیلی ممنون:icon_gol::icon_gol:

• Like 3

لینک به ارسال

سلام من خیلی دنبال همچون موضوعی می گشتم تا....

یه چیزی می گم نخندیدها منم ترسوهستنم اینودرخودم می بینم وبدجوری باعث مشکلات درمن شده متعصفانه این ترسهم باخودم بزرگ شده برای مثال هرکاری که می خواهمبکنم می گم نکنه اینجوری بشه نکنه ...مثلاهمین تعقیییرشغل چندسال درگیرشم درآمدهم می دونم خوب نیست ولی یه نیروی جلوی من رامی گیرد.

البته اول اینجوری نبودم، ولی نمی دانم ازکی وچرااینجوری شدم.

• Like 3

لینک به ارسال

یه چیز دیگه...این بچه ما پسرِ.....10 سالشم هست ولی از سوسک و موش و اینجور چیزا خیلی میترسهhanghead.gif

اینارو چیکارش کنم.....خیلی زشت که یه پسر از این چیزا بترسه:sad0:

• Like 2

لینک به ارسال
سلام من خیلی دنبال همچون موضوعی می گشتم تا....

یه چیزی می گم نخندیدها منم ترسوهستنم اینودرخودم می بینم وبدجوری باعث مشکلات درمن شده متعصفانه این ترسهم باخودم بزرگ شده برای مثال هرکاری که می خواهمبکنم می گم نکنه اینجوری بشه نکنه ...مثلاهمین تعقیییرشغل چندسال درگیرشم درآمدهم می دونم خوب نیست ولی یه نیروی جلوی من رامی گیرد.

البته اول اینجوری نبودم، ولی نمی دانم ازکی وچرااینجوری شدم.

درود

میتونین دقیق تر توضیح بدین؟ آیا ترس شما از تغییر و ریسکه یا از یه موقعیت خاص ؟

یه چیز دیگه...این بچه ما پسرِ.....10 سالشم هست ولی از سوسک و موش و اینجور چیزا خیلی میترسهhanghead.gif

معمولا بعد از بلوغ این ترس ها از بین میره و دوره کوتاهی داره

میتونین از روش مواجه استفاده کنین طبق مراحل زیر : زمان هر مرحله حداقل 60 دقیقه

باهاش در مورد موش حرف بزنین و اجازه بدین ترسش رو بیان کنه هرگز به خاطر ترس سرزنش نکنید و مثلا نگین پسرا نباید از این چیزا بترسن

بهش اجازه بدین با عروسک موش بازی کنه

عکس موش رو بهش نشون بدین وقتی کاملا عادت کرد

در مرحله بعدی بهش فیلم موش رو نشون بدین

فیلمی بهش نشون بدین که توش بچه ها دارن با موش بازی میکنن و همشون خوشحال هستن

اگه ترس از نوع مرضی هست یعنی حتی با آوردن اسم موش و سوسک هم میترسه بهتره به یک روانشناس مراجعه کنید.

• Like 3

لینک به ارسال
درود

میتونین دقیق تر توضیح بدین؟ آیا ترس شما از تغییر و ریسکه یا از یه موقعیت خاص ؟

سلام

فکرکنم ازتغییروریسک باشه ،این ترس همونجوری که گفتم درهمه زمینهادرمن خودنمایی می کندمثلا همیت تتغییر شغلی وکه گفتم مشورت کردم چندجاآنهاهم تاییدکردندولی درآخربازیکسری افکارمیادسراغم مثل :نکنه بترشود ،نکنه نشودمسخرم کنند،و...یادررانندگی

• Like 2

لینک به ارسال
سلام

فکرکنم ازتغییروریسک باشه ،این ترس همونجوری که گفتم درهمه زمینهادرمن خودنمایی می کندمثلا همیت تتغییر شغلی وکه گفتم مشورت کردم چندجاآنهاهم تاییدکردندولی درآخربازیکسری افکارمیادسراغم مثل :نکنه بترشود ،نکنه نشودمسخرم کنند،و...یادررانندگی

این تاپیک رو مطالعه بفرمایید :

http://www.noandishaan.com/forums/thread147017.html#post1542020

امیدوارم راه گشا باشه :icon_gol:

• Like 3

لینک به ارسال

خب ترس داره دیگه:sad0:،خنده داره:icon_razz:

خب یه بارمنم گفتم زشته امدم کشتمش وباهزارترس بلخره شاخکش راگرفتم انداختمش اونورولی دیشب 1 ربع پشت دربودم تابلعخره بایک همکاری مشترک بافرمانده کل (مادرم)وسازمان موشکی (سوسک کش)توانستیم دشمن رابکشی ومن برم درخانه حالامنو میگی یه سوسک کش کامل راتوحیاط ،راهرو خالی کردم تا 1 ساعت خارش داشتم .

راستی موقع فاضلاب کشی که نگو داشت اشم درمیامد آخه دیوارشده بودمشکی مردم وزنده شدم آخه بدبختی هم ،چیز ماتوحیاطه نمی دونم چیجوری زندهم تاحالا:ws3:

آقا،برادرمن،خواهرمن ترس داره

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری