سنگ مصنوعی – سمنت پپلاست

سنگ مصنوعی - سمنت پپلاست

سنگ مصنوعی – سمنت پپلاست

سنگ مصنوعی چیست؟

سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست همان سنگ های صنعتی میباشد که با استفاده از قالب های فرم دار (هر شکل ممکن) و با استفاده از ملات مخصوصی که تشکیل شده از (سیمان-رزین-رنگ های طبیعی معدنی) برای نما و کف و پله ساختمان ها ساخته مشود.

که تکنولوژی نوینی در در صنعت ساختمان میباشد و از مزیت های سنگ مصنوعی نسبت به سنگ طبیعی به این موارد میتوان اشاره کرد:

  1. وزن سبک تر سنگ های مصنوعی
  2. قابلیت چسبندگی بیشتر به بدنه ساختمان
  3. امکان تولید نا محدود سنگ های مصنوعی سمنت پلاست
  4. استقامت دمایی بیشتر سنگ های مصنوعی

 

.مواد مصرف شده در سنگهای سمنت پلاست چیست؟
سنگدانه های طبیعی عمل آوری شده، نوع خاصی از سیمان، مواد شیمیایی و پلیمری و رنگدانه های معدنی مواد تشکیل دهنده سمنت پلاست می باشد.

۲٫ رنگ های بکار رفته روی محصولات چه کیفیتی دارد؟
تمامی رنگ های بکار رفته منشا معدنی و طبیعی دارند و بصورت کاملا عمقی می باشد و در مغز محصولات وجود دارند این رنگ ها کاملا مقاوم در برابر نور خورشید و عوامل جوی می باشند.

۳٫ ایا میتوان روی سنگ های مصنوعی برشکاری و سوراخ کاری انجام داد؟
برش و سوراخ کاری همانند سنگ های طبیعی توسط صفحه گرانیت بر و مته الماس امکان پذیر می باشد و در مراحل انجام این عملیات هیچ گونه پریدگی و لغزش وجود ندارد.
۴٫ روش نصب سنگ های مصنوعی سمنت پلاست روی دیوار یا کف چگونه است؟
هیچ گونه شرایط و تخصص خاصی برای نصب این سنگها وجود ندارد و کاملا شبیه به نصب سنگ طبیعی است و با روش های معمول شامل دوغاب ریزی و چسب کاشی انجام می شود.
۵٫ درمقایسه با سنگ های طبیعی قدرت چسبندگی سنگ های مصنوعی روی سطح عمودی چگونه است؟
بسیاری از سنگ های طبیعی بعلت منشا آهگی قدرت چسبندگی بسیار پایینی دارند و اصطلاحا بدون اسکوپ قابل نصب نمی باشند و همچنین سرامیکی ها نیز بخاطر منشا رس، قدرت چسبندگی ضعیفی دارند اما در مورد سنگهای مصنوعی سمنت پلاست بخاطر وجود مواد معدنی و طبیعی و سیمان قدرت چسبندگی به دوغاب سیمان و چسب فوق العاده بالا می باشد.
۶٫ کیفیت چسبندگی و استقامت سنگ های مصنوعی در شرایط جوی خیلی سرد چگونه است؟
یخبندان و ذوب یخ در مناطق سردسیر عموما باعث ترک های موئینه و شکست و تخریب روی سنگهای طبیعی می شود؛ در نتیجه نصب سنگ طبیعی نما در مناطق سردسیر عموما توصیه نمی شود اما در محصولات سمنت پلاست بعلت مقاومت دمایی بالا و تحمل یخبندان براحتی می تواند در مناطق سردسیر جایگزین سنگ های طبیعی شود.
۷٫ لیز و لغزندگی یا استکاک مطلوب تردد سنگ فرش های سمنت پلاست در مقایسه با سرامیک چگونه است؟
سرامیکها داری لعاب ضد آب می باشد در نتیجه سطح بسیار لغزنده ای دارند و در مکان های مرطوب باید کاملا با احتیاط تردد شود در صورتی که بعلت نفوذ آب ۳% در سمنت پلاست، در شرایط مرطوب اصطکاک ایجاد می شود و جلوی لغزنده بودن سطح محصول را می گیرد.
۸٫ آیا برای استفاده از سمنت پلاست در نمای بیرون ساختمان نیاز به پوشش های رزین و لاک جهت غیر قابل نفوذ کردن سنگ می باشد؟
در استفاده از سنگهای طبیعی تراورتن و آنتیک در نماهای بیرونی ساختمان جهت غیر قابل نفوذ کردن رطوبت و عدم ایجاد تیرگی در سطح سنگ از پوشش های رزین و لاک بی رنگ استفاده می شود اما در سمنت پلاست بعلت نفوذ بسیار پایینتر از سنگ های فوق، هیچ نیازی به اجرای پوشش و لاک نمی باشد.
۹٫ وزن سنگ های سمنت پلاست نسبت به سنگهای طبیعی چقدر است؟
وزن مخصوص سمنت پلاست ۲۲۰۰ کیلوگرم در هر مترمکعب و سنگ های طبیعی عمدتا ۲۷۰۰ کیلوگرم در هر مترمکعب می باشد که نشان دهنده سبک تر بودن در مقایسه با سنگهای طبیعی می باشد.
۱۰٫ در چه بخشی از ساختمان نمی توان از سمنت پلاست استفاده نمود؟
در مناطقی با رطوبت دائمی همانند استخر و حمام استفاده از سنگ توصیه نمی شود در سنگهای طبیعی تحت تاثیر رطوبت دائمی مواد معدنی بسطح کشیده می شوند و این پدیده بصورت شوره زدگی روی سطح سنگ بروز می کند که این مورد در سنگهای سمنت پلاست نیز بشدت صادق می باشد و معمولا در چنین مناطقی استفاده از سرامیک ها بعلت لعاب ضد آب توصیه شده است.

۱۱٫ بطور خلاصه سنگ های مصنوعی چه مزایای نسبت به سنگ های طبیعی دارد؟
هزینه بمراتب ارزانتر، مقاومت دمایی بالا و امکان استفاده در مناطق سردسیر، تنوع و رنگ بندی بالا و امکان تعریف رنگ، مقاومت نفوذ رطوبت بالاتر از بسیاری از سنگ های طبیعی، نصب آسان و کم هزینه تر از سنگ های طبیعی بخشی از مزایای استفاده از سنگ های مصنوعی سمنت پلاست می باشد

عنوان مطلب: سنگ مصنوعی – سمنت پپلاست

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *