رفتن به مطلب

بحث آلودگی خاک

ارسال های توصیه شده

یکی از مشکلاتی که ممکنه برای خاک پیش بیاد باران های اسیدیه...خاک اسیدی یونهایی رو در خاک آزاد میکنه که پایداریشو به هم میزنه...خاک خوب و مرغوب خاکیه که همیشه در چرخه باشه...بنظر شما خاک جنگل مرغوبه؟؟در جواب باید گفد خیر...آنچنان مرغوبیتی نداره...تنها چرخه این خاکه که بر هم نخورده..ریشه گیاهان هم میتونه خاک رو مسموم کنه...که اصطلاحا آللوپاتی میگن

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 59
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

...منظورم اینه که خاکی که مثلا دارای فسفر بالا باشه نیتریت یا نیترات بالا در کل عناصر پر مصرف یا همون ماکرو ها خاک رو آلوده میکنه و انتظار برداشت خوب نباید باشه..مثل اینکه بگیم خاکی که همش غرق آب باشه..یه نکته ای که هست من سوختای فسیلی رو مقرون به صرفه نمیبینم..ببینید تو مبحث گرمایش جهانی چه تاوانی داریم میدیم؟؟؟؟اقیانوسامون داره اسیدی میشه...مرگ فیتو پلانگتون ها یعنی شالوده حیات رو در پی داره...شصت درصد کربن جو رو همینا جذب میکنن...بعد جنگل ها...اینا از بین برن یعنی مرگ همه ما..هر تابستون نمودار گرماییش بالا تر از تابستون قبله...زمین تبدل ده به یه زود پز شد...اونا که دارن بودجشونتو از این راه تامین میکنن میگن مقرون به صرفس...از کنار جاده های کویری رو شما دقت کنید میشه به اندازه دویست کیلومتر انرژی ایران که هیچ حتی اروپا رو تامین کرد...چرا نمیرن سرمایه گذاری کنن تو ماشینای برقی؟؟موتورش هم ساخته شده و آمادس...چون کارتلای نفتی میخوابن...سد سازی اصلا مقرون به صرفه نیست چرا میسازن؟؟؟چون یه عده قلیل دارن از سرمایه های میلیاردی که زیر دستشون میره بهره ها میبرن...جنبش 99 درصد رو باید اینجا هم راه بندازن..کارون خشک شد...زاینده رود خشک شد ...دجله و فرات خشک شد...هیرمندو بختگان و دریاچه ارومیه خشک شد...آمار نگران کننده ای از ابهای زیر زمینی هست...ایران آینده ایران خوبی نخواهد بود...چن همه این اتفاقات بد توی ده سال رخ داد..بنظر همه شما آیا جوی های سیمانی که به بهانه راندمان آبدهی بالا ساختن کار خوبی بود...؟؟؟همون علفای به اصطلاح هرزی که کنار جوی های قدیم رشد میکرد بهترین گزینه برای پالایش بود..حالا چی؟نتیجه سو مدیریت و کج فهمیامون رو ببینید...

اوکی. آخه نوشته بودید *دای* ، نگو *دارای* منظورتون بوده!

بله ... خیلی کلی میشه گفت برهم ریختن تعادل طبیعی عناصر خاک یه جورایی همون آلودگی خاک محسوب میشه ....

با تمام مواردی که اعلام کردید موافقم. اینا دغدغه خود بنده هم هست. شاید آناهیتا خانم و بعضی دوستان دیگه در جربان باشن که بنده هم قبلا اینا رو در مباحث دیگه مطرح کردم! بشدت مخالف سدسازی هستم! ایرانی ها با خریت تمام ادعای ساخت بلند ترین سدها رو دارند که بنظرم یا مردم رو احمق فرض کردن یا خودشون شدیدا احمق اند. محصور کردن آب و عدم جریان آب به دشت ها یعنی مرگ و نابودی حیات دامنه ها و مناطق دشتی ... یعنی نابودی و انقراض گونه های گیاهی و جانوری و ...

با اجازه دوستان این طور که متوجه شدم موضوع آلودگی خاک هست

به نظز من توی این زمینه باید یکم بیشتر صحبت بشه چون وقتی حرف از آلودگی میشه اکثرا آلودگی هوا به ذهنشون میاد

اگه فرهنگ سازی بشه مخصوصا برای کشاورزان چون اونا بیشتر با خاک سر وکار دارن مثلا استفاده از کودهای شیمایی را کم کنن همه دنیا کشاورزی دارن به سمت ارگانیک وطبیعی پیش میبرن اما متاسفانه بعضی از این کشاورزا فقط به فکر محصول بالاتر هستن و با استفاده از کودهای شیمیایی توازون خاک و ازبین میبرند مثلا من دیدم بعد برداشت مزارع آتیش میزنن به گفته خودشون مرغوبیت خاک و بیشتر میکنن اما نمیدونن جنایت دارن میکنن اگه آموزش داده بشه این کارهم نشه میتونه جلوی آلودگی خاک بگیره

1مورد هم بعضی از جاها دیدم که کسایی که میرن تفریح آشغالاشون جمع میکنن توی یک کیسه میذارن کنار و میرن اما این زباله ها آبی دارن که به اصطلاح بهش شرابه میگن که خطرناکتر از مواد شیمایی هست و باعث آلودگی میشه اگه ببرن جای که سطل زباله هست این کار حداقل نمیشه

قبلا نظرم رو در این مورد گفتم. مرسی دوست من :a030:

لینک به دیدگاه
یکی از مشکلاتی که ممکنه برای خاک پیش بیاد باران های اسیدیه...خاک اسیدی یونهایی رو در خاک آزاد میکنه که پایداریشو به هم میزنه...خاک خوب و مرغوب خاکیه که همیشه در چرخه باشه...بنظر شما خاک جنگل مرغوبه؟؟در جواب باید گفد خیر...آنچنان مرغوبیتی نداره...تنها چرخه این خاکه که بر هم نخورده..ریشه گیاهان هم میتونه خاک رو مسموم کنه...که اصطلاحا آللوپاتی میگن

در مورد آللوپاتی توضیح بیشتر میدین؟واسم سوال ایجاد شد.

من فکر میکنم آللوپاتی بخشی از طبیعته ... آللوپاتی همون ترشحاتی هست که ریشه بعضی گیاها از خودشون ترشح میکنن تا فضای مورد توسعه ریشه گیاه مترشحه مختص خود گیاه باشه و گیاه دیگه ای نتونه توی اون خاک رشد کنه! یه نوع رقابت بین گیاهیه (بنظرم آلودگی محسوب نمیشه)

لینک به دیدگاه
در مورد آللوپاتی توضیح بیشتر میدین؟واسم سوال ایجاد شد.

من فکر میکنم آللوپاتی بخشی از طبیعته ... آللوپاتی همون ترشحاتی هست که ریشه بعضی گیاها از خودشون ترشح میکنن تا فضای مورد توسعه ریشه گیاه مترشحه مختص خود گیاه باشه و گیاه دیگه ای نتونه توی اون خاک رشد کنه! یه نوع رقابت بین گیاهیه (بنظرم آلودگی محسوب نمیشه)

ببینید آللو پاتی میتونه خیلی مضر باشه...چرا بعد از پاک تراشی عملیات احیا جنگل ناموفقه؟چون خاک برای گیاه جدید محیط آلوده و سمی محسوب میشه...شاید چند صد سال زمان برد تا خاک و گیاهان منطقه تطبیق داده شدن اما به خیال احیا ما دست بکار میشیم که طرح راندمان آنچنانی نداره..در ثانی ما گونه های بومی هم اصلا نمیبریم...چون تو این بخش هم بسیار ضعیف عمل کردیم..جنگل کاری های روز درختکاری رو ببیند...تنها کاج و سروه...یا مثلا برخی درختان مثل گردو اکالیپتوس پسته و ...اینا مانع میشن گیاهی جدید پای خودشون رشد کنن..آلودگی وقتی هست که چیزی وارد کنیم به چرخه طبیعی

لینک به دیدگاه
ببینید آللو پاتی میتونه خیلی مضر باشه...چرا بعد از پاک تراشی عملیات احیا جنگل ناموفقه؟چون خاک برای گیاه جدید محیط آلوده و سمی محسوب میشه...شاید چند صد سال زمان برد تا خاک و گیاهان منطقه تطبیق داده شدن اما به خیال احیا ما دست بکار میشیم که طرح راندمان آنچنانی نداره..در ثانی ما گونه های بومی هم اصلا نمیبریم...چون تو این بخش هم بسیار ضعیف عمل کردیم..جنگل کاری های روز درختکاری رو ببیند...تنها کاج و سروه...یا مثلا برخی درختان مثل گردو اکالیپتوس پسته و ...اینا مانع میشن گیاهی جدید پای خودشون رشد کنن..آلودگی وقتی هست که چیزی وارد کنیم به چرخه طبیعی

ببخشید 1 سوال........

اینکه نوع درخت چی باشه هم واسه جلوگیری ازآلودگی خاک موثره؟؟

مثلا چه درختایی خوبه؟

لینک به دیدگاه

بله. حالا شد! کامل توضیح دادید منظورتونو گرفتم!

بله برای احیا زمین و حتی طرح های بیابان زدایی و حتی ایجاد فضای سبز شهری انتخاب مناسب گیاه خیلی شرط مهمیه .... دقیقا کاجها و سرو ها ... گردو و اکالیپتوس درختانی هستن که آللوپاتی اونا تایید شده. مثلا گردو ماده ای بنام جوگلاندیس ترشح میکنه که خاصیت اللوپاتی داره.

اگر ما در طرح های خودمون به این موارد دقت نکنیم و خودمون چنین درختانی رو ازدیاد ببخشیم ... میشه همون فضولی در چرخه طبیعی و این بله، میتونه نوعی آلودگی رو شامل بشه. نوعی آلودگی که کاهش تنوع زیستی یا فلور گیاهی رو در پی داره و ...

لینک به دیدگاه
ببخشید 1 سوال........

مثلا چه درختایی خوبه؟

دوست خوبمون آقای قبادی مختصر اشاره ای کردن ولی برای کاهش آلودگی خاک و یا از بین بردن کامل آلودگی باید سنجیده و هدفمند پیش رفت...البته وال جلوگیری از آلودگی بود که عرض میکنم..ولی از خاک های آلوده نباید محصول کشاورزی برداشت بشه..دستمونsasan2007هم گفتن تولیدات و محصولات ارگانیک..آلودگی های نیتراته سرطان خون و بیماری های اعصاب مثل ام اس رو به دنبال داره..فلزات سنگین هم با تجمعشون ناقص زایی رو بدنبال داره...

لینک به دیدگاه
دوست خوبمون آقای قبادی مختصر اشاره ای کردن ولی برای کاهش آلودگی خاک و یا از بین بردن کامل آلودگی باید سنجیده و هدفمند پیش رفت...البته وال جلوگیری از آلودگی بود که عرض میکنم..ولی از خاک های آلوده نباید محصول کشاورزی برداشت بشه..دستمونsasan2007هم گفتن تولیدات و محصولات ارگانیک..آلودگی های نیتراته سرطان خون و بیماری های اعصاب مثل ام اس رو به دنبال داره..فلزات سنگین هم با تجمعشون ناقص زایی رو بدنبال داره...

البته اینکه کاملا درسته.بیماریها منشا شون همین چیزاس.متجه شدم چرا این درختا سودمند نیست

اما چه درختایی خوبه؟

میخوام بکارم خووووووووو:whistles:

لینک به دیدگاه
البته اینکه کاملا درسته.بیماریها منشا شون همین چیزاس.متجه شدم چرا این درختا سودمند نیست

اما چه درختایی خوبه؟

چه زبون دراز قشنگی.....................شما تو مناطق آلوده درختای غیر مثمر بکارید...تو مناطق غیر آلوده درختای گلدار...چه مثمر چه غیر مثمر...اینم بخاطر مسائل فنیشه........

لینک به دیدگاه
چه زبون دراز قشنگی.....................شما تو مناطق آلوده درختای غیر مثمر بکارید...تو مناطق غیر آلوده درختای گلدار...چه مثمر چه غیر مثمر...اینم بخاطر مسائل فنیشه........

:girl_blush2:

اوکی.

پس تو مناطق وقتی درختکاری میشه اول باید خاکش رو ازمایش کنن ولی واقعا کسی اینکار رو میکنه؟؟؟؟؟؟؟:hanghead:

لینک به دیدگاه
ببخشید 1 سوال........

مثلا چه درختایی خوبه؟

اما چه درختایی خوبه؟

:girl_blush2:

اوکی.

پس تو مناطق وقتی درختکاری میشه اول باید خاکش رو ازمایش کنن ولی واقعا کسی اینکار رو میکنه؟؟؟؟؟؟؟:hanghead:

سلام دختر باران.

من حرفای دوست خوبم نوترینو رو کاملا تایید میکنم. نکاتی رو که ذکر میکنن کاملا درسته.

میخوام نتیجه گیری آلودگی خاک رو از دید اللوپاتی بیان کنم:

دقت کردین معمولا در فضاهای سبزی که دست کاشت هست و همه درختها از سوزنی برگها هستن زیر درخت معمولا علفهای کمی رشد میکنه یا اصلا علفی رشد نمیکنه؟!

بنظرم از این صحبتهایی که تا الان شده باید به این نتیجه برسیم که دوستان محترمی که در شهرداری ها کار میکنن برای توسعه فضای سبز شهری و دوستانی که در سازمان جنگلها و مراتع کار میکنن و دوستان محیط زیستی برای توسعه جنگلها و طرح های بیابان زدایی و حتی احیا جنگلها باید به این نکات توجه داشته باشن که از درختانی استفاده کنن که بتونه تنوع فلور گیاهی رو در پی داشته باشه!

تنوع فلور گیاهی (تنوع گونه های گیاهی) ‌میشه تنوع فون جانوری و نتیجه میشه چرخش مناسب عناصر در خاک، آب و هوا و نتیجه میشه رسیدن به تعادل طبیعت و نتیجه میشه کاهش آلودگی ها و افزایش سلامتی زیستی (سلامتی زیستی نه فقط سلامتی انسان) (بدبختی ما آلودگی رو فقط برای خودمون تعریف میکنیم ... اما آلودگی برای همه موجودات مهمه!)

این نکته رو هم بگم اینکه دقیقا چه موادی از یک گونه مشخص گیاهی باعث خاصیت اللوپاتی میشه هنوز کشف نشده. این بحث خیلی خیلی تخصصی هست و بهتره واردش نشیم. (فکر کنم اول تاپیک قید کردیم که بحث رو تخصصی نکنیم تا همه بتونن اظهار نظر کنن)

اما شما دختر باران عزیز شما اگر میخواید توی منزل یا جای دیگه یکی دوتا درخت بکارید به این قضیه اللوپاتی توجه نکنید. این مورد برای توسعه وسیع فضای سبز باید مدنظر قرار بگیره. شما جهت زینت درختکاری میکنید. پس هر درختی رو که دوست دارید و میتونید توی شرایط آب و هوایی شما رشد مطلوبی رو داره بکارید.

اگر برای کشت هم آزمایش خاک انجام بشه برای بدست آوردن مقادیر مختلف عناصر خاکه و ... ( نه برای پی بردن به فاکتور اللوپاتی)

لینک به دیدگاه

برای حفاظت از خاک و رای جلوگیری از آلودگی خاک چه باید کرد ؟

1- درمورد استعمال کود و تقویت خاک :

برای تقویت خاک و افزایش محصول تا آن حد که ممکن است از کود حیوانی استفاده شود . کود حیوانی خواص فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود می بخشد .

2- درمورد مصرف سموم و دفع آفات و امراض گیاهی

حتی المقدور سمومی را به کار ببریم که در درجه پایداری آنها در گیاه و خاک کم است. برای جلوگیری از آلودگی خاک در بعضی شرایط به جای مصرف سموم نباتی می توان حشرات را از طریق مبارزه بیولوژیکی دفع کرد.

(مثال : به جای آغشته کردن گندم به سموم برای از بین بردن موش و بعضی دیگر از جانوران و حشرات در مزارع و جنگل ها می توان از وجود گربه، جغد، قرقی و مارهای غیر سمی و یا برای مبارزه با پشه و نوعی آفت ساقه برنج از قورباغه استفاده کرد.ویا استفاده از کفش دوز برای مبارزه با انگلهای کوچک درختان میوه و یا برای مبارزه با حشرات شیوه عقیم ساختن حشرات نر بکار گرفته شود.)

3- در مورد مصرف علف کشها و از بین بردن علف های هرز

علفهای هرز را بدون استفاده از مواد شیمیایی (علف کشها ) نیز می توان از بین برد. مانند استفاده از بیل ، ماشینهای وجین زنی و امثال اینها و اگر امکان دسترسی به کارگر نیست و مجبور هستیم از علف کشها استفاده کنیم باید انواعی را به کا ببریم که از آنها بقایای کمتری در زمین باقی و اثر آنها هرچه سریعتر از بین می رود و خلاصه خاک را کمتر آلوده می کند.

4- در مورد فاضلاب ها و زباله ها و سایر ضایعات شهری و صنعتی و زباله های بیمارستانی

با استفاده از روشهای جدیدتر و بهداشتی می توان از آلودگی خاک جلوگیری کرد با تبدیل زباله ها و فاضلابها به کمپوست و دیگر مواد مورد استفاده در کشاورزی به میزان قابل توجهی از آلودگی خاک جلوگیری کرد. بازیافت زباله بیمارستانی بسیار خطر ناک است و باید ممنوع شود . و از یک روش ناسب و عملی برای دفع و میکروب زدایی این زباله ها استفاده شود. طوری شکل زبال ها ی بیمارستانی را باید تغییر داد تا قابل شناسایی نباشد و امکان بازیافت آنها وجود نداشته باشد.

5- تصویب قوانین و مقررات در مورد حفظ خاک

دولت می تواند با تدوین دستور العمل ها در مورد حفظ خاک از خارج شدن از بهره برداری کشاورزان و یا محدود شدن بهره برداری از زمین و کنترل بهره برداری موثر از زمین و جلوگیری از آلودگی آن به روشهای عملی و کارشناسی اقدام کند.

/mohitezistclub.persianblog.ir

لینک به دیدگاه

مچکرم ساسان جان....اما یک سوال ...تو حیطه رشته خودتون که احتملا پلیمر هست میشه بفرمایید پلیمر های سازگار با محیط زیست کدومن؟؟؟آخه حتی توی اقیانوس ها این رشته های پلیمری جون خیلی از جاندارا رو میگیره...

لینک به دیدگاه
مچکرم ساسان جان....اما یک سوال ...تو حیطه رشته خودتون که احتملا پلیمر هست میشه بفرمایید پلیمر های سازگار با محیط زیست کدومن؟؟؟آخه حتی توی اقیانوس ها این رشته های پلیمری جون خیلی از جاندارا رو میگیره...

در حیطه محط زیست بیشتر از بیوپلیمرها استفاده میشه

بیو پلیمر عبارت است از ماكرومولكول هاي بيولوژي كه از تعداد زيادي زير واحد كوچك و شبيه به هم كه با اتصال كووالانسي به هم متصل شده اند ويك زنجيره طولاني را ايجاد مي كنند، ساخته شده اند. در روند طبيعي، بيوپليمر ها و يا همان ماكرومولكول ها، تركيبات داخل سلولي هستند كه قابليت زنده ماندن را به ارگانيسم در شرايط سخت محيطي مي دهند.

مواد بيوپليمري در شكل هاي گوناگوني توسعه يافته اند؛ بنابراين ظرفيت استفاده در صنايع گوناگون را دارند. توسعه مواد بيوپليمري به چنددليل اهميت دارد. اول اين كه اين مواد بر خلاف پليمر هاي امروزي كه از مواد نفتي به دست مي آيند، به محيط زيست برگشت پذير هستند

لینک به دیدگاه

قابل توجه دوستانی که تا این لحظه در این مبحث شرکت کردن و تشکر از ساسان جان که به خوبه به یه جمع بندی مناسب رسوندن و دختر باران عزیز که یادمون دادن چیزای ریز و مهمی مثل آلودگی در خاک هستن که نباید ازشون غافل بشیم و همه عزیزانی که بحث ما رو دنبال کردن...با اجازه سایرین اعلام کنم پرونده آلودگی خاک بسته و شاکر از اندوختن بیشتر دانسته هایمان در این موضوع باشیم....و یک موضوع جدید با عنوان جدید تر باز بشه یا حد اقل دو موضوع...به نظر من بحث گرمایش جهانی و مخاطرات آب و هوایی بعلاوه کشاورزی و تامین غذای آینده بشر رو بسط و بحث بدیم....چرا که با این دو موضوع از مباحث پایداری توسعه هم هست...نظر دوستان چراغ راه ما خواهد بود.

لینک به دیدگاه
قابل توجه دوستانی که تا این لحظه در این مبحث شرکت کردن و تشکر از ساسان جان که به خوبه به یه جمع بندی مناسب رسوندن و دختر باران عزیز که یادمون دادن چیزای ریز و مهمی مثل آلودگی در خاک هستن که نباید ازشون غافل بشیم و همه عزیزانی که بحث ما رو دنبال کردن...با اجازه سایرین اعلام کنم پرونده آلودگی خاک بسته و شاکر از اندوختن بیشتر دانسته هایمان در این موضوع باشیم....و یک موضوع جدید با عنوان جدید تر باز بشه یا حد اقل دو موضوع...به نظر من بحث گرمایش جهانی و مخاطرات آب و هوایی بعلاوه کشاورزی و تامین غذای آینده بشر رو بسط و بحث بدیم....چرا که با این دو موضوع از مباحث پایداری توسعه هم هست...نظر دوستان چراغ راه ما خواهد بود.

مرسی مهندس.واقعا حضورتون به جا و به موقع بود.ممنون از اطلاعات کاملتون.:hapydancsmil:

این بحث ها خیلی جالبه .منکه واقعا علاقه مند شدم.

اما 1 زحمتی:5c6ipag2mnshmsf5ju3

از کل صحبت هایی که در مورد خاک شد یه نتیجه گیری کنید .لدفن:hanghead:

لینک به دیدگاه

دوستان عزیز یک مسئله دیگه هم اینجا مطرح هست

اونم این هست که فقط سعی نکنیم مشکلات محیط زیست و فقط به صورت علمی بیان کنیم بهتره تا جایی که امکانش هست حداقل راهکارهای هم ارائه بدیم که خودمون بتونیم لاقل توی زندگی شخصی بکار ببریم

لینک به دیدگاه

با تشکر از همه دوستان ارزندم..با توجه به صحبتای شما دوستان من یاد گرفتم:خاک هم میتونه آلوده و خطرناک باشه اما نه آنچنان که تا بحال میدونستم...من یاد گرفتم چه چیزایی خاک رو آلوده میکنه و به شناخت رسیدم و سعی در اشاعه و نشر اونم ...به کشاورز میگم خاک آلوده چه خطراتی برای مردم کشور داره...من یاد گرفتم میشه با تحقیقات و دانش و علم به خواسته هایی رسی...مثل استفاده از طبیعت برای طبیعت و خودم..من یاد گرفتم در جاهایی که همه دوستا این صحبت ها رو داشتن تجربی هم به کار گرفته شد و نتیجه داد پس چرا در منطقه زندگی خودم این امر اتفاق نیفته....من یاد گرفتم همیشه راه های ناشناخته ای هست که چون بی اطلاعم باید همواره به دنبال یاد گرفتن باشم و به دیگران هم یاد بدم تا استفاده از سم کود و سایر عوامل شیمیایی آخرین سلاح لازم نباشه...من یاد گرفتم جنگ با طبیعت جنگ با خود و نسل های آینده خودمه...پس باید با طبیعت آشنا شد نه با خشونت سعی بر مهارش باشم...من یاد گرفتم در شهر ها هم میشود مانند روستا زندگیی خوب و سالم داشت و تنها از طریق آشتی با طبیعت امکانش هست...شهر سبز آرزوی هر کسی است...پس چرا در اتاقم گلدانی نداشته باشم..در فضای باز درختی نکارم و با احترام به همه چیز نگاه نداشته باشم...من یک انسانم که برای زنده بودن و زنده ماندنم هزاران دست در دست هم به تلاشند.

لینک به دیدگاه
مرسی مهندس.واقعا حضورتون به جا و به موقع بود.ممنون از اطلاعات کاملتون.:hapydancsmil:

این بحث ها خیلی جالبه .منکه واقعا علاقه مند شدم.

اما 1 زحمتی:5c6ipag2mnshmsf5ju3

از کل صحبت هایی که در مورد خاک شد یه نتیجه گیری کنید .لدفن:hanghead:

متنی که جناب مهندس ساسان عزیز کامل و مختصر و مفید تو همین صفحه آماده کردن میشه به عنوان جمع بندی قلمدادش کرد...جدا از صحبتای دیگه عزیزان که باهم به نتایج خوبی رسیدیم..:whistle::ws38:

لینک به دیدگاه
سلام دختر باران.

من حرفای دوست خوبم نوترینو رو کاملا تایید میکنم. نکاتی رو که ذکر میکنن کاملا درسته.

میخوام نتیجه گیری آلودگی خاک رو از دید اللوپاتی بیان کنم:

دقت کردین معمولا در فضاهای سبزی که دست کاشت هست و همه درختها از سوزنی برگها هستن زیر درخت معمولا علفهای کمی رشد میکنه یا اصلا علفی رشد نمیکنه؟!

بنظرم از این صحبتهایی که تا الان شده باید به این نتیجه برسیم که دوستان محترمی که در شهرداری ها کار میکنن برای توسعه فضای سبز شهری و دوستانی که در سازمان جنگلها و مراتع کار میکنن و دوستان محیط زیستی برای توسعه جنگلها و طرح های بیابان زدایی و حتی احیا جنگلها باید به این نکات توجه داشته باشن که از درختانی استفاده کنن که بتونه تنوع فلور گیاهی رو در پی داشته باشه!

تنوع فلور گیاهی (تنوع گونه های گیاهی) ‌میشه تنوع فون جانوری و نتیجه میشه چرخش مناسب عناصر در خاک، آب و هوا و نتیجه میشه رسیدن به تعادل طبیعت و نتیجه میشه کاهش آلودگی ها و افزایش سلامتی زیستی (سلامتی زیستی نه فقط سلامتی انسان) (بدبختی ما آلودگی رو فقط برای خودمون تعریف میکنیم ... اما آلودگی برای همه موجودات مهمه!)

این نکته رو هم بگم اینکه دقیقا چه موادی از یک گونه مشخص گیاهی باعث خاصیت اللوپاتی میشه هنوز کشف نشده. این بحث خیلی خیلی تخصصی هست و بهتره واردش نشیم. (فکر کنم اول تاپیک قید کردیم که بحث رو تخصصی نکنیم تا همه بتونن اظهار نظر کنن)

اما شما دختر باران عزیز شما اگر میخواید توی منزل یا جای دیگه یکی دوتا درخت بکارید به این قضیه اللوپاتی توجه نکنید. این مورد برای توسعه وسیع فضای سبز باید مدنظر قرار بگیره. شما جهت زینت درختکاری میکنید. پس هر درختی رو که دوست دارید و میتونید توی شرایط آب و هوایی شما رشد مطلوبی رو داره بکارید.

اگر برای کشت هم آزمایش خاک انجام بشه برای بدست آوردن مقادیر مختلف عناصر خاکه و ... ( نه برای پی بردن به فاکتور اللوپاتی)

سلام حمید خان

بله .ممنون .از صحبت های شما و ایشون و بقیه دوستان خیلی چیزا یاد گرفتم.رشته ی قشنگی دارینا.:ws37:آدم کلی چیز یاد میگیره.

میدونید به نظر من قشر کشاورز جامعه نیاز به فرهنگ سازی دارن.یعنی این موارد خیلی جدی باید بهشون آموزش داده بشه.وگرنه به قول شمامن به شخصه بخوام گل و گیاه داخل منزل پرورش بدم بیشتر جنبه زیبایی داره تا جلوگیری از آلودگی و اینها:hanghead:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...