رفتن به مطلب

کودکان بیش فعال

ارسال های توصیه شده

دوستان نواندیش تا چه حد با کودکان بیش فعال اشنایی دارید و یا اصلا شناختی دارید؟

مواردی رو شاهد بودید ؟

بد نیست مبحثی رو در این رابطه داشته باشیم منتظر دوستان:a030:

لینک به دیدگاه

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه که اختصارا adhd نامیده میشه از جمله اختلالات رشدی هست که شروعش در کودکان زیر هفت سال هست، این کودکان بسیار پرتحرک هستند و اصطلاحا یک جا بند نمیشن، نمیتونن روی یک چیز توجه و تمرکز داشته باشن و کوچکترین عاملی حواسشون رو پرت میکنه و رفتارهای تکانشی و بدون فکر دارن‌. این اختلال به 3 دسته تقسیم میشه بیش فعالی به همراه کمبود توجه / عمدتا کمبود توجه/ عمدتا رفتارهای تکانشی

پیش آگهی درمان اولی و سومی خوب هست چون این کودکان با مصرف ریتالین تا حدودی کمبود تحرک مغزیشون رفع میشه و از تحرک بدنیشون کاسته میشه ولی در کمبود توجه اینطور نیست که دارویی بتونه به مقدار زیاد حل کنه این مسئله رو . شیوعش در پسران بیشتر از دختران هست

اگه درست یادم باشه تقریبا 20درصد از این کودکان درمان نمیشن و در بزرگسالی هم این مشکل باهاشون خواهد بود ...

من در مدرسه کودکان استثنایی با کودک بیش فعال برخورد داشتم، یک نیمکت رو کاملا به این پسر اختصاص داده بودن و مرتبا تو جاش وول میخورد و از این سر نیمکت میرفت اونور، میدویید به سمت تخته و بر میگشت ، پاهاشو تمام وقت تکون میداد، موقعی که معلم بهش درس یاد میداد توجهی به حرفای معلم نداشت و به طور ناگهانی و تکانشی حرف میزد ..

لینک به دیدگاه
دوستان نواندیش تا چه حد با کودکان بیش فعال اشنایی دارید و یا اصلا شناختی دارید؟

مواردی رو شاهد بودید ؟

بد نیست مبحثی رو در این رابطه داشته باشیم منتظر دوستان:a030:

ممنون از بحث خوبت

اتفاقا این سوال توی ذهن من بود:

بیشتر مواقع افراد فکر میکنن که کودکان بیش فعال به زبون عامیانه شیطون هستن و فوضول! و باید تنبیه بشن! در صورتی که این کار روی بچه های بیش فعال عکس مل میکنه و باعث میشه بدتر بشن!

حالا منم سوالم اینه که چه جور تربیتی رو برای کودکان بیش فعال اعمال کنیم که نه مسئله ای که بالا گفتم اتفاق بیفته و نه بچه بیش از حد شیطون نباشه؟

لینک به دیدگاه

من ی برادرزاده خیلی شیطون دارم که دوست داره هر چیزی رو تجربه کنه ( خیلی افراطی ) اصطلاحا ی جا بند نمیشه!! ( پسر هستش )

الان ک کلاس چهارم هست بهتر شده وقتی کوچیکتر بود خیلی رو اعصاب بود !!

الان این بچه بیش فعال محسوب میشه ؟

شایدم یکم کمبود توجه داشته باشه ! چون ی خواهر کوچیکتر از خودش داره که بیشتر ب اون توجه میشه !

لینک به دیدگاه
من ی برادرزاده خیلی شیطون دارم که دوست داره هر چیزی رو تجربه کنه ( خیلی افراطی ) اصطلاحا ی جا بند نمیشه!! ( پسر هستش )

شایدم یکم کمبود توجه داشته باشه ! چون ی خواهر کوچیکتر از خودش داره که بیشتر ب اون توجه میشه !

راستش تو این موارد بیشتر خونواده ها باید با دکتر مشورت کنن! اما خب احتمالش میره!

غالبا افرادی که بیش فعال هستن تا اونجایی که من دیدم توی سن بالا افراد آرومی میشن!

لینک به دیدگاه

کدوم یکی از این علایم درش هست؟

1.بیشتر اوقات دست و پاشو تکون میده و وول میخوره

2.بیشتر اوقات تو کلاس یه جا بند نمیشه، نمیتونه آروم تو صندلیش بشینه

3.بیشتر اوقات بازی های بی سروصدا رو نمیتونه انجام بده

4.بیشتر اوقات همش در حال حرکته

5.بیشتر اوقات زیاد حرف میزنه

6.بیشتر اوقات رو تکالیفش تمرکز کافی نداره و بی دقته

7.بیشتر اوقات نمیتونه رو تکالیف و بازی ها توجهش رو حفظ کنه

8.بیشتر اوقات وقتی باهاش حرف میزنه به نظر میرسه اصلا گوش نمیکنه

9.بیشتر اوقات تکالیف درسی یا کارایی که به عهدش هست بیشتر اوقات نیمه تموم میمونه

10.بیشتر اوقات تکالیفی که دهنی هستن مثل تکالیف مدرسه رو دوست نداره انجام بده

11.بیشتر اوقات وسایلشو زیاد گم میمنه

12.بیشتر اوقات حواسش خیلی آسون پرت میشه با کوچکترین صدایی مثل صدای ماشین

13.بیشتر اوقات بیشتر اوقات فراموشکار هستش

14.بیشتر اوقات وقتی ازش سوال میشه قبل اینکه حرفت تموم بشه یه جوابی میده

15.بیشتر اوقات نمیتونه منتظر باشه نوبت برسه . تو صف های نوبتی نمیتونه بمونه

16.بیشتر اوقات حرف دیگران رو قطع میکنه و تو کارها مداخله میکنه

و اینکه منظور از کمبود توجه، عدم تمرکز و توجه هست ... حواس پرتی ...

لینک به دیدگاه
ممنون از بحث خوبت

بیشتر مواقع افراد فکر میکنن که کودکان بیش فعال به زبون عامیانه شیطون هستن و فوضول! و باید تنبیه بشن! در صورتی که این کار روی بچه های بیش فعال عکس مل میکنه و باعث میشه بدتر بشن!

حالا منم سوالم اینه که چه جور تربیتی رو برای کودکان بیش فعال اعمال کنیم که نه مسئله ای که بالا گفتم اتفاق بیفته و نه بچه بیش از حد شیطون نباشه؟

هر بچه ی شیطونی بیش فعال نیست، شاید دچار اختلال سلوک هست یا اختلال بی اعتنایی یا یک شیطنت ساده که دوزش کمی زیاده ...

والدین بچه های بیش فعال در وهله ی اول باید انتظارات معقول از بچشون داشته باشن، بیش فعالی چیزی نیست که عمدی باشه ... باید رفتارهای مثبت بچه تقویت بشه بچه رو سوق بدن به سمت رفتارهای مثبت و رفتارشون عادی باشه .. همه ی این ها یه سری آموزش هایی می خواد که یک روانشناس میتونه اموزش بده، اگر با رفتار درمانی تاثیری مشاهده نشد اونوقت ارجاع داده میشه به روانپزشک برای تجویز دارو ، ترکیب دارو درمانی و رفتار درمانی معمولا بهترین نتیجه رو میده .

احتمالا بعضی غذا ها هم با بیش فعالی رابطه دارن مثل طعم دهنده های مصنوعی، نگهدارنده ها و زرد الو و الو گوجه فرنگی و خیار که حاوی اسید سالیسیلیک هستن.

لینک به دیدگاه
کدوم یکی از این علایم درش هست؟

1.بیشتر اوقات دست و پاشو تکون میده و وول میخوره

2.بیشتر اوقات تو کلاس یه جا بند نمیشه، نمیتونه آروم تو صندلیش بشینه

3.بیشتر اوقات بازی های بی سروصدا رو نمیتونه انجام بده +

4.بیشتر اوقات همش در حال حرکته +

5.بیشتر اوقات زیاد حرف میزنه +

6.بیشتر اوقات رو تکالیفش تمرکز کافی نداره و بی دقته -

7.بیشتر اوقات نمیتونه رو تکالیف و بازی ها توجهش رو حفظ کنه -

8.بیشتر اوقات وقتی باهاش حرف میزنه به نظر میرسه اصلا گوش نمیکنه -

9.بیشتر اوقات تکالیف درسی یا کارایی که به عهدش هست بیشتر اوقات نیمه تموم میمونه

10.بیشتر اوقات تکالیفی که دهنی هستن مثل تکالیف مدرسه رو دوست نداره انجام بده

11.بیشتر اوقات وسایلشو زیاد گم میمنه

12.بیشتر اوقات حواسش خیلی آسون پرت میشه با کوچکترین صدایی مثل صدای ماشین

13.بیشتر اوقات بیشتر اوقات فراموشکار هستش

14.بیشتر اوقات وقتی ازش سوال میشه قبل اینکه حرفت تموم بشه یه جوابی میده +

15.بیشتر اوقات نمیتونه منتظر باشه نوبت برسه . تو صف های نوبتی نمیتونه بمونه

16.بیشتر اوقات حرف دیگران رو قطع میکنه و تو کارها مداخله میکنه +

و اینکه منظور از کمبود توجه، عدم تمرکز و توجه هست ... حواس پرتی ...

تا اونجایی ک میدونستم علامت زدم

ولی بچه حواس پرتی نیست! اتفاقا درسشم خیلی خوبه ( حالا شاید گاهی تنبلی کنه و عقب بندازه)

لینک به دیدگاه

ولی بچه حواس پرتی نیست! اتفاقا درسشم خیلی خوبه ( حالا شاید گاهی تنبلی کنه و عقب بندازه)

از نظر من برادر زاده ت یه بچه عادی و شاد و شنگولی

بچه باید پرتحرک باشه:ws3::w02:

لینک به دیدگاه

به احتمال 90 درصد دچار بیش فعالی - تکانشوری هست. پیشنهاد میکنم حتما با روانشناس مجرب مشورت کنید،

درسته این اختلال ممکنه همراه با افزایش سن بهبود پیدا کنه بدون درمان، ولی اثراتی که روی عزت نفس و شخصیت بچه میذاره با دوام خواهد بود

لینک به دیدگاه

مرسی بچه ها از همراهی و نظراتتون:icon_gol:

یه مختصری قبلش بدم و در ادامه جوابگوی پاسخ عزیزان هم هستم.

چند وقت پیش یه بیمار داشتم که یه پسر بچه 5 ساله بود گلوش به شدت عفونت کرده بود در طول معاینه بارها میز کارمو بهم ریخت کتاب، تلفن، یعنی هر چی دم دستش بود بهم ریخت چند بار چنان گوشی معاینه رو از گردنم کشید که یه مختصر دردیم کشیدیم و جالب این بود توجه ای به مادرش نمیکرد اروم بگیره و این در حالی بود که مریض هم بود

با مادرش صحبت کردم وضعیت جسمی و روابطش باخانواده و اطرافیان و دوستانش ، مادرش تعریف میکرد با تو جه به مشغله کاریش اما وقت زیادی رو با پسرش میگذرونه و هم بازی ثابتشم هست اما گویا این عملکرد هم بچه رو راضی و یا به اصطلاح اروم نمیکنه و این مشکلش رو از خودش میدونست که مادر وظیفه شناسی نیست طفلک هم نگران بود و هم خجالت زده بعد معاینه ازش اجازه گرفتم که پرونده پزشکیشو میتونم از دکتر شخصیش بگیرم و خوشبختانه اجازه داد منتها متوجه شدم مادر این بچه هیچوقت مشکل بچه ش رو با دکتر خانوادگیشون مطرح نکرده .این مادر در واقع عشق به فرزندش راهشو مسدود کرده و داره کل زندگی خودشو فدای بچه میکنه و حس میکنه مورد خوشایندی برای اطرافیان نیست .

یکی دو مرتبه باهاشون تماس گرفتم که بچه رو بیارن بیمارستان که قبول نکردن این بود اجازه خواستم تا برم خونه و با هم دیداری داشته باشیم خلاصه بعد یکی دو بار ملاقات در منزل و کنار امدن و هم بازی شدن باهاشون این اجازه رو کسب کردم که با یکی از همکاران روانپزشکم کمکش کنیم خوشبختانه درمان رو هفته قبل شروع کردیم .

لینک به دیدگاه
ممنون از بحث خوبت

خب ظاهرا شما تا حدودی اشنایی با چنین موضوعی رو دارید اینه که در ادامه تاپیک کاملا شرحی بر مورد خواهم داشت برای دوستان.

ببینید مسئله تربیت نیست و دو موضوع مختلفند. معمولا این بچه ها نامنظمن و حواس پرت

توجه ای به اطراف خود ندارن حس بالا پریدن و مدام در حال جنب و جوش رو دارن، خانواده میتونه در منظم کردن اشیا و وسایلشون کمکشون کنند میبینی والدین واسه ساکت کردن بچه یا منشوننشون پای تی وی و یا یه ای پد و لپتاب میدن دستشون، خب باز نتیجه مثبت نخواهد بود کودک بیشتر بیش فعالتر میشه پس مورد دومم حذف میکنیم و یا تایمهای خیلی کمی رو برای چنین سرگرمیهایی اختصاص بدیم احتیاجی نداره با یه کودک مثل بزرگتر رفتار کنیم و بشینیم متقاعدش کنیم چی بده چی خوبه .یه کودک حتی معمولی هم توان و یا درک اینو نمیتونه بکنه که براش یه ساعت در مورد رفتارش توضیح بدیم سعی کنیم خودمون رو باهاشون تطبیق بدیم مثل یه کودک رفتار کنیم تا یاد بگیرن رفتار درست رو شرط کادو و بردن به سینما و فلان جا رو براش نذاریم در اوج بدر رفتاریاش عصبانیت خودمون رو کنترل کنیم نه داد و فریاد کنیم و نه تنبیه فیزیکی در کل باید باهاشون کنار اومد و طریقه مثبت رو یاد داد و هر کدوم از همکاریهای رفتارتون با کودک که رضایت بخش و موثر بوده رو یادداشت کنید.

لینک به دیدگاه
هر بچه ی شیطونی بیش فعال نیست، شاید دچار اختلال سلوک هست یا اختلال بی اعتنایی یا یک شیطنت ساده که دوزش کمی زیاده ...

والدین بچه های بیش فعال در وهله ی اول باید انتظارات معقول از بچشون داشته باشن، بیش فعالی چیزی نیست که عمدی باشه ... باید رفتارهای مثبت بچه تقویت بشه بچه رو سوق بدن به سمت رفتارهای مثبت و رفتارشون عادی باشه .. همه ی این ها یه سری آموزش هایی می خواد که یک روانشناس میتونه اموزش بده، اگر با رفتار درمانی تاثیری مشاهده نشد اونوقت ارجاع داده میشه به روانپزشک برای تجویز دارو ، ترکیب دارو درمانی و رفتار درمانی معمولا بهترین نتیجه رو میده .

احتمالا بعضی غذا ها هم با بیش فعالی رابطه دارن مثل طعم دهنده های مصنوعی، نگهدارنده ها و زرد الو و الو گوجه فرنگی و خیار که حاوی اسید سالیسیلیک هستن.

خب ظاهرا شما تا حدودی اشنایی با چنین موضوعی رو دارید اینه که در ادامه تاپیک کاملا شرحی بر مورد خواهم داشت برای دوستان.

ببینید مسئله تربیت نیست و دو موضوع مختلفند. معمولا این بچه ها نامنظمن و حواس پرت

توجه ای به اطراف خود ندارن حس بالا پریدن و مدام در حال جنب و جوش رو دارن، خانواده میتونه در منظم کردن اشیا و وسایلشون کمکشون کنند میبینی والدین واسه ساکت کردن بچه یا منشوننشون پای تی وی و یا یه ای پد و لپتاب میدن دستشون، خب باز نتیجه مثبت نخواهد بود کودک بیشتر بیش فعالتر میشه پس مورد دومم حذف میکنیم و یا تایمهای خیلی کمی رو برای چنین سرگرمیهایی اختصاص بدیم احتیاجی نداره با یه کودک مثل بزرگتر رفتار کنیم و بشینیم متقاعدش کنیم چی بده چی خوبه .یه کودک حتی معمولی هم توان و یا درک اینو نمیتونه بکنه که براش یه ساعت در مورد رفتارش توضیح بدیم سعی کنیم خودمون رو باهاشون تطبیق بدیم مثل یه کودک رفتار کنیم تا یاد بگیرن رفتار درست رو شرط کادو و بردن به سینما و فلان جا رو براش نذاریم در اوج بدر رفتاریاش عصبانیت خودمون رو کنترل کنیم نه داد و فریاد کنیم و نه تنبیه فیزیکی در کل باید باهاشون کنار اومد و طریقه مثبت رو یاد داد و هر کدوم از همکاریهای رفتارتون با کودک که رضایت بخش و موثر بوده رو یادداشت کنید.

از پاسخ هاتون ممنونم...:icon_gol:

مشکل من اینه که رفتارم مشخصا با یه بچه ی بیش فعال باید چه تفاوتی بکنه با یه بچه ی معمولی؟

یه نمونه از به اصطلاح شیطنت بچه های بیش فعال رو براتون میگم:

مادر و فرزندی از بازار میوه و تره بار برمیگشن

فرزند به مادرش در حال گفتن این بود که پرتقال دوست نداره و موز میخواد

اما مادر خب به دلایلی قادر به خرید موز نیست و نمیخره

حالا وقتی بچه این رو متوجه میشه پرتقال ها رو برمیداره، روی زمین میریزه و با پا له میکنه

سوال اینه: آیا رفتار مادر اشتباه بوده که بچه یه همچین حرکتی رو از خودش بروز داده؟ در مقابل همچین کاری مادر باید چه عکس العملی نشون بده؟ چه کاری رو مادر میتونست انجام بده که اولا اینکه موز نخره و همچنین اصلا همچین اتفاقی نیفته؟

:ws38:

(یه بچه ی معمولی مسلما توی این تقابل یا شکست میخوره و به گریه میفته و یا بیخیال میشه البته اتفاقای دیگه ای هم میتونه بیفته و اونم اینه که کتک بخورههههه :| :icon_razz: )

لینک به دیدگاه
از پاسخ هاتون ممنونم...:icon_gol:

مشکل من اینه که رفتارم مشخصا با یه بچه ی بیش فعال باید چه تفاوتی بکنه با یه بچه ی معمولی؟

یه نمونه از به اصطلاح شیطنت بچه های بیش فعال رو براتون میگم:

مادر و فرزندی از بازار میوه و تره بار برمیگشن

فرزند به مادرش در حال گفتن این بود که پرتقال دوست نداره و موز میخواد

اما مادر خب به دلایلی قادر به خرید موز نیست و نمیخره

حالا وقتی بچه این رو متوجه میشه پرتقال ها رو برمیداره، روی زمین میریزه و با پا له میکنه

سوال اینه: آیا رفتار مادر اشتباه بوده که بچه یه همچین حرکتی رو از خودش بروز داده؟ در مقابل همچین کاری مادر باید چه عکس العملی نشون بده؟ چه کاری رو مادر میتونست انجام بده که اولا اینکه موز نخره و همچنین اصلا همچین اتفاقی نیفته؟

:ws38:

(یه بچه ی معمولی مسلما توی این تقابل یا شکست میخوره و به گریه میفته و یا بیخیال میشه البته اتفاقای دیگه ای هم میتونه بیفته و اونم اینه که کتک بخورههههه :| :icon_razz: )

والدین این بچه ها باید نسبت به اینجور رفتارها بی تفاوت باشن، باید با تحکم برخورد کنن وگرنه این رفتار دوباره تکرار میشه،

این تسلیم نشدن باید همیشگی باشه نه اینکه مثلا جلوی مهمون بچه یه چیزی خواست بهش بدن ولی بعدا نه ...

بهترین راه تقویت رفتار های مثبت هست و استفاده از راهکاری مثل اقتصاد ژتونی ...

لینک به دیدگاه
والدین این بچه ها باید نسبت به اینجور رفتارها بی تفاوت باشن، باید با تحکم برخورد کنن وگرنه این رفتار دوباره تکرار میشه،

این تسلیم نشدن باید همیشگی باشه نه اینکه مثلا جلوی مهمون بچه یه چیزی خواست بهش بدن ولی بعدا نه ...

بهترین راه تقویت رفتار های مثبت هست و استفاده از راهکاری مثل اقتصاد ژتونی ...

مثلا توی این نمونه چه جور باید رفتار میشد؟

لینک به دیدگاه
مثلا توی این نمونه چه جور باید رفتار میشد؟

خب در اینکه پرتقال رو له کرده مادر مقصر نیست، باید بی تفاوت رفتار کنه ، هرنوع توجه یا مثبت یا منفی باعث تکرار رفتار میشه

لینک به دیدگاه
خب در اینکه پرتقال رو له کرده مادر مقصر نیست، باید بی تفاوت رفتار کنه ، هرنوع توجه یا مثبت یا منفی باعث تکرار رفتار میشه

ولی خب بی تفاوت هم نمیشه بود انصافا! مخصوصا اگه تو مورد دیگه ای مثلا بچه کاری کرده بود که باعث آزار کسی شده باشه... بالاخره اون فردی که اذیت شده توقع براش پیش میاد:ws52:

لینک به دیدگاه
ولی خب بی تفاوت هم نمیشه بود انصافا! مخصوصا اگه تو مورد دیگه ای مثلا بچه کاری کرده بود که باعث آزار کسی شده باشه... بالاخره اون فردی که اذیت شده توقع براش پیش میاد:ws52:

یه اصلی هست به اسم خاموشی رفتار که میگه هر رفتاری که تقویت نشه بعد از یه مدت خاموش میشه

استادی داشتیم میگفت دخترم خیلی غرغرو بود و موقع درخواست چیزی اگه فراهم نمیشد گریه میکرد

یک روزدر بازار یه چیزی میخواست ما گفتیم نه نمیتونیم بخریم، جیغ زد دید توجه نمیکنیم رو پیاده رو غلت زد ولی باز توجهی نکردیم بلاخره اروم شد و دیگه هروقت چیزی براش مهیا نمیشد گریه نمیکرد

پرواضحه وقتی بچه بخواد کار خطرناکی انجام بده نباید بی تفاوت بود و باید جلوشو گرفت ولی تنبیه بدنی توصیه نمیشه. بهتره از روش محرومیت استفاده بشه

البته اینم بگم بچه ها تا دو سالگی نیازهاشون باید فوری براورده بشه ولی بعد از دوسالگی باید خودگردانی رو یا بگیرن

لینک به دیدگاه

ممنون از این بحث خوب.

من همیشه برام سوال بود فعال با پیش فعال چه تفاوت های داره؟

ما یه پسر خاله داریم چهار سالهشه البته چون بعد مدتها خدا این بچه رو بهشون داد براشون خیلی عزیزه.

ولی امان از دستش،یعنی زلزله10 ریشتر پیشش کم میاره.

هر چیزی جلو دستش بیاد خراب میکنه،همه جارو بهم میریزه.

به حرف هیچ کس توجه نمیکنه،از کسیم نمیترسه.

متاسفانه نمیشه چیزی بهش گفت ،کم محلیم جواب نمیده.

کلا اون کسی براش مهم نیست یا از کسی حرف شنویی نداره.

بسیار بی ادبه،

محاله بره جای این بچه چیزی خراب نکنه.شب 12 میخوابه صب 6 بیداره بعضی وقتام زودتر.هرکاری میکنی مگه میخوابه بیشتر.

خیلی وقتا موقعیت هارو خیلی خوب میفهمه یعنی حرف که میزنه فک میکنی یه آدم بزرگ نشسته پیشت.

نمیدونیم چطور باهاش برخورد کنیم اگه بزنیش یا حرفی بهش بزنی که خانوادش ناراحت میشن اگه کاری نکنی که خونه بعد رفتنش عین سونامی زده هاست.البته الانم دیگه از خانوادشم حرف شنوی نداره که بخوای بهشون بگی شاید درست شد.

نمیدونم بعضی اوقات فک میکنم خوب شاید بیشتر شلوغی هاش مال دوران بچگی ولی بعضی کاراش دیگه از حد خارج میشه.

ناگفته نمونه خیلیم مهربونه عین این بچه ها نیست که وسایلشونو به کسی نمیدن ،جالبه برای دیگرانم دلش میسوزه با این سن کمش.

به نظرتون با این بچه چه طور رفتار کنیم؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...