پارک موضوعی یا همان Theme Parks چیست؟

پارک موضوعی

پارک موضوعی یا همان Theme Parks چیست؟

پارک تفریحی یا پارک موضوعی اصطلاح عمومی است برای یک مجموعه از مسیرهای گردشگری و دیگر جذابیتهای سر گرم کننده ای که به هدف گرد هم آوردن گروه کثیری از مردم کنار هم چیده شده اند. یک پارک موضوعی با دقت استادانه تری از یک پارک شهری یا زمین بازی ساخته شده است که معمولآ برای جذاب و راضی کردن کودکان، نوجوانان و بزرگسالان تدارک دیده می شود.
یک پارک موضوعی نوعی از پارکهای تفریحی است که حول محور یک یا چند موضوع مثل غرب وحشی یا جزیره آتلانتیس ساخته می شود. امروز این دو اصطلاح اغلب به جای هم نیز به کار برده می شوند. اغلب پارکهای شادی مکان ثابتی دارند. گاهی یک پارک موضوعی شامل بخشهای متفاوتی است که هر یک بازگو کننده یک داستان ویژه اند. سایر پارکهای شادی غیر موضوعی عمومآ بر حسب عناصر افزوده طراحی شده موضوعی پیدا می کنند، در حالیکه در سر تاسر یک پارک موضوعی، موضوع پارک چرخ می خورد مثلا سرزمین جادوی دنیای والت دیزنی.
در تعریف پارک تماتیک از دیدگاه غربی، ویژگیهای زیر برای آن نام برده می شود :
۱٫ محل های باز وابسته به محیط
۲٫ ترکیبی از جاذبه ها به همراه مراکز بازسازی فرهنگ، فضاهای فانتزی و محل های گذران اوقات فراغت
۳٫ بازنمایی شخصیت و خصوصیات فرهنگی با کمک تکنولوژی پیشرفته
و دیدگاه چینی تعریفی بصورت زیر برای آن قائل است :
۱٫ فعالیت ها و قسمتهای مختلف دست ساز بشری برای تداعی کردن حالات واقعی به منظور سرگرمی و تفریح
۲٫ جاذبه های دست ساز بشری برای جذب توریسم و فعالیت های سرگرمی و تفریحی

پارکهای تفریحی از باغهای لذت و شکار اروپا سر بیرون آوردند که برای سرگرم کردن افراد ساخته می شدند .
قدیمی ترین پارک موضوعی جهان که در ۱۵۸۳بازگشایی شد، باغ باکن Bakken واقع در کلامپنبورگ، شمال کپنهارک در دانمارک بود. این قدیمی ترین و دست نخورده ترین محیط زیست نجات یافته دنیا بود. از طرفی نمایشگاه های دوره ای مانند آنچه در سال ۱۱۳۳ در انگلستان آغاز شد، جد و نیای پارکهای تفریحی مدرن محسوب می شوند. در آغاز دوران الیزابت، نمایشگاه به مرکز تفریح، غذا، بازیها وکارنوال تبدیل شد. جشنهای فصلی، مکان طبیعی برای رشد و نمو جذابیتهای تفریح و شادی بود. در سال۱۸۱۰ در مونیخ آلمان جشنواره آبجو، آینده پارک موضوعی را رقم زد.
همچنین پارکهای موضوعی در خارج از باغات لذت رشد و نمو کردند تا اینکه در آغاز انقلاب صنعتی به عنوان محدوده ای که می توان در آن از محیط زشت شهری فرار کرد، بسیار محبوب شدند. معروفترین پارک لندن باغهای وکس هال Vauxhallبه سال ۱۶۶۱ تاسیس و در سال ۱۸۵۹ تعطیل شد. پارک دیگری که دوام بیشتری از بقیه داشت، پرتر Prater در وین اتریش بود که درسال۱۷۶۶ گشوده شد. این پارک مکانی شد که عامه مردم می توانستند در آنجا از استراحتی روستایی لذت ببرندو در فرهنگ موسیقایی شهر شرکت جویند .

عنوان مطلب: پارک موضوعی یا همان Theme Parks چیست؟

مشاهده کامل مطلب: لینک به تالار گفتگو

منبع: نواندیشان

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *