فرایند تولید روغن دانه انگور

فرایند تولید روغن دانه انگور

فرایند تولید روغن دانه انگور

در حال حاضر، حدود ٩٠ درصد روغن مصرفی کشور از خارج از کشور تأمین می شود. به همین دلیل ، توجه به ضایعات و هسته های میوه های فر آوری شده ای مثل مرکبات،انگور، سبوس برنج و ذرت و در مجموع هر حرکت جدیدی در جهت یافتن منابع غذایی جدید می تواند در کاهش وابستگی شدید کشور موثر باشد.
روغن دانه انگور سال هاست که در کشورهای پیشرفته به خاطر طعم خوش وداشتن درجه حرارت بالا در پخت وپز به روغن های دیگر ترجیح داده شده و مصرف می شود. دانه انگور پس از آنکه آب انگور را برای تهیه کردن سرکه میگیرند، گرفته می شود

در نتیجه می توان این روغن را بدون آنکه بسوزد یا دود کند برای سرخ کردن، کباب کردن و پختن غذا به کار برد. پس از پختن یا سرخ کردن غذا با روغن دانه انگور می توان با باقیمانده همان روغن غذای دیگری تهیه کرد، بدون اینکه روغن طعم ماندگی پیدا کرده باشد. بررسی های انجام شده در مورد این روغن نشان می دهد که هضم روغن دانه انگوربرخلاف بقیه روغنها سنگین نیست و طعم اصلی غذا را تغییر نمی دهد و از خود چربی برجای نمی گذارد.

تاریخچه پیدایش محصول

در طول جنگ جهانی اول بعلت کمبود روغن خوراکی در آلمان و اتریش و مجارستان به روغن هسته انگور توجه شد تا بتواند جوابگوی کمبود باشد. از لحاظ تاریخی ابتدائی ترین کارها در سال ١۵۶٠ میلادی بر روی روغن هسته انگور انجام شده و اولین گزارش ایجاد کارخانه تولید روغن هسته انگور به سال ١٧٨٠ میلادی بر می گردد.

مصارف و کاربردهای روغن هسته انگور
۱- مصرف خوراکی
٢- صنعت رنگ
٣- صنعت لاستیک سازی
۴– صنعت کاغذ سازی
۵- صنعت نساجی
۶- صنعت داروسازی
٧- صنعت داروسازی
٨- صنعت هواپیمایی
٩- مواد آرایشی

اهمیت کالا در دنیای امروز: 
در حال حاضر، حدود ٩٠ درصد روغن مصرفی کشور از خارج از کشور تأمین می شود. به همین دلیل ، توجه به ضایعات و هسته های میوه های فر آوری شده ای مثل مرکبات،انگور، سبوس برنج و ذرت و در مجموع هر حرکت جدیدی در جهت یافتن منابع غذایی جدید می تواند در کاهش وابستگی شدید کشور موثر باشد. 

فرایند روغن کشی و تصفیه روغن : 
١- مواد اولیه جهت روغن کشی انگور:

٢- جداسازی هسته انگور از ضایعات کارخانه آب انگور گیری : 
هسته انگور از ضایعات کارخانجات آب انگور بدست می آید و به لحاظ چسبندگی که ین تفاله و دانه وجود دارد، جداسازی مشکل است و روشهای مختلفی پیشنهاد می شود:
١. روش مورد استفاده در مقیاس آزمایشگاهی
٢. استفاده از تفاله مرطوب
٣. براساس تفاله خشک

انتخاب خشک کن: 
برای خشک کردن تفاله ها از روش مداوم استفاده می شود زیرا:
١. دستگاه کوچکتر است. 
٢. رطوبت محصول از یکنواختی بیشتری برخوردار است.
٣- آماده سازی دانه های روغنی :
شامل قسمتهای توزین، تمیز کردن، خرد کردن و واجد شرایط کردن دانه ها برای روغن کشی(پختن) و پرک کردن(فیلک کردن) است. اعمال خشک کردن و پوست گیری نیز می تواند برحسب فرآیند و دانه ای که روغن کشی می شود به این مراحل اضافه می شود.

عنوان مطلب: فرایند تولید روغن دانه انگور

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *